1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Odzyskiwanie danych z dysku – zestawienie 9 najlepszych, darmowych programów do odzyskiwania utraconych danych

Poradniki

25.05.2021 05:32

Odzyskiwanie danych z dysku – zestawienie 9 najlepszych, darmowych programów do odzyskiwania utraconych danych

Programy i aplikacje
6
2
4
6
2

Wielu z nas przechowuje na dyskach twardych dużo wartościowych plików. Problem pojawia się, gdy sprzęt ulega uszkodzeniu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na odzyskiwanie danych z dysku. Jakie? Poznaj zestawienie najlepszych darmowych programów do odzyskiwania utraconych danych.

Utracone dane – czy jest szansa na ich odzyskanie?

W zależności od rodzaju uszkodzenia sprzętu istnieje wiele możliwości na odzyskanie utraconych danych. W przypadku najpoważniejszych uszkodzeń konieczne może być oddanie urządzenia do serwisu zajmującego się profesjonalnie tego typu kłopotami. Jednak w sytuacji, gdy uszkodzenia nie są poważne, warto podjąć samodzielną próbę rozwiązania problemu, zwłaszcza że istnieje wiele ogólnodostępnych programów służących do odzyskiwania danych, które możesz pobrać z internetu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, pieniądze i zdobędziesz cenną wiedzę na przyszłość. Przy podjęciu próby samodzielnej naprawy powinieneś jednak zapoznać się ze szczegółowymi informacjami w tym zakresie tak, aby nie doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Co trzeba wiedzieć przed samodzielną próbą odzyskania danych?

Podstawowym czynnikiem, który może pozytywnie (lub negatywnie) wpłynąć na powodzenie operacji jest pośpiech. Próba natychmiastowej naprawy powstałej szkody często prowadzi do jej pogłębienia. Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem podstawowej wiedzy. Dlatego przed samodzielną próbą odzyskania utraconych danych koniecznie musisz poprawnie zdiagnozować problem. W dzisiejszych czasach internet jest źródłem nieograniczonej wiedzy, niestety często też dostarcza informacji bezużytecznych, niesprawdzonych i błędnych. Czyli takich, które mogą nieść za sobą więcej zagrożeń niż pożytku. Z tego powodu warto skorzystać z informacji publikowanych przez sprawdzone i wiarygodne źródła.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych sprawdza się przy uszkodzeniach logicznych – uszkodzenia mechaniczne wymagać będą interwencji specjalisty / Źródło: inthow.com

Dlatego też poprawna diagnoza jest absolutną podstawą do powodzenia naszych działań. Kolejnym ważnym elementem jest wybór programu do odzyskiwania danych. W sieci istnieje wiele dostępnych rozwiązań, z których korzystają użytkownicy. Warto więc zapoznać się nie tylko z danymi technicznymi danego programu, ale również z opiniami innych osób, które musiały zmierzyć się z podobnym do Twojego problemem. Po wyborze odpowiedniego programu możesz przystąpić do samodzielnej próby odzyskania utraconych danych.

Twarde dyski są niezwykle wytrzymałymi komponentami, jednak zdarzają się sytuacje, w których ulegają uszkodzeniu. W przypadku tzw. uszkodzeń logicznych możesz podjąć próbę samodzielnej naprawy. Do uszkodzeń logicznych należą m.in.:

 • awaria systemu operacyjnego,
 • zainfekowanie systemu wirusem,
 • błędne formatowanie systemu,
 • usunięcie pliku,
 • utrata partycji na dysku.

W takich sytuacjach istnieje możliwość podjęcia próby samodzielnego odzyskania danych. Musisz jednak pamiętać o kilku kluczowych zagadnieniach:

 • po wykryciu usterki nie korzystaj z dysku,
 • zrób kopię zapasową danych na inny dysk lub pamięć zewnętrzną,
 • nie nadpisuj utraconych danych,
 • nie dokonuj przywracania systemu lub defragmentacji dysku,
 • jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wykonuj formatowania systemu.

Polecane programy do odzyskiwania danych z dysku

Obecnie istnieje wiele ogólnodostępnych programów do odzyskiwania danych z dysku SSD, jak i programów do odzyskiwania danych z dysku HDD. Poniżej znajduje się lista polecanych programów, z których warto skorzystać.

Recuva

Wśród programów do odzyskiwania danych z dysku zewnętrznego, dużą popularnością cieszy się Recuva. Umożliwia odzyskanie plików trwale usuniętych z kart pamięci, które nie zostały nadpisane przez nowe pliki, utraconych w wyniku awarii systemu czy zainfekowanie sprzętu wirusami. Program umożliwia dogłębne skanowanie dysku twardego, dzięki czemu może pochwalić się dużą skutecznością w odzyskiwaniu utraconych danych. Recuva dobrze sprawdza się również jako program do odzyskiwania danych z dysku po formacie urządzenia.

Recuva dostępna jest dla systemów operacyjnych Microsoftu: Windows 10, Windows 8 i Windows 7. Do wyboru mamy dwie wersje: darmową i płatną. Wersja płatna (Professional) oferuje wiele dodatkowych opcji – producent wycenił ją na 84 złote. Dostępna jest polska wersja językowa.

Program możesz pobrać STĄD.

TestDisk & PhotoRec

Są to dwa narzędzia, które pracują niejako w tandemie. TestDisk odpowiada za przywracanie utraconych partycji w systemie, a także umożliwia kopiowanie plików z utraconych partycji w wyniku awarii oprogramowania czy omyłkowego usunięcia. PhotoRec z kolei to narzędzie służące do odzyskiwania plików, które zostały trwale usunięte z dysków czy aparatów cyfrowych.

TestDisk & PhotoRec są programami dostępnymi dla systemów operacyjnych Windows, Linux, DOS i macOS. Oba programy zostały stworzone przez firmę CGSecurity, która udostępnia narzędzie całkowicie bezpłatnie. Niestety program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Program dostępny jest TU.

Ontrack EasyRecovery

To narzędzie umożliwia odzyskiwanie danych z dysku twardego i kart pamięci flash. Co ważne, program ten daje możliwość wielokrotnego wznawiania procesu odzyskiwania danych. Program jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows i macOS.

Ontrack EasyRecovery wyposażony jest także w narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu w prosty sposób możemy ocenić przydatność naszego dysku. Sam software możemy zakupić w kilku różnych wydaniach, natomiast w wersji darmowej oferuje nam odzyskanie do 1GB danych.

Ontrack EasyRecovery dostępny jest TU.

StrongRecovery

StrongRecovery to narzędzie wyprodukowane przez polskiego producenta Macieja Drobińskiego. Jest to program umożliwiający odzyskanie utraconego pliku czy partycji z dysków twardych, kart pamięci i urządzeń mobilnych. Program dostępny jest dla systemów operacyjnych Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista i Windows XP. Przy wyborze tego programu musisz pamiętać, że darmowa wersja umożliwia odzyskanie maksymalnie 3 plików o rozmiarze nieprzekraczającym 1 GB. Jest to jeden z najbardziej popularnych programów do odzyskiwania danych z dysku twardego po polsku.

Program można pobrać STĄD.

Disk Drill Basic

Program umożliwia skanowanie dysku i stworzenie indeksu plików usuniętych lub uszkodzonych. Dzięki wbudowanej wyszukiwarce istnieje możliwość samodzielnego, „ręcznego” wyszukiwania konkretnych plików. Disk Drill Basic dostępny jest dla systemów operacyjnych Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista i Windows XP.

Program jest kontynuacją wcześniejszego narzędzia Pandora Recovery. Wyprodukowane przez firmę 508 Software rozwiązanie dostępne jest za darmo w przypadku odzyskiwania plików do rozmiaru 500 MB. Niestety program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Do pobrania na TEJ stronie.

Puran File Recovery

Jest to program służący do odzyskiwania utraconych plików z dysków i kart pamięci, a także do odzyskiwania utraconych partycji. Może być wykorzystany zarówno w sytuacji trwałego usunięcia plików, jak i w przypadku awarii systemu czy działania wirusa.

Puran File Recovery dostępny jest dla systemów operacyjnych Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista i Windows XP. Producentem jest firma Puran Software, która udostępnia program bezpłatnie. Co ważne, jest to program do odzyskiwania danych z dysku twardego po polsku, co znacząco ułatwia obsługę interfejsu.

Reklama

Programy do odzyskiwania danych z telefonu

W wielu przypadkach programy z powyższej listy dobrze sprawdzą się również w przypadku konieczności odzyskania danych z telefonu. Na rynku istnieje również kilka innych narzędzi przeznaczonych do rozwiązania tego typu problemu.

Tenorshare UltData

Program umożliwia odzyskiwanie danych ze smartfonów zarówno w systemie operacyjnym Android, jak i iOS. Narzędzie może być wykorzystywane nawet w przypadku przywrócenia telefonu do fabrycznych ustawień. Niestety jest to rozwiązanie płatne (39 USD rocznie), lecz mimo to cieszy się dużą popularnością. Jest to program, który może być wykorzystywany również w przypadku innych urządzeń, takich jak komputery czy laptopy.

Do pobrania stąd, w wersji na iOS lub Android.

FonePaw Android Data Recovery

To narzędzie do odzyskiwania danych z urządzeń działających w systemie operacyjnym Android. Służy do odzyskiwania informacji (kontaktów, wiadomości, zdjęć, filmów) utraconych w wyniku przypadkowego usunięcia lub awarii systemu czy karty pamięci SD. FonePaw Android Data Recovery to również sprawdzony program do odzyskiwania danych z dysku przenośnego. Jest on całkowicie darmowy.

Do pobrania STĄD.

iOS Data Recovery

Ciekawym rozwiązaniem dla posiadaczy iPhone’ów może być z kolei aplikacja iOS Data Recovery. Pozwala na odzyskiwanie danych z telefonu w wyniku przypadkowego usunięcia lub wadliwego systemu. Co więcej, aplikacja działa również na komputerach z systemem operacyjnym Windows i Mac. Można jej używać w wersji darmowej, ale z pewnymi ograniczeniami. Wersja PRO kosztuje jednorazowo 59,99 USD i można z niej skorzystać na sześciu urządzeniach mobilnych.

Reklama

Do pobrania STĄD.

Utracenie danych z telefonu, komputera czy laptopa często bywa stresujące. Perspektywa usunięcia ważnych dokumentów, pamiątkowych zdjęć czy innych wartościowych informacji sprawia, że bardzo szybko chcesz przywrócić wcześniejsze ustawienia urządzenia, często w nieprzemyślany sposób. To może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Dlatego musisz pamiętać, że utracenie danych w wyniku awarii systemu, aktywności wirusa czy Twojego błędu, nie musi nieść za sobą przykrych konsekwencji.

W takich sytuacjach konieczne jest szybkie zdiagnozowanie problemu, ustalenie przyczyn i wybór odpowiedniego narzędzia, które cofnie te, na pierwszy rzut oka, nieodwracalne zmiany. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomogą Ci uporać się z problemem utraty danych.

6
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Nie wiem jak wy ale ja wolę nie ryzykować jeśli mam cenne dane i oddać do profesjonalistów nośnik w celu odzyskania danych.

Witam, mogę Wam podesłać kilka zdjęć jak wygląda dysk po błędnej ocenie sytuacji przez klienta. Niestety niektórzy użytkownicy nie rozumieją, że jeśli dysk stuka, szura itp. to nie należy go uruchamiać. W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu

Dlaczego dajecie programy, które jawnie są oszustwem jak ten Disk Drill Free? Free zwykle oznacza, że coś jest za darmo, tak? A tu ograniczenie do 500 MB, więc co to za „FREE”??? To jawne wyśmiewanie się z ludzi i robienie ich w bambuko, zwłaszcza, że jest wiele innych 100% darmowych free programów do odzyskiwania danych…

Nikogo nie wyśmiewamy – rzeczywiście wdarł się dosyć mylący błąd w nazwie, który został poprawiony. Lwia część programów tego typu posiada pewne ograniczenia, którymi producent zachęca do kupna wersji rozszerzonej swojego software’u. Nie ma w tym nic złego, każdy ma prawo do zarabiania na swojej pracy. Dodatkowo, w przypadku danych z dysku, które mogą być poufne, lepiej jest zaufać oprogramowaniu, które ma ugruntowaną opinię na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.