1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Przeglądarka Brave – najważniejsze informacje o Brave

Poradniki

12.07.2021 10:13

Przeglądarka Brave – najważniejsze informacje o Brave

Programy i aplikacje
13
0
0
13
0

Co to jest przeglądarka Brave i dlaczego cieszy się taką popularnością? Oto zbiór najważniejszych informacji o przeglądarce stawiającej na bezpieczeństwo użytkownika w sieci.

Przeglądarka Brave – co to jest?

Brave to przeglądarka internetowa typu open source, której twórcy postawili na szybkość, prywatność i bezpieczeństwo. Użytkownicy mogą decydować o tym, co chcą oglądać oraz kogo wspierać poprzez przeglądanie treści. Jak to działa? Przeglądarka po prostu blokuje reklamy i skrypty śledzące, co przy okazji sprawia, że strony internetowe ładują się nawet do czterech razy szybciej niż w przypadku dotychczas znanych programów tego typu. To Ty decydujesz, co będzie wyświetlać. Brave ma też wsparcie dla sieci anonimowej Tor w trybie prywatnym (incognito). 

Brave - ekran powitalny

Przeglądarka Brave słynie z doskonałej optymalizacji stron internetowych – zarówno w wersji komputerowej, jak i mobilnej. Dzięki temu o wiele lepiej radzi sobie z ładowaniem wyświetlanych elementów. Brak reklam i skryptów śledzących nie tylko sprawia, że przeglądanie jest szybsze, lecz także dodatkowo też oszczędza baterię w Twoim laptopie lub telefonie. Nie musisz przy tym obawiać się przechodzenia z Google Chrome na Brave, gdyż możesz skopiować swoje dane i ustawienia z poprzedniej przeglądarki do nowej. 

Google Chrome lub Firefox a Brave – co wyróżnia przeglądarkę Brave? 

Jaka powinna być najlepsza przeglądarka internetowa? Z całą pewnością bezpieczna. Choć często używane programy takie jak Google Chrome czy Firefox posiadają swoje zabezpieczenia (zazwyczaj bardzo dobre!), użytkownicy stale bombardowani są reklamami i śledzącymi skryptami, co nie wszystkim odpowiada. Przeglądarka internetowa Brave powstała po to, by takiego stanu rzeczy uniknąć. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych, została wyposażona w ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem oraz na bieżąco szyfruje połączenia. 

Przeglądarka Google, choć według statystyk najczęściej używana, wciąż posiada swoje minusy, podobnie jak jej konkurenci. Blokowanie reklam w znanych przeglądarkach często wiąże się z instalowaniem nie zawsze działających (a czasem wręcz szkodzących) wtyczek. Brave nie wymaga od użytkowników instalowania kolejnych elementów, jest po prostu bezpieczną wersją tego, co już znasz i z czego korzystasz na co dzień. Minimalistyczny wygląd oraz szybkie przeglądanie sprawiają, że zyskuje coraz większą popularność. 

Sprawdź: Opera R5 – czym jest nowa przeglądarka Opery?

Jak skorzystać z przeglądarki Brave? 

Aby skorzystać z Brave, wystarczy ją bezpłatnie pobrać na komputer bądź telefon. Samo użytkowanie przeglądarki nie wymaga niczego więcej niż konkurencyjne programy tego typu. Jest bardzo prosta w obsłudze, dlatego sprawdzi się doskonale nawet w przypadku osób gorzej radzących sobie z technologią, a które chcą w sieci czuć się bezpiecznie bez wprowadzania zmian w ustawieniach prywatności. Co więcej, korzystając z Brave, zsynchronizujesz swoje dane pomiędzy wersją desktopową a smartfonową.

Jeśli chodzi o użytkowanie przeglądarki, działa ona na tej samej zasadzie, co konkurencja. Brave stworzona została na silniku Chromium, ale pozbawiona została szpiegującego oprogramowania. Sami twórcy Brave przy promocji swojej przeglądarki użyli hasła: Nie jesteś produktem. Jeżeli jesteś fanem dodatków i rozszerzeń znanych z Google Chrome, możesz odetchnąć z ulgą – Brave też je wspiera. Warto więc po prostu spróbować! 

Funkcje oraz bezpieczeństwo Brave 

Wiesz już, że Brave to nowoczesna i bezpieczna przeglądarka, ale jak właściwie działa? Reklamy napływające z każdej strony blokowane są automatycznie, dzięki czemu nie musisz zastanawiać się, w co kliknąć, aby wyłączyć zasłaniające stronę okienko. Ograniczone zostają także wtyczki odpowiedzialne za śledzenie użytkowników i ich ruchów w sieci, co zostało zresztą ustawione domyślnie. Niczego nie musisz włączać, by cieszyć się bezpieczeństwem. Masz też do wyboru dwa tryby prywatne: tradycyjny oraz przeglądanie prywatne w trybie Tor. 

Brave cechuje się szybkością, bezpieczeństwem i prywatnością, ale czy to wszystkie funkcje przeglądarki? Nie! Brave wspiera niszowych twórców internetowych treści, przywraca użytkownikowi pełną kontrolę i zmniejsza transfer danych. Jeśli jednak chcesz, możesz oglądać reklamy i otrzymywać za to kryptowaluty w postaci BAT (Basic Attention Token). Dzięki funkcji przeglądania z sieci Tor skorzystasz z internetu anonimowo, nie pokazując swojego adresu IP. Wszystko, czego możesz oczekiwać, dostępne będzie w jednej przeglądarce. 

Brave a kryptowaluty – własny portfel w przeglądarce 

Jak już wiesz, Brave nagradza osoby oglądające reklamy kryptowalutami BAT, dzięki czemu wesprzesz niszowych twórców, a przy okazji zarobisz pieniądze. To nie wszystko, przeglądarka Brave ma bowiem wbudowany portfel kryptowalutowy, który pozwoli Ci na przechowywanie oraz wysyłanie tokenów. Możesz też połączyć swój portfel z Biance i bezpośrednio handlować, wymieniać oraz kupować kryptowaluty. Wszystko oczywiście w bezpieczny dla Ciebie sposób.

Aby zapełnić swój portfel, musisz po prostu dobrowolnie oglądać materiały od reklamodawcy, a twórcy przeglądarki podzielą się z Tobą zyskami za ich oglądanie, wypłacając Ci tokeny BAT, które trafią do Twojego internetowego portfela. Wystarczy, że wchodząc w swoje konto, klikniesz menu i wybierzesz opcję Nagrody Brave, by sprawdzić, ile tokenów udało Ci się zgromadzić w portfelu. Tokeny oczywiście możesz spieniężyć, w tym celu musisz po prostu zweryfikować swój portfel poprzez Uphold

Może Cię zainteresować: Chromium – wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie, bez którego nie byłoby najpopularniejszej przeglądarki świata – Google Chrome

Przeglądarka Brave na smartfony 

Twórcy Brave nie mogli pominąć użytkowników smartfonów i stworzyli aplikację dostępną na system Android oraz iOS. Sama aplikacja jest elegancka i zachwyca szybkością działania. Podobnie jak jej komputerowa wersja, blokuje reklamy czy skrypty, zapewniając Ci anonimowość i bezpieczeństwo, jednak w przeciwieństwie do wersji desktopowej, nie obsługuje jeszcze sieci Tor. Oczywiście system nagród w postaci tokenów dostępny jest również w aplikacji na smartfony, więc możesz zarabiać, gdziekolwiek się znajdujesz.

Decydując się na pobranie aplikacji, nie musisz obawiać się o utratę danych karty czy zapisanych strony. Wszystkie informacje mogą być zsynchronizowane i przeniesione na Twój smartfon, dzięki czemu nie tracisz niczego. Aplikacja działa szybko i sprawnie, nie zużywając wiele baterii ani nie wykorzystując dużo danych mobilnych. Warto ją przetestować i cieszyć się prędkością oraz bezpieczeństwem na swoim smartfonie. Koniec ze śledzeniem i nagminnie wyskakującymi reklamami.

Prywatny kanał informacyjny w Brave, czyli Brave Today

Brave posiada także swój własny kanał informacyjny – Brave Today. Zlokalizowany jest on domyślnie na stronie startowej. Niestety nie skorzystają z niego posiadacze Androidów, ale użytkownicy iOS oraz wersji desktopowej już mogą posługiwać się tym strumieniem treści. Brave Today oczywiście chroni Twoją prywatność, a dostarczane treści są uzupełniane lokalnie dzięki algorytmowi. Na podstawie Twoich wyszukiwań i upodobań dostawać będziesz świeże informacje

Brave rośnie w oczach

Dlaczego w ogóle warto używać takiego kanału? To właśnie dzięki niemu możesz być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami. Brave podzieli się z Tobą wydarzeniami i treściami od razu po włączeniu przeglądarki (bądź aplikacji mobilnej na Twoim urządzeniu z systemem iOS). Algorytmy Brave są bezpieczne, a Ty wciąż pozostajesz chroniony, więc nie musisz obawiać się o śledzenie Twoich poczynań w internecie. 

Czy warto zatem zainstalować przeglądarkę internetową Brave? Tak, jeśli cenisz sobie szybkie działanie, bezpieczeństwo, możliwość bycia anonimowym oraz opcje nagród pieniężnych za wspieranie niszowych twórców. Nie musisz przy tym zmieniać swoich przyzwyczajeń, a korzystanie z Brave łatwe będzie nawet dla laika. Sprawnie i bez kłopotów przeniesiesz swoje dane z Google Chrome, nie tracąc przy tym informacji. Zarobione tokeny BAT mogą zyskać na wartości, więc dlaczego by nie spróbować? Wybór należy do Ciebie.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.