przeglądarka internetowa internet explorer

Technologia

28.02.2023 15:53

Internet Explorer – co wiemy o popularnej przeglądarce?

Online Programy i aplikacje
4
0
0
4
0

Internet Explorer to jedna z najbardziej znanych przeglądarek internetowych, Niestety upływ czasu nie pozwolił jej na dalszy rozwój. Możemy zadać jednak pytanie: Internet Explorer – do kiedy może nam towarzyszyć?

Do przeglądania nieokiełznanego morza, jakim jest internet, potrzebujemy odpowiedniego narzędzia, które będzie w stanie ułatwić nam pracę. Tak zaawansowane technologicznie czasy pozwalają przebierać w wielkiej ilości przeglądarek internetowych. Różnią się od siebie funkcjami, wyglądem, dodatkowymi rozszerzeniami i przejrzystością. Mimo tak szerokiego wyboru i upływu lat niektóre przeglądarki nie dają o sobie zapomnieć i po czasie zostają legendami. Tak właśnie stało się w przypadku przeglądarki Internet Explorer, opcji popularnej niegdyś na komputerach z systemem Windows.

Internet Explorer – podstawowe informacje

Opracowany przez firmę Microsoft Internet Explorer to przeglądarka dedykowana urządzeniom z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Jej pierwsza wersja, która nie potrafiła jeszcze rozpoznawać polskich znaków, została wydana w 1995 roku do systemu Windows 95. Na swoje czasy była to prawdziwa jednoosobowa orkiestra, ponieważ do 6 wersji programu Internet Explorer łączył w sobie przeglądarkę internetową, program pocztowy i czytnik grup dyskusyjnych. W przypadku przeglądarki internetowej Internet Explorer Mac OS będący systemem firmy Apple również otrzymał jej własną wersję. Wsparcie platformy Apple przez IE zakończyło się w 2003 roku, kiedy firma ogłosiła powstanie własnej przeglądarki internetowej o nazwie Safari.

Microsoft nie wspiera już przeglądarki Internet Explorer
Przeglądarka Internet Explorer nie jest już wspierana przez Microsoft

Czy Internet Explorer jest jeszcze wspierany?

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Ta reguła sprawdza się bardzo często we wszystkich dziedzinach, nawet technologii. Ostatnią wersją tej popularnej przeglądarki na systemy Windows był Internet Explorer 11, którego wydanie nastąpiło w 2013 roku. Już dwa lata później Microsoft ogłosił, że IE nie będzie wspierany, a dotychczas zajmowane przez Internet Explorer miejsce domyślnej przeglądarki dla Windows 10 zajmie Microsoft Edge. Od 2022 roku firma Microsoft nie udziela wsparcia technicznego w sprawach związanych z IE. Co więcej, zaczynając od systemu Windows 11, Internet Explorer nie będzie nawet dostępny dla użytkowników. Po przejściu na emeryturę przeglądarka wciąż przeżywa drugą młodość w sercach użytkowników i wielbicieli memów.

Jak odinstalować Internet Explorer?

Jeśli zdecydowaliśmy się na aktualizację dostępnych form surfowania po internecie, dobrym ruchem będzie zmiana niewspieranej już przeglądarki. Do rozwiązania pozostaje kwestia, jak odinstalować Internet Explorer z naszego urządzenia. Z uwagi na fakt, że IE jest wbudowany w system Windows, nie możemy całkowicie odinstalować tej przeglądarki. Po zagłębieniu się w opcje systemowe możemy ją jednak wyłączyć. Na szczęście zabieg ten jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Aby wyłączyć Internet Explorer dla systemu Windows 10, najpierw należy odnaleźć kafelek „Programy i funkcje” w panelu sterowania. Kolejnym krokiem jest znalezienie opcji „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”, zaznaczenie ptaszkiem przeglądarki Internet Explorer i zatwierdzenie wyboru. Zabieg wyłączenia przeglądarki możemy uznać za całkowicie zakończony po ponownym uruchomieniu komputera.

Sprawdź też: Przeglądarki internetowe – jaką przeglądarkę wybrać?

Gdzie Internet Explorer zapisuje pobrane pliki?

Nawet jeśli używamy przeglądarki na co dzień, czasem trudno jest rozwikłać wszystkie jej tajemnice. Jedną z nich jest lokalizacja folderu, w którym zapisują się wszystkie pobrane przez nas pliki. Brak wiedzy w tym temacie bywa niesamowicie stresujący, zwłaszcza w sytuacjach wymagających szybkiego odnalezienia i otworzenia pliku. Na szczęście sprawdzenie, gdzie Internet Explorer zapisuje pobrane pliki, nie wymaga wiele wysiłku. Ta przeglądarka ma bowiem odgórnie ustawiony folder przeznaczony do przechowywania pobranych plików, który znajduje się na systemowym dysku C w katalogu profilu użytkownika, a dokładniej w folderze o nazwie Downloads. Jeśli chcemy zmienić miejsce pobierania plików, możemy zrobić to w ustawieniach przeglądarki Internet Explorer. Wystarczy zmienić podaną ścieżkę pobierania, wskazując nowe miejsce zapisu plików.

Jak sprawdzić wersję przeglądarki Internet Explorer?

Jeśli nie wiemy, jak sprawdzić wersję przeglądarki Internet Explorer, powinniśmy szybko uzupełnić wiedzę w tym zakresie. Czasem zdarza się, że niespodziewanie możemy potrzebować konkretnych informacji o używanej przez nas przeglądarce internetowej. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku aktualizacji lub podczas instalowania odpowiednich wtyczek, które wymagają konkretnej wersji IE. Aby sprawdzić wersję Internet Explorera, musimy wpisać frazę „Internet Explorer” w polu wyszukiwania na pasku zadań. Odnajdujemy poszukiwany przez nas program i otwieramy go. W górnym rogu powinniśmy z łatwością odnaleźć pole „Narzędzia”. Po jego otwarciu wybieramy opcję „Informacje”.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak ustawić Internet Explorer jako domyślną przeglądarkę?

Wiedza o tym, jak ustawić Internet Explorer jako domyślną przeglądarkę, jest równie ważna, co umiejętność jej odinstalowania. Ponownie nie musimy obawiać się o samodzielne działania w tym zakresie, ponieważ procedura nie jest czasochłonna i skomplikowana. Jeśli wiemy, że IE nie jest domyślną przeglądarką na naszym komputerze i chcemy to zmienić, musimy zacząć od otwarcia programu Internet Explorer. Odnajdujemy przycisk oferujący opcję „Narzędzia” i szukamy pozycji o nazwie „Opcje internetowe”. Następnie wybieramy kafelek „Programy” i wybieramy pozycję o tytule „Ustaw jako domyślną”. Po zatwierdzeniu wyboru możemy zamknąć okno programu i cieszyć się przeglądarką internetową.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *