aplikacja zaszczepieni

Technologia

05.04.2022 15:30

Czym jest aplikacja Zaszczepieni? Wszystko o tej aplikacji.

Programy i aplikacje
4
1
0
4
1

Chcesz sprawdzić, czy osoba, z którą rozmawiasz, jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi? Aplikacja Zaszczepieni umożliwi Ci to w łatwy i szybki sposób. W tym artykule dowiesz się wszystko o Skanerze Certyfikatów COVID.

Obecnie odchodzi się od obostrzeń związanych z panującą epidemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że wirus przestał istnieć. Co więcej, nie mamy gwarancji, że ograniczenia związane z tym wirusem całkowicie zostały usunięte.

Aplikacja Zaszczepieni – jak działa?

Oprogramowanie powstało na zlecenie polskiego rządu, aby umożliwić kontrolowanie osób pod względem zaszczepienia przed koronawirusem w bezpieczny sposób. Aplikacja Zaszczepieni nie wymaga od osób, które chcemy sprawdzić, podawania wrażliwych danych jak np. PESEL, a jedynie okazania specjalnego kodu QR.

Sprawdź też: Wybieramy najlepsze aplikacje do zarabiania – jak szybko zarobić?

Osoba zaszczepiona w pełni dwoma dawkami otrzymuje certyfikat poszczepienny i za pomocą aplikacji rządowej mObywatel może wygenerować swój kod QR. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy dany klient lub pacjent posiada rzeczywiście komplet szczepień, wystarczy, że aplikacja Zaszczepieni zeskanuje jego identyfikator, a nam wyświetli się szybko informacja zwrotna.

W celu upewnienia się, czy aby na pewno osoba okazująca certyfikat faktycznie jest zaszczepiona, na aplikacji skanującej wyświetla się informacja przedstawiająca imię, pierwszą literę nazwiska, a także dzień i miesiąc urodzenia. To dodatek, który utrudnia podszywanie się pod osobę zaszczepioną, gdy nią nie jesteśmy.

Kto może korzystać z aplikacji Zaszczepieni?

Każdy, kto zechce wejść w posiadanie aplikacji, może to zrobić bez najmniejszego problemu. Oprogramowanie na telefon jest dostępne dla każdego, a więc jeżeli chcesz przetestować aplikację na zaszczepionych znajomych lub członkach rodziny, nie ma z tym żadnego problemu.

W obliczu funkcjonowania obostrzeń z aplikacji Zaszczepieni korzysta coraz więcej punktów usługowych lub lokali gastronomicznych. Aby zapewnić sobie wzajemnie bezpieczeństwo, zdarza się, że przed wejściem do np. restauracji obsługa może nas poprosić o okazanie certyfikatu poszczepiennego. Rządowa aplikacja rozwiązała w ten sposób kłopotliwe noszenie przy sobie dodatkowych dokumentów, ponieważ w smartfonie znajduje się wszystko.

aplikacja zaszczepieni
Interfejs aplikacji jest prosty i przejrzysty

Z uwagi także na zachowanie anonimowości podczas okazywania paszportu poszczepiennego aplikacja jest powszechnie dostępna, ponieważ nie występuje żadne zagrożenie związane z wyciekiem danych osobistych. Aplikacja Zaszczepieni nie jest wykorzystywana tylko w lokalach gastronomicznych, jej zastosowanie sprawdzi się także np. w klubach dyskotekowych. 

Skaner Certyfikatów COVID – skąd pobrać?

Przed odpowiedzią na pytanie z nagłówka, warto wytłumaczyć pewien aspekt. Aplikacja Zaszczepieni przyjęła oficjalną nazwę Skaner Certyfikatów COVID. Wpisując tę frazę w sklep aplikacji na swoim telefonie, możemy łatwo odnaleźć to oprogramowanie.

Oczywiście rządowa aplikacja jest w pełni darmowa i jest dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i z iOS-em. Jeżeli chcesz pobrać aplikację Zaszczepieni na telefon z iOS – kliknij tutaj. Posiadacze smartfonów z systemem Android znajdą oprogramowanie w tym miejscu. Procedura instalacji jest bardzo prosta i nie różni się niczym od procesu ściągania innych, darmowych aplikacji. Jeżeli jednak potrzebujesz instrukcji, jak to zrobić – znajdziesz ją poniżej.

Uniwersalna procedura instalacji aplikacji Skaner Certyfikatów COVID:

  • Wejdź w wyżej wymieniony link dostosowany do swojego telefonu.
  • Naciśnij przycisk „Zainstaluj”.
  • Przed pobraniem aplikacji odblokuj telefon (tylko w przypadku iPhone).
  • Po pobraniu niezbędnej zawartości wejdź w ikonę aplikacji.
  • Wyraź zgodę i zaakceptuj regulamin aplikacji.
  • Gotowe! Jeżeli chcesz zeskanować certyfikat COVID, kliknij przycisk „Skanuj kod”.

Sprawdź też: Przydatne aplikacje na telefon z Androidem – musisz je mieć w swoim telefonie!

Czy aplikacja Zaszczepieni się jeszcze przyda?

Aplikacja Zaszczepieni jest już dostępna od roku w bibliotece aplikacji. Momentami, gdy podczas jednego dnia wykrywano duże liczby zakażeń koronawirusem, oprogramowanie było używane bardzo często. Obecnie możemy zaobserwować spadek wykorzystania aplikacji.

W obliczu teraźniejszych wydarzeń temat występowania koronawirusa w naszym społeczeństwie został lekko odsunięty na bok. Cofając się w historii, okres wiosenny i letni to czas, gdy zachorowań było znacznie mniej ze względu na niesprzyjające warunki do rozprzestrzeniania się wirusa. Rząd dodatkowo praktycznie zrezygnował z obostrzeń do absolutnego minimum – przynajmniej na chwilę tworzenia tego artykułu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skaner certyfikatów COVID będzie potrzebny w okresie zbliżającej się jesieni, gdy ponownie koronawirus może uderzać w kolejne osoby. Nie posiadamy żadnych informacji, które sugerowałyby, że aplikacja Zaszczepieni zostanie usunięta ze Sklepu Play lub AppStore. Z tego względu posiadanie rządowego oprogramowania do skanowania certyfikatów może jeszcze się przydać.

Czy miałeś okazję używać aplikacji Zaszczepieni? Jakie są Twoje wrażenia po korzystaniu z tego skanera do certyfikatów COVID? Daj znać w komentarzach.

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *