Czarny Facebook

Poradniki

16.05.2021 11:04

Ciemny tryb na Facebooku i Messengerze – jak go włączyć? Dlaczego „czarny Facebook” cieszy się popularnością?

Online
9
2
0
9
2

Czarny Facebook i Messenger podbijają serca użytkowników. Dlaczego są tak popularne? Jak ustawić ciemny tryb w ulubionych aplikacjach? Czy funkcja jest dostępna dla wszystkich? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jak ustawić ciemny motyw na Facebooku.

Ciemny motyw na Facebooku i Messengerze – co to dokładnie jest?

Czym właściwie jest tryb nocny na FB i Messengerze? Ciemny motyw to ustawienie, które zmienia tło aplikacji z białej na ciemną. Facebook nie oferuje całkiem czarnego koloru tła, ale w tym przypadku odcienie szarości także świetnie się sprawdzają.

Funkcja dark mode pozwala na dostosowanie jaskrawości oglądanych ekranów do warunków zewnętrznych. Opcja ta zmienia kolor treści z czarnego na biały, z zastosowaniem ciemnego backgroundu. Dzięki temu możesz korzystać z aplikacji w dowolnym czasie, bez ograniczenia komfortu użytkowania. 

Dlaczego „czarny Facebook” jest potrzebny?

Jakie pozytywy niesie za sobą wybór ciemnego motywu na Facebooku i Messengerze? Okazuje się, że mocnych stron użycia tej funkcji jest całkiem sporo. Wspomniane aplikacje zużywają sporo energii, więc Twój smartfon jest narażony na szybsze wyczerpanie baterii. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wybór ciemnego tła, automatycznie zmniejszysz zapotrzebowanie urządzenia na pobieraną energię.

Czarny Facebook
Ciemny tryb nie męczy Twoich oczu w trakcie przeglądania internetu tuż przed snem / Źródło: businessinsider.com

Często korzystasz z aplikacji na urządzeniach mobilnych, a ponadto spędzasz długie godziny przed komputerem? Twój wzrok na pewno daje o sobie znać. Korzystanie z jasnych ekranów sprawia, że bardziej go męczymy. Tryb ciemny zmniejsza kontrast pomiędzy treścią a tłem, a co za tym idzie, obraz jest łagodniejszy w odbiorze. Dzięki tej funkcji odciążysz swój wzrok i odpoczniesz od jaskrawych ekranów bez konieczności rezygnacji ze swoich ulubionych zajęć.

Jak włączyć ciemny motyw na Facebooku i Messengerze? Instrukcja

Jak zrobić czarnego FB? Proces jest całkiem prosty i przebiega w ten sam sposób na urządzeniach opartych o Androida i iOS. Po uruchomieniu aplikacji rozwiń menu i odnajdź funkcję Ustawienia i prywatność. Opcja ta znajduje się u dołu listy. Następnie wybierz Tryb ciemny – przy nazwie znajduje się ikona półksiężyca. Teraz możesz włączyć lub wyłączyć dark mode.

Istnieje też funkcja Użyj ustawień systemowych. Dzięki niej Facebook skonfiguruje ustawienia tła adekwatnie do konfiguracji ustawień Twojego smartfonu. Jeżeli ustawiłeś wcześniej czas, w którym Twój telefon przechodzi w tzw. tryb nocny, po określonej godzinie Facebook automatycznie zmieni tryb tła na ciemny i adekwatnie na jasny, kiedy system smartfonu zmieni motyw na dzienny.

Zastanawiasz się, jak włączyć ciemne tło w Messengerze? Ta aplikacja jest kompatybilna z Facebookiem i także zawiera tę funkcję. Uruchomienie jej spowoduje, że motyw kolorystyczny Messengera zmieni się na ciemny. Uwaga – w tym trybie zmienia się jedynie tło aplikacji i czatów. Poszczególne konwersacje wciąż możesz modyfikować, tak, aby dymki czatów miały Twoje ulubione kolory.

Włączenie ciemnego trybu na Messengerze odbywa się przez użycie funkcji Tryb ciemny. Wystarczy, że otworzysz Messengera i wejdziesz w opcje przez dotknięcie miniaturki swojego zdjęcia profilowego. Pierwsza pozycja na liście opcji, pod Twoim portretem, to funkcja, której szukasz. Kliknij w nią, a tło zmieni się na czarne. Analogicznie, gdy klikniesz powtórnie, tło powróci do bieli.

Aby możliwie odciążyć oczy, spróbuj zastosować metodę dopasowania motywu do pory dnia. Naukowcy podkreślają, że w godzinach, kiedy masz dostęp do światła słonecznego, zdrowszym wyborem jest użycie trybu z białym tłem i ciemną treścią. 

Sprawdź też: Facebook Dating – jak działa, jak używać, czy to najlepsza aplikacja randkowa?

Kiedy natomiast przebywasz w ciemnościach, szczególnie przy zgaszonym świetle, lepsza dla Twoich oczu będzie zmiana na dark mode. Dzięki temu minimalizujesz jaskrawość oglądanych treści. Nie tylko pomagasz sobie odpocząć, lecz także wpływasz na jakość procesu zasypiania – nie od dziś wiadomo, że przed snem nie powinno się oglądać jaskrawych ekranów.

Jakie aplikacje obecnie oferują ciemny tryb?

Coraz więcej aplikacji oferuje możliwość wyboru tła, a ciemne motywy stały się niezwykle popularnym wyborem użytkowników. Dark mode możesz ustawić na YouTube, Chrome, Gmailu. Opcję ustawienia ciemnego tła znajdziesz też na Instagramie, Twitterze, Snapseedzie i w wielu aplikacjach od Google. Funkcje te nie zostały wprowadzone tylko ze względu na bardziej elegancki wygląd, ale też ze względów wpływających na komfort korzystania z ekranów. Wypróbuj ciemny tryb w aplikacjach, a na pewno zauważysz korzyści płynące z dopasowania tła do pory dnia.

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *