zoom

Poradniki

27.03.2023 09:44

Zoom – co to jest, jak korzystać, popularność, opinie

Biznes Online Programy i aplikacje
4
2
1
4
2

Zoom to jedna z najpopularniejszych platform do przeprowadzania wideokonferencji na całym świecie. Skąd wzięła się jej popularność, jak oceniają ją jej użytkownicy, a także jak tak właściwie korzystać z Zooma?

Wideokonferencje czy wszelkiego rodzaju spotkania organizowane przez Internet stały się tak naprawdę codziennym punktem naszego życia. Nie powinno nas to zbytnio dziwić, w szczególności w obliczu tego, co na całym świecie stało się w 2020 roku. Pandemia koronawirusa i lockdowny skutecznie unieruchomiły nas w domu, a życie przecież nadal musiało się jakoś toczyć – czy to jeżeli chodzi o szkołę, czy to o pracę. Cóż, po raz kolejny potwierdziło się powiedzenie, że to potrzeba jest matką wynalazków. Gdyby nie fakt, że nagle ogrom światowej populacji musiał wręcz przejść mocniej do spotkań w sieci przez COVID-19, prawdopodobnie aplikacje do przeprowadzania wideokonferencji jeszcze przez długie lata nie stałyby się aż tak popularne, poza absolutną czołówką rynku.

W pierwszych dniach i tygodniach lockdownów ludzie jednak panicznie zaczęli szukać opcji do przeprowadzania spotkać online. Poza znanymi już wcześniej platformami, takimi jak Microsoft Teams, Skype czy Google Meet, wyjątkowo dużą popularność zdołał zgromadzić Zoom – do tej pory wcale nie taka duża platforma, która w ciągu paru tygodni stała się na rynku wideorozmów prawdziwym potentatem i na tej pozycji utrzymuje się aż do dziś.

Co to jest Zoom? Najważniejsze informacje o programie

Bardzo ważną postacią w historii aplikacji Zoom jest Eric Yuan, chińsko-amerykański miliarder i inżynier, który jest założycielem firmy Zoom Video Communications. Eric przez długi czas pracował w firmie Cisco, lecz po pewnym czasie z niej odszedł, by pracować nad zupełnie nową platformą do wideorozmów, która ostatecznie przekuła się w omawianego dzisiaj Zooma. Jest on o wiele starszy niż można by było się spodziewać, ponieważ pierwsza wersja pojawiła się już 10 września 2012 roku. Nie jest to więc oprogramowanie nowe, stworzone z potrzeby chwili, a raczej konsekwentnie rozwijane przez lata. WIdać to nawet po liczbie użytkowników, która już w 2013 roku wynosiła 10 milionów. W 2017 roku zaś Zoom został wyceniony na miliard dolarów. 

zoom
Zoom to aplikacja, która słynie z rozmów wideo

Sprawdź też: Zoom wyświetli listę obecności – to koniec migania się od wirtualnych spotkań i lekcji

Zoom oferuje tworzenie podgrup w rozmowie, stawia na wysoką jakość audio i wideo, a także dobrze współpracuje z platformami do pracy zdalnej, pozwalając na świetną konfigurację działań firmy w obrębie tzw. telepracy.jest to więc o wiele bardziej zaawansowany komunikator internetowy niż mogłoby się wydawać, a wideoczaty przeprowadzane z jego pomocą mogą poszczycić się naprawdę imponującą jakością.

Jak zainstalować Zoom? Jak korzystać z Zoom?

Instalacja Zoom jest naprawdę prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową aplikacji, zarejestrować się na bezpłatnym planie, a następnie pobrać aplikację i cieszyć się jej funkcjonalnościami. Bardzo podobnie sytuacja wygląda z użytkownikami Zooma na telefon. Jedyne co musimy zrobić, to pobrać aplikację z Google Play lub App Store w zależności od systemu, z jakiego korzystamy, a następnie zalogować się lub założyć nowe konto. Warto również pamiętać, że Zoom posiada swoją wersję Web, dzięki czemu nie potrzebujemy aplikacji, by tworzyć i dołączać do spotkań.

Skoro mamy już konto i opcjonalnie pobraną aplikację, na myśl nasuwa się kolejne pytanie – jak korzystać z Zoom? Dołączanie do spotkania jest bardzo proste. Jedyne, czego potrzebujemy, to konto na platformie Zoom oraz link do spotkania, który zostanie wysłany przez jego organizatora. Po kliknięciu przeniesiemy się na panel kontrolny, gdzie możemy włączyć lub wyłączyć kamerkę, dostosować mikrofon oraz wyjście audio, a także ustawić nasz pseudonim bądź wpisać imię i nazwisko, a następnie dołączyć do spotkania. Tworzenie spotkań również jest proste – z opcją New Meeting możemy ustalić tytuł spotkania, datę rozpoczęcia, czas trwania czy ustawić ewentualne hasło dostępu, jeżeli bardzo zależy nam na tym, by wideokonferencja była w pełni poufna.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Na jakich platformach dostępny jest Zoom?

Zoom jest tak naprawdę platformą samą w sobie i to właśnie z jego pomocą korzystamy ze wszystkich funkcjonalności tej aplikacji. Jeżeli jednak chodzi o systemy, na których możemy zainstalować tę aplikację, jest to kolejno Windows, macOS oraz Linux, a także we względnie aktualnych przeglądarkach internetowych. W przypadku urządzeń mobilnych zaś, do Zooma otrzymamy dostęp na Androidzie, iOS-ie, a także na zapomnianych już przez świat technologii urządzeniach z systemem BlackBerry!

Czy Zoom jest darmową aplikacją?

Zoom w swojej basowej formie pozwala na całkowicie darmowe korzystanie z aplikacji, co jest bardzo wygodne dla osób, które z takiej formy spotkań korzystają raczej sporadycznie. Poziom podstawowy pozwala nam na tworzenie spotkań o długości do 40 minut i z maksymalną liczbą 100 uczestników. Otrzymujemy również dostęp do wbudowanego modułu wiadomości, poczty, kalendarza, a także tablicy.

Zoom operuje w oparciu o licencję freemium – korzystanie z tej aplikacji może być darmowe, lecz wyższe plany taryfowe zdecydowanie ułatwiają nam życie i rozszerzają funkcjonalność tej platformy. Dla przykładu plan Pro, którego koszt to 139,90 euro od użytkownika, pozwala już na nawet 30-godzinne spotkania, które mogą być nagrywane i przechowywane w chmurze. Dodatkowo otrzymujemy również dostęp do wielu narzędzi, które ułatwiają pracę w zespole.

wideokonferencja

Najdroższym planem jest pakiet Dla firm za 189,90 euro od użytkownika. Rozszerza on możliwość tworzenia spotkań do liczby aż 300 osób, a także uzupełnia funkcjonalność o dodatki, które znacznie upłynniają korzystanie z aplikacji.

Czy Zoom jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo platformy Zoom poprawiło się w ciągu ostatnich kilku lat naprawdę mocno. Nie można jednak przemilczeć pewnych kwestii, które mocno uderzyły w wizerunek firmy. Gdy bowiem nagle masa nowych użytkowników skusiła się na usługi tej platformy, na jaw wyszły pewne mankamenty, które bardzo szybko zraziły do siebie naprawdę sporą liczbą nowo zarejestrowanych osób. Przy przeciążonych serwerach poziom ich zabezpieczeń pozostawiał trochę do życzenia, a to niestety otwierało furtkę hakerom, którzy mieli wtedy jak na talerzu dostęp do wrażliwych danych osób korzystających z aplikacji. 

To nie wszystkie kontrowersje związane z bezpieczeństwem platformy Zoom. Wiele wątpliwości wzbudził fakt, że aplikacja ta operuje tylko i wyłącznie na chińskich serwerach, a jakiś czas później firma została oskarżona o inwigilację użytkowników i współpracę z władzami Chin. Te doniesienia niestety trudno jest zweryfikować, lecz fakt jest taki, że kwestia zabezpieczeń samych spotkań znacznie się poprawiła. Obecnie korzystanie z Zooma jest o wiele bezpieczniejsze niż miało to miejsce jeszcze chociażby na samym początku pandemii.

Jak założyć konto Zoom?

Założenie konta Zoom jest naprawdę proste. Wchodząc na stronę internetową lub uruchamiając po raz pierwszy aplikację Zoom, klikamy na opcję „Zarejestruj się bezpłatnie”. Podajemy swój rok urodzenia w ramach zabezpieczenia, a następnie swój adres e-mail. Możemy również zalogować się poprzez powiązanie konta z Facebookiem, Google, Apple czy SSO (pojedyncze logowanie). Na naszą skrzynkę pocztową wysyłany jest kod weryfikacyjny, który musimy skopiować lub przepisać na stronie w ciągu 10 minut. Następnie konieczne jest podanie swojego imienia i nazwiska, a także ustanowienie hasła. Możemy również zaznaczyć odpowiednią opcję, jeżeli jesteśmy nauczycielem. To tyle – nasze konto zostało stworzone! Teraz możemy je dostosowywać, zmieniając zdjęcie profilowe, poziom naszej licencji czy konfigurując dodatkowe zabezpieczenia konta.

Sprawdź też: Aplikacja Discord – co to jest? Serwery Discord krok po kroku

Popularność aplikacji Zoom i pandemia koronawirusa

Jak już wspomnieliśmy, Zoom jest aplikacją konsekwentnie rozwijaną od 11 lat. Dopiero jednak w 2020 roku usłyszał o niej cały świat, a winowajcą była oczywiście pandemia koronawirusa. Wystarczająco dużo rozpisaliśmy się o niej w samym wstępie tego artykułu, jednakże warto tutaj podać garść statystyk, by zrozumieć, jak mocno pomogła ona tej platformie w osiągnięciu tak imponującego rezultatu. Dla przykładu, w ciągu zaledwie pierwszych trzech miesięcy 2020 roku z Zooma skorzystało więcej osób niż w całym 2019 roku, a w drugim kwartale 2020 roku firma odnotowała przychody aż o 350% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Mówi to naprawdę wiele o tym, jak bardzo wzrosła popularność oraz rozpoznawalność Zooma w tamtym okresie.

Rozwiązanie popularnych problemów na Zoom

Choć Zoom jest ogólnie rzecz biorąc dość intuicyjną platformą, nie wszystkie osoby z niej korzystające mogły wcześniej brać udział w wideorozmowach na podobnych aplikacjach. To właśnie dlatego poniżej znajdziecie odpowiedzi na kilka pytań, które są często zadawane przez zagubionych w cyberprzestrzeni nowych użytkowników. Kto wie, być może w ten sposób sami znajdziecie rozwiązanie swoich kłopotów, jeżeli takowe z tą aplikacją posiadacie?

Jak zrobić spotkanie na Zoom?

Stworzenie spotkania na Zoomie nie jest niczym trudnym. Dla przykładu, w przeglądarkowej wersji tej aplikacji musimy wybrać opcję Poprowadź. Możemy wybrać opcję z włączonym lub wyłączonym wideo lub tylko z udostępnionym ekranem. Potem zaś przejdziemy do menu konfiguracji spotkania, o którym wspominaliśmy wyżej. Warto jednak pamiętać, że rozpoczęcie spotkania będzie od nas wymagało pobrania i zainstalowania aplikacji na telefon lub komputer.

zoom aplikacja

Jak wyłączyć mikrofon na Zoom?

Jesteśmy w trakcie spotkania, lecz nie chcemy lub nie możemy się obecnie odzywać? W dolnym menu, które znajdziemy w trakcie rozmowy, znajdziemy ikonkę mikrofonu. Z pomocą jej naciśnięcia możemy jednym kliknięciem włączyć bądź wyłączyć nasz mikrofon.

Jak dołączyć do spotkania Zoom na telefonie?

Dołączanie do spotkania Zoom na telefonie opiera się na linkach. By wejść na dane spotkanie, musimy takowy otrzymać od jego organizatora lub zostać na nie zaproszonym. Wtedy też musimy kliknąć w odnośnik, skonfigurować nasze ustawienia, a następnie wejść do spotkania. O wiele lepiej jest to zrobić za pośrednictwem aplikacji – wtedy to bowiem nie będziemy musieli ponownie logować się do naszego konta, jeśli je rzecz jasna posiadamy.

4
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Pisano wiele o bezpieczeństwie konferencji zoom, ale zawsze identyfikowano wroga z zewnątrz. Po latach użytkowania stwierdzam, że nigdy nie zaatakowano mnie z zewnątrz, nikt nie wszedł mi nawet na publiczne spotkanie, natomiast kilka razy zaatakował mnie sam Zoom, wymuszając użycie dodatkowej komunikacji, i kilka razy z powodu samego Zoom straciłem konto, kontakty i historię rozmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *