Patch obraz glowny

Poradniki

27.07.2021 07:28

Patch, czyli łatka – co to jest? Patch w grach i programach – wszystko, co musisz wiedzieć

Programy i aplikacje
3
0
0
3
0

Patch to pojęcie, na które można natknąć się przy okazji korzystania z niemal dowolnego oprogramowania. Sprawdź, co ono oznacza oraz jak patche mogą modyfikować zawartość programów i gier.

Patch – co to takiego?

Patch (w języku polskim zwany też łatką) to poprawka w formie pakietu instalacyjnego, wprowadzająca zmiany w kodzie źródłowym lub maszynowym, która pozwala naprawić lub uaktualnić dany program. Zastosowanie łat w praktyce możemy obserwować na przykład w grach, gdzie twórcy wykorzystują je do szybkiego naprawiania wadliwych mechanik, optymalizacji lub wprowadzania nowych zabezpieczeń. Patch zwykle modyfikuje mniejszą liczbę elementów niż aktualizacje, stąd dość często rozróżnia się oba te pojęcia, mimo że ich znaczenie jest podobne.

Patch

Dlaczego korzysta się z łatek?

Patche to elementy, bez których wiele współczesnych programów funkcjonowałoby o wiele gorzej. W końcu nawet najbardziej dopracowane oprogramowanie często zawieraja drobne błędy. Dzięki patchom wydawca programu wprowadza konieczne zmiany, poprawiając stabilność jego działania. Stosowanie łatek jest natomiast niezbędne dla podmiotów świadczących różnego rodzaju usługi przez internet. Gdy dostawcy wykryją nieprawidłowość w działaniu usługi, szybko mogą wprowadzić poprawkę bez potrzeby modyfikowania większej liczby elementów, niż jest to konieczne do naprawienia błędu. Łatki są przydatne w szczególności tam, gdzie liczy się każda godzina – gdy dany usługodawca wykryje lukę w zabezpieczeniach swojego systemu, może natychmiast naprawić ją adekwatnym patchem, tym samym zmniejszając ryzyko wykorzystania czułego punktu przez hakerów lub innych cyberprzestępców.

Patche świetnie sprawdzają się też jako sposób szybkiego wprowadzania dodatkowej zawartości do programu. Aktualizacje mniej istotnych elementów oprogramowania, takie jak drobne zmiany kosmetyczne, najczęściej przeprowadzane są właśnie przy użyciu łatek.

Patche do oprogramowania – gdzie można je znaleźć?

Zastanawiasz się, czy dla danego oprogramowania na Twoim komputerze dostępny jest patch? Zajrzyj na stronę internetową usługi albo producenta i poszukaj działu aktualności lub zmian w wersjach. W większości przypadków nie musisz się martwić o brak najnowszych łatek – wiele współczesnych programów uaktualnia się automatycznie i nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony użytkownika. Czasem możesz zobaczyć też komunikat informujący o dostępności nowej wersji programu lub usługi – wyrażając zgodę na instalację aktualizacji, pobierasz również najnowszy patch.

Patch w grach komputerowych – jakie ma znaczenie?

Łatki w grach to sytuacja zgoła odmienna. Nie tylko wprowadzają one niewidoczne dla użytkownika poprawki zabezpieczeń, lecz często także dodatkową zawartość gry lub modyfikację mechanik. Dla graczy nawet najdrobniejsze zmiany w tym zakresie mogą być znaczące i wymagać od nich modyfikacji stosowanych taktyk lub sposobu interakcji z grą.

Sprawdź: Partycja – co to jest? Wszystko o partycjach

Aktualizowanie do najnowszej wersji jest niezbędne w przypadku gier online – w innym wypadku nie będziemy w stanie połączyć się z serwerem gry. W większości produkcji online zmiany wprowadzane są przez twórców automatycznie, nie musimy więc martwić się, że posiadana przez nas wersja gry się zdezaktualizuje. W niektórych przypadkach może być natomiast konieczna ręczna aktualizacja klienta.

O tym, jak duże znaczenie ma każdy patch, wiedzą na przykład gracze League of Legends. Riot Games bezustannie modyfikuje parametry postaci, a nawet niewielkie zmiany statystyk mogą zadecydować o tym, czy drużyna wyjdzie z następnego meczu zwycięsko.

Patch przycisk

Gdzie znaleźć informacje na temat łatek do popularnych gier?

Świadomość zmian, jakie mają zostać wprowadzone w grze, jest kluczowa, by umiejętnie zaplanować swoje działania. Informacje te pomogą w znalezieniu nowych taktyk i uczynieniu rozgrywki po aktualizacji znacznie prostszą. Danych tych należy szukać na oficjalnych lub fanowskich stronach danej gry. Jeśli gra ma aktywny subreddit, warto zajrzeć również tam. Użytecznych informacji może dostarczyć także wpisanie w wyszukiwarkę tytułu gry wraz z frazą „patch 2021”. Dobrym pomysłem może być przejrzenie publicznych social mediów danego projektu lub osób związanych z grą.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *