bitcoin co to

Technologia

23.01.2023 12:06

Bitcoin – co to jest? Czy na Bitcoinie można jeszcze zarabiać?

Biznes Online
8
1
0
8
1

Bitcoin to bez dwóch zdań najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Czym jednak on tak właściwie jest, jaka jest jego historia, kto stoi za jego stworzeniem, a także jak wygląda jego obecna sytuacja i wreszcie: czy kopanie Bitcoina nadal jest opłacalne?

Kryptowaluty to od wielu lat naprawdę gorący temat, który co jakiś czas rozgrzewa media z wielu różnych względów. Ostatnimi czasy ponownie jest o nich głośno, tym razem jednak nie są przedstawiane w pozytywnym świetle. Jedna rzecz mimo wszystko od lat nie ulega zmianie – najpopularniejszą i najmocniej rozpoznawalną kryptowalutą był i jest Bitcoin. Dzisiaj spojrzymy mocniej w jego historię, a także na jego wzloty oraz upadki, jako że jest to niezwykle intrygujący temat.

Bitcoin – co to jest?

Co to Bitcoin? To kryptowaluta – odpowiedź mogłaby skończyć się tak naprawdę tutaj. Momentalnie ktoś może jednak spytać czym tak właściwie jest kryptowaluta, a to już o wiele bardziej skomplikowane zagadnienie. To elektroniczna waluta obsługiwana w systemie peer-to-peer. Jest ona w całości cyfrowa i nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Działanie sieci obsługującej transakcje odbywa się za pomocą technologii blockchain, która wykorzystuje moc obliczeniową komputerów do zatwierdzania transakcji oraz obsługi systemu. To właśnie stąd bierze się określenie „kopania kryptowalut”. Internetowi górnicy to osoby, które z pomocą mocy obliczeniowej swoich komputerów obsługują sieć i tworzą jej dodatkowe bloki (stąd nazwa wykorzystywanej technologii – blockchain, czyli łańcuch bloków). 

Jakie są zalety Bitcoina?

System peer-to-peer pozwala na swobodne transfery, a także na zachowanie anonimowości posiadacza tej waluty, co jest zarówno dobrą, jak i złą informacją. Z jednej strony jesteśmy w stanie swobodnie operować cyfrowym pieniądzem, z drugiej jednak strony często jest to metoda wyłudzania pieniędzy podczas ataków hakerskich.

Ważnym elementem Bitcoina jest brak odgórnej kontroli jakiegokolwiek systemu monetarnego, co oznacza, że odgórne manipulacje nie są możliwe – nad Bitcoinem nie znajduje się żaden bank centralny. Z drugiej jednak strony nadal pojawia się tutaj możliwość wystąpienia bańki spekulacyjnej, co w połączeniu z niestabilnością kursów kryptowalut może nieść za sobą wiele zagrożeń.

bitcoin co to
Do niedawna, istotną rolę w kopaniu kryptowalut odgrywały karty graficzne

Bitcoin jest również największą kryptowalutą na świecie, posiadając od 40 do nawet 60 procent całego tego rynku. Sprawia to, że jest to najbezpieczniejsza opcja, jeżeli chcemy posiadać kryptowalutę i z niej aktywnie korzystać. Ba, Salwador wprowadził nawet Bitcoina jako jedną ze swoich… oficjalnych państwowych walut!

Kupno Bitcoina również jest proste. Oczywiście nie kupimy Bitcoina za gotówkę ani nie wymienimy go w kantorze – chyba że jest to dedykowany internetowy kantor Bitcoin – lecz z pomocą giełd kryptowalut możemy swobodnie nim operować. Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Warto wymienić między innymi Binanca, Bitbay czy Revolut.

Kto stworzył kryptowalutę Bitcoin?

Mimo że w kontekście Bitcoina mówimy o największej kryptowalucie świata, nie wiemy do końca, kto stoi za jego stworzeniem. Kryptonim osoby lub grupy, która za nim stoi to Satoshi Nakamoto, lecz nigdy nie poznaliśmy dokładnych danych osobowych. Do tego w teorii przyznał się australijski przedsiębiorca Craig Steven Wright, lecz nie ma żadnej pewności, że to właśnie on jest twórcą największej kryptowaluty świata.

Sprawdź też: Prognozy Bitcoina na najbliższe lata

Rekordy Bitcoina

Bitcoin w swoim nie tak długim życiu (w porównaniu do innych, „twardych” walut) przechodził przez wiele faz. Swój szczyt wartości przeżył 9 listopada 2021 roku kiedy za 1 BTC mogliśmy kupić… 68 789 dolarów amerykańskich. Wtedy też wartość całego rynku kryptowalut osiągnął wartość aż 3 bilionów dolarów. 

Od tamtego momentu obserwujemy spadek wartości, a w 2022 roku na rynku kryptowalut doszło do sporego krachu. Sprawiło to, że obecnie Bitcoin wart jest „zaledwie” 20 862 dolary, lecz w największym dołku w listopadzie 2022 roku kosztował momentami mniej niż 16 000 dolarów. W ciągu roku waluta straciła zaś aż połowę swojej wartości.

bitcoin co to
Jesteśmy świadkami zmierzchu Bitcoina oraz reszty kryptowalut?

Czy kopanie Bitcoina wciąż się opłaca?

Warto jeszcze na chwilę wrócić do osławionego kopania Bitcoinów, na którym podobno da się zarobić fortunę. Czy jednak tak rzeczywiście jest? Z pewnością kiedyś tak było. Na początku za jeden stworzony blok można było otrzymać 50 BTC, lecz co 210 tysięcy bloków nagroda obniżana jest o połowę. Obecnie otrzymamy więc o wiele mniej, bowiem 6,25 BTC. Operacji jest tymczasem więcej, a moc obliczeniowa wymagana do wykopania bloku jest większa. Z drugiej strony spowolnienie sprawiło, że ostatni Bitcoin pojawi się dopiero za 100 lat. Wykopano 19 z 21 milionów Bitcoinów (tak, ich liczba jest skończona), lecz tempo ciągle zwalnia. Czy więc ten proces jest opłacalny? To zależy od naszych możliwości, lecz z pewnością nie jest to już aż tak opłacalne jak jeszcze kilka lat temu.

Sprawdź też: Jak działa portfel kryptowalut i jaki wybrać? Najlepsze portfele do kryptowalut!

Jak kopać Bitcoina?

Kopalnie kryptowalut to obecnie gigantyczne pod względem metrażu i ilości jednostek układy kopiące, które posiadają ogromną moc obliczeniową. Ten proces pożera wręcz zasoby – nie tylko energię, ale również i komponenty komputerów. Najmocniej w tym procesie obrywają karty graficzne. Nie polecamy więc kopać kryptowalut na swoim własnym sprzęcie, bowiem to prosta droga do jego zniszczenia.

kody rabatowe morele
8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *