1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czarny Instagram – zobacz jak włączyć tryb ciemny na Instagramie. Jakie korzyści ma tryb nocny?

Poradniki

17.05.2021 21:29

Czarny Instagram – zobacz jak włączyć tryb ciemny na Instagramie. Jakie korzyści ma tryb nocny?

Android i iOS Programy i aplikacje
4
0
0
4
0

Producenci największych aplikacji coraz częściej decydują się na wprowadzenie czarnego motywu na swoich stronach i aplikacjach. Tak stało się również w przypadku Instagrama. Na czym polega trend? Jak włączyć czarny Instagram? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czarny motyw na Instagramie – co to jest i do czego służy?

Czarny motyw na Instagramie jest opcją, która umożliwia zmianę kolorów w aplikacji. Po zastosowaniu tej funkcji białe dotąd tło stanie się czarne, zaś czarny wcześniej tekst będzie wyświetlany jako biały. Zmianie ulegnie tylko interfejs aplikacji – nie powinieneś zatem obawiać się zniekształcenia kolorów zdjęć i filmów. Czarny motyw działa zarówno w smartfonach z Androidem, jak i tych od Apple, wyposażonych w iOS. 

Czarny Instagram - aplikacja
Aplikacje z trybem ciemnym znacznie mniej męczą wzrok

Funkcja, poza ciekawym i przez niektórych uważanym za bardziej estetyczny wyglądem, ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Korzystanie z aplikacji, uruchomionej w trybie ciemnym pozwoli Ci oszczędzać baterię, jeśli Twój telefon jest wyposażony w wyświetlacz AMOLED lub OLED. To jednak nie koniec zalet, ponieważ, podczas wieczornego korzystania ze smartfona bądź po prostu przy słabym oświetleniu, ekran będzie znacznie mniej męczył Twój wzrok.

Najlepsze smartfony na rynku – nie tylko do Instagrama!

Jak włączyć czarny Instagram na Androidzie?

Na telefonie wyposażonym w oprogramowanie Android czarny motyw na Instagramie można uruchomić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na włączeniu tej funkcji bezpośrednio w aplikacji. Aby to zrobić, należy ją otworzyć, a następnie, w prawym dolnym rogu, wybrać ikonę naszego profilu. Następnie trzeba rozwinąć menu, naciskając symbol, który pojawił się w prawym górnym rogu (trzy poziome paski). Kiedy wyświetliły nam się możliwe do podjęcia akcje, należy przejść do sekcji „ustawienia”, która znajduje się na samym dole. Tam odszukaj opcję „motyw” i wybierz „ciemny”

Jeżeli jednak znajdziesz tam tej opcji, istnieje druga metoda, którą warto wypróbować. Polega ona na zmianie ustawień wyświetlania dla całego urządzenia. W ustawieniach telefonu odnajdź opcje związane z wyświetlaczem, a w nich możliwość zmiany wyświetlania na „tryb nocny”. Po jego uruchomieniu włącz Instagrama raz jeszcze. W większości przypadków (oczywiście, jeśli Twój smartfon posiada opcję „tryb nocny”) system automatycznie zmieni kolory aplikacji.

Sprawdź też: Facebook i Messenger Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Facebooka?

Jak ustawić ciemny motyw Instagrama na iPhonie?

Do włączenia trybu ciemnego w smartfonach i urządzeniach wyprodukowanych przez Apple najlepiej będzie skorzystać z wbudowanej opcji włączenia trybu ciemnego. Wówczas, tak jak w przypadku przeprowadzania tej samej operacji w Androidzie, aplikacje same wykryją, że taki motyw został uruchomiony i, jeśli to możliwe, zastosują go również u siebie. Włączanie tej funkcji może się nieco od siebie różnić w zależności od wersji iOS. W starszych, uruchamianie trybu ciemnego było nieco bardziej skomplikowane: należało wejść w „udogodnienia ekranu”, przejść do odwrócenia kolorów i wybrać opcję „odwrócenie inteligentne”. Jeśli jednak masz już zaktualizowany system, wystarczy w ustawieniach odszukać kategorię „Ekran i jasność” i zaznaczyć „ciemny”.

Czarny Instagram - desktop
Instagrama można przeglądać również na komputerze

Jakie korzyści przynosi włączenie czarnego motywu?

Najbardziej wymierną korzyścią wynikającą z używania czarnego motywu w aplikacjach, którą odczujesz już po pierwszym dniu, jest mniejsze zużycie baterii Twojego smartfona. Urządzenia, które zostały wyposażone w ekrany AMOLED i OLED, podczas wyświetlania czarnego koloru nie zużywają energii, ponieważ nie świecą tym kolorem, tylko są nieaktywne. Dzięki temu, jeśli zastosujesz w najczęściej używanych przez siebie aplikacjach tryb ciemny, przez większość dnia znaczna część Twojego ekranu nie pobiera energii. 

Innym często wskazywanym plusem używania ciemnego motywu jest bardziej komfortowa obsługa podczas słabego oświetlenia otoczenia. Jeśli zdarza Ci się korzystać z telefonu lub komputera w ciemnym pomieszczeniu, to wiesz, że mocne, białe światło, które świeci prosto z ekranu, może powodować dyskomfort oraz ból i szybkie zmęczenie wzroku. Aby nie być zmuszonym do zapalania świateł dookoła siebie za każdym razem, gdy musimy dłużej patrzeć na ekran, producenci aplikacji, jak na przykład Instagram, wprowadzają możliwość zastosowania ciemnego motywu. Dzięki temu różnica w natężeniu światła pomiędzy ekranem a otoczeniem jest znacznie mniejsza. Wówczas wzrok jest znacznie mniej atakowany białym światłem, dzięki czemu spoglądanie na wyświetlacz nie wiąże się z odczuwaniem takiego dyskomfortu.

Sprawdź też: Aplikacja Instagram Lite – co to jest, jak działa i czym różni się od klasycznego Instagrama?

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.