BLIK KOD

Poradniki

04.07.2022 11:21

Kod BLIK – jak wygenerować kod BLIK i z niego korzystać?

Biznes Online Programy i aplikacje
9
0
0
9
0

Podpowiadamy, jak wygenerować kod BLIK, a także rozwiewamy wszelkie wątpliwości  z tym związane. Zobacz, jakie to proste!

Zakupy z BLIKIEM zrobisz niemal w każdym sklepie stacjonarnym i online w Polsce. Kod BLIK składa się z sześciu cyfr i jest aktywny przez 2 minuty. Po upływie tego czasu, możesz wygenerować kolejny, nowy kod. Potrzebny jest, aby rozpocząć swoją płatność. Jak go zdobyć?

Jak wygenerować kod BLIK?

Do wygenerowania każdego kodu potrzebujesz trzech rzeczy. Dwie z nich na pewno masz, a ze zdobyciem trzeciej nie będzie problemu. Potrzebny będzie:

 • smartfon – nie ma tu wymogu co do konkretnego modelu. Koniecznością jest tylko możliwość obsługi aplikacji bankowej, czyli coś, z czym radzi sobie praktycznie każdy smartfon obecny na rynku,
 • połączenie z internetem – niezależnie, czy mowa tu o Wi-Fi czy połączeniu z siecią danych komórkowych. Obie możliwości dostępu do internetu będą dobre, liczy się tylko stała łączność,
 • aplikacja bankowa – jeżeli jesteś klientem jednego z 18 polskich banków, które udostępniają płatność BLIKIEM, wystarczy, że pobierzesz jego  aplikację i odnajdziesz stosowną ikonę (zazwyczaj przed logowaniem do konta).

Sprawdź też: Co to jest BLIK i jak z niego korzystać

Co ważne, nie musisz ściągać dodatkowej aplikacji, ponieważ BLIK jest zaimplementowany w Twojej aplikacji bankowej. Jeśli chcesz  zapłacić z jego pomocą, przejdź do sekcji „kod BLIK”, gdzie go wygenerujesz. Prosta obsługa BLIKA i intuicyjność jego użycia decydują o  jego rosnącej popularności.

Każdy kod BLIK składa się z sześciu cyfr

Jak płacić BLIKIEM?

Posiadamy już kod BLIK. Jak nim zapłacić? Czy płatność w internecie różni się znacząco od tej zrealizowanej  w sklepie stacjonarnym? Odpowiadamy!

Płatność w sklepie stacjonarnym z kodem BLIK

Jeżeli chcesz zapłacić za swoje zakupy w sklepie stacjonarnym, najpierw  upewnij się czy obsługuje on ten rodzaj płatności. Z reguły taka informacja podawana jest na drzwiach wejściowych lub w pobliżu kasy (np. na terminalu) w formie naklejki z logo BLIK. Jeżeli wszystko się zgadza, oto następne kroki:

 1. Powiadom ekspedienta, że chcesz zapłacić BLIKIEM.
 2. Przejdź do aplikacji mobilnej banku i wygeneruj kod.
 3. Przepisz go na terminalu płatniczym.
 4. Następnie potwierdź transakcję PIN-em w swojej aplikacji bankowej.
 5. Gotowe! Płatność została zatwierdzona.

Zastanawialiście się kiedykolwiek czy BLIK jest bezpieczny? Nasz artykuł wyjaśnia wszelkie wątpliwości, dotyczące anonimowości i bezpieczeństwa tej usługi.

Płatność z kodem BLIK w internecie

Płatność BLIKIEM za wszystkie produkty i usługi  w internecie jest bardzo prosta. Jeżeli masz smartfona, aplikację banku i stałe połączenie z siecią, zapłacisz w zaledwie kilka sekund!

 1. Upewnij się, że sklep internetowy umożliwia płatność  za pomocą BLIKA.
 2. Po dojściu do bramki  płatności w sklepie internetowym wybierz płatność BLIK, przejdź do aplikacji mobilnej banku i wygeneruj kod BLIK.
 3. Przepisz go w ciągu 2 minut na stronie płatności sklepu internetowego.
 4. Potwierdź transakcję PIN-em lub odciskiem palca w aplikacji mobilnej Twojego banku.
 5. Płatność została zatwierdzona.

Jakie banki obsługują BLIKA? Sprawdź i dowiedz się już dziś!

Płatność BLIKIEM bez kodu w internecie

W celu jeszcze większego ułatwienia procesu, wdrożona została możliwość płatności bez konieczności generowania kodu. Jak to działa? Wystarczy, że dodasz sklep internetowy lub przeglądarkę, z której korzystasz, do zapamiętanych (zaufanych) w aplikacji bankowej. Taki ruch pozwoli nam uniknąć konieczności podawania kodu BLIK podczas następnych zakupów w tym sklepie. Jak to zrobić?

 1. Po pierwszych zakupach w danym sklepie dodaj go w aplikacji do sekcji zaufanych.
 2. Zaakceptuj warunki.
 3. Przy następnych zakupach, po wybraniu BLIKA jako metody płatności, od razu otrzymasz powiadomienie na smartfonie.
 4. Wystarczy, że  potwierdzisz transakcję  i wszystkie należności zostaną automatycznie uregulowane – bez konieczności podawania kodu BLIK.

Sprawdź też: BLIK zbliżeniowy – jak to działa

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie banki obsługują płatność BLIK bez kodu. Taką możliwość udostępniają: Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Santander Bank, PKO Bank Polski i Pekao S.A.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *