najlepsze komunikatory

Poradniki

31.05.2021 22:33

Najlepsze komunikatory internetowe w 2021. Zestawienie darmowych i bezpiecznych komunikatorów

Online Programy i aplikacje
12
2
3
12
2

Jaki komunikator internetowy zasługuje na miano najlepszej aplikacji w 2021 r.? Które z propozycji dostępnych w sieci są darmowe, bezpieczne i skuteczne zarazem? Czy istnieje oprogramowanie idealne? Przeczytaj zestawienie i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Najlepszy komunikator internetowy, czyli jaki? Czym dokładnie jest komunikator?

Komunikatory internetowe to aplikacje służące do przesyłania wiadomości tekstowych, graficznych, dźwiękowych lub multimedialnych między co najmniej dwoma urządzeniami wyposażonymi w ten sam rodzaj oprogramowania, choć nie zawsze jest ono wymogiem koniecznym. Cały proces odbywa się w czasie rzeczywistym. Software może działać jako samodzielne narzędzie lub funkcjonować w ramach portali społecznościowych, takich jak na przykład Facebook czy Instagram. 

Obecnie komunikatory internetowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Służą nie tylko do prowadzenia rozmów ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną. Bardzo często są wykorzystywane przy organizacji telekonferencji, spotkań biznesowych oraz zdalnych szkoleń.

Zobacz też: Aplikacja WhatsApp – co to jest i jak działa? Sprawdź najlepszą alternatywę dla Messengera

Powstaje pytanie: jakie kryteria powinien spełnić najlepszy komunikator internetowy? Musi być przede wszystkim bezpieczny. Co to oznacza w praktyce? Dobre aplikacje do pisania wiadomości są wyposażone w specjalne mechanizmy szyfrowania (z języka angielskiego end-to-end). Dzięki temu żadna nieupoważniona osoba nie jest w stanie przechwycić ani odczytać informacji przesyłanych między nadawcą a odbiorcą. Wszelkie rozmowy prowadzone za pośrednictwem aplikacji są więc poufne.

messenger

Poza tym każdy bezpieczny komunikator internetowy posiada opcję automatycznego usuwania wiadomości po upływie określonego czasu, a także funkcję ochrony dostępu do oprogramowania za pośrednictwem hasła. W nowoczesnych aplikacjach instalowanych na telefonach komórkowych ze środowiskiem operacyjnym Android lub iOS wykorzystuje się również systemy weryfikacji tożsamości oparte o unikalne cechy biometryczne, na przykład odciski palców.

Najpopularniejsze darmowe komunikatory internetowe w 2021 – te funkcjonalności okazały się najważniejsze

Jakie komunikatory internetowe budzą największe zainteresowanie wśród użytkowników sieci? Najchętniej sięgają oni po darmowe aplikacje wyposażone we wspomniane już wcześniej szyfrowanie wiadomości czy automatyczne usuwanie treści, a także pozwalające na przesyłanie nie tylko przekazów tekstowych, ale również elementów graficznych (gifów, fotografii, emotikon itp.), krótkich nagrań i filmików oraz niewielkich dokumentów.

Do pracy zespołowej przy rozmaitych projektach i spotkaniach biznesowych korzysta się z kolei z rozwiązań, które umożliwiają tworzenie grupowych konwersacji oraz prowadzenie konferencji. Dodatkowo niejeden software działa po prostu niczym telefon – mając dostęp do internetu możemy wykonywać połączenia głosowe, nic dodatkowo za nie nie płacąc.

Czy Messenger ciągle jest najpopularniejszym komunikatorem?

Nie ulega wątpliwości, że Facebook stanowi jedną z najchętniej wybieranych platform społecznościowych. A czy w takim razie Messenger, będący częścią wspomnianego portalu, również może pochwalić się tak dużą sławą? Coraz więcej internautów rezygnuje z użytkowania prezentowanego komunikatora i sięga po inne, konkurencyjne propozycje dostępne na rynku. Głównym powodem jest „przeładowanie” opisywanej aplikacji. Zbyt duża ilość różnego rodzaju rozszerzeń i “efektów specjalnych” nierzadko wpływa negatywnie na komfort korzystania z oprogramowania.

Software często traci płynność działania, a w konsekwencji utrudnia prowadzenie swobodnej konwersacji. Co więcej, wielu internautów przestaje korzystać z Messengera w obawie o bezpieczeństwo swoich rozmów i przesyłanych plików. Aplikacja nie oferuje obecnie szyfrowania end-to-end zapewniającego poufność konwersacji. Niepokój użytkowników budzi także to, że w kwietniu 2021 roku z Facebooka wyciekły informacje o ponad 530 milionach użytkowników platformy ze 106 krajów świata, w tym Polski. Były to m.in. imiona i nazwiska, daty urodzin czy dane dotyczące lokalizacji.

Najpopularniejsze komunikatory internetowe – Signal

signal komunikator

Wielu konsumentów uznaje Signal za jeden z najbezpieczniejszych komunikatorów internetowych. Ta darmowa aplikacja nie przechowuje żadnych informacji na temat użytkowników czy realizowanych połączeń. Koduje wszystkie przesyłane wiadomości za pomocą szyfrowania end-to-end. W efekcie osoby postronne nie mogą ich odczytać ani skopiować, a treść danej konwersacji zna jedynie nadawca i odbiorca. Co więcej, po upływie ustalonego czasu rozmowy są automatycznie usuwane.

Niewątpliwym atutem Signala jest nie tylko ochrona prywatności nadawców i odbiorców wiadomości, ale również praktyczność. Opisywane oprogramowanie pozwala bowiem na transfer komunikatów tekstowych, prowadzenie wideorozmów, nagrywanie głosu, a także wymianę różnego rodzaju plików między rozmówcami (plików audiowizualnych, zdjęć, gifów czy innych elementów graficznych). Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS oraz komputerach stacjonarnych wyposażonych w środowisko operacyjne Windows, Linux bądź MacOS.

Najpopularniejsze komunikatory internetowe – Skype

Skype to darmowy komunikator wideo. Z oprogramowania można korzystać na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym. Wystarczy pobrać software ze strony producenta i zainstalować w pamięci urządzenia. Ma intuicyjny interfejs i nie sprawia trudności w obsłudze. Oferuje przy tym szereg ciekawych funkcji, między innymi: rozmowy w grupie liczącej nawet 100 osób, rejestrowanie konwersacji czy napisy na żywo (wszystkie wypowiedzi są wyświetlane w formie tekstu). Na uwagę zasługuje również opcja udostępniania ekranu oraz przesyłanie różnego rodzaju plików (nawet do 300 MB za jednym razem).

skype komunikator

Aplikacja posiada też wszystkie standardowe narzędzia typowe dla komunikatorów internetowych: okno czatu, emotikony, gify itp. Warto zauważyć, że Skype świetnie sprawdza się w roli zwykłego telefonu. Użytkownik może uzyskać tak zwany numer lokalny dołączany do indywidualnego profilu i odbierać połączenia przychodzące z aparatów komórkowych lub stacjonarnych bezpośrednio w aplikacji albo zadzwonić w dowolnie wybrane miejsce na świecie (po uprzednim doładowaniu konta).

Najpopularniejsze komunikatory internetowe – Discord

Discord został zaprojektowany z myślą o pasjonatach gamingu, którzy chcą utrzymywać ze sobą stały kontakt podczas prowadzenia rozgrywek, na przykład poprzez wysyłanie wiadomości głosowych, tekstowych bądź krótkich filmików. Oprogramowanie bazuje na kanałach komunikacji zrzeszających społeczności wokół określonego tematu, na przykład polityki, sztuki, jogi, filmów komediowych itp. Umożliwia użytkownikom wspólne realizowanie różnego rodzaju aktywności, takich jak grupowe oglądanie streamów czy rysowanie na współdzielonych ekranach. Aplikacja wykorzystuje zaawansowane technologie Voice Over Internet Protocol, która minimalizuje ryzyko zakłóceń oraz opóźnień w transmisji danych.

discord

Najpopularniejsze komunikatory internetowe – Telegram

Twórcy aplikacji Telegram, podobnie jak producenci Signala, przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa użytkowników. Wszystkie wiadomości w ramach czatu są szyfrowane i objęte ochroną na wypadek ataku hakerów. W dodatku mogą być usunięte po określonym czasie. Do niewątpliwych atutów opisywanego oprogramowania zaliczyć należy również prostotę, szybkość działania, a także otwarte API i darmowy kod źródłowy. Ponadto software nie narzuca ograniczeń co do wielkości bądź ilości przesyłanych plików, a jedna grupa rozmówców pomieści nawet do 20 tysięcy członków. Za korzystanie z przywołanego rozwiązania nie trzeba płacić. Oprogramowanie działa na Windowsie, Linuksie, Androidzie, iOS-ie, a także macOS-ie.

telegram komunikator

Najpopularniejsze komunikatory internetowe – Teams

Teams to propozycja Microsoftu. Aplikacja w podstawowej wersji jest darmowa, ale istnieje też opcja płatnej subskrypcji dodatkowych planów. Prezentowany komunikator ma funkcję:

  • czatu – grupowego bądź prywatnego,
  • wideokonferencji – w jednym spotkaniu może uczestniczyć nawet 10 tysięcy osób,
  • nawiązywania i odbierania połączeń – prowadzenia rozmów grupowych i korzystania z poczty głosowej w chmurze,
  • udostępniania i edycji plików w czasie rzeczywistym za pomocą takich aplikacji jak: Word, PowerPoint czy Excel.
aplikacja microsoft teams

Najpopularniejsze komunikatory internetowe – Messenger 

Messenger, czyli darmowy komunikator internetowy zaprojektowany przez Facebooka, pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć filmów, naklejek oraz innych plików. Umożliwia też realizowanie połączeń głosowych i wideorozmów w czasie rzeczywistym. Użytkownicy mogą spotykać się w tak zwanych pokojach, przy czym nie trzeba posiadać konta w portalu społecznościowym, by dołączyć do otwartej dyskusji (wystarczy sam link).

Zobacz też: Telegram – najlepszy komunikator internetowy? Porównujemy z innymi aplikacjami

Najpopularniejsze komunikatory internetowe – WhatsApp

WhatsApp posiada podobne funkcje jak inne popularne komunikatory: szyfrowanie wiadomości, czaty grupowe, połączenia, udostępnianie dokumentów itp. Aplikacja ma zainstalowany aparat, dzięki czemu możesz robić zdjęcia i przesyłać je znajomym bezpośrednio z poziomu oprogramowania. W dodatku integruje się z książką adresową zapisaną w telefonie.

Powstaje pytanie: czy warto korzystać z internetowych aplikacji do rozmów? Z całą pewnością to szybki i łatwy sposób komunikacji, przydatny w wielu różnych sytuacjach (w pracy, w szkole, na uczelni itd.). Do codziennego użytku najlepiej wybrać taki, który będzie bezpieczny i funkcjonalny jednocześnie.

12
2

Podziel się:

Komentarze (3)

A jak na tle tych wszystkich wymienionych komunikatorów wypada polski (szkoda, że ktoś nie wymyślił polskiej lub polskobrzmiącej nazwy) Usecrypt Messenger?

Zacznij pisać o szukaniu, jak nauczysz się ortografii! Może lepiej wyjdzie ci wiadomość głosowa, nie odrazisz brakami w edukacji

Szukam dziewczyny puszysta od 18lat do 35lat bez nałogów bez dzietna spokojna domatorka z autem imię Rafał 42lata bez nałogów bez dzietny kawaler singiel spokojny gotowy założyć rodzinę domator szczupły wzrost 175cn wagą 75kg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *