Programy do naprawy dysku

Poradniki

30.06.2021 07:56

Software do naprawy dysku – zestawienie polecanych narzędzi

Komputery Windows
14
1
0
3 lata temu
Software do naprawy dysku – zestawienie polecanych narzędzi
14
1
0
14
1

Dyski HDD czy SSD wraz z użytkowaniem, stają się podatniejsze na wszelkiego rodzaju usterki. Jaki program do naprawy dysku wybrać, gdy nasza pamięć masowa zaczyna niedomagać? Polecamy najlepsze programy do naprawy dysku.

Kiedy naprawa dysku na własną rękę ma sens?

Naprawa dysku twardego dla wielu z nas może być bardzo trudnym zadaniem. Właśnie dlatego tak ważne jest, by osoby zabierające się za takie zadanie, posiadały choćby minimalną wiedzę z zakresu informatyki. Dysk zmagający się z fizycznymi uszkodzeniami zdecydowanie warto powierzyć serwisowi, który zajmie się jego naprawą lub ewentualnym odzyskaniem danych (jeśli naprawa będzie niemożliwa). 

Jeśli natomiast mamy do czynienia z pomniejszymi usterkami, to możemy skorzystać z oprogramowania umożliwiającego naprawę takowych. Wybór programów do naprawy dysków jest obecnie naprawdę szeroki, a my dzisiaj pomożemy Wam wybrać odpowiednią propozycję.

naprawa dysku HDD
Nie wszystkie naprawy jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie

Sprawdź też: Nie ma czegoś takiego jak dobry moment na zakup komputera

Zestawienie programów do naprawy dysku – podstawowe informacje

Programy do naprawy dysku mogą być dla nas bardzo przydatnym narzędziem w sytuacjach, w których nasz nośnik danych zaczyna coraz częściej napotykać w toku pracy na różne niespodziewane problemy. Mogą to być niegroźne i łatwe do usunięcia błędy. Co ważne, istnieją też dobre programy do naprawy dysku po polsku.

Mogą to być także m.in. uszkodzone sektory dysku (zwane także bad sectorami). W ich przypadku konieczne jest skorzystanie ze specjalnego programu, który zmapuje potencjalne nieprawidłowości w taki sposób, by system Windows nie miał możliwości zapisywania w nich danych, które mogłyby potem nam przepaść na skutek problemów z ich odczytem. Jakie programy do naprawy dysku nie powinny umknąć naszej uwadze? Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie.

MHDD – potężne narzędzie do diagnostyki i naprawy dysków twardych

MHDD to jedno z najważniejszych narzędzi, które trzeba brać pod uwagę jeśli chodzi o diagnostykę oraz naprawę dysków twardych. Jest to program, który dedykowany jest zaawansowanym użytkownikom komputerów – nieprawidłowe korzystanie z niego może przełożyć się na permanentne uszkodzenie dysku HDD

Omawiane narzędzie dostęp do dysku uzyskuje niezależnie od stosowanego przez nas systemu operacyjnego, pomijając także BIOS. MHDD łączy się z naszym nośnikiem bezpośrednio poprzez kontroler, umożliwiając użytkownikowi wykonanie na nim takich operacji, jak:

  • odznaczenie uszkodzonych sektorów dysku,
  • usuwanie wolnych sektorów,
  • zarządzanie hasłem ATA (nadawanie bądź usuwanie go),
  • wykonywanie niskopoziomowego formatu dysku.

Jeśli czujecie się na siłach, by skorzystać z omawianego programu, to musicie pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – aby z niego skorzystać, należy nagrać go na płytę CD lub DVD (w końcu jest uruchamiany z pominięciem systemu). 

Ponadto musicie także ustawić dysk, nad którym pracujecie w trybie Master oraz odłączyć wszystkie inne nośniki podpięte do złącz IDE lub SATA. Następnie trzeba już tylko uruchomić komputer z rozruchem z płyty, na którą nagraliście obraz.

naprawa dysku SSD
Dyski SSD rzadziej ulegają awarii, ale usterki są dla nich groźniejsze

SSD Tweaker – niewielkich rozmiarów program do optymalizacji działania SSD

Kolejną z aplikacji, która trafiła do naszego zestawienia jest SSD Tweaker. Jest to prosty, niewielkich rozmiarów program, którego zadaniem jest optymalizacja pracy coraz popularniejszych na rynku dysków SSD. Najczęściej decydujemy się na zainstalowanie na ich pokładzie systemu Windows. I właśnie dlatego niezbędne są narzędzia pokroju SSD Tweakera. 

Pozwala on w taki sposób uporządkować nasz nośnik danych, by „okienka” uruchamiały się na nim szybko i by praca systemu od Microsoftu przebiegała bez zbędnych problemów i opóźnień. W ten sposób zoptymalizowany dysk będzie szybciej uruchamiał gry i aplikacje oraz sprawniej reagował na komendy użytkownika. To dobry, ceniony program do naprawy dysku SSD, który zdecydowanie warto polecić.

Warto w tym momencie wspomnieć, że optymalizację możecie przeprowadzić, wybierając poszczególne opcje na własną rękę, jak i uruchamiając ją w sposób automatyczny. Po zakończeniu procesu należy uruchomić ponownie komputer.

CrystalDiskInfo – narzędzie do monitorowania pracy i kondycji dysku

CrystalDiskInfo jest darmowym narzędziem, za pomocą którego możemy sprawdzać kondycję dysków HDD i SDD. Możemy także przeglądać szczegółowe informacje dotyczące naszych nośników danych oraz ich parametrów (także tych związanych z pracą). 

Sprawdź też: Dbanie o baterię w laptopie – nawyki, które wydłużają jej żywotność

Przy zbieraniu danych program wykorzystuje technologię S.M.A.R.T. Ponadto jego zaletą jest prosty i przejrzysty interfejs. Jakie dane możemy poznać dzięki CrystalDiskInfo? Oto one:

  • niestabilne sektory dysku,
  • częstotliwość pojawiania się błędów,
  • czas i temperatura pracy dysku,
  • ilość włączeń dysku,
  • ilości partycji,
  • wielkości bufora,
  • typ interfejsu,
  • prędkości zapisu i odczytu danych,
  • numer seryjny dysku,
  • wersja oprogramowania.

CrystalDiskInfo dostępny jest do pobrania zarówno w postaci instalatora, jak i w wersji portable – czyli takiej, którą uruchamiamy bez konieczności instalowania na pokładzie naszego komputera.

HDAT2 – program polecany profesjonalistom

Jest to bezpłatne narzędzie diagnostyczne, które podobnie jak MHDD, pobieramy w postaci obrazu ISO i wypalamy przed użyciem na płycie. To bardzo rozbudowany program do naprawy dysku twardego, który przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników. Pozwala na testowanie, diagnostykę i naprawianie wszystkich typów nośników danych. 

naprawa dysku - aplikacje
Odpowiedni program może przedłużyć działanie dysku

Wspierane są dyski podpinane za pośrednictwem wszystkich najpopularniejszych interfejsów (także zewnętrzne dyski USB). HDAT2 umożliwia nam naprawianie dysków twardych na dwóch płaszczyznach:

  • testowanie na poziomie dysku,
  • testowanie na poziomie plików.

Pierwsza umożliwia przeanalizowanie dysku, oraz naprawianie uszkodzonych sektorów na owym nośniku danych. Druga natomiast ma za zadanie testowanie, usuwanie lub ewentualne regenerowanie uszkodzonych lokacji w systemie plików FAT.

HDD Regenerator – program do naprawy bad sectorów

Ostatni z programów ujętych w naszym zestawieniu to HDD Regenerator. Może się on okazać bardzo przydatny zarówno profesjonalistom, jak i typowym użytkownikom komputerów. Jego głównym zadaniem jest naprawa bad sectorów, które pojawiają się w toku użytkowania przez nas dysku HDD. 

W jaki sposób HDD Regenerator ma sobie z nimi poradzić? Po zainicjowaniu przez nas procesu naprawczego program skanuje sektory dysku w celu wykrycia tych dręczonych przez błędy. Następnie, gdy już wszystkie bad sectory zostaną wykryte, HDD Regenerator podejmuje działania w warstwie fizycznej dysku. 

Podobnie, jak w przypadku aplikacji MHDD owe sektory są w taki sposób zabezpieczane, aby niemożliwe było już zapisywanie w nich nowych danych i by w ten sposób praca dysku nie była dalej zdestabilizowana.

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *