Aptoide

Technologia

04.02.2022 14:09

Aptoide – baza aplikacji nie tylko dla Huawei

Programy i aplikacje Telefony i tablety
9
0
0
9
0

Aptoide to jedno z najpopularniejszych, alternatywnych źródeł aplikacji dla systemu Android. Można w nim, między innymi, znaleźć pliki, których próżno szukać w sklepie Google Play. Zobacz, czym jest Aptoide, a może znajdziesz w nim coś dla siebie!

Aptoide – alternatywny sklep z aplikacjami dla Androida

Aptoide to sklep z aplikacjami, który powstał w 2011 roku w Portugalii. Twórcy chwalą się społecznością 300 mln użytkowników. W jego zasobach znajduje się około 1 mln programów napisanych dla systemu Android.

Wśród nich znaleźć można programy popularnych portali społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i TikTok. Nie zabrakło również komunikatorów. Pobrać można np. Messenger, WhatsApp, Signal i Telegram. Do ściągnięcia są również aplikacje serwisów streamingowych – Netflix, Spotify, Tidal czy Deezer. Inne przykładowe programy dostępne w Aptoide to Microsoft Outlook i Google Chrome. Nie brakuje również gier.

Sklep wprowadził ponadto dwie wirtualne waluty. Jedną z nich, AppCoins Credits, można otrzymać w ramach różnych bonusów za instalacje danych aplikacji. Mogą być one później wykorzystane do dokonywania płatności wewnątrz sklepu Aptoide. Drugi środek płatniczy, AppCoins, to kryptowaluta. Można ją kupować, sprzedawać i wymieniać na giełdach kryptowalutowych.

Aptoide co to
Aptoide – alternatywa dla sklepu Google Play

Z Aptoide można korzystać wyłącznie na urządzeniach z systemem Android. Są to nie tylko smartfony i tablety, ale także telewizory pracujące pod kontrolą systemu Android TV. Nie ma możliwości instalacji aplikacji z tego sklepu na sprzętach od Apple.

Aplikacje z innego źródła niż Google Play – czy to bezpieczne?

Kwestia bezpieczeństwa aplikacji pobieranych z Aptoide może być rozpatrywana na dwa sposoby. Nim jednak zostaną one omówione, należy podkreślić, że instalacja aplikacji z Aptoide jest legalna.

Tak jak Google Play, Aptoide weryfikuje dodawane do sklepu aplikacje. Są one nie tylko sprawdzane przy pomocy programów antywirusowych, ale również przez pracowników Aptoide, którzy ręcznie instalują i testują świeżo dodane aplikacje.

Interfejs w aplikacji Aptoide
Interfejs w aplikacji Aptoide | Źródło: antyweb.pl

W Aptoide obok ikony aplikacji wyświetlana jest zielona tarcza informująca o przetestowaniu aplikacji przez pracowników Aptoide. Spotkać się można również z programami, które obok ikony mają szarą tarczę. Oznacza to, że aplikacja ta nie została jeszcze zweryfikowana lub jest dopiero w fazie testów.

Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Aplikacje w Aptoide zazwyczaj nie są dodawane do zasobów sklepu przez ich twórców. Umieszczają je tam inni użytkownicy. Istnieje więc szansa, że pobrany program będzie zawierał kod złośliwego oprogramowania, którego testerzy nie wykryli podczas procesu weryfikacji.

Można więc powiedzieć, że są to nieznane źródła aplikacji. Czy bezpieczne jest ich instalowanie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wirusy i luki w zabezpieczeniach pozwalające śledzić użytkownika mogą znaleźć się również w programie pobranym z Google Play.

KODY RABATOWE MORELE

Bez wątpienia jest jeden typ programów, którego pobieranie z Aptoide można stanowczo odradzić. Są to wszelkie aplikacje związane z finansami. Aplikacje banków, instytucji płatniczych, giełd i systemów płatności (czyli Google Pay) także nie są w portugalskim sklepie dodawane przez ich twórców. Aby uniknąć kradzieży pieniędzy, lepiej nie instalować ich z Aptoide.

Do czego mogą przydać się archiwalne wersje aplikacji?

Zazwyczaj aktualizacje są dobrym rozwiązaniem, ponieważ dodają w aplikacji nowe funkcje i poprawki bezpieczeństwa. Może się jednak zdarzyć, że jej nowy wygląd nie przypadł użytkownikowi do gustu lub po prostu program działa gorzej.

Właśnie w tym tkwi największa przewaga Aptoide nad Google Play. Sklep ten daje możliwość pobrania starszych wersji aplikacji. Przy wielu z nich, pod logo i nazwą znajduje się numer wersji z datą jej wydania oraz informacją, że jest to wersja aktualna. Klikając w przycisk Inne wersje można jednak pobrać starsze warianty aplikacji.

Sprawdź też: AppGallery, czyli alternatywa dla App Store i Google Play. Czy warto korzystać ze sklepu Huawei? Oferta, bezpieczeństwo, wady i zalety

Dezaktualizacja aplikacji wiąże się jednak z koniecznością usunięcia jej z pamięci urządzenia. Dopiero wtedy możliwe jest zainstalowanie poprzedniej wersji. Na koniec należy wyłączyć również automatyczne aktualizacje zarówno w Google Play, jak i Aptoide.

Skąd pobrać Aptoide?

Poszukiwanie starszych wersji aplikacji oraz programów niedostępnych w sklepie Play może być przyczyną poszukiwania alternatyw takich jak właśnie Aptoide. Skąd pobrać aplikację?

Jako że jest to konkurencja dla Google Play, nie jest możliwe pobranie aplikacji portugalskiego sklepu z repozytorium kalifornijskiego giganta. Plik instalacyjny znaleźć można na oficjalnej stronie Aptoide i pobrać go z poziomu przeglądarki internetowej.

Aplikacje z nieznanych źródeł nie instalują się jednak od razu tak jak programy z oficjalnego repozytorium Google. Konieczne jest ręczne zezwolenie na ich pobieranie. Na szczęście jest to prosta do wykonania czynność.

Jak zezwolić na instalację aplikacji z innych źródeł?

Nieznane źródła aplikacji to pojęcie obejmujące nie tylko sam program Aptoide, ale również wszystko to, co użytkownik zechce z tego sklepu pobrać. Co ważne, nie jest konieczne wydawanie zgody na instalację każdej kolejnej aplikacji. Wyrażenie zgody na ściągnięcie samego Aptoide ze strony internetowej wystarcza, by móc pobierać inne programy spoza Google Play.

W systemie Android 8 Oreo i nowszych należy w pierwszej kolejności uruchomić przeglądarkę internetową kliknąć przycisk pobierania aplikacji (czyli np. Aptoide). Pojawi się wówczas komunikat z informacją o niemożliwości instalacji aplikacji z nieznanych źródeł. Aby to umożliwić, wystarczy wejść w Ustawienia przeglądarki i zaznaczyć Zezwalaj z tego źródła.

Sprawdź też: Najlepszy odtwarzacz muzyki na Androida — aplikacje do słuchania muzyki dostępne w Google Play

Przedstawiona metoda jest jednym z dwóch sposobów na instalację aplikacji z Aptoide. Jak zainstalować Aptoide na systemie Android 7 Nougat lub starszym? W tym celu trzeba przejść kolejno do UstawieniaZabezpieczeniaNieznane źródła i przesunąć suwak obok tej opcji.

Aptoide to dobre zastępstwo dla sklepu Play. Sklepem tym zainteresować się mogą nie tylko posiadacze smartfonów Huawei, które nie mają dostępu do repozytorium Google. Można w nim znaleźć wiele zarówno popularnych, jak i niszowych aplikacji w różnych wersjach, co pozwala spersonalizować smartfon i korzystać z niego dokładnie tak, jak się tego chce.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *