Instagram zmiana hasła

Poradniki

29.06.2021 10:20

Zapomniałeś hasła do Instagrama? Jak zmienić hasło na Instagramie?

Online Programy i aplikacje
15
2
0
15
2

Jeśli zapomniałeś hasła do swojego konta na Instagramie, nie martw się. Nie oznacza to utraty konta! Podpowiadamy, jak zmienić hasło na Instagramie oraz jak odzyskać hasło, którego nie pamiętasz, byś dalej mógł korzystać z serwisu.

Instagram – co to za aplikacja?

Instagram to aplikacja służąca do publikacji zdjęć oraz infografik, a także krótkich wideo czy tak zwanych stories. Cechą charakterystyczną publikowanych treści jest dodawanie hasztagów (haseł poprzedzonych symbolem hash – #) umożliwiających przeglądanie treści spod interesujących kategorii (np. #vegan, #fotografia). 

Użytkownicy mogą prowadzić własne aktywne konta na Instagramie albo wyłącznie podglądać popularne profile biznesowe, konta influencerów, gwiazd, bądź te prywatne, znajomych lub rodziny. Oczywiście zyskujesz też opcję lajkowania treści przypadających Ci do gustu, pozostawiania komentarzy i odpisywania na stories (krótkich filmów dostępnych przez 24 godziny po ich publikacji). Profile mogą być publiczne, czyli dostępne dla wszystkich albo prywatne – wymagające akceptacji obserwowania przez samego autora.

Zapomniałeś hasła do Instagrama
Zapomniałeś hasła do Instagrama? Są sposoby, aby je zmienić i odzyskać dostęp do konta

Czy można wchodzić na Instagram bez logowania?

Przeglądanie profili na Instagramie bez logowania jest wykonalne, jednak z ogromną liczbą ograniczeń. Nie włączysz aktywnej ani zapisanej relacji, nie zapoznasz się również z postem opublikowanym w danym profilu. Jedyne, co zobaczysz jako osoba niezalogowana, to siatkę zdjęć lub grafik opublikowanych przez danego użytkownika, bez podglądu treści postów i opcji powiększenia wybranej fotografii. 

Przeczytasz również opis profilu, listę zapisanych stories, liczbę postów, obserwujących, obserwowanych, a także obejrzysz okładki przewodników, IGTV czy zdjęcia z oznaczeniami. Podejrzysz nawet liczbę lajków i komentarzy przy danym wpisie (bez opcji wczytania się w treść). Pamiętaj, że zalogowane konto na Instagramie pozwala Ci scrollować aktualności oraz przeglądać hasztagi – czego nie zrobisz bez logowania.

Sprawdź też: Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

Wszystkie wymienione opcje podglądu dotyczą tylko kont publicznych – w przypadku prywatnych nie będziesz widzieć nawet siatki postów albo opisu twórcy. Co więcej, dostępne są wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze albo urządzeniu mobilnym, musisz bowiem wpisać adres danego profilu lub przejść do niego po wyszukaniu nazwy w Google – aplikacja bez zalogowania nie daje dostępu do wyszukiwarki kont.

Jak zmienić hasło na Instagramie?

Jak zmienić hasło na Instagramie z poziomu aplikacji? Czy to trudne? Okazuje się, że nie! W tym celu uruchom apkę i w dolnym prawym rogu kliknij Twoje konto – czyli okrągłe zdjęcie profilowe lub logo. Gdy zobaczysz swój profil, w prawym górnym narożniku ekranu znajdź trzy poziome kreski, po czym kliknij je, by rozwinąć listę opcji dodatkowych. Wybierz pierwszą: Ustawienia. Wśród dostępnych opcji kliknij Bezpieczeństwo, a następnie Hasło. Twoim oczom ukażą się trzy pola do wypełnienia: Bieżące hasło, Nowe hasło, Nowe hasło jeszcze raz.

W pierwszym polu należy wprowadzić dotychczas używany szyfr logowania – pozwala na akceptację zmian i uniknięcie sytuacji, w której konto zostanie wykradzione przez osobę mającą chwilowo nieautoryzowany dostęp do smartfona. Następnie wpisz nowy, pożądany kod logowania – i przepisz go jeszcze raz, by mieć pewność, że nie popełniłeś literówki. Pamiętaj przy tym, że silne hasło powinno składać się co najmniej z 8 znaków, zawierać zarówno małe, jak i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. !, ?, lub %).

Jak zmienić hasło na Instagramie, nie pamiętając starego?

Opisane wyżej zagadnienie przeglądania treści bez logowania zainteresuje głównie dwie grupy osób: chcące śledzić innych anonimowo (w tym przypadku wystarczy utworzenie pustego konta) oraz te, które zapomniały swojego hasła do logowania. Kwestia tego, jak zmienić hasło na Instagramie, gdy nie pamięta się starego, jest jednym z najczęściej zadawanych pytań związanych z zabezpieczaniem profilu na tej platformie. 

Zapomniałeś hasła do Instagrama - logo
Instagram cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników

Po odpaleniu aplikacji wybierz opcję Zaloguj się, a następnie Nie pamiętasz hasła? (komputer) lub Nie pamiętasz danych logowania? (apka). Zobaczysz pole do wpisania powiązanego z kontem adresu e-mail, numeru telefonu albo nazwy. Gdy uzupełnisz informacje, Instagram prześle Ci link albo SMS pozwalający się zalogować. Po jego kliknięciu zostaniesz przeniesiony na intuicyjną stronę zmiany hasła. 

Istnieje także alternatywna, chętnie wybierana metoda wejścia na swoje konto Instagram: logowanie przy pomocy Facebooka. Wówczas wystarczy, że zalogujesz się na ten drugi portal dający Ci dostęp do Twojego sparowanego Instagrama. Oczywiście warunkiem koniecznym będzie wcześniejsze połączenie tych dwóch kont, jeżeli więc nie dokonałeś ich powiązania, skorzystaj z pierwszego opisanego sposobu, czyli ze zmiany hasła. 

Sprawdź też: Domyślne konto Google – jak zmienić domyślne konto Google?

Zabezpiecz Twoje konto – włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Przyczyn zmiany hasła może być wiele, szczególnie w czasach, kiedy hakerzy mają się doskonale, a łamanie zabezpieczeń profili społecznościowych niejednokrotnie oznacza dla nich spory zarobek (handel kontami o dużej liczbie obserwujących, wykradanie podpiętych kart kredytowych służących do opłacania reklam).

Zapomniałeś hasła do Instagrama - hasła
Choć mogą wydawać się niewygodne, hasła mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszych danych

Dlatego tak ważne jest budowanie silnych haseł. To jednak nie jedyna metoda na uchronienie się przed niepożądanym dostępem do danych logowania. Drugą, polecaną celem równoczesnego stosowania, jest tak zwane uwierzytelnianie dwuskładnikowe (dwuetapowe). Polega na zastosowaniu dodatkowego poziomu zabezpieczenia – np. kodu SMS wysłanego na podany numer telefonu, działa to na podobnej zasadzie, jak kody uwierzytelnienia operacji bankowej.

Jak ustawić takie zabezpieczenie na IG? W tym celu przejdź do opcji Ustawienia – Bezpieczeństwo – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Następnie kliknij przycisk Rozpocznij, po czym wybierz jedną z dwóch dostępnych form: Aplikacja uwierzytelniająca (np. Google Authenticator) albo Wiadomość SMS. Po wybraniu którejś z opcji postępuj zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie – i ciesz się zwiększonym bezpieczeństwem swojego konta.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu zmieniasz hasło na Instagramie – zapomniałeś dotychczasowego, chcesz lepiej chronić swoje konto, uchronić się przed atakiem hakerskim – pamiętaj, że nie jest to nic trudnego. Proces na pewno przebiegnie bez problemu, a ty będziesz mógł cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami aplikacji.

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *