Poradniki

30.06.2021 00:04

Jak założyć messengera? Czy da się korzystać z Messengera bez Facebooka?

Programy i aplikacje
4
1
0
4
1

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy da się założyć Messengera przez konieczności zakładania konta na Facebooku. Często pojawiają się też pytania o to, czy Messenger jest dostępny na komputerze i na telefonie. Sprawdzamy i odpowiadamy na wszystkie ważne pytania z tym związane.

Messenger – co to jest i do czego służy?

W pewnym uproszczeniu jest to wewnętrzny komunikator internetowy Facebooka. Tym, co wyróżnia go od tradycyjnych komunikatorów starej generacji, jak na przykład ICQ, jest możliwość wysyłania nie tylko wiadomości tekstowych, ale i zdjęć, filmów, naklejek, a nawet plików.

W Messengerze dostępna jest też funkcja informująca nas o tym, że osoba, z jaką prowadzimy konwersację, właśnie nam odpisuje. Z biegiem czasu w komunikatorze Facebook Messenger pojawiła się też możliwość wykonywania grupowych połączeń głosowych oraz wideorozmów. 

jak zalozyc messengera

Facebook wyszedł z założenia, że prywatność naszych danych ma bardzo duże znaczenie, dlatego też komunikator wspiera nowoczesne standardy szyfrowania. Aby nieco poszerzyć jego funkcjonalność, można też z jego poziomu grać (oraz zapraszać do gier) w proste gry online, jak bilard czy kółko i krzyżyk.

Wydawca aplikacji udostępnił też bardzo wysoko ocenianą przez społeczność wersję Lite. Oferuje ona wszystkie główne funkcjonalności pełnego Messengera, a jednocześnie jest o wiele mniej zasobożerna, co pozytywnie wpływa na kondycję baterii w smartfonie.

Zobacz też: Ankieta na Messengerze lub Facebooku — jak ją zrobić? Szybka instrukcja

Jak założyć Messengera – czy da się to zrobić bez konta na Facebooku?

Jeszcze dwa lata temu było to jak najbardziej możliwe. Wtedy wystarczyło logowanie z wykorzystaniem naszego numeru telefonu. Niestety Facebook wprowadził na tym polu pewne zmiany. Stoi za nimi zmiana regulaminu usługi, jaką wprowadzono w życie w 2019 roku. Jak założyć Messengera nie mając Facebooka? To już niestety niemożliwe. W przypadku takich kont Messenger nie działa.

Dziś użycie komunikatora jest wręcz jednoznaczne z koniecznością posiadania konta w najpopularniejszym na świecie serwisie społecznościowym. Logowanie do Facebooka zapewni nam dostęp do usługi. Co gorsza, nie pojawił się jeszcze żaden dobry sposób, by obejść to ograniczenie. Warto też wzmiankować o tym, że konta, które powstały przed zmianą regulaminu, są dezaktywowane. 

Aplikacja Messenger – instalacja

messenger
Źródło: https://apps.apple.com/pl/app/messenger/id454638411#?platform=iphone

Jak zainstalować Messengera? To bardzo proste, nie jest do tego wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Nie musimy też szukać po sieci takich haseł, jak messenger apk, fb logowanie, messenger logowanie czy messenger pobierz. Wszystkie duże sklepy z aplikacjami oferują tę usługę.

Messenger instalacja Android

W ekosystemie Androida cały proces wyróżnia się tym, że można go zrealizować na kilka sposobów. Oczywiście zdecydowana większość użytkowników skorzysta z dostępu do Sklepu Play. W takiej sytuacji wystarczy w wyszukiwarkę aplikacji wpisać „Messenger” i kliknąć zielony przycisk „Zainstaluj”.

To rekomendowany i najbezpieczniejszy sposób, by pobrać oprogramowanie w tym ekosystemie. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna metoda, o której użytkownik powinien wiedzieć. Dlaczego? Wynika to z tego, że Android to oprogramowanie otwarte.

Oznacza to, że istnieją też inne sklepy z aplikacjami. Są one obecnie bardzo popularne zwłaszcza wśród użytkowników smartfonów od Huawei. Wynika to z tego, że rząd Stanów Zjednoczonych zablokował część funkcjonalności Androida w urządzeniach tego producenta. 

Posiadacze nowych urządzeń tego producenta chcąc pobrać Messengera, mogą skorzystać na przykład ze sklepu APK Pure lub z autorskiego sklepu Huawei: AppGallery. Proces nie różni się jednak zbyt mocno od tego, jaki znamy ze Sklepu Play. Wystarczy wpisać nazwę poszukiwanej aplikacji w pole wyszukiwania, nacisnąć przycisk Szukaj, a następnie pobrać Messengera.

Zobacz też: Ukrywanie listy znajomych na Facebooku. Jak to zrobić?

Messenger instalacja iOS

Apple ma swój własny sklep z aplikacjami, który działa na telefonach napędzanych iOS’em. Jest to oczywiście AppStore. Tutaj również nasza rola ogranicza się do uruchomienia dedykowanego sklepu z aplikacjami, wyszukania Messengera oraz zainstalowania go.

Po stronie ciekawostek warto wskazać na dodatkowe zabezpieczenie dostępne na etapie instalacji oprogramowania. Użytkownik musi uwiarygodnić się swoim hasłem lub danymi biometrycznymi. W starszych iPhonach był to odcisk palca, a w nowszych urządzeniach od firmy z Cupertino, dzięki zastosowaniu technologii Face ID, skanowany jest cyfrowy wzór naszej twarzy.

Dopiero gdy platforma nas rozpozna, będzie możliwe pobranie oprogramowania. W ekosystemie Apple aktualizacje są od razu automatycznie pobierane na urządzenia w tle. To kolejne udogodnienie, które wciąż nie do końca działa na innych systemach. 

Messenger instalacja Windows

Microsoft Windows daje nam możliwość zainstalowania aplikacji na kilka sposobów. Messenger na Windows można ściągnąć zarówno ze strony messenger.com, jak i z dedykowanego sklepu Windows Store. Można też odnaleźć plik .exe w wielu innych serwisach w sieci, jednak rekomenduje się, by pobierać go raczej z oficjalnych źródeł.

Po pobraniu narzędzia z poziomu przeglądarki musimy już tylko wykonać dwuklik i przejść przez procedurę instalacyjną. Osoby, które skorzystają z Windows Store – tak samo, jak posiadacze smartfonów z Androidem czy iOS – muszą tylko kliknąć przycisk Zainstaluj.

Po stronie ciekawostek można wskazać na pobieranie archiwalnych wersji komunikatora. Nie wszystkie zmiany wdrażane przez Facebooka były przyjmowane z dużym entuzjazmem. Jeśli któraś z nowości nam się nie podoba, to po usunięciu najnowszej wersji oprogramowania z dysku możemy wykonać downgrade i raz jeszcze pobrać starszą wersję. Taki messenger na komputer stwarza to jednak pewne ryzyko zarówno na polu bezpieczeństwa, jak i kompatybilności narzędzia z serwerami Messengera. Może okazać się, że tylko najnowsza wersja oprogramowania umożliwi nam na przykład włączenie trybu ciemnego lub prowadzenie rozmów wideo w najwyższej jakości.

Messenger Lite – czym się różni od normalnej aplikacji

messenger lite

O możliwościach obu tych narzędzi najwięcej mówi już to, ile MB zajmują. Pełna wersja komunikatora waży około 170 MB, a Messenger Lite zajmuje około 15 MB. Różnica jest więc imponująca. Z czego wynika tak duży rozstrzał i co to oznacza dla użytkowników?

Messenger Lite to typowy komunikator do komunikacji. Można określić go jako narzędzie „bez bajerów”. Z poziomu tego narzędzia nie wyślemy na przykład naklejek oraz nie włączymy gier. Nie ma też tutaj botów oraz zrezygnowano z wysyłania plików GIF.

Jeśli szukamy prostego komunikatora, który po prostu zapewnić nam stałą łączność z wybranymi osobami, to bez wątpienia warto się nad tą aplikacją poważnie zastanowić. Jej atutem jest też niewielka zasobożerność, co bardzo dobrze przekuwa się na żywotność ogniwa baterii w smartfonie.

Messenger Lite funkcjonuje tylko w ekosystemie Androida. Nie można oficjalnie pobrać go na Windows oraz na iOS’a od Apple. Wynika to najpewniej z dość dużego procentowego udziału w rynku telefonów o przeciętnej specyfikacji technicznej, na których pełna wersja komunikatora mogła z czasem działać niestabilnie. Dzięki wprowadzeniu nowej aplikacji zapewne spadła ilość zapytań takich, jak: jak odinstalować messengera czy jak wylogować się z messengera.

Facebook – rejestracja za darmo, ale czy warto?

Tu zdania zawsze będą podzielone. Jest to najpopularniejszy serwis społecznościowy świata, który łączy grubo ponad miliard ludzi w jedną, globalną sieć. Trudno jednak nie dostrzec też tego, że złe korzystanie z wirtualnego Facebooka może mieć dla nas spore konsekwencje w realnym świecie.

Logowanie do Facebooka jest jednak obecnie jedyną metodą pozostania w kontakcie z osobami, z którymi rozmawialiśmy wcześniej na Messengerze. Wydawca postawił między korzystaniem z tych dwóch usług znak równości i użytkownicy musieli dopasować się do tych reguł gry.

Jeśli nie mamy możliwości lub chęci, by przenieść ciężar komunikacji na inną platformę, to nie pozostaje nam nic innego, jak przystać na tę propozycję od Facebooka. Kto wie, być może za jakiś czas firma zmieni swoje zasady i nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, czy zakładanie Facebooka to jedyne wyjście z sytuacji.

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *