opera r5

Technologia

29.06.2021 09:15

Opera R5 – czym jest nowa przeglądarka Opery?

Programy i aplikacje
9
0
0
9
0

Opera R5 już jest! Co nowego w przeglądarce Opery? Oto lista wszystkich nowości, jakie zawiera program. Poznaj najważniejsze informacje na temat długo wyczekiwanej aktualizacji. Dlaczego inteligentne funkcje zachwycają? Czy warto pobrać Operę R5?

Opera R5 – co to jest?

Norweska firma Opera Software ASA już od dawna zapowiadała, że wkrótce światło dzienne ujrzy nowa przeglądarka. Co to jest Opera R5? W zasadzie mowa o odświeżonej wersji programu rozwijanego nieprzerwanie od 1995 roku. Aktualizację można pobrać z oficjalnej strony produktu. Wprowadza ona wiele ciekawych zmian w zakresie funkcjonalności. Aplikacja zawiera dzięki temu sporo nieznanych wcześniej opcji, które okazują się niezwykle praktyczne we współczesnym świecie.

Twórcy Opery R5 podkreślają, że kolejna odsłona systemu do wyszukiwania informacji w sieci to odpowiedź na potrzeby konsumentów. Autorzy zorganizowali badania mówiące o zdecydowanie szerszym zaangażowaniu ludzi w środowisku online. Według specjalistów okres problemów związanych z pandemią spowodował poświęcenie większej ilości czasu na różnego rodzaju aktywność internetową wśród ponad 65 procent osób. Ten trend będzie prawdopodobnie utrzymywać się przez następne lata.

Właśnie dlatego pomysłodawcy projektu chcą poprawić komfort użytkowania programu. Przeglądarka Opera ma zapewniać wygodę w trakcie pracy zdalnej oraz wirtualnej rozrywki. Norweska firma pragnie dopasować aplikację do ciągle zmieniających się wzorców korzystania z software’u. Opera R5 wspiera wszelkie działania w formie cyfrowej lepiej niż standardowa Opera Mini lub gamingowa Opera GX, dając Ci inteligentne narzędzia.

Lista nowości w Operze R5

Aktualizacja Opery o oznaczeniu R5 jest obszerna – zawiera sporo nowinek technicznych. Na szczególne uznanie zasługują praktyczne funkcje dotyczące prowadzenia konwersacji internetowych, planowania dnia i odtwarzania muzyki. Krótko mówiąc, produkt wyposażono we wszystkie istotne elementy, które odgrywają dziś kluczową rolę podczas zaglądania do sieci. Rozbudowane opcje gwarantują zdecydowanie większą swobodę w realizowaniu różnych czynności. 

opera r5
Źródło: blog.opera.com

Zobacz też: Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

Łatwiejsze wideorozmowy

Za jedną z najważniejszych zmian uznaje się możliwość uruchamiania wideorozmów w mniejszych fragmentach Opery. Przeglądarka pozwala włączyć komunikator popout, aby poruszać oknem na całej powierzchni ekranu. Według badań firmy Opera Software ASA, osoby spotykające się ze współpracownikami w formie zdalnej lubią wielozadaniowość. Twórcy wyszli im naprzeciw, ponieważ wspomniane rozwiązanie skutecznie pomaga poświęcać uwagę kilku obowiązkom równocześnie. 

Mechanizm działa w aplikacjach Google Meet, Zoom i Microsoft Teams – najpopularniejszych środowiskach służących do kontaktu z innymi online. Nie musisz już minimalizować obrazu rejestrowanego kamerą, bo starczy ograniczenie jego pola i ustawienie w określonym fragmencie pulpitu. Opcja ta spisuje się doskonale wtedy, gdy poza słuchaniem konwersacji chcesz także szukać informacji albo analizować dokumenty tekstowe. Proces wysunięcia trwającego nagrania z paska kart startuje automatycznie, kiedy tylko otworzysz panel dyskusyjny.

Opera Pinboards

Jeśli jesteś człowiekiem kreatywnym, masz głowę pełną pomysłów i chcesz dzielić się nimi ze współpracownikami bądź kolegami, Opera R5 to dla Ciebie doskonały program. Nowa wersja zawiera funkcję Pinboards, czyli wirtualną tablicę przeznaczoną do rysowania, zapisywania notatek i edytowania screenshotów prezentujących strony internetowe. Wysłanie znajomym linku powiązanego z prywatnym konspektem sprawia, że mogą oni wszystko zobaczyć i zareagować emotką. Opisany moduł nadaje się idealnie dla ludzi działających wspólnie.

Usługa Opera Pinboards nie wymaga rejestrowania tożsamości w żadnym serwisie. Po uruchomieniu aplikacji od razu wolno Ci włączyć cyfrowy dysk na ważne listy, inspiracje i artykuły. Brak konieczności instalowania oddzielnych narzędzi oraz zakładania kont w specjalnych serwisach stanowi ogromny atut tego rozwiązania. Dzięki temu Opera R5 zmienia się w uniwersalne środowisko komputerowe, wspierające realizowanie prostych i skomplikowanych zadań. Trudno znaleźć bardziej wszechstronny software wśród darmowych produktów.

opera r5
Źródło: blog.opera.com

Lepszy odtwarzacz, porządkowanie i inne nowinki

Lubisz słuchać muzyki w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych oraz nauki? Opera R5 to najlepsza przeglądarka pod tym kątem, ponieważ korzystając z niej, możesz strumieniować utwory za pomocą wbudowanego odtwarzacza. Element ten wzbogacono o dodatkowe opcje, dzięki którym da się swobodnie sterować jego działaniem. Po najechaniu kursorem na odpowiednią ikonę wyskakuje okno z panelem kontrolnym. Dodatkowo otrzymujesz natywny dostęp do platform Apple Music, Spotify i YouTube z poziomu paska bocznego.

Oprócz opisanych już udogodnień Opera w wersji R5 zawiera też pożyteczne skróty klawiszowe. Jeden z nich okazuje się niezwykle praktyczny, bo służy błyskawicznemu poszukiwaniu ważnych informacji online. Wciśnięcie kombinacji Ctrl+Spacja powoduje włączenie okna wyposażonego w funkcję odnajdywania konkretnych zakładek po słowach kluczowych. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba ręcznie sprawdzać całej listy, gdy jest ona bardzo obszerna. Powierzenie zadania automatycznemu systemowi załatwia problem.

Co ciekawe, jeśli korzystasz z prywatnego konta Opery, opcja Szukaj w kartach będzie wyświetlać na ekranie również strony uruchomione lub zapisane na pozostałych urządzeniach. To duże udoskonalenie względem starszych odsłon programu, ponieważ dokładnie widzisz wszystkie swoje aktywności. Ponadto Opera R5 za pomocą wskaźnika sygnalizuje, w której witrynie odbywasz aktualnie wideorozmowę. Twórcy przeglądarki dodali jeszcze nowe zestawy tapet, charakterystyczne dla prezentowanej tutaj edycji. 

opera r5
Źródło: blog.opera.com

Zobacz też: Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku. Ranking TOP 5 przeglądarek na desktop i mobile

Dlaczego warto pobrać Operę R5?

Czy warto pobrać i zainstalować Operę R5 na swoim komputerze? Nie ma wątpliwości, że tak, bo odpowiada potrzebom współczesnych użytkowników. Eksperci z całego świata ciągle prowadzą badania nad intensywnością funkcjonowania ludzi w środowisku internetowym. Według większości specjalistów kolejne lata przyniosą wzrost znaczenia sieci ze względu na stopniową zmianę modelu pracy. Mówią o tym zresztą także wspomniane wcześniej analizy norweskiego producenta. Rozbudowane narzędzia software’owe obecne w Operze R5 radzą sobie z oczekiwaniami rynku i klientów.

Stosowanie nowej wersji popularnego programu jest bardzo korzystne, ponieważ inteligentne moduły zapewniają ogromną wygodę realizowania różnych obowiązków zawodowych i spędzania czasu na wirtualnej rozrywce. Możliwości związane z prezentowaniem wideokonferencji w pływających oknach, dzieleniem się notatkami oraz odtwarzaniem muzyki przy pomocy paska bocznego gwarantują komfort nieznany dotąd nikomu. Świeże rozwiązania techniczne stanowią niewątpliwie duży krok naprzód. Aplikacja spełnia oczekiwania, które urosły wśród konsumentów po hucznych zapowiedziach autorów.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *