chromium

Poradniki

30.06.2021 20:17

Chromium – wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie, bez którego nie byłoby najpopularniejszej przeglądarki świata – Google Chrome

Programy i aplikacje
7
1
0
7
1

Chromium, stojąc niejako w cieniu Chrome’a, jest dla wielu z nas totalnie nieznaną przeglądarką. W tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, co to jest Chromium, jakie były jego początki i jak ma się on do Google Chrome’a.

Co to jest Chromium?

Wielu internautów nie wie, czym jest Chromium. Odpowiadamy – to projekt przeglądarki typu open source, który stanowi podstawę Google Chrome. Przeglądarka Chromium to projekt, z którego można czerpać kod źródłowy i modyfikować go zależnie od potrzeby. Brzmi interesująco? Przyjrzyjmy się temu nieco dokładniej.

Gdy w 2008 roku Google po raz pierwszy udostępniło użytkownikom przeglądarkę Google Chrome, wydało również kod źródłowy Chromium, który od tamtej pory stanowi bazę do tworzenia wielu przeglądarek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można korzystać zarówno z Google Chrome, jak i Chromium. Jakie są najważniejsze cechy Chromium?

Przeglądarka Chromium wyglądem bardzo przypomina Google Chrome – ma intuicyjny i minimalistyczny interfejs oraz podobne logo w innych barwach. Brakuje w niej jednak funkcji, które zostały stworzone specjalnie dla Chrome’a. W Chromium nie zgłosimy na przykład raportów o błędach. Należy się także spodziewać, że nie będzie to zbyt stabilna przeglądarka, a surfowanie w sieci może okazać się pasmem przypadkowych restartów lub niedziałających funkcji. Dzieje się tak dlatego, że kod typu open source stanowi jedynie bazę do tworzenia kolejnych udoskonaleń. Sam w sobie nie musi być idealny w działaniu.

Chromium Browser stworzony przez Projekt Chromium istnieje głównie jako baza do działania dla ponad dwunastu różnych przeglądarek. Co ciekawe, wielu deweloperów korzysta z Chromium do tworzenia własnych aplikacji. Czy kiedykolwiek używałeś przeglądarki Chromium?

Różnice między Chromium a Google Chrome

Pewnie zadajesz sobie pytanie, co to jest Chromium i czym się różni od Chrome’a, który został zbudowany na jego podstawie? Można powiedzieć, że wszystko to, co znajdziesz w Chromium, znajdziesz też na pewno w Google Chrome. Jednak nie wszystko, co jest w Chrome, znajdziesz w przeglądarce Chromium. Widać to po liczbie usług, które zapewnia Google. Są to między innymi: mechanizm automatycznej aktualizacji czy obsługa technologii DRM, która umożliwia Chrome i Edge odtwarzanie treści chronionych prawem autorskim.

Zobacz też: Rozszerzenia do Chrome – sprawdź najlepsze wtyczki do przeglądarki!

Lista różnic między przeglądarką Chromium a Chrome jest dość długa. Rozważając korzystanie z Chromium, powinieneś wiedzieć, co znajdziesz (lub czego nie) w browserze. O jakich funkcjach mowa?

  • Chrome jest zawsze na czasie. Użytkownicy Chrome’a na systemach Windows i Mac otrzymują dodatkową aplikację działającą w tle, która automatycznie aktualizuje przeglądarkę Chrome. Nie znajdziemy tego w Chromium.
  • Awarie i błędy. W Chromium częściej natrafisz na błędy, jednak nie znajdziesz opcji, by zgłosić, co jest nie tak. Użytkownik przeglądarki Chrome może zdecydować się na przesyłanie statystyk dotyczących awarii i błędów do Google w celu ich analizy.
  • W Google Chrome nie zainstalujesz obcych rozszerzeń. W przypadku przeglądarki Chrome, Google wyłącza rozszerzenia, które nie są hostowane w sklepie Chrome Web Store.

Należy również pamiętać, że Chromium nie jest marką Google, mimo to zawiera takie same funkcje synchronizacji. Umożliwia to zarówno zalogowanie się do konta Google, jak i synchronizowanie danych. To sprawia, że możesz wygodnie korzystać z przeglądarki na wielu urządzeniach i korzystać z Twoich zapisanych zakładek.

Największa różnica nie polega jednak na liczbie dodatkowych funkcji czy wspieranych stron w przeglądarce. Główna cecha odróżniająca to stabilność obu rozwiązań – najnowsza wersja Chromium będzie zawierała więcej błędów i będzie bardziej podatna na awarie niż którakolwiek wersja Chrome’a. Jeżeli szukasz stabilnej przeglądarki, skorzystaj z jednej z tych, które są jedynie oparte na kodzie źródłowym Chromium.

Przeglądarki internetowe, które czerpią z kodu Chromium

Pewnie zadajesz sobie następujące pytanie – czy wszystkie przeglądarki bazują na tym samym kodzie źródłowym? Nie wszystkie. Jednak wiele przeglądarek również wykorzystuje Chromium jako swój fundament. Jakie są między nimi różnice? Jest to głównie kwestia dodatkowych funkcji, które programiści dodają do kodu źródłowego Chromium. Co ważne, przeglądarka powinna być na bieżąco z jego aktualizacjami, by odpowiednio dostosowywać swoje działanie i parametry do najnowszych konfiguracji.

Najbardziej znaną przeglądarką czerpiącą z kodu Chromium jest oczywiście Google Chrome. Nie trzeba jej raczej nikomu przedstawiać, ponieważ jest ona bardzo dobrze znana większości internautów na całym świecie.

Kolejną znaną przeglądarką jest Microsoft Edge, który od 2018 roku także bazuje na kodzie Chromium. Po latach korzystania z EdgeHTML w 2020 roku Microsoft wydał przeglądarkę opartą na Chromium. Dodatkowo zmieniono logotyp oraz pożegnano Internet Explorer. Zmiana spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród użytkowników przeglądarki. 

chromium pobieranie
Źródło: https://download-chromium.appspot.com/

Opera browser może nie jest tak popularna, jak Chrome czy Edge, jednak cieszy się opinią jednej z bardziej innowacyjnych przeglądarek na rynku. Początkowo bazowała na silniku Presto – w 2013 roku Opera również przeniosła się na kod źródłowy Chromium. Wywołało to niemałe zamieszanie w przeglądarkowym świecie. Obecnie Opera słynie z wielu ciekawych funkcji, takich jak: darmowy VPN, odczepiane okno wideo czy funkcja komunikatorów widocznych na pasku bocznym przeglądarki.

Jeżeli nie wiedziałeś nic o Chromium, to kolejna przeglądarka prawdopodobnie również nie jest Ci znana. Mowa o Vivaldi, czyli przeglądarce, która powstała w 2016 roku, a za jej projekt odpowiada jeden z pierwszych założycieli Opery – Jon Stephenson von Tetzchner. Nie dziwi więc, że podobnie do niej, Vivaldi został zbudowany na kodzie Chromium. Spośród wszystkich przeglądarek opartych na Chromium, Vivaldi jest tą, która ma najwięcej możliwości dostosowywania funkcji i interfejsu do potrzeb użytkownika.

Czy Chromium to bezpieczna przeglądarka internetowa?

W kwestii bezpieczeństwa Chromium bardzo przypomina Google Chrome. Dużą różnicą jest jednak fakt, że Chromium jest aktualizowany częściej niż Chrome. W ten sposób przeglądarka szybciej otrzymuje poprawki zabezpieczeń.

Jeżeli jesteś użytkownikiem Chromium, możesz mieć pewność, że wszelkie luki w zabezpieczeniach znalezione przez inżynierów Google czy Microsoftu, a także te odkryte przez niezależnych badaczy bezpieczeństwa, są regularnie zgłaszane i naprawiane. Chromium jest tak samo bezpieczny, jak Chrome czy Microsoft Edge.

Zobacz też: Opera R5 – czym jest nowa przeglądarka Opery?

Musisz jednak mieć na uwadze, że Chromium nie aktualizuje się samodzielnie. Nawet gdy kod źródłowy Chromium otrzymuje nowe wersje bezpieczeństwa i poprawki błędów, możesz nadal uruchamiać nieaktualną wersję, nic o tym nie wiedząc.

Jest jeszcze jeden aspekt bezpieczeństwa – prywatność danych. W przeciwieństwie do Chrome’a Chromium domyślnie nie ma włączonej funkcji śledzenia oraz dostępu do danych użytkowników. Możesz sam zadecydować o jej włączeniu lub wyłączeniu. Opcja ta pozwala na wysyłanie informacji dotyczących sposobu korzystania z przeglądarki przez internautów. Zebrane dane trafiają do Google, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące wprowadzenia zmian, a także dalszego rozwoju systemu. Jeżeli nie chcesz mieć poczucia, że korporacje obserwują każdy Twój ruch w sieci, to wybór Chromium będzie dla Ciebie korzystny.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z przeglądarki Chromium, czy może jest ona dla Ciebie kompletną nowością, warto znać historię kodu źródłowego z 2008 roku. Prawdopodobnie, gdyby nie Chromium, najpopularniejsze browsery nie istniałyby w obecnej formie i funkcjonalności. Polecamy Ci wypróbować tę przeglądarkę – może ją polubisz? 

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *