jak kupić bitcoin

Poradniki

17.01.2024 14:32

Jak kupić Bitcoin? Gdzie zakupić BTC za złotówki w 2024 roku?

Biznes Online Zakupy
3
0
0
3
0

Bitcoin jest pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą na rynku kryptowalut, utworzoną w 2008 roku. Jak kupić Bitcoin? I gdzie zakupimy ją za złotówki? O to wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat inwestycji w Bitcoina, znanego także pod skrótem BTC.

Za twórcę Bitcoin uznaje się Satoshi Nakamoto – osobę o nieznanej bliżej tożsamości. Choć, taka ciekawostka, na jego cześć powstała figura w Budapeszcie. Bitcoin po raz pierwszy jako kryptowalutę wykorzystano w 2009 roku. Jeżeli i Ty chcesz zacząć jej używać, musisz dowiedzieć się, jak kupić Bitcoin oraz gdzie dokonać takiej transakcji. W tym pomoże Ci niniejszy poradnik o Bitcoinie.

Jak kupić Bitcoin za złotówki? Jak stać się posiadaczem kryptowaluty BTC w Polsce?

Na zakup kryptowaluty Bitcoin istnieje wiele różnych sposobów. Dużo firm doczepiło się do trendu na kryptowaluty, w rezultacie otrzymaliśmy zarówno możliwości, jak i swobodę w operowaniu wirtualnymi środkami na sieciowych platformach. Nadal jednak nie wszyscy mogą wiedzieć, gdzie i jak kupić Bitcoin, ale z upływem lat to środowisko staje się coraz bardziej przystępne. Poznaj sposoby na zakup swojej pierwszej kryptowaluty poniżej.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zakup Bitcoin na kryptogiełdzie

Jednym z najwygodniejszych, najpopularniejszych i w zasadzie najlepszych sposobów na kupno Bitcoina jest transakcja na giełdzie kryptowalut. Mianowicie giełdy pozwalają na szybkie wykonanie różnego rodzaju operacji, w tym zakupu oraz sprzedaży kryptowaluty. Tylko którą kryptogiełdę wybrać? Mamy tutaj głównie dwie topowe platformy – Binance lub zondacrypto.

giełda kryptowalut pod telefonem
Kryptogiełdy mają swoje aplikacje na smartfona

Platforma Binance jest giełdą kryptowalut założoną na Kajmanach w 2017 roku. Zaledwie po 4 latach działalności okrzyknięto ją największą kryptogiełdą na świecie. Ich autorska kryptowaluta – Binance Coin – w czerwcu 2021 roku pod względem kapitalizacji rynkowej utrzymywała się zaraz za Bitcoinem, Ethereum oraz Tetherem. Jest to giełda, na której możesz kupić Bitcoin i nie martwić się zbytnio o jego bezpieczeństwo. To pomimo jednej sytuacji w historii, podczas której skradziono kryptowaluty o wartości 32 milionów dolarów amerykańskich. Binance bez zawahania zwróciła środki na konta swoich klientów z własnego funduszu.

Sprawdź też: Najlepsza giełda kryptowalut – ceny, notowania, jak zacząć

Platforma zondacrypto jest kryptogiełdą starszą od Binance, bo istnieje od 2014 roku i figurowała wcześniej jako Zonda lub Bitbay. Co najistotniejsze, powstała ona w Polsce. W związku z tym niewątpliwym plusem dla początkujących inwestorów będzie możliwość zaznajomienia się z rynkiem kryptowalut w ojczystym języku. Jak i wykonanie pierwszych transakcji z Bitcoinem z pełnym zrozumieniem.

Pamiętaj, aby dobrze zapoznać się z każdą z kryptogiełd, zanim powierzysz którejś swoje oszczędności.

Kupno Bitcoin przez kantor kryptowalut

Kantor kryptowalut oferuje wymianę np. Bitcoina na fizyczną walutę, taką jak polski złoty, USD czy eur. Różnice względem kryptogiełdy zachodzą w cenie kryptowaluty – o niej ostatecznie decyduje broker. W jej ramach należałoby naturalnie doliczyć opłatę w postaci marży. Jest to jednak sprawdzony sposób na szybką wymianę swojej kryptowaluty, zwłaszcza jeżeli zależy nam na czasie i nie mamy innej możliwości. Poza tym przy niektórych operacjach i na giełdach kryptowalut nie uchronimy się od prowizji od tradingu.

bitomat czyli automat do kupna kryptowalut jak bitcoin
Kiedy ostatnio widziałeś taki Bitomat?

Bitcoin zakupisz też przez Bitomat

Bitomat to inaczej bankomat kryptowalut, w którym zarówno możesz sprzedać, jak i kupić Bitcoin za gotówkę. Do złudzenia przypominają zwykłe bankomaty, dlatego niewykluczone, że mogłeś już na jakiś natrafić. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych oferują kompletną anonimowość. To również dobra opcja w przypadku braku możliwości skorzystania z kryptogiełdy czy kantoru. Jeżeli mieszkasz w dużym polskim mieście, to przynajmniej kilka w okolicy powinno być dostępnych. W samych Stanach Zjednoczonych jest ich ponad 69 tysięcy.

Sprawdź też: Bitcoin – co to jest? Czy na Bitcoinie można jeszcze zarabiać?

Metody płatności przy zakupie Bitcoin i innych kryptowalut

  • Karta kredytowa lub debetowa – Visa lub MasterCard.
  • Depozyt bankowy – za zleceniem przelewu możesz przelać określoną liczbę pieniędzy na konto kryptogiełdy, aby następnej kolejności zakupić za tę kwotę Bitcoin.
  • Handel peer-to-peer – jest to zakup Bitcoin od innego użytkownika.
  • Płatność przez stronę zewnętrzną – w przypadku Binance jest to na przykład ADVCash lub Zen.

Pamiętaj, że dokonanie transakcji może wiązać się z weryfikacją tożsamości.

Kupiłem Bitcoin, ale gdzie go przechowywać?

Jeśli nie chcesz powierzać swoich kryptowalut kryptogiełdzie, możesz wykorzystać do tego tzw. zimny portfel (z języka angielskiego cold wallet). W przeciwieństwie do gorącego portfela, zimny nie wymaga stałego połączenia z internetem. Może to być więc przystosowane do tego specjalne urządzenie podobne do pendrive’a, na którym przechowujesz klucz prywatny i publiczny. Niektórzy po samodzielnym wygenerowaniu klucza zapisują go na zwykłej kartce papieru, ale i to wiążę się z jakimś ryzykiem. Chyba że trzymamy ją w naszej potajemnej krypcie.

zimny portfel trezor do przechowywania kryptowalut
Na takim portfelu mogą znajdować się różne kryptowaluty

Dlaczego warto wybrać portfel sprzętowy?

Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Przez brak dostępu do internetu mamy pewność, że nasza moneta Bitcoin i pozostałe kryptowaluty będą odporne na ataki online. Najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi są Ledger oraz Trezor. Nie muszę chyba tłumaczyć, dlaczego warto zainwestować w coś takiego, zwłaszcza kiedy operujemy naprawdę dużą liczbą kryptowalut.

Jak kupić Bitcoin w Żabce? To już niemożliwe

A uwierzcie na słowo, że było. Sklep Żabka obecnie robi wszystko i jeszcze więcej, do tego stopnia, że swego czasu można było w niej kupić Bitcoin. Była to głównie zasługa wspomnianej już w artykule kryptogiełdy Zonda. Za pomocą wygenerowanego na telefonie kodu mogłeś kupić w Żabce wspomnianą kryptowalutę z opłatą wynoszącą 2%. Księgowanie środków trwało do 3 dni roboczych. Niestety wymieniona opcja nie jest już dostępna, jako że Zonda zrezygnowała z niej w 2021 roku. Paradoksalnie, gdyby to nadal istniało, byłaby to najwygodniejsza z opcji kupna kryptowalut, skoro Żabki, cóż, są wszędzie.

Sprawdź też: Bitomat – czyli jak wypłacić bitcoina w bankomacie?

Kupowanie Bitcoina – podsumowanie

Wiesz już wszystko na temat tego, jak zakupić Bitcoin. Na pytanie, czy warto kupić kryptowalutę, musisz odpowiedzieć sobie sam. Wszak nie jest to poradnik inwestycyjny, a wprowadzający w pierwszy zakup. Bez znaczenia, czy planujesz strategię, czy zakup z czystej ciekawości na zasadzie mieć, zapomnieć, a przypomnieć sobie za kilka lata. Mam nadzieję, że poznałeś odpowiedzi w ramach najbardziej podstawowego zagadnienia zakupu BTC.

morele w google news
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *