chmura internetowa - co to jest

Poradniki

18.05.2021 09:18

Chmura internetowa – co to jest, jak działa i jak jej używać? Przechowywanie danych w chmurze – poradnik

Online
24
10
0
24
10

Zastanawiasz się, jak przechowywać dane w chmurze internetowej? Jeżeli jesteś użytkownikiem sieci internetowej, z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z różnego rodzaju „dyskami online”, chociażby korzystając z usług poczty Gmail. Sprawdź, czym dokładnie są chmury internetowe i jak z nich korzystać.

Chmura internetowa – definicja. Co to dokładnie jest?

Chmura internetowa to sieć zdalnych serwerów, które przechowują dane i pozwalają na zarządzanie nimi, niezależnie od używanego urządzenia – wystarczy, że dany komputer lub urządzenie mobilne ma dostęp do internetu. Dzięki chmurze możesz korzystać z funkcji serwera w każdym miejscu i w dowolnym czasie.

Istnieją chmury publiczne, do których dostęp jest nieograniczony, prywatne, z których można korzystać na przykład w ramach prowadzenia firmy albo chmury społecznościowe, do których dostęp ma dana grupa instytucji.

Korzystanie z chmur internetowych staje się coraz bardziej popularne, ze względu na wygodę pracy z plikami, jaką oferuje taka usługa. Dzięki wirtualnej pamięci możesz ze spokojem zapomnieć o korzystaniu z fizycznych dysków przenośnych. Wystarczy, że masz przy sobie urządzenie z dostępem do internetu, przykładowo smartfon lub tablet. Chmury wirtualne z reguły proponują znacznie większą przestrzeń przechowywania danych niż te fizyczne.

najpopularniejsze dyski do przechowywania danych w chmurze
Najpopularniejsze dyski do przechowywania danych w chmurze

Jak działa chmura internetowa?

Chmurę internetową można nazwać przenośnym, wirtualnym dyskiem. Dostawcy usług tego typu oferują przestrzeń do przechowywania danych, takich jak pliki tekstowe, multimedia, jak również oprogramowanie. Dane te nie zajmują przestrzeni na Twoim urządzeniu – są przechowywane zdalnie na serwerze operatora Twojej chmury. To on dba o ich zabezpieczenie. Możesz korzystać z plików umieszczonych na wirtualnym serwerze o każdej porze, niezależnie od tego, gdzie jesteś – wystarczy, że Twoje urządzenie jest podłączone do sieci internetowej.

Zazwyczaj, jeżeli chcesz korzystać z wirtualnych serwerów, musisz znaleźć odpowiedniego usługodawcę i wybrać interesujący Cię abonament – wirtualne dyski o większych pojemnościach są płatne, jednak dla potrzeb indywidualnych istnieją darmowe chmury o mniejszej pamięci. Następnie będziesz musiał utworzyć swoje konto i ustawić hasło dostępu. Oczywiście wszystko to odbywa się zdalnie, przez internet.

Tego typu rozwiązania pozostają niezwykle bezpieczne, jeżeli dobrze chronisz hasła dostępu. Pamiętaj, że sam dbasz o prywatność swoich danych – nie udostępniaj hasła niepowołanym osobom. W ten sposób będziesz miał pewność, że Twoje dane nie trafią w nieodpowiednie ręce.

Jak można korzystać z chmury? Dlaczego przydaje się w pracy i prywatnie?

Wybór chmury, zamiast klasycznego dysku, do przechowywania plików tekstowych, grafik i innego rodzaju danych, które możesz w każdej chwili edytować, jest zdecydowanie lepszą opcją. Nie ma możliwości zgubienia lub stracenia danych, jak w przypadku dysków fizycznych. Jeśli dojdzie do kradzieży urządzenia, Twoje pliki są zabezpieczone i nieupoważniona osoba nie odnajdzie danych, jeżeli nie zna hasła dostępu. Jeśli sprzęt ulegnie zniszczeniu, możesz swobodnie odtworzyć dane na innym urządzeniu.

Zapisane na wirtualnych serwerach dane nie znikną przypadkowo – sieć chmury zapisuje dane w macierzach i tworzy kopie zapasowe. Dostęp do plików i jakakolwiek praca na nich wymaga zaakceptowania przez administratora.

Wiele osób pracuje w domu, więc chmura z danymi firmowymi jest sporym ułatwieniem – znacznie usprawnia pracę i wymianę danych w obrębie danej firmy. Do wirtualnego dysku dostęp może zyskać nieograniczona liczba użytkowników, ale miejsce na serwerze jest zależne od wybranego abonamentu. Operatorzy chmur oferują wirtualne dyski o różnych pojemnościach, więc można dobrać odpowiedni rozmiar serwera do swoich potrzeb.

Najpopularniejsze aplikacje do przechowywania danych w chmurze

Zastanawiasz się, który program do przechowywania danych w chmurze jest najlepszy? Sprawdź najpopularniejsze propozycje i dowiedz się, co oferują poszczególne aplikacje.

Google Drive

google drive

Wirtualny dysk od Google to najpopularniejsza aplikacja do przechowywania danych. Każdy, kto korzysta z konta Google, z pewnością spotkał się z możliwością zapisu plików w Google Drive. Usługa dla osób prywatnych, które nie potrzebują zbyt dużo przestrzeni, jest darmowa. Dokładnie 15 GB pamięci przysługuje każdemu użytkownikowi konta Google bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz dysku o większej pojemności, Google oferuje trzy abonamenty. Za 100 GB zapłacisz 8,99 zł miesięcznie, 200 GB kosztuje 13,99 zł miesięcznie. Dużo większa przestrzeń, bo 2 TB, to koszt rzędu 46,99 zł co miesiąc. Zaznaczenie rocznej subskrypcji pozwoli Ci nieco zaoszczędzić.

Dla firm Google oferuje usługę Google Cloud – cennik jest przejrzysty: 8$ za każdego użytkownika miesięcznie i 1$ za każde 25 GB pamięci. Jest to popularna i często wybierana opcja przez przedsiębiorstwa.

OneDrive

Microsoft oferuje chmurę OneDrive, kompatybilną z pakietem MS Office. Kiedy zakładasz konto użytkownika, otrzymujesz bezpłatnie 5 GB na przechowywanie plików. Jeżeli potrzebujesz nieco więcej miejsca, za 100 GB zapłacisz 7,99 zł miesięcznie.

Ciekawą alternatywą jest wykupienie subskrypcji pakietu Office 365 dla użytkowników indywidualnych. Dzięki temu zyskujesz dostęp do programów pakietu MS Office i miejsce w chmurze OneDrive. Przy opcji Office 365 Personal płacisz 299,99 zł rocznie i otrzymujesz 1 TB pamięci do przechowywania plików

Wybór Office 365 Home jest korzystny w przypadku większej liczby użytkowników, np. w gronie rodziny – zyskujesz możliwość dzielenia się pakietem z 5 innymi osobami. Za dostęp do narzędzi MS Office i 6 TB miejsca w chmurze zapłacisz 429,99 zł rocznie.

Dla przedsiębiorstw OneDrive jest elementem całej usługi Office 365. Nie można zatem wykupić samej przestrzeni dyskowej dla firm od Microsoft. Są jednak plusy takiego rozwiązania – miejsce do przechowywania zyskujesz wraz z pakietem narzędzi Office 365, w których jednocześnie może pracować więcej niż jedna osoba – idealny sposób na pracę zdalną. W tej opcji bezpiecznie dzielisz się plikami przez nadawanie uprawnień dostępu.

Zobacz też: Internet of Things, czyli Internet rzeczy – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o IoT

iCloud

Chmura od Apple wbrew pozorom może być wykorzystywana także przez użytkowników systemu Windows. Usługa jest płatna, ale ceny są dosyć przystępne. Za 50 GB zapłacisz 3,99 zł miesięcznie, 200 GB miejsca to koszt równy 11,99 zł miesięcznie, a ostatni pakiet, oferujący 2 TB pamięci, otrzymasz za 39,99 zł miesięcznie.

Pakiet 50 GB jest przeznaczony dla indywidualnego użytkowania, ale dwa pozostałe abonamenty możesz swobodnie dzielić z aż 5 innymi osobami. Aplikacja jest dedykowana zarówno dla użycia prywatnego, jak i również dla firm.

dysk icloud apple

Dropbox

Dropbox to jeden z popularniejszych serwisów oferujących wirtualne dyski. Pakiety indywidualne są dwa: możesz wybrać albo 2, albo 3 TB miejsca na swoje dane. Są to dosyć drogie opcje, bo pierwszy plan (2 TB) kosztuje ok. 43 zł miesięcznie, a za 3 TB zapłacisz 85 zł miesięcznie. Poza miejscem do przechowywania plików, Dropbox zapisuje historię przechowywania na okres 30 lub 180 dni, zależnie od wybranego abonamentu.

Dropbox dedykowany dla firm wyróżnia pakiet Advanced, który gwarantuje nielimitowaną przestrzeń do przechowywania danych, umożliwia przesyłanie plików do 100 GB i zawiera w sobie narzędzia dla teamów. Koszt tego pakietu to 18 € za każdego użytkownika miesięcznie.

Dzięki usługom Dropbox dla firm można łatwo udostępniać materiały, poprzez generowanie linków do zawartości. Usługa Dropbox z pewnością jest bezpieczna, bo bazuje na podwójnej weryfikacji użytkownika, przez co złamanie dostępu do dysku jest niezwykle trudne.

Comarch IBARD

Polska chmura internetowa IBARD to usługa skierowana do firm. Umożliwia przechowywanie danych z zachowaniem najwyższych poziomów bezpieczeństwa. Dane są automatycznie szyfrowane w trakcie przesyłania, jednak możesz też szyfrować je we własnym zakresie, używając indywidualnego klucza.

Chmura IBARD jest kompatybilna z aplikacją internetową oraz systemami opartymi o Android i iOS. Najtańszy pakiet kosztuje 210 zł rocznie i pozwala na dostęp do 100 GB pamięci, jednak można indywidualnie dopasować plan do konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Na rynku istnieje sporo dystrybutorów usług związanych z przechowywaniem danych na wirtualnych dyskach. Nasze propozycje to najkorzystniejsze rozwiązania dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Korzystałeś z innej chmury internetowej? Podziel się wrażeniami w komentarzach.

24
10

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *