1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Czym jest NFT? Zbiór informacji na temat niewymienialnych tokenów

Technologia

2 miesiące temu

Czym jest NFT? Zbiór informacji na temat niewymienialnych tokenów

Nauka Online
4
2
0
4
2

Internet oszalał na punkcie NFT. Co oznacza ten skrót i czym są tokeny NFT? W tym tekście przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na te pytania oraz pokażemy, dlaczego cieszą się one aż tak dużą popularnością. Sprawdźcie sami i poznajcie bliżej niewymienialne tokeny NFT. 

Co to jest NFT?

Od początku 2021 roku coraz częściej można usłyszeć o tokenach. Czym one są? Są to tak zwane niewymienialne zasoby cyfrowe. Każdy z nich jest indywidualny i nie posiada dla siebie żadnego odpowiednika. Według definicji jest to wirtualny certyfikat oparty na technologii blockchain, czyli łańcuchach blokowych. 

Co znaczy NFT? Skrót ten pochodzi od angielskiego wyrażenia non-fungible token i oznacza (w prostym tłumaczeniu) niewymienialny token. Nazwa sugeruje już jedną z podstawowych cech tej kryptowaluty, ponieważ jest ona niewymienialna w parach. NFT crypto można kupować, sprzedawać oraz wymieniać tylko jako pojedyncze aktywa i to jest jeden z ich wyróżników na rynku.

nft

NFT to także zbiór informacji, które są różne od tych zawartych w innych tokenach. Właściciele takich tokenów posiadają jednocześnie określone dobro, które przypisano do tych aktywów cyfrowych. Ta specyfikacja sprawia, że tokeny NFT wykorzystywane są między innymi jako aktywa odpowiadające konkretnym dziełom sztuki, na przykład piosenkom, fotografiom, teledyskom, obrazom czy też kartom kolekcjonerskim. 

Tokeny NFT — historia

Prace nad stworzeniem tokenów NFT rozpoczęły się już w 2012 roku, a przełom nastąpił dwa lata później. Wtedy, podczas nowojorskiej konferencji Seven on Seven, autorzy Kevin McCoy i Anil Dash połączyli niewymienialny token z rzeczywistym dziełem sztuki. 

Właśnie to wydarzenie w dużej mierze wskazało kierunek rozwoju tokenów jako NFT art. W 2015 roku opracowano projekt Etheria, czyli pierwszy usystematyzowany moduł NFT i przedstawiono go w Londynie. Wówczas jeszcze mało kto spodziewał się, że tokeny zdobędą tak dużą popularność. 

Sprawdź: Revolut w pigułce – co to jest Revolut, jak działa, czy warto? Wszystko o Revolucie

W 2017 roku wydano grę komputerową CryptoKitties, dzięki której potencjał tokenów NFT znacznie wzrósł. Gra polegała na tym, że każdy z graczy miał wyhodować swojego wirtualnego kota. Aby jednak to zrobić, konieczne było zakupienie tokena NFT, czyli cyfrowych aktywów, które przypisywane były do danego zwierzęcia. Krypto-koty były zbywalne, dlatego gracze mogli dokładnie określić ich parametry, a następnie spróbować je sprzedać. Pierwsza taka sprzedaż nastąpiła w grudniu 2017 roku, a cena krypto-futrzaka oscylowała w okolicach 500 tysięcy złotych. Duże znaczenie dla historii rozwoju NFT ma również rok 2021. 

NFT - CryptoKitties

Wzrost popularności NFT

Kolejny boom na tokeny NFT rozpoczął się na początku 2021 roku. Jest to związane ze wzrostem inwestycji pieniężnych w wirtualne dzieła sztuki. Warto zwrócić uwagę na to, że wśród takich dzieł znajdziemy między innymi pierwszy wpis na Twitterze, którego dokonał założyciel platformy — Jack Dorsey. Wpis ten został sprzedany za blisko 3 miliony dolarów. Wirtualne dzieło autorstwa WhIsBe zostało sprzedane za milion dolarów. Sumy te muszą robić wrażenie. 

Wpływ na popularność tokenów NFT mają przede wszystkim artyści, celebryci oraz sportowcy. Ich dzieła coraz częściej wydawane są z tokenami NFT, podobnie jak występy gwiazd filmowych, a także sportowców. Zabieg ten ma na celu sprawić, by kupujący pozyskali unikalne dzieło, które będzie miało wartość kolekcjonerską, która to z czasem może przekuć się na całkiem realną kwotę.

Wzrost popularności NFT

Jeszcze do niedawna tokeny NFT były rozwiązaniem niszowym, ale obecna sytuacja i wzrost ich popularności wpłynęły korzystnie na zwiększenie świadomości konsumentów. Te cyfrowe nośniki cieszą się coraz większym powodzeniem i ich przyszłość jest postrzegana w pozytywnych barwach. Coraz częściej można nawet spotkać się ze stwierdzeniem, że NFT to „nowy Bitcoin”.

Zastosowanie NFT

Przede wszystkim tokeny NFT mogą być wykorzystywane przez aplikacje, które wydają unikalne i oryginalne przedmioty cyfrowe. To sprawia, że nabywają one wartości kolekcjonerskiej lub mogą być wykorzystywane jako produkty inwestycyjne. 

Obecnie najszersze zastosowanie NFT dostrzegane jest właśnie w tworzeniu unikalnych produktów kolekcjonerskich, w tym dzieł sztuki. Przypisanie takiego niewymienialnego tokena wpływa na wzrost wartości dzieła w momencie jego wydania, ale docelowo ma również sprawić, że wyróżni go na tle innych i z czasem jego wartość znacznie wzrośnie. Takie podejście jest zrozumiałe w świecie sztuki, gdzie wiele dzieł nabiera wartości dopiero po wielu latach i zdobyciu większego uznania przez autora. 

Zobacz: O szaleństwie związanym z kartami graficznymi słów kilka. Kiedy gracze będą mogli zakupić wymarzonego RTXa w sensownej cenie?

Tokeny NFT mogą być wykorzystywane również w sporcie. W 2021 roku europejski potentat piłkarski z Włoch — Juventus Turyn — również wszedł na rynek NFT. Władze klubu stworzyły karty kolekcjonerskie, które przypisano do indywidualnych tokenów. Karty przedstawiają wizerunki piłkarzy z podziałem na trzy unikalne kategorie. Pierwszą z wyemitowanych kart została ta, na której umieszczono wizerunek słynnego Cristiano Ronaldo.

NFT - Karta Cristiano Ronaldo
Źródło: boardroom.tv

Tokeny NFT wykorzystywane są też w grach komputerowych, w twórczości celebrytów oraz wśród gwiazd kina i estrady. Wszyscy oni liczą na to, że dzięki temu jeszcze bardziej wyróżnią swój produkt i będą w stanie sprzedać go z dużym zyskiem.

NFT a sztuka — prawdziwa rewolucja?

Wiele wskazuje na to, że możemy przygotować się na prawdziwą rewolucję, która wpłynie nie tylko na wartość dzieł sztuki, ale również na sposób ich dystrybucji, która będzie odbywała się poprzez zakup indywidualnych, niewymienialnych tokenów, przypisanych do danego dzieła. 

Token NFT może zostać stworzony przez każdego użytkownika, a koszt jego produkcji to zaledwie kilkanaście dolarów. Jeśli ktoś jest kolekcjonerem i interesuje go sztuka, NFT może być dobrym pomysłem na inwestycję. Warto przyjrzeć się bliżej trzem największym dotychczas transakcjom z wykorzystaniem NFT. 

Według danych na początek lipca 2021 roku wyglądają one następująco:

  1. Kolekcja grafik Everydays — the first 5000 Days stworzona przez Mike’a Winkelmanna (pod pseudonimem artystycznym Beeple) została sprzedana za aż 69,3 milionów dolarów.
  2. NFT reprezentujący cyfrowy zbiór Hashmaski, który stworzyło 70 artystów, został sprzedany za 16 milionów dolarów.
  3. NFT reprezentujący grafikę CryptoPunk o numerze #7804 został sprzedany za 7,57 miliona dolarów

To tylko trzy największe transakcje związane ze sprzedażą niewymienialnych tokenów NFT przypisanych do sztuki. Ich wartość ciągle rośnie, więc w najbliższym czasie możemy spodziewać się jeszcze większych wartości transakcyjnych. 

Przyszłość NFT — chwilowy trend czy przełom?

Wciąż można zastanawiać się nad tym, jaka będzie przyszłość niewymienialnych tokenów NFT. Czy jest to chwilowy trend? A może w ten sposób następuje przełom w sztuce i w dystrybucji przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej? Zdania ekspertów są podzielone. Z jednej strony przytaczane są aktualne dane, według których znaczna część tokenów NFT spada, a z drugiej strony wciąż jest wielu artystów i inwestorów, którzy chętnie angażują się w ten rynek. 

Niektórzy eksperci dostrzegają również ryzyko związane z brakiem legalizacji wymiany NFT. Według komisarza Hestera Peirce’a, który monitoruje giełdy, tokeny mogą być klasyfikowane jako niezarejestrowane papiery wartościowe, co może powodować komplikacje. 

Przyszłość NFT

Od zalegalizowania tej formy handlu zależeć będzie to, czy tokeny NFT będą wciąż zyskiwać na wartości, czy jednak okażą się tylko chwilowym trendem. 

A Wy co o tym myślicie? Czy tokeny to chwilowa moda, czy „nowy Bitcoin”? Dajcie znać w komentarzach pod tym artykułem. 

4
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.