Internet rzeczy okładka

Technologia

18.05.2021 07:23

Internet of Things, czyli Internet rzeczy – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o IoT

AGD i IoT Gadżety Online
11
0
1
11
0

Definicja wskazuje, że Internet rzeczy (ang. Internet of Things) to sieć inteligentnych, połączonych ze sobą sprzętów. Jakie urządzenia mogą wchodzić w skład IoT? Poznaj najważniejsze zalety tej technologii oraz zagrożenia, z którymi może się ona wiązać.

IoT, czyli Internet rzeczy – podstawowa definicja

Internet of Things (w skrócie IoT) to pojęcie, które według brytyjskiego przedsiębiorcy Kevina Ashtona oznacza sieć inteligentnych, połączonych ze sobą urządzeń. Definicja powstała w 1999 roku – od tego czasu koncepcja IoT cały czas prężnie się rozwija. Dziś nasza społeczność jest świadkiem ogromnego postępu technologicznego, w tym także coraz większej popularności Internetu rzeczy.

Internet rzeczy – co to dokładnie jest?

Internetem rzeczy nazwano sieć tworzoną przez połączone urządzenia. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy domowe sprzęty komunikują się ze sobą, aby uzyskać dodatkowe informacje – dzięki temu nie potrzebują one ingerencji człowieka, aby działać prawidłowo. Smart house to inteligentny dom wyposażony w urządzenia połączone za pomocą IoT. Internet of Things to także sparowane razem smartwatch oraz smartfon, które wymieniają między sobą dane za pomocą łączności bezprzewodowej Wi-Fi lub Bluetooth.

Internet rzeczy
Źródło: towardsdatascience.com

Koncepcja Internet of Things staje się powoli obowiązkowym elementem wielu procesów zachodzących w biznesie – firmy mogą wykorzystywać inteligentne urządzenia, aby poznać potrzeby klientów, móc je szybko przeanalizować i dostosować względem tego przekaz reklamowy, a nawet typ oferowanych produktów czy usług. Powstają również inteligentne miasta, czyli smart cities, które korzystają z nowych technologii – np. systemów monitorujących ruch uliczny i zużycie energii – w celu ułatwienia życia mieszkańcom, a zwykle także zadbania o środowisko. Przykłady metropolii rozwijających się w tym kierunku to Singapur, Dubaj, Oslo czy Kopenhaga.

Internet of Things w praktyce

Internet of Things to technologia, która jest pomocna praktycznie w każdej branży – od sprzętu domowego, przez motoryzację, po urządzenia wykorzystywane w medycynie przez służby zdrowia. Przepływ informacji pomiędzy różnymi maszynami pozwala na ich inteligentną współpracę w służbie człowieka. Przykładowo, kamery do monitoringu mogą działać razem z czujnikami ruchu i po wykryciu obecności intruza przesyłać komunikat ostrzegawczy na smartfona właściciela obiektu. Internet rzeczy da się także rozbudować – te same kamery mogą przesłać powiadomienie do alarmu i go uruchomić lub nawet zaryglować inteligentne zamki i uwięzić włamywacza w środku.

Jeśli chodzi o zastosowania biznesowe, urządzenia IoT pozwalają zautomatyzować wiele zadań i co za tym idzie zoptymalizować różne procesy. Internet of Things umożliwia również lepsze monitorowanie pracy i stworzenie takich warunków, w których jest ona najbardziej wydajna. Inteligentne sprzęty mogą same uruchamiać diagnostykę oraz zawczasu wykryć potencjalne awarie i problemy, by następnie im zapobiec bez konieczności angażowania w to człowieka.

Sprawdź: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

Internet rzeczy mógł się rozwinąć dzięki wdrożeniu na całym świecie nowej generacji ruchomych sieci telekomunikacyjnych – 5G. Standard ten umożliwia jeszcze szybszą transmisję danych pomiędzy połączonymi sprzętami, pozwala także zniwelować opóźnienia oraz zwiększyć stabilność połączeń. Urządzenia połączone ze sobą za pomocą sieci 5G potrafią wysyłać i odbierać dane nawet wtedy, gdy na 1 kilometr kwadratowy przypada milion maszyn. W przypadku standardu 4G było to możliwe dla zagęszczenia maksymalnego równego 100 tysięcy sprzętów na kilometr kwadratowy.

IoT może stanowić łakomy kąsek dla cyberprzestępców – jeśli zyskają oni dostęp do inteligentnego urządzenia, mogą przejąć nad nim kontrolę i wykorzystać je do swoich celów. Należy więc zadbać o jego zabezpieczenie tak samo jak w przypadku smartfona czy laptopa.

Urządzenia IoT i przykładowe zagrożenia, które wiążą się z rozwojem Internetu rzeczy

Zanim zostaną omówione zagrożenia związane z Internet of Things, warto wymienić rodzaje maszyn, które mogą korzystać z tej technologii. Jest ich naprawdę dużo, a lista ciągle się wydłuża.

Jakie sprzęty można nazwać urządzeniami IoT? Niektóre z nich to:

  • aparatura monitorująca stan zdrowia pacjentów w salach szpitalnych;
  • automatyczna wentylacja w budynkach;
  • czujniki domowe – np. dymu lub ruchu;
  • ekspresy do kawy z sensorami do monitorowania jakości wody oraz ziaren kawy;
  • inteligentne żarówki;
  • kamery wchodzące w skład monitoringu;
  • klimatyzatory do pomieszczeń;
  • oczyszczacze powietrza w mieszkaniach, domach i biurach;
  • opaski fitness monitorujące stan zdrowia oraz aktywność ćwiczącego;
  • roboty sprzątające i odkurzacze mopujące;
  • rolety sterowane zdalnie lub automatycznie;
  • samosterujące drony;
  • smartwatche, które pomagają w planowaniu i realizowaniu treningów sportowych;
  • sprzęt AGD – pralki, zmywarki i lodówki smart sterowane zdalnie;
  • stacje monitoringu warunków klimatycznych;
  • systemy nawadniania upraw rolnych;
  • systemy ogrzewania w budynkach i termostaty.
Włamanie do kasyna przez termometr - zagrożenie jakie niesie ze sobą internet rzeczy.
Przykładem zagrożenia jakie niesie ze sobą IoT, jest włamanie do jednego z amerykańskich kasyn. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że powiodło się to przez włamanie do… inteligentnego termometru, który znajdował się w akwarium.

Z jakimi zagrożeniami wiąże się Internet rzeczy? Jednym z nich jest utrata prywatności – inteligentne sprzęty zbierają bowiem wiele danych, analizują je i na ich podstawie dobierają najlepsze ustawienia oraz tryby. Przykładowo oświetlenie smart dysponuje informacją na temat tego, kiedy domownicy wstają i kładą się spać. Tymczasem asystent Google zna preferencje dotyczące sklepów, w których najczęściej dokonuje zakupów użytkownik. Zadaniem firm oferujących urządzenia IoT jest rzetelne zabezpieczenie tego typu danych.

Inne niebezpieczeństwa, z jakimi jest związany Internet of Things, to ryzyko włamania się do inteligentnego systemu i przejęcie nad nim kontroli przez cyberprzestępcę. Teoretycznie wszelkie próby ataków z zewnątrz powinny być uniemożliwiane przez sam sprzęt, jednak zdarza się, że haker wykryje lukę. Tym samym kolejna misja przedsiębiorstw oferujących rozwiązania IoT polega na odpowiednim zaszyfrowaniu danych, którymi dysponują urządzenia smart oraz uniemożliwieniu sterowanie przez osoby nieupoważnione. 

Internet rzeczy niesie wiele możliwości i ułatwień w naszym życiu, ale też wiąże się z licznymi zagrożeniami. Firmy, które wprowadzają na rynek produkty korzystające z technologii Internet of Things, powinny zadbać o to, by urządzenia IoT były należycie zabezpieczone przed atakami z zewnątrz. Wtedy przechowywane na nich dane będą dobrze chronione, zminimalizowane zostanie także ryzyko wykorzystania inteligentnych sprzętów w niewłaściwy sposób przez niepowołane do tego osoby.

11
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *