1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. DuckDuckGo kontra Google – prywatna wyszukiwarka z rekordowymi wynikami

Technologia

28.12.2021 13:20

DuckDuckGo kontra Google – prywatna wyszukiwarka z rekordowymi wynikami

Newsy Programy i aplikacje
8
0
0
8
0

DuckDuckGo w 2021 roku zdobył jeszcze większą popularność. Wyszukiwarka odpowiedziała na ponad 34,5 mld zapytań. To wynik wyższy o blisko 47%, w porównaniu z poprzednim rokiem.

Wyszukiwarka DuckDuckGo jest coraz częściej wykorzystywanym narzędziem podczas przeglądania Internetu. Prawdopodobnie wynika to z większej świadomości użytkowników na temat prywatności w sieci. Zgodnie z ostatnim podsumowaniem, które podaje serwis BleepingComputer, w tym roku DuckDuckGo osiągnął wynik ponad 34,5 mld zapytań. Dla porównania należy przypomnieć, że w poprzednich latach popularność korzystania z wyszukiwarki (pod względem ilości zapytań) wyglądała następująco:

  • 2015 – 3,1 miliarda,
  • 2016 – 4 miliardy,
  • 2017 – 5,9 miliarda,
  • 2018 – 9,2 miliarda,
  • 2019 – 15,0 miliardów,
  • 2020 – 23,6 miliarda.

DuckDuckGo przegoni wyszukiwarkę Google? Do tego jeszcze daleka droga

Choć 34,5 mld zapytań w ciągu roku jest bardzo dobrym wynikiem, to warto podkreślić, jaką konkurencję ma przed sobą DuckDuckGo. Według statystyk na statcounter (na przełomie od listopada 2020 do listopada 2021) Google jako wyszukiwarka wciąż osiąga wynik ponad 90%. Na następnych miejscach plasuje się bing, Yahoo!, Baidu oraz YANDEX. Na tle innych wyszukiwarek DuckDuckGo uzyskuje wynik ok. 0.66%. Wobec tego Google wciąż pozostaje molochem bez zagrażającej konkurencji.

DuckDuckGo - startystyki wyszukiwarek w 2021 roku
Google jak na razie pozostaje dominującą wyszukiwarką wśród użytkowników | Źródło: gs.statcounter.com

Choć w światowej skali wyniki z 2021 roku są małym krokiem dla prywatnej wyszukiwarki, to jednak czasem niewiele trzeba, aby przedsięwzięcie nagle się wybiło spośród konkurencji. Witryna rejestruje obecnie ponad 100 milionów zapytań dziennie. Warto też przypomnieć, że w międzyczasie DuckDuckGo postanawia stworzyć własną przeglądarkę na komputery – pokazuje to, że twórcy nie zamierzają się zatrzymywać.

Sprawdź też: DuckDuckGo – nowa prywatna przeglądarka. Kaczka broni Twoich danych!

Dla DuckDuckGo obecny rok był niewątpliwie udany. Co więcej, zakłada się, że rok 2022 będzie równie owocny. Prognozy te wynikają m.in. z coraz częściej występujących afer, gdzie dochodzi do wycieku danych gromadzonych przez firmy. Zwiększa to świadomość użytkowników, a jednocześnie zmniejsza zaufanie do szanowania naszej prywatności przez dotychczasowe wielkie korporacje. Tym właśnie wyróżnia się DuckDuckGo, który umożliwia prywatne wyszukiwanie, blokowanie skryptów śledzących oraz szyfrowanie stron.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.