Opera Touch mobile

Technologia

28.06.2021 06:15

Przeglądarka mobilna Opera Touch – najlepsza opcja na Androida i iOS?

Telefony i tablety
6
0
0
6
0

Przeglądarka mobilna Opera Touch w rankingach popularności pozostaje daleko za głównymi rywalami. Jednak grono jej użytkowników stale rośnie. Jakie funkcje i rozwiązania najbardziej chwalą sobie fani mobilnej wersji Opery?

Przeglądarka Opera Touch – podstawowe informacje o aplikacji

Opera Touch to mobilna przeglądarka internetowa, podobnie jak większość głównych rywali oparta o rozwiązania silnika Chromium. Wyróżnia się jednak szczególnie wygodnym i intuicyjnym interfejsem, który nawet na dużych smartfonach daje się łatwo obsługiwać jedną ręką. Posiada również szereg funkcji niedostępnych w konkurencyjnych produktach, wprost przeniesionych z desktopowej wersji przeglądarki. Umożliwiają one sprawną komunikację, wymianę informacji oraz synchronizację haseł czy kart między różnymi urządzeniami.

Podobnie jak wersja przeznaczona na komputery, również Opera Touch jest dostępna za darmo. Można ją ściągnąć na urządzenia z systemem Android z Google Play oraz na iOS (iPhone i iPad) z Apple App Store. Oba wydania przeglądarki posiadają te same cechy użytkowe. Opierają się też na tych samych założeniach oraz funkcjach, zapewniając użytkownikowi wygodną obsługę, bezpieczeństwo w sieci oraz szybkość i stabilność działania. Opera Touch download przekieruje Cię na stronę producenta, z której dostępne są wszystkie wersje programu.

Opera Touch na Androida – funkcjonalności przeglądarki mobilnej

Jednym z głównych założeń projektu Opery Touch w wersji na Androida było stworzenie najszybszej przeglądarki na rynku. Zgodnie z deklaracjami producenta udało się to osiągnąć. W odróżnieniu od konkurencji mobilna Opera jest gotowa do pracy natychmiast po uruchomieniu na urządzeniu, a na ekranie stale wyświetla się uniwersalny przycisk szybkiego działania ułatwiający wykonanie często powtarzanych czynności.

Korzystanie z Internetu przyspiesza również wbudowana funkcja blokująca wyświetlanie reklam, dzięki której strony ładują się szybciej niż w konkurencyjnych produktach. Opera Touch dba także o bezpieczeństwo użytkownika. Wbudowane w nią funkcje blokują nieuprawnione ciasteczka, zapobiegają wykorzystaniu urządzenia do kopania kryptowalut, a tryb przeglądania prywatnego pozwala zachować pełną anonimowość w sieci.

W związku ze zmianami zachodzącymi w systemie iOS również edycje na Androida przechodzą obecnie pewne modyfikacje. Opera Touch, która do tej pory była dostępna na obu platformach, pozostała jak na razie w Google Play jako nieco lżejsza wersja pozbawiona części rozwiązań dedykowanych zaawansowanym użytkownikom. Pełnofunkcjonalnym odpowiednikiem Opery z iOS na Androidzie jest obecnie Przeglądarka Opera z darmowym VPN-em. Firma nie zapowiada jak na razie dalszych planów związanych z oboma produktami.

Opera na iOS – funkcjonalności przeglądarki mobilnej

Opera Touch na iOS została w marcu 2021 przechrzczona na Operę. Nowa nazwa tożsama z wersją na komputery ma budować w użytkownikach poczucie, że korzystają oni z dokładnie takiego samego produktu – dostosowanego co prawda do specyfiki urządzeń mobilnych, ale zapewniającego te same funkcje oraz poziom bezpieczeństwa. Faktycznie pod względem technicznym Opera na iOS i Androida nie różni się znacząco od tej na Windows czy MacOS. Jednocześnie zapewnia interfejs dostosowany do dotykowej obsługi na niewielkim ekranie.

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

W stosunku do Opery na Androida wersja dla iOS nie oferuje żadnych dodatkowych funkcji i posiada ten sam interfejs – za swoją funkcjonalność oraz design nagrodzony w 2018 roku prestiżową nagrodą Red Dot Award. Co ciekawe, opis Opery w App Store jest niemal tożsamy z dotyczącym Opery Touch w Sklepie Play, choć funkcjonalnie odpowiada ona wersji pod – tą prostą i chwytliwą – nazwą Przeglądarka Opera z darmowym VPN-em. Można to potraktować jako dowód niewielkich różnic występujących między poszczególnymi edycjami lub znak zachodzących obecnie zmian.

Największe zalety Opery w wersji mobilnej oraz opinie użytkowników

Operę Touch od innych przeglądarek mobilnych odróżnia zaprojektowany od zera interfejs. Zamiast zmniejszania znanego z komputerów rozkładu przycisków i funkcji na skrajach ekranu zastosowano tu intuicyjne gesty oraz ukryte przyciski, które wywołane pojawiają się na samym środku przeglądarki. Każdy element pozostaje więc zawsze w zasięgu kciuka, nawet gdy ze swojego smartfona korzystasz jedną ręką. Przy największych ekranach zdecydowanie ułatwia to przeglądanie Internetu podczas spaceru czy jazdy komunikacją miejską.

Mimo wciąż niedużego grona użytkowników trudno jest nie docenić funkcji i możliwości, jakie daje Opera Touch. Opinie w sklepach z aplikacjami oddają uznanie, jakim cieszy się wśród fanów. Ocena w AppStore to aż 4,6/5. W Google Play wersja Touch osiągnęła średnią 4,3/5, a edycja z darmowym VPN 4,6/5. Według danych statcounter.com udział przeglądarki na rynku mobilnym wzrósł od 1,55% w maju 2020 do 2,16% rok później. Choć wciąż jeszcze dużo brakuje do popularności największych rywali, jest to znaczna poprawa i dobra prognoza na przyszłość.

Opera w wersji na desktop i mobile – synchronizacja na różnych urządzeniach

W odróżnieniu od innych przeglądarek mobilna Opera nie wymaga zakładania kont użytkownika, haseł i innych tego typu rozwiązań w celu synchronizacji ustawień, kart czy dostępu do witryn. W wersji desktopowej dostępny jest unikalny kod QR, którego zeskanowanie edycją Touch powoduje wzajemne powiązanie urządzeń. Od tego momentu następuje między nimi wymiana informacji o przyzwyczajeniach użytkownika, odwiedzanych stronach, historii przeglądania oraz loginach do stron.

Powiązane urządzenia mogą też korzystać z unikalnej dla Opery funkcji Flow. Zapisane na jednym z nich łącza, zakładki i notatki stają się natychmiast widoczne na pozostałych. Funkcja ta pozwala połączyć ze sobą kilka telefonów działających na iOS oraz Android, a także komputery. Jest więc doskonałym rozwiązaniem, jeżeli w pracy i prywatnie korzystasz z kilku różnych sprzętów, a lubisz mieć wszystko pod ręką. Szyfrowane połączenie Flow zapewnia przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa, a także zapobiega wyciekowi nawet najważniejszych danych.

Bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie z tytułu. Chrome i Safari popularność zawdzięczają dystrybucji z systemami mobilnymi Android oraz iOS. Dogonienie ich przez Operę jest na razie niemożliwe. Bardzo szybkie i sprawne działanie, intuicyjny interfejs, który bez trudu obsłużysz jedną ręką, a także rozbudowane opcje synchronizacji urządzeń wpływają jednak na rosnące zainteresowanie tą przeglądarką. Jeżeli nie podobają Ci się zmiany w Chrome i Safari albo po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, przetestuj Operę Touch.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *