ankiety google poradnik

Poradniki

18.01.2023 11:49

Ankiety Google – jak je zrobić? Czym są formularze Google?

Google Online Zrób to sam
17
0
0
17
0

Ankiety Google – jak je zrobić? Jakie jest ich zastosowanie oraz kiedy mogą Ci się przydać? Chcesz się dowiedzieć, jak tworzyć formularze Google? Koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu! 

Ankiety Google – jak zrobić?

Tworzenie ankiet Google jest bezpłatne, jedynym warunkiem jest posiadanie konta Google. Jeśli takowego nie posiadasz – te również możesz założyć całkowicie za darmo. Gdy się już tezalogujesz, możesz swobodnie korzystać z funkcji Google Forms. Jak dokładnie stworzyć ankiety Google?

 1. Zaloguj się na konto Google.
 2. Wejdź na stronę docs.google.com/forms/
 3. W lewym górnym rogu znajduje się sekcja „Tworzenie nowego formularza”.
 4. Wybierz „Pusty”.
 5. Uzupełnij nazwę i opis formularza, aby ankietowani wiedzieli, czego dotyczy ankieta.
 6. Stwórz pytania.
ankiety google tworzenie formularza
Proces tworzenia ankiet jest bardzo prosty – przekonaj się na własnej skórze! 🙂

Podczas procesu tworzenia ankiety google masz także dostęp do narzędzi, które nie tylko ułatwią Twoją pracę, ale też pomogą Ci uczynić formularze lepszymi. Możesz duplikować pytania, dodać pole na wpisanie własnej odpowiedzi czy też stworzyć nowe sekcje. Poza tym możesz też importować pytania z komputera albo urozmaicić ankiety poprzez dodawanie obrazów lub filmów.

Wartym uwagi jest fakt, że Google Forms umożliwia przerobienie ankiety na test. Wystarczy wejść w ustawienia formularza i zaznaczyć opcję „Zrób z tego test” , aby do odpowiedzi przypisać wartości punktowe. Następnie możesz ustalić, czy np. użytkownicy otrzymują informację o nieprawidłowej odpowiedzi, albo czy mogą je w ogóle edytować. 

Sprawdź też: Jak zrobić prezentację w narzędziu Google Prezentacje? Instrukcja krok po kroku

Jak ustawić obrazek główny i motyw ankiety?

Chcesz wyróżnić swoją ankietę na tle innych i uczynić wygląd swojego formularza bardziej atrakcyjnym? Jak ustawić nagłówek w Google Forms?  Postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 1. W prawym górnym rogu widnieje ikona palety. Kliknij ją.
 2. Rozwinie się specjalne menu. W sekcji nagłówek naciśnij „Wybierz obraz„.
 3. Wyświetli się nowe okno – z tego miejsca możesz wybrać gotowe zdjęcia lub przesłać własną grafikę.
 4. Po wybraniu odpowiedniego obrazu naciśnij „Wstaw„.

Uwaga! W przypadku kiedy zdecydujesz się na własną grafikę, którą możesz wykonać np. w Photoshopie, Canvie czy Photopea, pamiętaj, żeby miała ona wymiary 1600px x 400px.

wybór nagłówka w ankietach google
Do swojej ankiety możesz wgrać własny obrazek lub wybrać któryś z gotowych projektów

Zastosowanie formularzy Google

Kiedy mogą Ci się przydać ankiety Google? Formularze Google to uniwersalne narzędzie, za pomocą którego można zbierać informacje na każdy temat. Gdzie przede wszystkim sprawdza się ta forma?

 • Szkoła – za pomocą Google Forms można zbierać od uczniów opinie na różne tematy jak np. wycieczki szkolne. Poza tym możliwość tworzenia testów to także świetny sposób, aby tworzyć sprawdziany i klasówki online.
 • Studia – z formularzy Google przede wszystkim skorzystają osoby kończące uczelnie. Za ich pomocą mogą wykonywać badania do swoich prac dyplomowych.
 • Content internetowy, artykuły, podcasty – jeśli tworzysz treści internetowe, to Ankiety Google na pewno pomogą Ci zebrać opinie od Twoich widzów, aby wiedzieć, co poprawić i jakich materiałów od Ciebie oczekują.

Google Forms często też używane są przez pracodawców, którzy potrzebują zebrać od swoich pracowników informacje np. na temat odbytych szkoleń czy organizacji imprez integracyjnych. Warto też wspomnieć o przedsiębiorcach, którzy formularze Google wykorzystują do podstawowego badania rynku.

google forms na ios
Ankiety można też bez problemu tworzyć na telefonie!

Sprawdź też: Google Flights – czym są loty od Google? Tłumaczymy!

Należy pamiętać, że tworzenie ankiety to nie taka błahostka i warto się do tego odpowiednio przygotować. Oczywiście jej zadaniem jest zebranie interesujących Ciebie danych, ale trzeba mieć też na uwadze samych ankietowanych. Przydługie formularze pełne pytań o charakterze otwartym raczej nikogo nie zainteresują i mogą spowodować, że odpuszczą ich wypełnianie w połowie. Dlatego zawsze warto sobie ustalić:

 • Rezultat, jaki ma przynieść ankieta.
 • Długość formularza.
 • Charakter pytań (im więcej zamkniętych, tym lepiej).

Jak sprawdzić i udostępnić wyniki ankiety Google?

Jeśli uważasz, że Twoja ankieta jest skończona, to nie pozostaje nic innego, jak udostępnić ją innym, aby zaczęli ją wypełniać. Jak to zrobić? Wystarczy nacisnąć przycisk „Wyślij”, który znajduje się w prawym górnym rogu. Wyświetli Ci się okno, w którym możesz wybrać jeden z trzech sposwobó udostępnienia formularza:

 • Wiadomość e-mail – sprawdza się przede wszystkim wśród szkół i pracodawców.
 • Łącze URL – można umieścić je na swoich profilach w Social Media i grupach tematycznych.
 • Kod osadzania – taki kod można zaimplementować na swojej stronie, aby np. zbadać poziom zadowolenia czytelników.

Jak natomiast sprawdzić wyniki i odpowiedzi ankietowanych? W górnej części ekranu widnieje zakładka „Odpowiedzi„. Wystarczy w nią wejść, aby wyświetliły się wszystkie wypełnione ankiety. Można je swobodnie przeglądać, pobierać czy też eksportować do Excela lub Arkuszy Google’a, aby je przeanalizować.

Jeśli posiadasz jakieś pytania dotyczące ankiet Google, to śmiało zamieść komentarz. Postaramy się pomóc! 🙂

kody rabatowe morele
17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *