Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku - wyszukiwarka

Poradniki

25.05.2021 14:17

Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku. Ranking TOP 5 przeglądarek na desktop i mobile

Programy i aplikacje
7
2
1
7
2

Przeglądarki internetowe to jeden z najczęściej używanych przez nas na co dzień programów. Wśród największych graczy na rynku, mamy również wybór między tymi mniej popularnymi. Jaką przeglądarkę jednak wybrać, by cieszyć się zarówno bezpieczeństwem, jak i szybkością przy przeglądaniu stron www? Podpowiadamy!

Najlepsze przeglądarki na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne

Zastanawiając się nad tym, która przeglądarka jest najlepsza, warto mieć na uwadze, że rozwój przeglądarek internetowych trwa nieprzerwanie od 1991 roku. Na rynku nie funkcjonuje już wiele świetnych rozwiązań, które jeszcze w latach 90. XX wieku wydawały się usługami, których nie da się zastąpić.

Upadł Netscape Navigator, czyli przeglądarka, która w pierwszych latach funkcjonowania globalnej sieci danych jako jedna z niewielu mogła rywalizować z Internet Explorerem. Z biegiem czasu stopniał też udział w rynku Opery oraz Mosaic.

Przeglądarki, czyli software, które umożliwia nam surfowanie po sieci, to dziś oprogramowanie, które pod wieloma względami radykalnie różni się od pierwowzorów. Wciąż można jednak znaleźć szereg elementów wspólnych, które nie zmieniły się od dekad – na przykład pasek adresu oraz system zakładek i kart.

Sprawdź też: Największe zagrożenia w Internecie w 2021 – jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć?

Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku - chrome android mobile
Popularność Chrome’a wynika m.in. z obecności tej przeglądarki na telefonach z systemem Android

Z biegiem czasu odeszliśmy jednak od rozbudowanych kombajnów, które pozwalały jednocześnie na odwiedzanie stron w internecie, ale także odgrywały rolę klientów poczty, a czasem nawet miały wbudowany moduł do obsługi sieci P2P. Jaka przeglądarka w 2021 roku będzie najlepszym wyborem? Co oferują najlepsze przeglądarki na rynku? Oto nasz ranking przeglądarek!

Google Chrome – najszybsza przeglądarka dostępna na rynku

To jedna z flagowych usług od Google. Chrome oficjalnie zadebiutował w grudniu 2008 roku. Wyróżniała go pełna kompatybilność z wieloma wtyczkami oraz szybko rosnąca społeczność, w której głosy deweloper starał się wsłuchiwać.

Przez pewien czas w sieci można było spotkać się z przysłowiem, że Chrome jest wszystkim tym, czym Internet Explorer (czyli najpopularniejsza przeglądarka internetowa w tamtych czasach) starał się być. Oprogramowanie było szybkie, intuicyjne i doskonale radzi sobie z obsługą wielu kart. Z biegiem czasu pojawiła się też pełna kompatybilność z innymi usługami Google: Kontem Google, YouTube czy Dokumentami. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę najlepsza przeglądarka 2021, to jest możliwe, że wielu internautów zarekomenduje nam właśnie Chrome’a.

Dlaczego dziś to Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką? Ogromną rolę odegrał Android. To właśnie ta aplikacja była domyślnie preinstalowana na każdym smartfonie napędzanym tym systemem, w wyniku czego jej popularność zaczęła lawinowo rosnąć.

Czy oznacza to, że Chrome jest dziś popularny tylko na smartfonach? Zdecydowanie nie. Aplikacja świetnie przyjęła się w ekosystemie Apple. Co więcej, gdybyśmy zapytali internautów o to, jaka przeglądarka na Windows 10 będzie najlepszym wyborem, to zapewne większość z nich wskazałaby właśnie na Chrome.

Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku - przeglądarka chrome
Chrome to dynamicznie rozwijana przeglądarka, która stanowi dobry wybór na telefon i komputer

Mozilla Firefox – bezpieczna i wydajna – idealna alternatywa dla Chrome’a

Jaka jest najlepsza przeglądarka? Zdania będą podzielone. Trzeba natomiast zgodzić się ze stwierdzeniem, że Firefox to jedna z najstarszych aplikacji tego typu, która wciąż odgrywa ogromną rolę we współczesnym internecie. Popularny Lisek, zadebiutował w 2002 roku. Oznacza to, że aplikacja od Fundacji Mozilla jest już z nami od niemal dwudziestu lat.

Co wyróżnia to narzędzie? Na pewno trzeba wskazać na ogromne wsparcie ze strony społeczności oraz na to, że za Firefoxem stoi fundacja, która nie jest blisko powiązana z żadnym wielkim koncernem. Twórcy aplikacji wielokrotnie podkreślali, że na pierwszym miejscu zawsze stawiają bezpieczeństwo danych użytkownika i jego prywatność.

W gronie różnic można też wskazać na to, że Firefox to jedno z niewielu narzędzi, które nie pracuje na silniku Chromium. Twórcy rozwijają swój autorski moduł oprogramowania o nazwie Gecko. Liska można pobrać w wersjach na Windows, Androida, iOS, macOS oraz na Linuxa.

Czy jest to najlepsza przeglądarka na rynku? Na pewno przemawia za nią bardzo dużo atutów. Strony WWW „lubią się” z Mozillą, a więc nie zachodzi ryzyko niepoprawnego wyświetlania serwisów lub ich błędnego skalowania, gdy korzystamy na przykład ze smartfona.

Opera – gwiazda tej przeglądarki lekko przygasła, lecz to wciąż dobry wybór

Narzędzie tworzone przez Norwegów towarzyszy nam nieprzerwanie od 1996 roku. Jeszcze przed erą smartfonów, kiedy na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej telefonów komórkowych z dostępem do sieci, hitem była Opera Mini oraz Opera Mobile – aplikacje napisane pod komórki.

Najlepsza przeglądarka na tradycyjne telefony komórkowe powoli zaczęła tracić rynek wraz z rozpowszechnieniem się Androida i ekspansją Google Chrome. Producent równolegle rozwijał (i nadal rozwija) wersję dedykowaną komputerom PC.

Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku - wybór przeglądarki, panel dotykowy
Od wyboru przeglądarki będzie zależało, czy korzystanie z internetu będzie przyjemne i intuicyjne

Z biegiem czasu wydawca zmienił nieco strategię działania i odchudził Operę z wielu dodatków. Zniknął między innymi bardzo wysoko ceniony przez społeczność moduł klienta poczty e-mail. W zamian dostaliśmy silnik Chromium oraz kompatybilność z wybranymi wtyczkami napisanymi pod Google Chrome.

Opera Software wciąż szuka swojej niszy. Niedawno firma udostępniła pierwszą przeglądarkę internetową dedykowaną dla graczy: GX. Wyróżnia ją między innymi możliwość ustanowienia minimalnego i maksymalnego obciążenia sieci, a także dynamiczne zarządzanie zużytymi zasobami pamięci RAM i procesora. Globalny udział Opery w rynku wynosi około 2%. W Polsce korzysta z niej około 5-6% internautów.

Safari – przeglądarka dla niewymagających posiadaczy produktów Apple’a


Autorska przeglądarka od Apple
, którą napędza silnik WebKit. Oprogramowanie po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w 2003 roku, a od wprowadzenia na rynek MacOS X 10.3, Safari stało się domyślną aplikacją do surfowania po internecie w ekosystemie Apple.

Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że już w 2007 roku pojawiła się wersja testowa Safari na Windows. O wiele większą rozpoznawalnością usługa cieszy się jednak w ramach ekosystemu Apple. To domyślna przeglądarka na iPhone’ach czy iPadach. 

Trudno dopatrywać się w aplikacji wielu rewolucyjnych funkcji. Pod wieloma względami jest to prosta w obsłudze i doskonale zintegrowana z ekosystemem Apple, usługa. Jeśli mamy Apple ID na MacBooku i na smartfonie, to szybko możemy wznowić historię przeglądania lub dynamicznie skopiować hasło z jednego urządzenia na drugie.

Brave – przeglądarka internetowa, która na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo i prywatność użytkownika


To stosunkowo młody projekt, który zadebiutował w 2019 roku. Brave jest rozwijany na licencji GPL, a twórcy narzędzia zdecydowali się na skorzystanie z silnika Chromium. Po stronie ciekawostek warto wskazać na wbudowany tryb blokady reklam i skryptów śledzących internautę.

Aplikacja dostępna jest w wersji na Windowsa, macOS i Linuxa. Od pewnego czasu dostępna jest też wersja mobilna na Androida. Aplikacja wyróżnia się minimalistycznym interfejsem oraz obsługą portfela kryptowalut BAT. Programiści umieścili też moduł do obsługi sieci TOR. 

Wiosną 2021 roku twórcy zapowiedzieli, że w trosce o zwiększenie prywatności danych pracują nad zintegrowaną z Brave wyszukiwarką internetową. Data premiery nowej usługi wciąż nie została ujawniona. Można jednak spodziewać się wprowadzenia jej na rynek w bliskiej przyszłości.

Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku - wyszukiwanie
Dzięki naszemu poradnikowi na pewno znajdziesz coś dla siebie

Podsumowując, jaka przeglądarka jest najlepsza? Kluczowe znaczenie przy odpowiedzi na to pytanie mają zdefiniowane indywidualne preferencje użytkownika. Przejrzystość interfejsu, oferowane rozszerzenia, poziom prywatności oraz bezpieczeństwa, poziom obciążenia systemu i pamięci operacyjnej – każde z tych aspektów może znaleźć się na różnej pozycji w hierarchii Twoich upodobań. Najlepszym wyborem może okazać się przetestowanie przedstawionych możliwości i na podstawie doświadczeń podjęcie decyzji o najlepszej przeglądarce 2021 dla Ciebie.

Sprawdź też: Bezpieczne korzystanie z internetu. 7 porad podnoszących bezpieczeństwo w sieci

7
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Bardzo słaby artykuł, pisany przez osobe która jakies informacje ma, ale nie jest ich dużo. Ale troche jest.
Jest kilka niedociągnięć ale niedociągnięciem które rzuca mi się w oczy najbardziej, jest opis Safari – utaj widać że autor nie korzystał zbyt długo z tej przeglądarki i nie zna jej funkcji, które są bardzo ciekawe i których nie ma ani chrome ani firefox.
Firefox moim zdaniem super przeglądarka + szybka i bezieczna szczególnie z zainstalowana wtyczką DuckDuckGo dla prywatności.
Na drugim miejscu Safari koniecznie z zainstalowanym rozszerzeniem DuckDuckGo
Na trzecim miejscu na równi Opera i Chrome.

Autor dał Chrome pierwsze miejsce co jest kompletnym nieporozumieniem. Przeglądarka ta jest ogromnie zasobożerna co powoduje szybkie rozładowanie baterii urządzenia i mniejszą wydajność komputera na którym pracuje. Nie jest tez bezpieczna.

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *