google chrome

Technologia

08.11.2021 12:13

Odinstaluj Chrome z telefonu, jeżeli cenisz sobie prywatność. Natychmiast

Programy i aplikacje
13
1
0
13
1

Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa dla smartfonów z systemem Android. Najprawdopodobniej zainstalowana jest również w Twoim telefonie, dlatego opisywane problemy z prywatnością mogą dotyczyć również Ciebie.

Jak informuje Zak Doffman z redakcji Forbes, jeżeli nie życzysz sobie, by niepowołane podmioty miały dostęp do Twoich wrażliwych danych, powinieneś natychmiast odinstalować przeglądarkę Google Chrome ze swojego smartfona. Sposób, w jaki ta dzieli się Twoimi danymi ze wszystkimi chętnymi, budzi bardzo poważne wątpliwości.

Komu dane z czujnika ruchu? Wszystkim? Bardzo proszę!

Zgodnie z niedawno opublikowanymi doniesieniami, polityka przetwarzania danych zbieranych przez czujnik ruchu, zainstalowany w smartfonach wykorzystujących system operacyjny Android, przez przeglądarkę Google Chrome, jest, lekko mówiąc, niebezpieczna.

Okazuje się, że przeglądarka cały czas zbiera dane z czujnika, nawet wtedy, gdy pracuje w trybie przeglądania prywatnego (incognito). Co gorsza, domyślnie skonfigurowana jest tak, by przekazywać te dane stronie internetowej, z której użytkownik właśnie korzysta. W przypadku smartfonów z iOS, udostępnienie danych, każdorazowo, wymaga zgody użytkownika, tak w Androidzie wszystko dzieje się automatycznie.

Krótko mówiąc, każda odwiedzona w Chrome strona ma dostęp do danych z czujnika ruchu, nie prosząc wcześniej o zgodę użytkownika.

Inspiracją dla pogłębienia tematu przez media był wpis w mediach społecznościowych autorstwa jednego z badaczy badaczy bezpieczeństwa.

Jak temu zaradzić? Odinstaluj Google Chrome ze smartfona

Opisywane praktyki Google Chrome, z całą pewnością, wzbudzają kontrowersje. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają im zaradzić. Jedno skrajnie niewygodne, drugie znacznie prostsze, ale wymagające chwili przyzwyczajenia.

Pierwszym jest każdorazowe korzystanie z ustawień przeglądarki internetowej, w celu odebrania uprawnień do czujnika ruchu. Dla każdej strony osobno. Drugim – odinstalowanie przeglądarki Google Chrome i sięgnięcie po rozwiązanie konkurencji.

Współcześnie, wybór przeglądarek internetowych dla systemu Android jest bardzo szeroki. W Sklepie Google Play znaleźć można również te, które specjalizują się właśnie w zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu prywatności swoim użytkownikom.

Google Chrome – przeglądarka pazerna na Twoje dane

Nie od dziś wiadomo, że największym źródłem zysku dla wielu firm, są dane osobowe ich użytkowników. Prym wiedzie tu Google, które dzięki danym zbieranym, przede wszystkim, przez wyszukiwarkę, a także przeglądarkę Chrome, jest w stanie oferować swoim klientom usługi reklamowe, za pomocą których dotrzeć można do ścisłego grona zainteresowanych klientów.

Sęk w tym, że wcale nie chcielibyśmy, żeby nasze dane służyły firmom do zarabiania. Niestety, są sytuacje, takie jak opisywana, w których jedynym wyjściem z sytuacji jest zaprzestanie korzystania z usług konkretnego podmiotu.

Jeżeli wahałeś się ze zmianą przeglądarki, właśnie zyskałeś kolejny, bardzo istotny argument.

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *