youtube shorts

Technologia

02.06.2022 10:06

Co to jest YouTube Shorts? Wszystko o funkcji serwisu YouTube

Programy i aplikacje
8
1
0
8
1

YouTube Shorts to nowa funkcja portalu YouTube, która może stać się konkurencją dla aplikacji TikTok. Wszystko za sprawą ciekawych treści, które są łatwo prezentowane. Jak stworzyć własne YouTube Shorts? Odpowiadamy!

YouTube Shorts, najprościej ujmując, jest odpowiedzią platformy z filmami na konkurencję TikToka, relacji na Facebooku czy Stories z Instagrama. Trend z krótkimi treściami na tyle się zwiększył, że każdy gigant był wręcz zmuszony, by wprowadzić coś podobnego, aby utrzymać uwagę widza. W tym artykule dowiesz się wszystkich najpotrzebniejszych informacji o tej funkcji!

Czym są YouTube Shorts i jak działają?

Najprościej opisać można YouTube Shorts jako niekończącą się bibliotekę krótkich filmików, stworzonych do oglądania na smartfonach. Sekcja ta została stworzona oficjalnie 14 lipca 2021 roku i od tego momentu na platformie YouTube można nagrywać i oglądać pionowe filmy na naszych telefonach. YouTube Shorts mają na celu zwiększenie interakcji ze swoimi widzami ze względu na lekką formę nagrań. Tradycyjne filmy na platformie YouTube są zazwyczaj przygotowywane z należytym wyprzedzeniem, natomiast „shorty” to materiały przypominające „vlogi”, czyli luźną relację nagraną na szybko, bez większego planowania.

youtube shorts
Tak prezentuje się funkcja aplikacji do oglądania krótkich filmów

Filmiki mogą trwać maksymalnie 60 sekund, a więc zdecydowanie trzeba się streszczać. Oglądając YouTube Shorts, możemy zobaczyć wiele różnych materiałów. Twórcy produkują  rozmaite treści zarówno te zabawne, jak i popularnonaukowe. Najbardziej trafnym określeniem będzie, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Tworzonych filmów jest na tyle sporo, że nie ma możliwości, aby się skończyły. Efekt scrollowania gwarantuje, że przy oglądaniu YouTube Shorts nie będziesz się nudził. Materiały dobiera algorytm, który analizuje naszą uwagę, przy jakich filmach spędzamy najwięcej czasu.

YouTube Shorts – obsługa aplikacji

Obsługa aplikacji i funkcji YouTube Shorts jest totalnie nieskomplikowana i intuicyjna, a nawet przypomina konkurencyjnego TikToka czy np. Instagram Reels. Jeżeli posiadamy na swoim telefonie aplikację YouTube, automatycznie otrzymujemy także dostęp do funkcji Shorts. Gdy otworzysz apkę, po lewej stronie, na dole ekranu znajduje się przycisk „Shorts” – kliknij go, a od razu wyświetli Ci się pierwszy filmik.

Sprawdź też: Jak włączyć napisy na YouTube? 

Aby przeglądać materiały, wystarczy przeciągnąć palcem w górę, a natychmiast aplikacja zaproponuje Ci nowy film. Gdy oglądamy „shorty”, możemy je jednym klikiem polubić, nie polubić, zostawić swój komentarz, a nawet udostępnić na zewnątrz – np. na Facebooku. Istnieje również opcja subskrybowania kanału. Jeżeli chcesz nagrywać materiały na YouTube Shorts, możesz skorzystać z funkcji kopiowania ścieżki dźwiękowej z innego filmu. Natomiast jeżeli jakieś treści nie wpadają w Twoje gusta, możesz w dodatkowych opcjach wyłączyć promowanie takich materiałów.

Jak stworzyć film na YouTube Shorts?

Nagranie materiału na YouTube Shorts to temat zdecydowanie niezbyt skomplikowany. Warto przed rozpoczęciem dodać, że aby nagrać film i opublikować go, musisz być zarejestrowany i zalogowany na platformie YouTube. Zaczynajmy. Wejdź w funkcję „Shorts” w aplikacji, a następnie kliknij w prawym górnym rogu piktogram aparatu. YouTube natychmiast uruchomi Twoją kamerę, a jeśli wcześniej tego nie robiłeś, poprosi o dostęp do aparatu i mikrofonu.

Po wyrażeniu zgody na użycie naszej kamery przez aplikację możesz od razu rozpocząć nagrywanie materiału, wykorzystując przedni lub tylny aparat. Jeżeli pragniesz zmienić kamerę, zawsze możesz wstrzymać nagrywanie i przełączyć tryb. Po zakończeniu nagrywek otworzy Ci się widok edytowania wideo. Otrzymasz także możliwość podłożenia muzyki pod klip, którą udostępnia YouTube. Dodatkowych efektów rodem z TikToka także nie zabrakło, w edycji możesz nałożyć filtr, który uatrakcyjni Twój film. Możesz także nałożyć różne napisy.

Następnym, a zarazem ostatnim krokiem jest akceptacja nagrania. Aby to uczynić, po prostu naciśnij przycisk „Dalej”. Wyświetli Ci się okienko, w którym musisz uzupełnić tytuł swojego wideo. Kolejne kroki to wybór odbiorców dedykowanych pod film, jaki stworzyłeś! Gotowe! Co więcej, jeżeli już masz gotowy materiał, także możesz go opublikować, a zatem nie musisz nagrywać koniecznie z poziomu aplikacji. Najważniejsza zasada to długość do 60 sekund!

Zarabianie na YouTube Shorts – czy to możliwe?

Zarabianie jest dość problematycznym zagadnieniem. Teoretycznie „shorty” są na YouTube, a przecież na tej platformie można generować zyski. Niestety, na ten moment za pomocą YouTube Shorts nie wytworzymy żadnego przychodu. Nie oznacza to jednak, że twórcy zostali całkowicie pozbawieni jakichkolwiek możliwości. W naszym kraju został udostępniony Fundusz YouTube Shorts, który zawiera całkiem spory kapitał, wynoszący aż 100 mln dolarów. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zgromadzone pieniądze są przeznaczone na wynagradzanie najlepszych i najciekawszych twórców. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, że wideo musi być w pewien sposób unikalne, a także osiągnąć dużą popularność. Kanały na platformie, które się zakwalifikują, mogą liczyć w każdym miesiącu na wypłatę wynoszącą od 100 do nawet 10 000 dolarów. Warto dodać, że choć nie jest to powszechny sposób wynagradzania, tak jak ma to miejsce przy tradycyjnych materiałach, to nie oznacza, że YouTube Shorts nie wprowadzą planu monetyzacji w przyszłości.

YouTube Shorts – jak wyłączyć filmiki?

Gdy wejdziemy w aplikacje YouTube, podczas scrollowania aktualności wśród naszych subskrypcji wyświetli nam się z pewnością propozycja kilkunastu krótkich filmików z YouTube Shorts. Jeżeli irytuje nas fakt, że podczas korzystania z aplikacji otrzymujemy takie propozycje, możemy je szybko wyłączyć! Pierwszym krokiem, jaki musimy zrobić, to znalezienie sekcji z proponowanymi filmami YouTube Shorts.

shorts
Oglądając „shorty” możesz znaleźć wiele ciekawych materiałów

W sliderze będzie znajdować się co najmniej kilka propozycji. Aby usunąć te materiały, klikamy palcem w piktogram trzech kropek umieszczonych na miniaturce każdego filmu. Następnie klikamy „Nie interesuje mnie to”. Kolejnym krokiem jest przeklikanie wszystkich propozycji w ten sam sposób. Chwilę to potrwa, lecz po kilkunastu usuniętych wideo nowe przestaną się pojawiać. Gotowe! Zaznaczając wszystkie jako „Nie interesuje mnie to”, pozbędziesz się filmów YouTube Shorts.

TikTok vs YouTube Shorts – co lepsze?

Teoretycznie można rzec, że TikTok i YouTube Shorts to dosyć zbliżone twory. W gruncie rzeczy faktycznie te dwie aplikacje wyglądają podobnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że YouTube Shorts to tylko funkcja, natomiast TikTok jest całkowicie osobną aplikacją. Choć na obu platformach spotkasz bliźniacze treści, to jest kilka różnic pomiędzy tymi apkami. Najważniejsze z nich to:

  • Funkcja YouTube’a jest uboższa o np. funkcje AR, a także rozmaite efekty, nakładki, jakie znajdują się na TikToku;
  • brak możliwości wysłania prywatnej wiadomości do twórcy;
  • całkowity brak możliwości zarabiania w przypadku TikToka.

Materiały umieszczane na YouTube wyglądają podobnie, lecz od razu widać, że TikTok jest bardziej rozwinięty, jeśli mówimy o dodatkowych efektach i zawartości. Trudno jednoznacznie określić, jaka platforma będzie lepsza – wszystko zależy od tego, jakie treści preferujemy.

Sprawdź też: Zarobki na YouTube – ile zarabia się na YT w Polsce?

Czy oglądasz YouTube Shorts? A może udostępniasz za jej pomocą swoje materiały? Pochwal się w komentarzach.

źródło zdjęcia głównego: searchenginejournal.com

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *