Google Flights

Poradniki

18.01.2023 11:48

Google Flights – czym są loty od Google? Tłumaczymy!

Google Online Programy i aplikacje
5
1
0
5
1

Loty Google to popularna wyszukiwarka i porównywarka lotów lokalnych i międzynarodowych, zaraz obok takich portali jak Skyscanner.pl, Tanie-loty.pl czy eSky.pl. Przekonaj się, jakie usługi oferuje Google Flights i czy warto z nich skorzystać.

Google Flights – co oferuje ta usługa?

Google Flights powstało w 2011 roku, choć w Polsce funkcjonuje dopiero od 2014. Usługa rozpoczęła swoją działalność, gdy Google wykupiło ITA Software, które obecnie jest działem oprogramowania całej branży turystycznej firmy Google. Wcześniej było niezależnie działającym przedsiębiorstwem, jednak za zgodą Wydziału Antymonopolowego Departamentu Stanów Zjednoczonych została sprzedana za 700 milionów dolarów. Za pomocą wykupionego know-how i oprogramowania uruchomiono Google Flights, które oferuje:

Sprawdź też: DuckDuckGo kontra Google – prywatna wyszukiwarka z rekordowymi wynikami

  • wyszukiwanie różnorodnych połączeń lotniczych,
  • porównywanie cen lotów, nawet w kontekście historycznym (system zapamiętuje wyszukiwane bilety, dzięki czemu możesz sprawdzać, jak zmienia się ich cena),
  • korzystanie z przewodnika turystycznego dedykowanego dla wybranego miejsca docelowego.

Jak skorzystać z Google Flights?

Jeśli zdarzyło Ci się korzystać już wcześniej z tego typu wyszukiwarek, używanie Google Flights będzie dla Ciebie równie intuicyjne. Jednak nawet osoby, które do tej pory nie posługiwały się takimi stronami internetowymi, szybko zapoznają się z jej działaniem. Wystarczy wejść na stronę Google Flights, a następnie wpisać miejsce wylotu i miejsce docelowe w zakładce „Loty”. Inną opcją jest przejście do mapy znajdującej się po prawej stronie ekranu (w przypadku korzystania z komputera bądź laptopa) i przeglądanie połączeń za pomocą zbliżania i oddalania – możesz również po prostu wejść w zakładkę „Eksploruj”.

Google Flights czym są
Google Flights, czyli wyszukiwarka i porównywarka lotów od Google’a

Po wyborze konkretnego lotu pojawi się jego cena, a także dokładny czas podróży z uwzględnieniem czasu na przesiadkę. W celu kupienia danego biletu kliknij konkretny lot, a następnie przejdź do zakładki „Opcje rezerwacji” i kliknij „Wybierz”. Google Flights przekieruje Cię bezpośrednio na stronę przewoźnika, gdzie będzie możliwość rezerwacji konkretnego biletu. Z lotów Google można korzystać także z poziomu urządzenia mobilnego.

Poza dwoma wyżej wymienionymi zakładkami, na stronie dostępne są jeszcze cztery inne: „Podróże”, „Atrakcje”, „Hotele” i „Kwatery wakacyjne”. W zakładce z podróżami możesz znaleźć swoje zarezerwowane loty, a także najpopularniejsze lokalizacje. Po wyborze miejsca docelowego warto skorzystać z opcji „Atrakcje”, w której znajdziesz najciekawsze zabytki i miejsca warte odwiedzenia w wybranym przez Ciebie mieście. Z kolei Hotele i Kwatery wakacyjne oferują liczne opcje noclegu, pokazując przy tym miejsce na mapie oraz informując o wszelkich udogodnieniach lub restrykcjach.

Monitorowanie cen z lotami Google – jak działa?

Monitorowanie cen to opcja, z której warto skorzystać, jeśli dysponuje się dużą ilością czasu do wybrania konkretnego lotu. Zawczasu możesz sprawdzić aktualną cenę, a dzięki ich monitorowaniu, będziesz wiedzieć, kiedy koszt danego lotu się zmieni. Aby monitorować ceny, wystarczy włączyć daną usługę. Po wyszukaniu interesującego Cię lotu kliknij wybrane połączenie, a strona przekieruje Cię do zakładki, w której tuż nad opisem lotu zauważysz opcję „Monitoruj ceny”. Wystarczy ją włączyć i Google sam będzie Ci wysyłać powiadomienia na maila o atrakcyjniejszej ofercie. Tę usługę w każdym momencie można wyłączyć lub przekierować na inny lot.

Zamawianie lotu przez aplikację lotniczą od Google
Zamawianie lotu przez aplikację lotniczą od Google

Czy opłaca się korzystać z Google Flights?

W ofercie Lotów Google znajdują się połączenia wielu linii lotniczych, takich jak Ryanair, Polskie Linie Lotnicze LOT, Wizz Air oraz Lufthansa. Google Flights podpisało umowę z 300 partnerami, w skład których wchodzą nie tylko przewoźnicy, ale i biura podróży. Czasami może się jednak zdarzyć, że nie każdy lot będzie dostępny w wyszukiwarce. Ponadto, podana przez system cena obejmuje jedynie przelot oraz podatek VAT/GST i podatek lotniskowy. Pozostałe opłaty, takie jak np. opłata za dodatkowy bagaż, nie są wliczane w podawane koszty. Trudno więc jednoznacznie określić, czy opłaca się korzystać z Google Flights, czy też postawić na konkurencję. Każdy użytkownik powinien indywidualnie zweryfikować działanie systemu i korzyści, jakie dla niego przyniesie. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że korzystanie z Google Flights jest w pełni darmowe.

kody rabatowe morele

Konkurencja Google Flights – co mamy do wyboru?

Główną konkurencją dla Google Flights są wcześniej wspomniane i powszechnie już znane w Polsce wyszukiwarki tanich lotów. Należą do nich takie strony internetowe jak Skyscanner.pl, Tanie-loty.pl, Fly4free.pl, eSky.pl. Oczywiście to tylko wybrane firmy – konkurencja dla Google jest zdecydowanie większa i wybiega poza polski rynek. Za głównych konkurentów Google Flights uznano:

  • Kayak.com – amerykańskie biuro podróży posiadające własną wyszukiwarkę lotów. Należy do Booking Holdings.
  • Expedia Inc. – strona internetowa, która funkcjonuje tak jak biuro podróży (można rezerwować nie tylko loty, ale i wynajem samochodów czy noclegi w hotelach). Należy do amerykańskiej firmy tworzącej Expedia Group.
  • Orbitz.com – wyszukiwarka podróżnicza, należy obecnie do Orbittz Worlwide Inc., która zaś jest zależna od Expedia Group.
  • Bing.com – różni się na tle pozostałej konkurencji, nie jest bowiem typowym biurem podróżniczym, a ogólną wyszukiwarką. Należy do firmy Microsoft, konkuruje więc nie tylko z Google Flights, ale i z samym Google.

Google Flights nie jest idealną wyszukiwarką, ponieważ pomija oferty niektórych linii lotniczych, z którymi nie współpracuje. Mimo to zdecydowanie warto zainteresować się tym rozwiązaniem, chociażby w celu porównania działania z innymi wyszukiwarkami lotów. Masz już jakieś doświadczenia z Google Flights? Daj znać w komentarzu, jaka jest Twoja opinia!

Rezerwowanie lotu przez stronę internetową
Rezerwowanie lotu przez stronę internetową
5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *