Programy do odzyskiwania danych

Poradniki

19.05.2021 13:06

Programy do odzyskiwania danych. Odzyskaj utracone dane z dysku, karty SD lub telefonu

Programy i aplikacje
4
3
1
4
3

Programy do odzyskiwania danych stają się przydatne w momencie utraty danych z powodu krytycznego błędu lub przypadkowego usunięcia. Podpowiadamy, które najlepiej wybrać, zarówno z tych darmowych, jak i płatnych.

Programy do odzyskiwania danych – darmowe czy komercyjne? Co wybrać? 

Utrata osobistych danych to poważny problem w dobie cyfryzacji. Ważne pliki na komputerze, smartfonie, tablecie czy pamięci zewnętrznej mogą zostać usunięte przez pomyłkę, działanie wirusa lub z powodu problemów technicznych. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jakie programy do odzyskiwania danych pomogą naprawić szkody i przywrócić cenne pliki.

Co ważne, w niemal każdym przypadku można naprawić sytuację. Dopóki dane nie zostaną nadpisane nowymi, szansa na ich odzyskanie jest spora. Odzyskiwanie danych z dysku, telefonu czy karty SD przy użyciu odpowiednich programów to metoda znacznie szybsza i tańsza niż oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu. Mimo że za niektóre z dostępnych w internecie aplikacji o bardziej zaawansowanych funkcjach także należy zapłacić, zwykły użytkownik, który np. przypadkowo usunął plik z kosza, nie potrzebuje profesjonalnych narzędzi. Darmowe programy do odzyskiwania danych z dowolnego nośnika są najczęściej proste w obsłudze i cechują się dużą skutecznością.

Różnice w pracy programów darmowych i komercyjnych często sprowadzają się do:

  • wielkości danych, które chcesz odzyskać (w wersjach bezpłatnych wprowadza się niekiedy limit danych możliwych do przywrócenia),
  • rodzaju szkody, która nastąpiła i typu danych do odzyskania, 
  • poziomu zaawansowania wiedzy, którą musisz się wykazać przy obsłudze programu.
Recuva - program do odzyskiwania danych
Recuva / Źródło: wikipedia.org

Pamiętaj, że każdy typ nośnika danych ma swoją specyfikację. Inaczej będziesz reagował w przypadku odzyskiwania danych z dysku twardego, dysku SSD, z pamięci telefonu czy karty SD. Wiele programów do odzyskiwania danych ma zastosowanie uniwersalne, ale niektóre są przeznaczone do obsługi konkretnego nośnika i tylko z nim zdadzą egzamin.

Darmowe programy do odzyskiwania danych – do użytku domowego

Jeśli niechcący usunąłeś plik z kosza albo twój sprzęt padł ofiarą ataku wirusa lub systemowego błędu, sięgnij po narzędzie z poniższej listy. Pamiętaj jednak, że odzyskiwanie danych przy pomocy bezpłatnych aplikacji może się nie powieść, jeśli plik został skasowany przy użyciu specjalistycznego programu do trwałego usuwania danych.

Recuva – skutecznie narzędzie do odzyskiwania plików usuniętych w przeszłości

Recuva jest uznawana za jeden z bardziej popularnych i skutecznych programów do odzyskiwania danych z dysku twardego, karty pamięci oraz innych urządzeń do przechowywania danych. Pozwala przywrócić skasowane w wyniku nieuwagi lub infekcji dokumenty, zdjęcia cyfrowe, pliki audio, wideo itd. Posiada prosty w obsłudze interfejs, przyjazny także dla niezbyt zaawansowanych użytkowników komputerów. Program występuje w polskiej wersji językowej.

EaseUS Data Recovery Wizard Free – darmowy program pozwalający odzyskać 1 GB danych

Darmowa wersja programu EaseUS Data Recovery Wizard służy do odzyskiwania danych o łącznym rozmiarze 1 GB, takich jak dokumenty Word lub Excel, zdjęcia i filmy o małym rozmiarze czy wiadomości e-mail. Oferuje możliwość przywracania plików z PC, laptopa lub dowolnego nośnika podłączonego przez port USB. Program posiada czytelny interfejs, który z łatwością przeprowadzi nawet niezaawansowanego użytkownika przez proces odzyskiwania danych. Występuje w polskiej wersji językowej.

Disk Drill – prosty w obsłudze program do odzyskiwania danych

Disk Drill to program do odzyskiwania danych z komputerów, kart pamięci, pendrive’ów, smartfonów itd. z zainstalowanym systemem operacyjnym Mac OS lub Windows. Umożliwia przywrócenie archiwów, dokumentów oraz plików multimedialnych różnego rodzaju. Program pomoże odzyskać do 500 MB danych. Posiada m.in. funkcje szybkiego i głębokiego skanowania, które pomogą przywrócić usunięte przypadkowo pliki.

Komercyjne programy do odzyskiwania danych

Jeśli interesuje Cię profesjonalny program do odzyskiwania danych o kompleksowym działaniu, zdecyduj się na jedną z płatnych opcji. Pamiętaj, że większość z nich posiada darmowe wersje demonstracyjne, które pozwolą przetestować możliwości programu przed jego zakupem. Zweryfikuj, jaki masz problem i dopiero wtedy podejmij decyzję o wyborze programu, który pomoże Ci przywrócić brakujące pliki i foldery.

EaseUS Data Recovery Wizard Pro – jeden z najlepszych programów do odzysku danych na rynku

Wersja Pro programu EaseUS Data Recovery Wizard to profesjonalne narzędzie do odzyskiwania danych ze wszystkich typów nośników: dysków twardych (HDD), dysków SSD, telefonów, kart SD itd. Umożliwia bezpieczne przywrócenie nawet ukrytych oraz poważnie uszkodzonych plików przechowywanych na usuniętych, sformatowanych lub straconych partycjach. Program pomoże odzyskać każdy typ danych (dokumenty, grafiki, filmy, pliki audio, wiadomości e-mail). Posiada przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs.

EaseUS - program do odzyskiwania danych
EaseUS Data Recovery Wizard / Źródło: easeus.com

Hetman Partition Recovery – zaawansowane narzędzie do odzyskiwania utraconych plików

Hetman Partition Recovery to profesjonalny program do odzyskiwania danych po sformatowaniu lub usunięciu partycji z dysku twardego, kart SD i telefonu. Pozwala na przywrócenie pełnej sprawności dysków twardych. Wygodny i łatwy w użytku kreator pomoże w odzyskaniu danych we wszystkich formatach.

Wondershare Recoverit – rozwija swoje skrzydła dopiero w wersji płatnej 

Wondershare Recoverit to rozbudowany program do odzyskiwania danych z dysku twardego w komputerze, zewnętrznych dysków twardych, kart SD, pamięci flash, smartfonów i wielu innych. Działa w systemie MacOS oraz Windows. Przywraca usunięte, sformatowane lub zniszczone partycje oraz dane z opróżnionego kosza lub utracone w wyniku uszkodzenia systemu. Odzyskuje dokumenty, zdjęcia, filmy, pliki audio, a nawet wiadomości e-mail. W wersji darmowej pozwala odzyskać do 100 MB plików.

Cardrecovery – najlepszy program do odzyskiwania danych utraconych na telefonie

Cardrecovery to program do odzyskiwania danych z telefonu komórkowego, karty SD, dysku flash i innych urządzeń pamięci masowej. Przywraca pliki graficzne oraz pliki audio i wideo skasowane lub utracone w wyniku błędu karty czy uszkodzenia nośnika. Cechuje go łatwość obsługi.

Zawsze miej na uwadze fakt, że żaden program nie da Ci 100% gwarancji powodzenia. Ważna jest nie tylko szybka reakcja, ale również właściwa ochrona danych (np. sporządzanie kopii zapasowych). Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć i czasami zwykła pomyłka może doprowadzić Cię do sytuacji, w której będziesz zmuszony wykorzystać program do odzyskiwania danych z dysku twardego, karty SD, telefonu lub innego nośnika. Powyższa lista płatnych oraz darmowych propozycji pozwoli Ci wybrać najlepszą aplikację oraz przywrócić cenne pliki i foldery.

Sprawdź: Ranking darmowych antywirusów 2021 – najlepsze programy antywirusowe na komputer i telefon, za które nie musisz płacić

4
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Chciałem poświęcić chwilę, aby podziękować za ten dobrze zbadany i pouczający post. Widać, że włożyłeś wiele wysiłku w dostarczenie dokładnych i pomocnych treści. Twoja praca jest bardzo doceniana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *