Zagrożenia w sieci - security

Poradniki

18.05.2021 20:57

Największe zagrożenia w Internecie w 2021 – jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć?

Online
7
3
0
7
3

Internet odgrywa w życiu człowieka bardzo istotną rolę. Niweluje bariery czasu i przestrzeni. Dostarcza wielu ważnych informacji. Jest źródłem rozrywki, ale ma też swoją ciemną stronę. W sieci czyhają różne niebezpieczeństwa. Jakie zagrożenia w Internecie można spotkać najczęściej? Jak się przed nimi ustrzec?

Zagrożenia w Internecie – czym dokładnie są?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę są zagrożenia w Internecie. Najprościej rzecz ujmując, są to wszelkie działania w cyberprzestrzeni, które godzą w dobra materialne użytkownika bądź wyznawane przezeń wartości i narażają go na różnego rodzaju straty. Wspomniane zjawiska mają bowiem bardzo złożoną naturę i występują pod wieloma postaciami. Niebezpieczeństwem może być próba wyłudzenia danych, kontakt z nielegalnymi treściami czy patologicznymi wzorcami zachowania.

Zagrożenia w sieci - haker
W sieci „spotkać” możemy wiele osób, które mają chrapkę na nasze dane i pieniądze

Jakie są najpoważniejsze zagrożenia w sieci w 2021 roku?

Obecnie spora część codziennych aktywności użytkowników przeniosła się do sieci. Wiele osób robi w cyberprzestrzeni zakupy i subskrybuje różnego rodzaju usługi. Właśnie tego rodzaju transakcje stanowią największe pole do różnego rodzaju nadużyć. Istnieją rozmaite techniki wyłudzenia pieniędzy w cyberprzestrzeni. Przestępcy często podszywają się pod sprzedających lub znane portale internetowe. Przesyłają linki do nieistniejących stron, zakładają fałszywe serwisy (które do złudzenia przypominają te faktycznie istniejące, na przykład OLX czy Allegro) lub nakłaniają do przelania środków finansowych z góry pod pretekstem nagłego wyjazdu albo trudnej sytuacji życiowej.

Zabezpiecz komputer najlepszymi programami antywirusowymi

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów? Przede wszystkim należy korzystać ze zweryfikowanych platform zakupowych i stron bankowości internetowej. Każdy tego typu system powinien mieć ważny certyfikat bezpieczeństwa potwierdzający tożsamość zdalnego komputera (niewielka kłódka widoczna przed adresem WWW). Zawsze dokładnie sprawdzaj, komu przekazujesz swoje pieniądze, zanim zrealizujesz przelew. 

Nie płać z góry za zakupiony towar. Nie zapisuj haseł do banku ani innych wrażliwych informacji w chmurze. Staraj się realizować wszelkie transakcje finansowe z domowego komputera i unikaj używania publicznych sieci, do których wszyscy mają dostęp, na przykład w kawiarni czy na uczelni. Nie otwieraj żadnych podejrzanych linków. Zrezygnuj z transakcji, jeśli dany sprzedawca nie do końca jest wiarygodny.

Zagrożenia w sieci - oprogramowanie szpiegujące
Oprogramowanie szpiegujące śledzi każdy nasz ruch i monitoruje np. wprowadzane hasła

Na jakie zagrożenia w Internecie mogą natrafić dzieci?

Niebezpieczeństwa w sieci dotyczą nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. Najmłodsi użytkownicy cyberprzestrzeni są szczególnie podatni na różnego rodzaju manipulacje. Ich lista jest całkiem długa. Jakie zagrożenia czyhają na Twoje pociechy w Internecie?

  • Nielegalne bądź szkodliwe treści – wspomniane materiały mogą dotyczyć kwestii związanych z seksualnością, ksenofobią, rasizmem, nietolerancją i promować różne niewłaściwe zachowania bądź przekazywać patologiczne wzorce. Obecnie dużą popularnością wśród młodych ludzi cieszy się tak zwany patostreaming, czyli transmisje na żywo lub fragmenty zapisanych relacji prezentujące zachowania sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami. Dodatkowo bohaterowie wspomnianych materiałów często zachęcają odbiorców do wpłacania datków na ich rzecz. W ten sposób nagrywający może wzbogacić się nawet o kilka tysięcy złotych w parę minut.
  • Cyberbullying – agresja, której istotą jest wyzywanie, ośmieszanie, a także zastraszanie użytkownika sieci za pośrednictwem czatów, portali lub komunikatorów internetowych.
  • Grooming – uwodzenie małoletnich przez osoby dorosłe za pośrednictwem sieci, namawianie do podjęcia czynności seksualnych.
  • Sexting – istota opisywanego zjawiska sprowadza się do udostępniania erotycznych zdjęć innym osobom za pośrednictwem sieci. Problem dotyczy przede wszystkim dziewcząt i chłopców od 15 do 18 roku życia. Nastolatkowie często rozsyłają swoje nagie lub półnagie fotografie, nie mając świadomości, do kogo trafi wspomniany portret i jak zostanie później wykorzystany. 
Zagrożenia w internecie - dzieci
Szczególną opieką w sieci powinniśmy objąć dzieci i osoby nieletnie

Jakie jeszcze niebezpieczeństwa czyhają na nas w Internecie?

Istnieje jeszcze inne zagrożenia sieci, którym użytkownik cyberprzestrzeni musi stawić czoła. Do najpopularniejszych z całą pewnością należą:

Wirusy

Mianem tym określa się złośliwe oprogramowaniem atakujące systemy operacyjne komputerów i telefonów komórkowych. Do zainfekowania urządzeń najczęściej dochodzi drogą internetową. Osoba pobiera software i instaluje go na swoim sprzęcie, razem z różnymi niebezpiecznymi plikami, które nierzadko śledzą aktywność podejmowaną w Internecie, wykradają dane zgromadzone na dysku albo szyfrują je. Mechanizm działania aplikacji bywa różny, ale skutek pozostaje taki sam – straty po stronie użytkownika.

Phishing, czyli „łowienie haseł”

W tym przypadku chodzi o wyłudzanie wrażliwych danych, takich jak na przykład numer PESEL czy kart kredytowych. Przestępcy tworzą w tym celu wspomniane wcześniej fałszywe strony internetowe, łudząco podobne do prawdziwych serwisów czy portali. Proszą użytkownika o zalogowanie na platformie. W ten sposób haker zyskuje dostęp do wszystkich poufnych informacji, które może później wykorzystać do przeprowadzania różnych nielegalnych operacji. Jedną z odmian przedstawionego zjawiska tak zwany spear phishing, czyli spersonalizowana forma „łowienia danych”, dostosowana do zainteresowań i preferencji danego użytkownika sieci. 

Zagrożenia w sieci - cały świat
Z zagrożeniami w internecie muszą się liczyć dosłownie wszyscy

Jak być bezpiecznym w sieci – kilka rad, jak walczyć z zagrożeniami

Należy zachować czujność i ostrożność na każdym etapie korzystania z sieci. Duże znaczenie ma również świadomość zagrożeń, na jakie można natrafić, serfując po cyberprzestrzeni. Dokładnie sprawdzaj strony używane do wykonywania przelewów i nie ufaj nieznajomym spotkanym na portalach społecznościowych czy randkowych. Nie podawaj nigdzie swoich wrażliwych danych. W przypadku dzieci wchodzących w cyberświat ważne jest zakładanie blokad rodzicielskich i staranna edukacja. Najważniejsze jest jednak to, by postępować rozsądnie i ostrożnie.

Sprawdź też: Chmura internetowa – co to jest, jak działa i jak jej używać? Przechowywanie danych w chmurze – poradnik

7
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *