1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Partycja – co to jest? Wszystko o partycjach

Poradniki

2 miesiące temu

Partycja – co to jest? Wszystko o partycjach

Komputery
1
0
0
1
0

Jeśli chcesz ułatwić sobie zarządzanie dyskiem twardym Twojego komputera, zdecydowanie powinieneś zapoznać się z pojęciem partycji. Co to takiego i do czego możesz je wykorzystać?

Partycja – co to takiego i do czego służy?

Partycja to wydzielony obszar dysku twardego, który system operacyjny interpretuje jako osobny katalog. W zależności od potrzeb, części te można tworzyć lub usuwać. Tak stworzone wirtualne fragmenty dysku można również dowolnie zmniejszać i rozszerzać. Popularne systemy operacyjne umożliwiają tworzenie i zarządzanie partycjami poprzez wbudowane funkcjonalne narzędzia. Do rozporządzania właściwościami woluminów możesz wykorzystać też zewnętrzne programy.

partycja dyski podział
Nie musisz mieć kilku dysków – ten zamontowany w Twoim komputerze można podzielić na kilka mniejszych obszarów

Partycje można dzielić ze względu na ich właściwości oraz zawartość. Wyróżnia się na przykład partycję systemową, zawierającą pliki niezbędne do poprawnego załadowania systemu. Wolumin ten najczęściej oznaczany jest literą C.

Po co dzielić dysk na partycje?

Do czego więc przydaje się dodatkowa partycja dysku twardego? Z jej pomocą możemy wydzielić na dysku obszar przeznaczony na konkretną zawartość, na przykład system operacyjny. Dzięki temu łatwiej jest organizować systemy plików i zarządzać nimi. To, jak podzielimy zasoby pomiędzy partycjami, powinno zależeć od ich rodzaju oraz naszych potrzeb. Często występującą konfiguracją jest stworzenie osobnego woluminu na pliki systemowe i osobnego na pozostałą zawartość dysku, taką jak muzyka, zdjęcia czy programy. Oddzielna partycja przyda się nam także, gdy chcemy mieć zainstalowane kilka różnych systemów operacyjnych jednocześnie.

Sprawdź też: Programy do tworzenia partycji na dysku

Najlepsze dyski SSD dla Twojego komputera

Partycja dysku twardego a bezpieczeństwo danych

Dodatkowa partycja przyda Ci się także, jeśli chcesz lepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich danych na dysku i zabezpieczyć się przed ich utratą. Jeżeli główna część dysku zostanie uszkodzona, na przykład wskutek działania szkodliwego oprogramowania, dane przechowywane na odrębnej partycji mają większą szansę na pozostanie w nienaruszonej postaci. W ten sposób uchronisz od usunięcia potrzebne pliki przy przeprowadzaniu formatowania innego fragmentu dysku. Jeśli masz taką potrzebę, wybrana partycja z łatwością może zostać zabezpieczona przed zapisem. Wystarczy, że dla konkretnej partycji ustawisz tryb tylko do odczytu.

Jak podzielić dysk na partycje w systemie Microsoft Windows 10? Jak zmniejszać partycje?

System operacyjny Windows 10 oferuje użytkownikom tworzenie i zarządzanie woluminami dysków w nieco łatwiejszy sposób niż w przypadku wcześniejszych wersji systemu. Możemy tworzyć i modyfikować partycje dysku twardego za pomocą narzędzia Zarządzanie dyskami. Pokazujemy krok po kroku, jak podzielić dysk na partycje:

 1. Otwórz menu Start. Z menu wyszukaj lub wybierz Panel sterowania. Wśród dostępnych opcji zlokalizuj pozycję System i zabezpieczenia, a następnie kliknij ją i przejdź do Narzędzia administracyjne. Znajdź przycisk funkcji Zarządzanie komputerem.
 2. Otwórz panel Zarządzanie komputerem. Zlokalizuj obszar o nazwie Magazyn, a następnie z dostępnych w nim pozycji wybierz Zarządzanie dyskami – to narzędzie pozwoli nam w łatwy i szybki sposób utworzyć i zarządzać partycjami dysku. Przejdź dalej.
 3. Po otworzeniu nowego okna Twoim oczom ukaże się spis zawierający każdy zainstalowany dysk i partycję. Jeśli chcesz ustalić, z jakim typem woluminu masz do czynienia, spójrz na literę dysku. W Twoim komputerze znajduje się więcej niż jeden dysk? Z pewnością zauważysz, że stan ten ma odzwierciedlenie na liście pozycji.
 4. By nowa partycja mogła zostać utworzona, potrzebne jest miejsce na dysku – nie możemy przecież magicznie zwiększyć jego całkowitej objętości. Co więc możesz zrobić, jeśli partycja C aktualnie wypełnia całą przestrzeń dyskową? Odpowiedź jest prosta – wystarczy ograniczyć zajmowane przez nią miejsce, odpowiednio zmniejszając ją. Z listy wybierz więc partycję dyskową C, a następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Dostępne opcje będą Ci przydatne, jeśli zapragniesz na przykład rozszerzyć lub zmniejszyć daną partycję. Teraz interesuje Cię opcja Zmniejsz wolumin – kliknij ją.
 5. Okno, które właśnie otworzyłeś, pozwoli Ci zmniejszyć miejsce zajmowane przez wolumin C, a tym samym zyskać miejsce dla nowej partycji. Z jego pomocą z łatwością zorientujesz się w ilości dostępnego miejsca i wyznaczysz, ile z niego powinien zajmować nowy wolumin. To, jakie wartości wprowadzisz, warto uzależnić od przeznaczenia nowej partycji. Wprowadź wybraną wartość (w megabajtach) i użyj przycisku Zmniejsz, by zakończyć proces.
 6. Brawo! Właśnie zyskałeś miejsce, w którym teraz może zostać utworzona nowa partycja. Teraz przejdź do utworzenia jej. W reprezentującym wolną przestrzeń miejscu kliknij teraz prawym przyciskiem myszy. Z dostępnych opcji wybierz Nowy wolumin prosty i przejdź dalej.
 7. Nowo otwarte okno to kreator przeznaczony do tworzenia partycji o wybranych przez Ciebie właściwościach. Wprowadź wszystkie dane na temat partycji, którą masz zamiar utworzyć. Wpisz rozmiar woluminu – jeśli chcesz, zaakceptuj zaproponowany maksymalny rozmiar domyślny. Następnie przypisz do niego literę dysku i przejdź dalej. Po zakończeniu procesu zauważysz, że nowa, zgodna z Twoimi wymaganiami partycja została utworzona. Teraz możesz już przystąpić do wykonywania na niej zaplanowanych operacji.

W systemie Windows 10 nie tylko utworzymy wolumin lub zmodyfikujemy liczbę megabajtów, które zajmuje partycja, lecz i bez problemu połączymy dwie części dysku.

Sprawdź też: Najlepszy program do formatowania dysku? Podpowiadamy jak sformatować dysk komputera

Najlepsze dyski HDD dla Twojego komputera

Partycja dysku twardego i zarządzanie dyskami z pomocą zewnętrznych programów

Dla niektórych osób narzędzia systemu Windows służące do zarządzania i tworzenia partycji są jednak zupełnie nieintuicyjne. Na szczęście na rynku można znaleźć wiele dodatkowych programów, również bezpłatnych, za pomocą których w szybki i łatwy sposób nie tylko utworzymy nowe dyski, lecz także zmodyfikujemy ich ustawienia lub sformatujemy. Przykładem takiej aplikacji jest EASEUS Partition Master, który nie tylko znacznie upraszcza manipulowanie woluminami, lecz również pozwala na obsługiwanie kilku dysków o dużej pojemności. Inne programy tego typu to na przykład MiniTool Partition Wizard i AOMEI Partition Assistant.

Wirtualne dyski to świetny sposób na organizację i poprawę bezpieczeństwa swoich danych. Dzięki dostępności narzędzi systemowych oraz dodatkowych programów z łatwością wybierzesz swój ulubiony sposób zarządzania partycją.

Sprawdź też: Software do naprawy dysku – zestawienie polecanych narzędzi

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.