„Wish? Co to jest?” – takie pytanie zadać może wielu Polaków, mimo że omawiana platforma do sprzedaży online istnieje już od 10 lat. W artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące Wish.com.
Powstanie wish.com
Firma ContextLogic, która była również początkiem Wish, powstała w 2010 roku w San Francisco – założył ją Peter Szulczewski wraz z kolegą ze studiów, Dannym Zhangiem. Chcieli umożliwić użytkownikom zakupów od chińskich producentów. Kluczem do sukcesu miała być niska cena dostawy, atrakcyjny interfejs oraz oferty produktów, w których kluczową rolę odgrywało zdjęcie i skrócony do minimum opis. Wish w ciągu kilku lat stał się jedną z największych platform e-commerce, która cieszy się dużą popularnością głównie w Stanach Zjednoczonych, ale jednocześnie systematycznie rozwija swoją działalność również w Europie.
Co to jest i co oferuje Wish?
Wish to globalny sklep online, za którego pośrednictwem użytkownicy mogą szybko i w atrakcyjnej cenie zamówić interesujący produkt z bogatego asortymentu z całego świata. Specjalizuje się w realizacji sprzedaży towarów pochodzących od chińskich producentów i można znaleźć tam wszystko – różnego rodzaju gadżety, ubrania i dodatki, elementy dekoracyjne do domu, małe AGD czy drobną elektronikę. Wish oferuje tanią wysyłkę zależną od wagi kupowanego przedmiotu..
Jak kupować na Wish?
Wish to zarówno strona internetowa, jak i aplikacja mobilna dla systemów iOS oraz Android. Rejestracja w serwisie jest bardzo prosta – wystarczy podać swoje imię, nazwisko oraz adres mailowy, aby po chwili w pełni korzystać z oferty. Występuje też opcja zarejestrowania się za pomocą istniejącego już konta w serwisach Facebook, Google czy Apple. Wish stara się dopasować wyświetlane oferty do preferencji swoich odbiorców, dlatego na początkowym etapie, wymagana jest odpowiedź na pytania o płeć oraz przedział wiekowy.
Po rejestracji pojawi się strona główna przypominająca wyglądem popularne aplikacje sprzedażowe – zobaczysz promowane produkty z mocno obniżonymi cenami oraz kody rabatowe. Zarówno witryna internetowa, jak i aplikacja mobilna Wish ma przejrzysty oraz bardzo intuicyjny interfejs – korzystanie z Wish nie powinno sprawić Ci trudności.
Wyszukiwarka filtruje wyniki pod względem oceny, przedziału cenowego czy opcji ekspresowej wysyłki. Na stronie czeka na Ciebie klarowny podział na kategorie, sekcja sprzedaży lokalnej czy oferty marek, np. Xiaomi. Chcesz kupić buty lub ubrania? Nie ma problemu – znajdziesz tu informacje o oznaczeniach rozmiarów na Dalekim Wschodzie, które różnią się od tych europejskich czy amerykańskich.
Jak wygląda wysyłka zamówień? Standardowa dostawa może trwać do kilku tygodni. Nie chcesz czekać? Skorzystaj z dodatkowo płatnej przesyłki ekspresowej z gwarancją dostarczenia w kilka dni. Co ciekawe, polskie sklepy, nawet te z Twojej okolicy mogą tu sprzedawać – dzięki temu odbierzesz towar od ręki i bez dodatkowych opłat.
Jak płacić na Wish i co z podatkiem?
Transakcje w Wish sfinalizujesz przy pomocy Twojej waluty – wyświetlane ceny zależne są od regionu logowania. Dostępne metody płatności to PayPal, karta debetowa/kredytowa, Google Wallet (Android Pay), Apple Pay. Kupując poprzez platformy e-commerce (takie jak Wish, AliExpress, Amazon czy eBay), pamiętaj o naliczaniu dodatkowych opłat za kupno towarów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej. Nie inaczej jest w przypadku platformy Wish.
- Podatek VAT:
- do 1 lipca 2021 roku, w krajach Unii Europejskiej, obowiązuje zwolnienie z naliczania podatku VAT od towarów zamawianych na rynkach zewnętrznych do kwoty 22 EUR,
- od 1 lipca 2021 roku obowiązuje podatek VAT dla wszystkich przesyłek, niezależnie od wartości nominalnej.
Podatek VAT jest pobierany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozliczenie bezpośrednio przez platformę w momencie sprzedaży produktu. Jeśli to nie nastąpi – podatek zostanie doliczony przez pośrednika dostarczającego przesyłkę (kuriera, pocztę itp.).
- Cło:
- towary do wartości 150 EUR są zwolnione z opłat celnych,
- towary, których wartość przekracza 150 EUR, objęte są cłem ustalanym zgodnie ze standardowymi taryfami. Szczegóły dotyczące wysokości opłaty możesz znaleźć w systemie ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej).
Warto wiedzieć – Twoją paczkę może zatrzymać Urząd Celny, który sprawdza, czy uiszczono wszystkie opłaty. W takiej sytuacji powinieneś poczekać na oficjalne zawiadomienie.
Uwaga na podróbki sprzedawane na platformie Wish
Wish, podobnie jak AliExpress, codziennie włącza zniżki i promocje ograniczone czasowo. Rabaty potrafią być kuszące – dzięki nim możesz bowiem kupować na Wish towary w bardzo atrakcyjnej cenie. Nierzadkim zjawiskiem są jednak bardzo tanio sprzedawane podróbki produktów znanych marek. Bądź bardzo ostrożny, bo podrobione przedmioty mogą świetnie imitować wygląd oryginałów. Nie można tego samego powiedzieć jednak o jakości wykonania oraz kwestii bezpieczeństwa użytkowania – sprowadzany z Azji towar często w ogóle nie przypomina tego ze zdjęcia. Niestety trudno uniknąć takich zdarzeń, ale możesz zminimalizować ryzyko. Staraj się wybierać produkty od sprawdzonych sprzedawców z pozytywnymi komentarzami. Dobrym sposobem jest też składanie pojedynczych zamówień weryfikujących sprzedawcę – dzięki temu potencjalna strata będzie stosunkowo niewielka.
Najlepszym sposobem jest składanie niedużych zamówień (nawet z jednym produktem), dzięki czemu potencjalna strata będzie stosunkowo niewielka. Dobrym pomysłem jest również kupowanie produktów od sprawdzonych producentów i przede wszystkim od takich, którzy otrzymali wiele pozytywnych recenzji od kupujących.
Masz również prawo do zwrotu zakupionego produktu (do 30 dni) i otrzymania pieniędzy. Proces ten może jednak trochę potrwać, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.
Zobacz też: Amazon w Polsce – podsumowanie. Jak kupować i sprzedawać na Amazon? Plusy i minusy nowego konkurenta
Wish.com czy AliExpress?
Wish, choć nieco mniej znany, oferuje rabaty podobne do tych u największych konkurentów. Do jego zalet należy opcja zakupu i darmowego odbioru w lokalnych sklepach oraz nowoczesny interfejs z przejrzystym podziałem na kategorie. AliExpress to bardziej popularny i rozbudowany serwis sprzedażowy, który zapewnia m.in. więcej form płatności: BLIK, PayU czy Przelewy24 oraz dostawę do Paczkomatów. Użytkownik ma opcję filtrowania kraju wysyłki – niektóre rzeczy wysyłane są z Polski, ale nie ma opcji odbioru osobistego. Na obu stronach znajdziesz podobny asortyment i ceny, ale też niebezpieczeństwa związane z podróbkami czy złą jakością towarów.
Dzisiejszy rynek jest jednak tak szeroki, że zdrowa konkurencja może wyjść na dobre wszystkim stronom. Coraz więcej osób korzysta z usług kilku platform zakupowych, dzięki czemu mają one możliwość porównania ofert i wybrania najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania. Platformy e-commerce biją rekordy popularności i z dnia na dzień pozyskują tysiące nowych użytkowników. Wish to kolejna platforma umożliwiająca coraz popularniejsze zakupy przez internet. To niezwykle wygodna i atrakcyjna forma nabywania towarów.
Azjatyckie strony e-commerce walczą z konkurentami z branży coraz atrakcyjniejszymi opcjami i ofertami dla użytkowników. Kupowanie na platformie takiej jak Wish ma też drugą stronę medalu. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, powinieneś uważnie zapoznać się z obowiązującym na danej platformie regulaminem i zasadami wysyłek oraz zwrotów. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i pieniądze i będziesz mógł w pełni cieszyć się realizacją swoich zakupowych marzeń.
Użytkownicy recenzują sprzedawców oraz zakupione produkty – polecamy uważnie sprawdzać ich opinie przed sfinalizowaniem danej transakcji. Niestety komentarze bywają też często zdawkowe i mało wiarygodne, przez co łatwo jest je podważyć. Niezadowoleni kupujący zwracają uwagę na niesatysfakcjonującą obsługę klienta oraz kłopoty z odzyskaniem pieniędzy za odesłany produkt. Staraj się robić zakupy rozsądnie i unikaj transakcji realizowanych wyłącznie pod wpływem emocji czy atrakcyjnych rabatów. Dzięki ostrożności zaoszczędzisz swój czas i pieniądze i będziesz mógł w pełni cieszyć się realizacją swoich zakupowych marzeń w dobrej cenie.