Tryb ciemny obraz glowny

Poradniki

23.08.2021 10:23

Jak włączyć tryb ciemny? Czy warto? Co daje tryb ciemny na FB, Google i innych

Online
17
6
0
17
6

Tryb ciemny stosują praktycznie wszyscy giganci technologiczni. Oferuje go m.in. Facebook, Google czy Instagram. Czym jest tryb ciemny, do czego służy i jak włączyć ten motyw? Dowiedz się wszystkiego o popularnym trybie ciemnym.

Tryb ciemny — co to jest?

Tryb ciemny to opcjonalne udogodnienie, które aktualnie można znaleźć w ustawieniach większości systemów operacyjnych, aplikacji czy przeglądarek. Tryb ciemny to opcja zmieniająca interfejs na czarny. Czarne tło zastępuje jasne tony, co pociąga za sobą funkcję odwrócenia kolorów sprawiającą, że napisy i ikony przybierają białą barwę.

tryb ciemny

Czy warto włączać ciemny motyw?

Tryb ciemny to nie tylko odpowiedź na zmieniające się trendy designerskie, ale i funkcjonalność, która pozytywnie wpływa na różne aspekty użytkowania urządzenia. Wśród najbardziej znanych zalet ciemnego trybu znajduje się oszczędność baterii wyświetlaczy typu OLED. Wynika ona z faktu, iż przy czarnym tle odpowiednie piksele są wyłączane. Ekrany OLED nie zużywają energii na wyświetlanie czerni, oszczędzając tym samym energię akumulatora.

Kolejną zaletą ciemnego motywu jest ograniczenie światła niebieskiego, które wydziela urządzenie. Jego redukcja pozytywnie wpływa na kondycję oczu i ich wolniejsze męczenie się. Światło niebieskie odpowiada także za zaburzony cykl snu, który poprawi się wraz ze zmniejszeniem szkodliwego promieniowania.

Stosowanie ciemnego interfejsu niektórym może jednak nie odpowiadać i być męczące na dłuższą metę. Według fizjologicznych zasad funkcjonowania organizmu, oko człowieka stosuje proces akomodacji — przystosowania soczewki do ilości światła. Przy jasnym tle soczewka jest zwężona, co wpływa na lepsze skupienie się wzroku. Dodatkowo występujące w trybie ciemnym, białe litery mogą wydawać się rozmazane osobom z wadami takimi jak astygmatyzm lub krótkowzroczność. Ciemny tryb ma więc i plusy, i minusy, a jego wybór jest osobistą preferencją każdego człowieka.

Ciemny motyw a tryb nocny — czy to to samo?

Wiele osób używa zamiennie nazw „ciemny motyw” i „tryb nocny”, ale tak naprawdę te dwie funkcje nie są tym samym. O ile czarne tło może dla części osób okazać się wygodniejsze w ciemnych warunkach, o tyle to tryb nocny powinien być używany po zmroku.

Co różni te dwie funkcje? Tryb nocny nie sprawia, że interfejs staje się czarny. Po jego włączeniu ekran przybiera bardziej żółtawy odcień, który ma na celu zmniejszenie kontrastu strony. Dzięki cieplejszym kolorom oczy mniej męczą się w trakcie nocnego użytkowania sprzętu. Dodatkowo podobnie jak w przypadku motywu ciemnego, tryb nocny zmniejsza emisję światła niebieskiego, co ułatwia zasypianie oraz wpływa na lepszą jakość snu.

Tryb nocny wyróżnia jeszcze to, że zazwyczaj można ustawić automatyczny harmonogram jego uruchamiania. Nie musisz stale pracować na żółtym ekranie ani też pamiętać o włączaniu trybu, gdy się ściemni. Raz zapisane ustawienia same zadbają o dostosowanie wyświetlacza do pory dnia lub nocy.

Zobacz: MeWe – co to jest? Czy ten serwis społecznościowy będzie zagrożeniem dla Facebooka?

Tryb ciemny w telefonie z Androidem i iPhone

Idąc za potrzebą chwili, programiści smartfonów postanowili wprowadzić w swoich urządzeniach funkcję, która w szybkim czasie zyskała sporą popularność. Tryb ciemny znajdziesz w telefonach z oprogramowaniem Andorid wyższym niż wersja 8.1, a także we wszystkich iPhone’ach poczynając od modelu X.

Aby włączyć ciemny motyw w telefonach z Androidem, należy wejść w ustawienia i wybrać zakładkę „Wyświetlacz”. Po wejściu w kartę, na ekranie pojawią się różne funkcje, a wśród nich „Tryb ciemny”, który klasycznie włączysz, przesuwając „suwak” on/off. Oprócz interfejsu samego smartfona automatycznie może zmienić się również tło niektórych aplikacji takich jak Google czy YouTube.

tryb ciemny przydaje się w nocy
Zbyt jasny wyświetlacz źle wpływa na nasz wzrok – z pomocą przychodzi dark mode

W przypadku smartfonów firmy Apple sytuacja ma się bardzo podobnie. Włączenie trybu ciemnego możliwe jest po wejściu w zakładkę „Ekran i jasność” w ustawieniach oraz wybraniu opcji „Ciemny”. Tryb ciemny można w iPhone’ach włączać i wyłączać również z centrum sterowania.

Wyjątkowo w tych smartfonach ustawisz również harmonogram uruchamiania ciemnego interfejsu. Jeśli nie chcesz na stałe rezygnować z białego ekranu, możesz wybrać godziny, w których będzie się on przełączał na czarny tryb. W celu zaprogramowania tych inteligentnych rozwiązań wejdź w ustawieniach w zakładkę „Monitor i jasność” i wybierz „Automatycznie”. Następnie kliknij „Opcje”, aby spersonalizować harmonogram dla trybu ciemnego.

Tryb ciemny w Windows 10

W komputerach z systemem Windows 10 tryb ciemny nie jest nowością, ale niedawno ulepszono go, tak aby wszystkie elementy interfejsu były ze sobą spójne. Aktualnie oko użytkowników oprogramowania cieszy zgrana forma kolorystyczna wyświetlacza, którą ustawić można na kilka sposobów.

Aby włączyć tryb ciemny w Windows 10, należy wejść w ustawienia i wybrać zakładkę „Personalizacja”. Po wejściu w opcję wyświetlą się różne funkcje, m.in. tła, czcionki czy kolorów. W celu zmiany interfejsu na czarny trzeba wejść w tę ostatnią opcję. W tym miejscu można wybrać kolor jasny, ciemny lub niestandardowy.

Pierwsze dwie pozycje nie wymagają tłumaczenia, ale opcja niestandardowa może brzmieć enigmatycznie. Tłumaczymy — pozwala ona osobno wybrać kolor dla systemu Windows i aplikacji obsługiwanych przez komputer. Dodatkowo z szerokiej gamy kolorystycznej można też wybrać barwę główną, która będzie wyróżniać kafelki Menu Start, pasek zadań czy centrum akcji.

Sprawdź: Jak założyć messengera? Czy da się korzystać z Messengera bez Facebooka?

Jak włączyć i wyłączyć tryb ciemny?

Tryb ciemny to dziś podstawowy element większości witryn i aplikacji. Znajdziesz go w ustawieniach produktów Google’a oraz portalach społecznościowych typu Facebook czy Instagram. Dowiedz się, jak włączyć ten motyw w najczęściej używanych serwisach.

Facebook

Ciemny motyw Facebooka może ustawić się synchronicznie do dark mode’u całego urządzenia, ponieważ aplikacja ma opcję używania ustawień systemowych. Jeśli jednak musisz manualnie ustawić ciemny tryb, po zalogowaniu do aplikacji powinieneś wejść w ikonę menu — trzech poziomych linii, znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu. Następnie zjedź na dół i odszukaj zakładkę „Tryb ciemny”. Po wejściu w nią będziesz mógł włączyć czarny interfejs.

Jeśli chcesz zmienić motyw portalu w odsłonie komputerowej, to po zalogowaniu kliknij znajdującą się po prawej stronie strzałkę skierowaną w dół. Rozwiną się wtedy opcje, wśród których znajdziesz „Wyświetlanie i ułatwienia dostępu”. Wchodząc w zakładkę, otrzymasz możliwość przełączenia ekranu na ciemny tryb.

Messenger

Włączenie trybu ciemnego na Messengerze jest równie proste, co w jego „aplikacji-matce”. W celu ustawienia czarnego tła w komunikatorze należy wejść w pobraną aplikację i awatar ze swoim zdjęciem w lewym górnym rogu. Pod Twoim zdjęciem będzie kryło się menu z opcjami, wśród których na pierwszym miejscu znajdziesz „Tryb ciemny”. Podobnie jak w przypadku Facebooka, czarne tło może tu być nadane systemowo lub ręcznie.

Instagram

Wśród aplikacji z opcją włączenia czarnego tła nie mogło zabraknąć popularnego Instagrama. Wielu użytkowników uważa, że ciemny tryb jest bardziej elegancki oraz modny i stosuje go w urządzeniach ze względów estetycznych. W serwisie społecznościowym, który opiera się właśnie na estetyce, ciemny motyw musiał się więc pojawić.

Podobnie, jak w przypadku dwóch powyższych aplikacji, ciemny tryb Instagrama reaguje na ustawienia systemowe i zmieni się w momencie przełączenia całego urządzenia na dark mode. Jednak jeśli chcesz nadać czarny interfejs jedynie aplikacji Instagrama, musisz wejść na swój profil i kliknąć menu — ikonę trzech poziomych linii, znajdującą się w prawym górnym rogu. Następnie wejdź w zakładki „Ustawienia” i „Motyw”. Teraz możesz wybrać pomiędzy trybami ciemnym i jasnym.

YouTube

Przełączanie trybu na ciemny w serwisie YouTube przebiega różnie — zależnie od urządzenia i jego oprogramowania. Jednak w każdym przypadku proces ten jest dość podobny. Chcąc uruchomić czarne tło w wersji obsługiwanej przez komputer, należy kliknąć swoje zdjęcie profilowe konta Google i wybrać zakładkę „Wygląd”. Na ekranie pojawią się opcje „Użyj motywu urządzenia”, „Motyw jasny” oraz „Motyw ciemny”.

Może Cię zainteresować: Telefon do zdjęć – TOP 10 telefonów do fotografii

Proces ustawiania dark mode’u YouTube’a na telefonach będzie nieznacznie różnił się w zależności od tego, czy urządzenie obsługuje Androida, czy iOS. Znaczenie przy zmianie koloru mają też wersje oprogramowań.

W przypadku systemu Android w wersji 10 (lub nowszej) należy wejść w aplikacji w zdjęcie profilowe i wybrać zakładkę „Ustawienia”. Kolejno kliknij „Ogólne” i „Wygląd”, a na ekranie pokażą się opcje z motywami. W pozostałych wersjach Androida proces ten przebiega bardzo podobnie i jest wręcz uproszczony. Możliwość zmiany trybu na ciemny pojawi się już po kliknięciu zakładki „Ogólne”.

Użytkownicy urządzeń firmy Apple włączą ciemne tło w YouTube bardzo podobnie. Po kliknięciu zdjęcia profilowego lub inicjału trzeba wejść w ustawienia i zakładkę „Wygląd”.

Google i Gmail

Ustawienia Google oraz Gmail również są dostosowane do potrzeb użytkowników i oferują zarówno tryby ciemne, jak i jasne. Proces ich włączania zależny jest od urządzenia — czy to mobilnego, czy stacjonarnego.

Aby zmienić motywy Google na komputerze, należy wejść na stronę główną wyszukiwarki i w pasku na dole ekranu kliknąć „Ustawienia”, a następnie „Ustawienia wyszukiwania”. Po lewej stronie pojawią się zakładki, a wśród nich „Wygląd”. Wejście w tę opcję pozwoli ustawić dark mode Google’a.

Aby nadać ciemne tło wyszukiwarce na telefonie, trzeba kliknąć ikonę trzech kropek znajdującą się w prawym górnym rogu okna. Następnie wybrać „Ustawienia” i „Motyw”.

W celu ustawienia ciemnego trybu Gmaila na telefonie należy wejść w aplikację i kliknąć ikonę menu — trzy poziome paski w lewym górnym rogu. Następnie zjedź na dół i wybierz zakładkę „Ustawienia”. Kolejno kliknij „Ustawienia ogólne” i „Motyw”, a podświetlą się opcje zmiany trybu na ciemny.

Gmail w wersji komputerowej oprócz klasycznych trybów, oferuje też wiele innych motywów kolorystycznych. Chcąc wybrać ciemny tryb, musisz wejść na swoje konto Gmail i kliknąć ikonę ustawień, znajdującą się w pasku na górze ekranu. Od razu podświetlą Ci się szybkie ustawienia, wśród których będzie m.in. zakładka z motywami. Kliknij „Wyświetl wszystkie”, aby dotrzeć do opcji ciemnego trybu.

Chrome i inne przeglądarki

Również wśród przeglądarek trend ciemnego trybu nie przeszedł bez echa. Czarne tło można ustawić w większości serwisów, m.in. w Operze, Firefox, Microsoft Edge czy Chrome. Ostatnia z przeglądarek jest zdecydowanie najpopularniejszą opcją i dlatego skupimy się na zmianie tła w jej obrębie.

Chcąc ustawić motyw Google Chrome, należy otworzyć kartę przeglądarki i kliknąć ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu. Z rozwiniętego paska trzeba wybrać „Ustawienia”. Następnie po lewej stronie znajdziesz zakładkę „Wygląd”, po której kliknięciu wyświetli się opcja „Motyw”. Wybierając ją, sprawisz, że otworzy się nowa karta. Zobaczysz w niej różnorodne motywy, które można dodać do Chrome’a. Oprócz tego w pasku po lewej stronie znajdzie się zakładka „Rozszerzenia”, w której zobaczysz Dark Mode. Po kliknięciu ikony z księżycem ukaże się opcja dodania trybu do przeglądarki Chrome.

Mapy Google

Kolejna z aplikacji Google — Mapy, również oferuje możliwość zmiany trybu na ciemny. Opcja jest jednak dostępna tylko na urządzeniach obsługujących Androida w wersji 10, Q albo nowszej.

Aby ustawić ciemny tryb Map Google trzeba wejść w aplikację i kliknąć znajdujące się w prawym górnym rogu zdjęcie profilowe lub inicjał. Następnie wejdź w „Ustawienia” i „Motyw”. Tam znajdą się trzy opcje ustawienia motywów: zawsze jasny, zawsze ciemny, taki sam jak motyw urządzenia.

Oprócz tego wyboru, Mapy Google zaproponują jeszcze przejście do ustawień nawigacji, w których dostępne są bardziej zaawansowane opcje. Wśród nich znajdziesz schemat kolorów wyświetlania samej mapy w trakcie nawigacji. Można ją ustawić na tryb dzienny, nocny lub automatyczny — zmieniający barwę tła w zależności od pory.

Tryb ciemny to niezwykle popularne rozwiązanie, które aktualnie dostępne jest w większości znanych aplikacji, serwisów i przeglądarek. Upodobanie użytkowników do trybu ciemnego wynika zarówno z estetycznej wartości dodanej motywu, jak i udogodnień związanych z mniejszym zużyciem baterii czy oszczędzaniem wzroku. Łatwy dostęp do trybu i stała możliwość jego zmiany to zalety, które mogą przekonać do przetestowania go na swoim urządzeniu.

17
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *