mLegitymacja

Technologia

13.04.2022 15:06

mLegitymacja – legitymacja szkolna i studencka na smartfonie

Programy i aplikacje Telefony i tablety
8
3
0
3 lata temu
mLegitymacja – legitymacja szkolna i studencka na smartfonie
8
3
0
8
3

mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka to elektroniczne dokumenty, które pozwolą odciążyć zawartość portfela z kolejnej porcji plastiku. Jak aktywować i co można zyskać dzięki elektronicznej legitymacji szkolnej i studenckiej?

mLegitymacja – co to jest i gdzie jest dostępna?

mLegitymacja to wirtualna wersja fizycznej karty, którą otrzymują uczniowie i studenci wraz z rozpoczęciem konkretnego etapu edukacji. Jest pełnoprawnym dokumentem, którym można posługiwać się na co dzień i poświadczać prawo do ulg. mLegitymacja została wprowadzona w 2018 roku w ramach współpracy Ministerstwa Cyfryzacji i organizacji NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Od tej pory mogą z niej korzystać wszystkie placówki edukacyjne w Polsce (publiczne i niepubliczne).

Zarówno mLegitymacja szkolna, jak i studencka zawierają takie same elementy:

  • zdjęcie osoby posiadającej dokument,
  • datę urodzenia i numer PESEL,
  • hologram z godłem kraju,
  • element dynamiczny (ikona flagi kraju),
  • datę wydania legitymacji,
  • termin ważności dokumentu,
  • czas okazania legitymacji,
  • powtarzający się motyw tła.

Warunkiem korzystania z mLegitymacji przez uczniów i studentów jest obecność danej placówki edukacyjnej na liście. Oznacza to, że szkoła bądź uczelnia muszą mieć podpisaną umowę z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz wdrożyć system do wydawania mLegitymacji. Przeważnie informację, czy dana szkoła/uczelnia uczestniczy w projekcie, można znaleźć na stronie internetowej danej placówki.

Jeśli jednak chcesz upewnić się, że masz prawo do korzystania z mLegitymacji, możesz jako student sprawdzić listę dostępną na stronie OSE. Z kolei jako uczeń szkoły podstawowej lub średniej/zawodowej – skorzystaj z tego linku.

mlegitymacja

Obecnie około 25% uczelni wyższych oraz 6500 szkół oferuje możliwość wyrobienia mLegitymacji, jednak każdy dyrektor może w dowolnej chwili zgłosić chęć dołączenia do programu za pomocą OSE – czyli Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Co oferują elektroniczna legitymacja szkolna i studencka?

Elektroniczna wersja legitymacji dostępna w aplikacji mobilnej przyda się szczególnie w przypadku zgubienia plastikowej bądź papierowej karty, ponieważ w oczekiwaniu na jej duplikat wciąż będzie można korzystać ze zniżek. Do głównych zalet mLegitymacji należą:

  • dostęp do dokumentu w smartfonie,
  • możliwość korzystania z przysługujących uczniom i studentom ulg i zniżek,
  • korzystanie z nowoczesnego i bezpiecznego narzędzia,
  • cyfrowa alternatywa dla fizycznej legitymacji.

Co prawda uczniowie otrzymują swoje tradycyjne legitymacje za darmo, jednak studenci niekiedy muszą ponieść niewielkie koszty wydania fizycznego dokumentu. Cyfrowa wersja jest jednak w pełni darmowa. Studentom mLegitymacja może się przydać na początku semestru, gdy przeważnie starosta roku zbiera wszystkie legitymacje, aby podbić je w dziekanacie. Niekiedy nie zdążysz jej odebrać, a mimo to będziesz potrzebował dokumentu do skorzystania z ulg w komunikacji publicznej. Wtedy wystarczy pokazać wirtualną wersję.

Czy mLegitymacja pozwala korzystać ze zniżek?

mLegitymacja działa na tej samej zasadzie, co jej fizyczna plastikowa wersja. Jedyną różnicą jest to, że znajduje się w Twoim smartfonie, a nie w portfelu. Możesz więc korzystać z niej na takich samych zasadach, jak ze zwykłej legitymacji. Gdy okażesz ją w trakcie kontroli w autobusie, tramwaju czy pociągu, kontroler uzna dokument za pełnoprawne poświadczenie prawa do zniżki. Podobnie w przypadku korzystania ze zniżek w restauracjach czy barach, a także wejściówek do atrakcji turystycznych.

mLegitymacja – na tych smartfonach ją zainstalujesz

Internetowa mLegitymacja działa na systemach Android (co najmniej wersja 6.0.) i iOS. Niestety nie skorzystają z niej osoby, które posiadają telefon komórkowy z Windowsem. Jaki smartfon obsłuży mLegitymację? W zasadzie każdy, który posiada odpowiedni system. Tylko tyle wystarczy, aby móc zainstalować apkę na swoim telefonie.

Proces aktywowania mLegitymacji różni się w zależności od jej rodzaju. Dlatego też w przypadku dokumentu studenckiego należy zalogować się do swojego konta w systemie USOS (bądź pokrewnym mu serwisie) oraz zadeklarować chęć pobrania mLegitymacji. Po pewnym czasie pojawi się kod QR, a na adres e-mail przyjdą szczegółowe informacje i kod numeryczny potrzebny do instalacji.

mlegitymacja apka
Aplikacja mobilna mLegitymacja | Źródło: gazeta.sgh.waw.pl

Inaczej sprawa ma się w przypadku mLegitymacji szkolnej. Co prawda każda szkoła może egzekwować różne formy, jednak procedura z grubsza wygląda tak samo. Uczniowie, którzy ukończyli 18 lat, mogą ją pobrać samodzielnie, jednak w przypadku niepełnoletnich uczniów należy złożyć wniosek. Rodzic lub opiekun prawny po uzupełnieniu i wydrukowaniu wniosku, a także dołączeniu zdjęcia składa go w sekretariacie szkoły. Wzór przeważnie dostępny jest na stronie placówki.

Można również dostarczyć dokumenty drogą elektroniczną (za pomocą poczty e-mail lub chmury – o ile szkoła takową posiada). W tym przypadku konieczny będzie również elektroniczny podpis dokumentów, a służy do tego profil zaufany. Następnie należy zaczekać na odesłanie przez sekretariat kodu QR oraz kodu numerycznego. Zarówno w przypadku legitymacji studenckiej, jak i szkolnej do dalszych kroków instalowania potrzebna będzie aplikacja mObywatel.

Sprawdź też: Prawo jazdy w telefonie – czy można jeździć bez dokumentu przy sobie?

Należy jednak pamiętać, że każda mLegitymacja może zostać zainstalowana tylko na jednym urządzeniu. Jest to o tyle istotne w przypadku młodszych dzieci, ponieważ trzeba wtedy rozważyć, czy legitymacja ma być dostępna na telefonie dziecka czy może jego rodzica. W przypadku zgubienia urządzenia lub wymiany telefonu na nowy należy zgłosić to bezpośrednio w sekretariacie/dziekanacie, aby tam dezaktywowano poprzednie konto.

Jak dodać mLegitymację do mObywatel?

W 2018 roku Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nową aplikację (mObywatel), która ma służyć Polakom jako elektroniczny portfel z dostępnymi wszelkimi potrzebnymi dokumentami (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy czy też certyfikat covidowy). mLegitymacja działa więc podobnie, co elektroniczny dokument tożsamości – aby z niej skorzystać, należy ją dodać do aplikacji mObywatel. Prezentujemy, jak dokonać tego w trzech prostych krokach.

  1. Po zalogowaniu się do mObywatela należy kliknąć przycisk Dodaj dokument i z listy proponowanych wybrać mLegitymację (studencką lub szkolną).
  2. Następnie należy zaakceptować regulamin, RODO oraz dostęp do aparatu w urządzeniu.
  3. Kolejnym krokiem jest wpisanie otrzymanych wcześniej kodów. W przypadku mLegitymacji szkolnej trzeba zeskanować kod QR i podać kod numeryczny. Jeśli zaś chodzi o mLegitymację studencką, wystarczy postępować według otrzymanej instrukcji i wpisać kod numeryczny.
mlegitymacja - ulga
mLegitymacja uprawnia jej posiadacza do posiadania ulg na przejazdy komunikacją publiczną | Źródło: natemat.pl

Gotowe! Warto również wspomnieć, że atutem korzystania z mObywatela jest możliwość pokazywania dokumentów w wersji offline.

Korzystanie z cyfrowej wersji legitymacji szkolnej czy studenckiej może przynieść wiele korzyści. Proces instalacji jest prosty, a jednocześnie dba o bezpieczeństwo danych poprzez generowanie indywidualnych kodów. Daj znać w komentarzu, czy korzystasz z mLegitymacji lub czy przekonałeś się do jej aktywacji!

Źródło obrazu głównego: gov.pl

8
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *