portfel kryptowalut

Poradniki

18.08.2022 12:48

Jak działa portfel kryptowalut i jaki wybrać? Najlepsze portfele do kryptowalut!

Biznes Nauka Online
15
1
2
15
1

Do przechowywania i handlu kryptowalutami potrzebujesz niezawodnego portfela. Jaki portfel kryptowalut wybrać? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Portfel kryptowalut – co to jest i do czego służy?

Kryptowaluty, zwane również walutami wirtualnymi lub kryptograficznymi, to przykład alternatywnego pieniądza, który nie jest uznawany przez większość krajów na świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że kryptowaluty zyskały ogromną popularność jako środek płatniczy, a także alternatywna forma inwestycji kapitałowych. 

Nie jest to pieniądz w klasycznym rozumieniu tego słowa, lecz rozproszony, szyfrowany system księgowy przechowujący dane o stanie posiadania w umownej walucie. Portfel kryptowalut jest węzłem tego systemu jednoznacznie powiązanym z innymi portfelami. Jedynie właściciel właściwego klucza prywatnego ma dostęp do środków danego portfela. 

portfel kryptowalut
Portfel kryptowalut | Źródło: tokeny.pl

Sprawdź też: Czym są kryptowaluty? Podstawowe informacje o kryptowalutach w pigułce

Niemożliwe jest wydanie tej samej jednostki przez inną osobę. Portfel kryptowalut na formę aplikacji internetowej lub fizycznego dedykowanego urządzenia do podłączenia do komputera, które przechowuje klucze prywatne dające dostęp do aktywów krypto. Z tą różnicą, że portfel fizyczny umożliwia przechowywanie waluty poza Internetem. Portfel kryptowalut nie jest więc zbiorem jednostek danej waluty, ale elektroniczną formą dostępu do środków. Portfel kryptowalut umożliwia również transakcje płatnicze.

Zabezpieczenia portfeli do kryptowalut

Kryptowaluty nie są oficjalnie uznanym środkiem płatniczym. Nie podlegają więc regulacjom i zabezpieczeniom prawnym, jakie funkcjonują w większości krajów na świecie. Mimo to są one dość dobrze zabezpieczone przed kradzieżą lub niepowołanym użyciem w obrębie systemu, w jakim funkcjonują. 

portfel na bitcoiny
Portfel do Bitcoin – wybór odpowiedniego portfela do kryptowalut należy do Ciebie! | Źródło: cryps.pl

Dodatkowe zabezpieczenie portfela kryptowalut nazywa się „seed”. Jest to zbiór anglojęzycznych wyrazów, które pozwalają na odzyskanie dostępu do waluty w przypadku awarii sprzętu, na którym przechowujesz swój portfel. W przypadku portfela w formie wirtualnej – np. aplikacji, zabezpieczenia to najczęściej silne hasło, kod PIN i klucz dostępu. 

Jak działa portfel kryptowalut?

Aby zrozumieć, jak działa portfel kryptowalut, konieczna jest wiedza na temat istoty aktywów cyfrowych: bitcoinów, XRP (kryptowaluta Ripple), etów (waluta Ethereum) czy innych kryptowalut. Musimy wiedzieć, że aktywa te nigdy nie opuszczają swojego systemu (sieci blockchain). Portfel kryptowalut nie przechowuje więc wirtualnych monet, lecz jest metodą dostępu do aktywów – wskazuje jednoznacznie na właściciela zakupionych kryptowalut.

Podstawowe rodzaje portfeli do kryptowalut

Jak wspomnieliśmy wcześniej, portfele kryptowalut mogą być zarówno w formie aplikacji internetowej (ang. software wallet), jak i fizycznego urządzenia sprzętowego (ang. hardware wallet). W teorii istnieją jeszcze portfele papierowe (ang., paper wallet), czyli klucze dostępowe zapisane na kartce papieru, jednak jest to metoda przestarzała i nie będziemy poświęcać jej większej uwagi w dalszej części artykułu. 

Powszechnie funkcjonuje również podział na portfele zimne (ang., cold wallet) oraz gorące (ang. hot wallet). Portfele zimne działają w oparciu o fizyczne urządzenie lub inną formę fizycznego zapisu klucza dostępu i mogą funkcjonować poza internetem. Zaletą takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo i pełna kontrola. 

rodzaje portfeli kryptowalutowych
Jaki portfel do kryptowalut wybrać? | Źródło: veriff.com

Do wad zaś zaliczyć można ryzyko utraty portfela kryptowalut w przypadku uszkodzenia nośnika (sprzętu), możliwość fizycznej kradzieży, cenę urządzeń oraz ograniczoną ilość kryptowalut, w które można inwestować na podstawie jednego portfela. Portfele gorące to rozwiązania webowe lub aplikacje, które są przechowywane w chmurze.

Sprawdź też: Jak kopać kryptowaluty? Wszystko o tym, jak zacząć

Zalety takiego rozwiązania są oczywiste – większa dostępność związana z ceną samego portfela oraz uniwersalność (możliwość handlu wieloma walutami krypto, możliwość podpięcia pod wiele systemów giełdowych). Do wad zaliczyć można ewentualność utraty klucza w przypadku wycieku informacji o zabezpieczeniach lub na skutek ataku cyberprzestępców. Konieczne jest więc ustawienie możliwie największego poziomu zabezpieczeń oraz alternatywnych metod odzyskania dostępu do portfela kryptowalut.

Portfel sprzętowy i Inne metody przechowywania kryptowalut

Portfel sprzętowy ma postać niewielkiego urządzenia, które podłączamy do komputera najczęściej przez port USB, ale również przez Bluetooth. W formie fizycznej portfel kryptowalut jest najbezpieczniejszą metodą zabezpieczenia Twoich środków, gdyż dostęp do nich ma wyłącznie osoba, która jest fizycznie w posiadaniu konkretnego urządzenia. 

Rynek sprzętowych portfeli krypto jest zdominowany przez firmę Trezor oraz Ledger. Ta druga produkuje nieco bardziej budżetowe, lecz również niezawodne urządzenia. Portfele sprzętowe wyglądają jak niewielkie przenośne pendrive’y z małymi ekranami LCD. Kosztują one od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. 

Ledger i portfel sprzętowy
Portfel kryptowalut może być dopasowany do Twoich potrzeb | Źródło: bitcoin.pl

Różnią się między sobą nie tylko ceną, ale i materiałem wykonania oraz możliwościami. Takie akcesoria komunikują się też z naszym komputerem lub urządzeniem mobilnym poprzez port USB lub łączność bezprzewodową Bluetooth.

Jak założyć portfel kryptowalut?

W przypadku portfela sprzętowego sytuacja jest bardzo prosta. Wystarczy nabyć urządzenie (najlepiej od oficjalnego dystrybutora), podłączyć do komputera, po czym stosować się do zaleceń opisanych w instrukcji użytkownika. 

Na tym etapie konieczne będzie wygenerowanie klucza seed – unikalnego ciągu wyrazów, które umożliwią odzyskanie dostępu do portfela w przypadku awarii sprzętu. Dla urządzeń firmy Ledger są to 24 wyrazy po angielsku. Portfele wirtualne zakłada się poprzez instalację dedykowanego oprogramowania na komputerze, aplikacji na telefon oraz ustawienie wymaganych kluczy zabezpieczeń. 

Najlepsze portfele do kryptowalut

Rynek kryptowalut niezwykle się rozwinął w ostatniej dekadzie. Kupowanie, przechowywanie i sprzedaż aktywów cyfrowych jest obecnie niezwykle proste dzięki fizycznym lub cyfrowym portfelom kryptowalut. Poniżej postaramy się przybliżyć Ci najpopularniejsze rozwiązania.

Coinomi

Coinomi jest przykładem uniwersalnego portfela kryptowalut w wersji na przeglądarkę internetową oraz mobilnej na smartfon z systemem Android lub iOS. Jest on na tyle uniwersalny, że sprawdzi się dla każdego początkującego użytkownika, który chce rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami. 

Portfel ten umożliwia przechowywanie wielu tokenów i jest obecnie zintegrowany z ponad 1700 kryptowalutami. Ma też własną giełdę, ShapeShift, gdzie można łatwo kupować kryptowaluty. Coinomi jest chwalone za przejrzysty interfejs, a także wysoki poziom zabezpieczeń. Do tej pory nie udało się wykraść tokenu żadnemu użytkownikowi systemu. 

Coinomi wallet
Coinomi to jeden z najpopularniejszych wyborów | Źródło: academy.shrimpy.io

Klucze prywatne użytkowników przechowywane są lokalnie w obrębie urządzenia, a nie w chmurze na serwerach oprogramowania. Jest to bardzo duża zaleta platformy. Jednak zagubienie lub zniszczenie urządzenia, na którym przechowywane są nasze tokeny, może utrudnić życie. Z pomocą przyjdzie wspomniany wcześniej recovery seed – ciąg wyrazów, które pomoże uzyskać awaryjny dostęp do portfela w przypadku stracenia tokenów. 

Sprawdź też: Jak kupić Bitcoin? Gdzie zakupić BTC za złotówki w 2024 roku?

Twórcy Coinomi zadbali o prywatność swoich użytkowników. Przy każdej transakcji zmieniany jest adres portfela. Rzeczywiste IP użytkownika jest również ukryte za serwerami Coinomi. Na koniec warto wspomnieć, że Coinomi jest całkowicie darmowym rozwiązaniem.

Coinbase Wallet

Coinbase Wallet jest starszym bratem Coinomi, rozwijanym już od dziewięciu lat. Za portfelem stoją twórcy Coinbase, jednej z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Aplikacja portfela kryptowalut Coinbase dostępna jest zarówno na platformę Android, jak i iOS. 

W obrębie Coinbase Wallet możliwe są transakcje w większości dostępnych kryptowalut na świecie. Co ciekawe, aby zainstalować aplikację do kryptowalut i aktywnie korzystać z portfela nie trzeba posiadać konta na giełdzie Coinbase. Ta aplikacja do kryptowalut również jest bezpłatna. Nie ma prowizji przy przesyłaniu krypto między portfelami Coinbase. Opłaty za korzystanie dotyczą jedynie transferów kryptowalut między portfelem a giełdą.

Coinbase Wallet
Coinbase Wallet to bezpieczny portfel kryptowalut | Źródło: wallet.coinbase.com

Zabezpieczenia portfela są dość standardowe, ale wciąż bardzo skuteczne. Dostęp do portfela zabezpieczony jest kodem PIN oraz czujnikiem biometrycznym (odcisk palca). Opcjonalnie można włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. 

Strona z najczęściej zadawanymi pytaniami jest bardzo rozbudowana. Nie ma jednak możliwości porozmawiania z konsultantem w formie czatu, jak również poprzez infolinię. Dostępna jest jedynie możliwość kontaktu przez wiadomość e-mail lub media społecznościowe.

Electrum

Electrum pierwotnie został opublikowany jako dedykowany portfel Bitcoin. Obecnie w oparciu o jego otwarty kod źródłowy funkcjonują portfele obsługujące transakcje również w innych kryptowalutach. Jednak to właśnie Electrum jest uznawany w tej chwili za najlepszy portfel Bitcoin. 

Zaletą Electrum jest jego „lekkość” – aby z niego korzystać, wystarczy pobrać niewielką aplikację kliencką na system WIndows, Linux, Android lub OSX. Łańcuchy blockchain przechowywane są na serwerach zewnętrznych (na tym polega „lekkość” portfela). Tymczasem transakcje podpisywane są lokalnie. Serwery portfela Bitcoin nie mają więc dostępu do kluczy prywatnych użytkowników.

Electrum
Portfel Bitcoin | Źródło: coincentral.com

Mimo że aplikacja portfela Electrum jest darmowa, transfery kryptowaluty są objęte opłatami transakcyjnymi. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki portfel Bitcoin wybrać, najprawdopodobniej Electrum będzie Twoim pierwszym wyborem.

Exodus

Portfel Kryptowalut Exodus jest kolejnym rozwiązaniem, które umożliwia transakcje na wielu rodzajach kryptowalut poprzez dedykowane oprogramowanie desktopowe lub w wersji mobilnej. Co ciekawe, Exodus można zintegrować ze sprzętowym portfelem kryptowalut Trezor. Exodus umożliwia transakcje ponad stu kryptowalut. Jest zintegrowany z giełdą ShapeShift. 

Mimo że aplikacja ma menu w języku angielskim, Exodus chwalony jest za prostotę konfiguracji i działania. To kolejny przykład lekkiego portfela krypto, który działa na wydajnej infrastrukturze serwer-klient. Aplikacja desktopowa lub na smartfon jest lekkim terminalem klienckim. Większość danych przechowana jest na wydajnych serwerach zdalnych.

Exodus
Niezwykle łatwy w obsłudze portfel kryptowalut – Exodus | Źródło: forex.academy

Głównym zabezpieczeniem w przypadku utraty dostępu do portfela jest znów „seed”, czyli specyficzny ciąg wyrazów, których wpisanie odblokuje dostęp. Nie ma tu jednak zabezpieczenia dwuskładnikowego.

ZenGo

Portfel kryptowalut ZenGo różni się od alternatyw odejściem od zabezpieczenia portfela w postaci kluczy prywatnych i kluczy seed. ZenGo zamiast kluczy prywatnych stosuje zabezpieczenie biometryczne – rozpoznawanie twarzy. System zabezpieczeń jest rozproszony między urządzeniem klienckim a serwerem. 

Zabezpieczenia biometryczne są niezwykle wygodnie dla użytkownika, który jednym kliknięciem ma dostęp do zawartości portfela. Inną zaletą ZenGo jest niesamowicie szybkie wsparcie techniczne – konsultant jest dostępny również w zasadzie na każde „kliknięcie”. Mimo że portfel ZenGo wymaga stałego dostępu do Internetu, serwis oferuje również usługę Chill Storage – możliwość odzyskania dostępu do środków nawet po awarii serwerów ZenGo. 

ZenGo
Jaki portfel do kryptowalut wybrać? Może ZenGo? | Źródło: techcrunch.com

Jedyną wadę, jaką wskazują użytkownicy ZenGo w recenzjach, jest liczba dostępnych walut – obecnie można handlować zaledwie trzydziestoma krypto.

Jak uważacie, warto inwestować w kryptowaluty? A może już teraz aktywnie działacie w tym ekosystemie?Jeśli tak, koniecznie dajcie nam znać, jaki portfel do kryptowalut polecacie! 

Źródło obrazka głównego: marketrealist.com

15
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Warto by było żebyś w opisach portfeli wspomniał czy mają polską wersję językową oraz jakie są możliwe metody płatności (Pay pal, szybki przelew, karta kredytowa…) Istotne w wyborze portfela jest też sposób weryfikacji użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *