Discord

Poradniki

23.08.2022 11:28

Aplikacja Discord – co to jest? Serwery Discord krok po kroku

Programy i aplikacje Social media
14
2
0
14
2

Co to jest Discord? Jest to jeden z najczęściej używanych komunikatorów na świecie. Posiada on ponad 100 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Dlaczego tak jest, jak z niego korzystać, jakie funkcję posiada, jak działa, czy jest bezpieczny? Podpowiadamy!

Discord – co to dokładnie jest?

Discord jest to aplikacja służąca do korespondencji, dostępna zarówno na telefon, jak i komputer. Ten darmowy komunikator daje możliwość czatowania, rozmów głosowych oraz video. Dzięki temu Discord łączy ludzi, którzy z różnych względów nie mają możliwości kontaktowania się w inny sposób. Jego interfejs składa się z serwerów, kanałów i wiadomości prywatnych. Wyróżniają go przede wszystkim rozmowy głosowe bez żadnych zakłóceń. Jak to działa? Dzieje się tak dzięki technologii Voice over Internet Protocol, która wysyła dźwięki przez adres IP wyłącznie w momencie wypowiadania się rozmówcy. Pozwala to na zaoszczędzenie danych oraz niweluje szumy komunikacyjne.

Discord dla graczy, czyli początki aplikacji

Historia aplikacji zaczęła się w 2015 roku, kiedy Jason Citron i Stan Vishnevskiy założyli Discord dla graczy. Oni sami kochali gry komputerowe i często przez to mieli potrzebę komunikowania się na odległość. Dostrzegli, iż wszystkie narzędzia stworzone do tego były powolne i zawodne. Właśnie dzięki rozczarowaniu istniejącymi wtedy komunikatorami wpadli na pomysł, aby stworzyć swój. Chcieli dać ludziom takim jak oni możliwość grania w gry online ze znajomymi, bez względu na miejsce ich zamieszkania i odległości ich dzielące. To były początki Discorda, jednak obecnie wykorzystywany jest on przez najróżniejsze społeczności, od uczniów na lekcjach zdalnych po znajomych oglądających razem film w wolnym czasie. 

Discord - panel główny serwera..
Strona główna serwera. Po lewej widoczne pokoje do rozmów oraz kanały głosowe

Jak korzystać z Discorda?

Discord jest darmową aplikacją, więc nie musisz liczyć się z żadnymi wydatkami związanymi z jej użytkowaniem. Wystarczy, że ściągniesz go na dowolne urządzenie, na którym planujesz z niego korzystać. Możesz także uniknąć pobierania i skorzystać z Discorda na przeglądarce internetowej. Następnym krokiem jest założenie konta, do tego wystarczy Ci adres e-mail oraz nazwa, będą to Twoje dane logowania. Dostaniesz wiadomość potwierdzającą i gotowe, już możesz korzystać dowolnie ze wszystkich funkcji i cieszyć się rozmowami ze znajomymi bez zakłóceń.

Sprawdź też: Które programy i aplikacje do wideokonferencji są najlepsze? Sprawdź podsumowanie po roku pracy zdalnej

Discord – opis najpopularniejszych opcji

Discord składa się z wielu elementów, które pozwalają na usprawnienie komunikacji. Opcję dzielą się na podstawowe, bez których tak naprawdę nie da się korzystać z aplikacji i takie, które mają nam uprzyjemnić czas spędzony na niej oraz uprościć i usprawnić nawigowanie po komunikatorze. Oto kilka najpopularniejszych oraz najbardziej znaczących opcji Discorda, o których musisz wiedzieć.

Serwer Discord

Pierwszym krokiem po założeniu konta jest utworzenie lub dołączenie do serwera Discord. Jest to miejsce, w którym grupy mogą się spotykać i rozmawiać online. Każdy użytkownik może przynależeć do kilku serwerów, z różnymi członkami, w zależności od swoich potrzeb. Stworzenie nowego serwera jest bardzo proste, po wejściu w aplikację po lewej stronie znajduje się zielony plus, wystarczy w niego kliknąć i już jesteś w trakcie tworzenia Twojej nowej grupy. Teraz trzeba wybrać, jaki charakter ma dany serwer. Opcje, jakie masz to m.in. przyjaciele, gaming, grupa szkolna. Następnie należy nadać nazwę i dodać członków. Nie chcesz tworzyć nowego serwera? Możesz dołączyć do już istniejącego, wystarczy, że otrzymasz zaproszenie. 

Tworzenie kanałów

Kanały Discord to podstawowe miejsce na serwerach, na których odbywa się komunikacja. Pojedynczy serwer posiada kilka kanałów, z których każdy może dotyczyć innej kwestii, tematyki. To użytkownicy decydują o charakterze danego kanału. Discord wyróżnia ich dwa główne rodzaje, tekstowy i głosowy. Kanał tekstowy pozwala na korzystanie z czatu, wysyłanie sobie zdjęć i gifów. Natomiast głosowy pozwala na rozmowy audio, jednak ma też funkcję włączenia kamery. 

Tworzenie serwera w Discordzie.
Założenie własnego serwera nie należy do skomplikowanych czynności

Organizacja członków

Discord pozwala swoim użytkownikom na organizację członków, dzięki kontrolowaniu ich ról. Najwyższą, jaką można posiadać to „administrator”, ma on wszystkie uprawnienia z listy uprawnień oraz możliwość kontrolowania uprawnień wszystkich członków znajdujących się niżej od niego w hierarchii.

Sprawdź też: 3 darmowe programy do nagrywania dźwięku. Zestawienie najlepszych rejestratorów dźwięku

Drugą w kolejności rolą jest „zarządzanie rolami”, nadal można nadawać osobom o niższej randze uprawnienia, jednak tylko takie, które samemu się posiada, nie ma żadnej kontroli nad tymi, które są wyżej w hierarchii. To są dwie funkcje, które posiadają nazwy, reszta zależy od kolejności ustawienia członków w zakładce role. Podział ten pozwala na łatwe kontrolowanie serwerami, jest to szczególnie ważne przy bardzo dużych grupach, aby unikać spamu, nieodpowiednich treści i po prostu utrzymać na nich porządek. Dzieje się tak głównie dzięki funkcjom: zmiana nazwy, przyjęcie do serwera, wyrzucenie z serwera oraz nadanie bana.

Współdzielenie ekranu

Niesamowicie przydatną i popularną opcją na Discordzie jest współdzielenie ekranu. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona na udostępnienie przez jednego z członków kanału swojego ekranu innym osobom. Funkcja ta daje wiele możliwości, zarówno w sytuacjach bardziej profesjonalnych, szkolnych, jak i w kontaktach z przyjaciółmi. Dzięki niej można na kanale pracowniczym pokazać swoją prezentację i materiały współpracownikom, co bardzo ułatwia pracę zdalną. W okolicznościach edukacyjnych nauczyciel czy wykładowca także może wspomóc swoje zajęcia elementami wizualnymi, również uczniowie mogą dokonywać prezentacji, czy nawet pokazać wszystkim prace domowe. Nie trudno się domyślić też zalet tej opcji w środowisku mniej formalnym. Mimo dzielącej odległości znajomi mogą razem oglądać film oraz słuchać muzyki.

Discord Developer

Discord od zawsze stawia na rozwój, dlatego intensywnie wspiera współpracę z programistami. Na oficjalnej witrynie można znaleźć podstronę Discord Developer. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje dla ludzi interesujących się programowaniem. Jest to bardzo dobra opcja zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Na podstronie znajduje się zachęta do współpracy, do tworzenia aplikacji oraz różnego rodzaju dodatków. Jednym z przykładów może być tworzenie gier. Nie dość, iż istnieje taka możliwość, to jeszcze można daną grę sprzedać z pomocą pracowników Discorda.

Funkcje aplikacji

Aplikacja Discord posiada wiele funkcji, które mają za zadanie uprzyjemnić i ułatwić korzystanie z niej. Jedną z bardziej przydatnych jest zmiana interfejsu na tryb kompaktowy. Jeżeli korzystasz z Discorda na komputerze, ta opcja jest jak najbardziej dla Ciebie. Włączenie jej powoduje ograniczenie pustych przestrzeni i niepotrzebnych elementów do minimum. By ją aktywować, kliknij ikonę ustawień w lewym dolnym rogu okna. Z listy wybierz „Wygląd”, a następnie zmień opcję w sekcji „Wyświetlanie wiadomości” z „Wygodny” na „Kompaktowy”. Teraz możesz cieszyć się minimalistyczną wersją aplikacji. 

Discord społeczności.
Od gier po edukację – wachlarz możliwości jest szeroki

Kolejną bardzo praktyczną funkcją jest kontrola głośności konkretnych użytkowników. Discord daje Ci możliwość dowolnego przyciszania i pogłaśniania pojedynczych osób. Często zdarza się tak, że jedne osoby zawsze zdają się mówić tak cicho, że trudno je zrozumieć, a inne wręcz przeciwnie, zawsze mówią zbyt donośnie. Funkcja ta pozwala całkowicie zniwelować ten problem. Wystarczy tylko kliknąć prawym przyciskiem myszy na nazwę rozmówcy i można dowolnie ustawiać „głośność użytkownika”.

Następną opcją szczególnie przydatną dla tych osób, które zajmują się zarządzaniem serwerami na Discordzie, jest dodawanie botów. Pełnią one przeróżne funkcje. Pozwalają na wspieranie moderacji kanałów poprzez automatyczne usuwanie wyzwisk. Potrafią także opowiadać dowcipy, udostępniać śmieszne memy oraz odtwarzać muzykę na życzenie. Wystarczy ściągnąć je z zaufanej strony, która tworzy je specjalnie na potrzeby Discorda, tam też od razu pojawi się opcja dodania wybranego bota. Teraz wystarczy jedynie się zalogować i bot pojawił się na Twoim serwerze. 

Czy Discord jest bezpieczny?

Kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy komunikator ten jest bezpieczny? Jest to jak najbardziej racjonalne pytanie, zważywszy, że ma on dostęp do wielu prywatnych informacji. Jednak Discord dokłada wszelkich starań, aby korzystanie z niego było całkowicie bezpieczne. Ważne jest, aby użyć silnego hasła, specyficznego tylko dla tej aplikacji. Często pojawiają się także pytania, czy Discord jest bezpieczny dla dzieci. Niestety zależy to od sytuacji. Z aplikacji tej korzystają najróżniejsi ludzie z całego świata, w różnym wieku, najważniejsze jest to, aby wprowadzić kontrolę rodzicielską.

Musisz zwracać uwagę, z jakimi ludźmi Twoje dziecko ma kontakt, czy są to znajomi z klasy, czy dorosłe osoby, które mogą mu pokazywać nieodpowiednie treści. Jednak ta zasada jest ważna zawsze przy korzystaniu przez dzieci z Internetu, bez względu na platformę. Różnego rodzaju fora i komentarze pokazują, że przeważająca większość użytkowników nie narzeka na sytuacje na Discordzie, które zagrażałyby ich bezpieczeństwie. Jak ze wszystkim w Internecie, trzeba zachowywać się z rozsądkiem i przede wszystkim chronić swoje hasło.

Personalizacja Discorda.
Wielbiciele wyróżniania się z tłumu znajdą tu coś dla siebie

Najnowsze informacje na temat aplikacji Discord

Aplikacja Discord cały czas intensywnie się rozwija, co chwilę pojawiają się nowe opcje i funkcje. Aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami, warto zaglądać na oficjalną stronę. Niestety jednak da się zauważyć, że jest na niej jeszcze sporo rzeczy nieprzetłumaczonych na język polski. Dlatego warto mieć kontakt z innymi użytkownikami i wymieniać się z nimi doświadczeniami. Przydatne do tego mogą być grupy na Facebooku, takie jak Discord Polska czy Discord Polskie Serwery.

Sprawdź też: TeamSpeak – najlepszy komunikator dla graczy? TeamSpeak czy Discord – jak najlepiej rozmawiać ze znajomymi na serwerze?

Podsumowując, Discord jest aplikacją, która pozwala na komunikowanie się i utrzymywanie kontaktu z ludźmi. Jest ona użyteczna zarówno w okolicznościach zawodowych, jak i prywatnych. Zaczynała jako komunikator dla graczy, jednak szybko rozszerzyła swoje pole działania i użytkowników. Obecnie trudno znaleźć temat, który nie ma swojego kanału na Discordzie. Dzięki swoim opcjom i funkcjom platforma ta jest niesamowicie intuicyjna i łatwa w obsłudze. Dodatkowo Discord dokłada wszelkich starań, aby dopilnować bezpieczeństwa swoich użytkowników.

14
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *