jeff bezos

Rozrywka

15.08.2021 15:12

Kim jest Jeff Bezos, właściciel Amazon? Jeff Bezos – (prawie) najbogatszy człowiek świata

Biznes Online
9
1
2
9
1

Prawie najbogatszy człowiek świata, były właściciel sklepu Amazon, inwestor w branży kosmicznych technologii – Jeff Bezos. Jak zbudował swoją potęgę? Zapraszamy do lektury historii jednego z najbardziej kontrowersyjnych miliarderów na świecie!

Jeff Bezos – kto to jest?

Wizjoner, twardy negocjator, inwestor, właściciel największego sklepu online na świecie, a także marki wysyłającej statki w kosmos. Kim właściwie jest Jeff Bezos? Jeśli nie znasz jego nazwiska, nie szkodzi. Na pewno znasz firmę Amazon, którą stworzył od podstaw… w garażu.

Jeff Bezos to miliarder, który dwukrotnie przekroczył próg majątku o wysokości 200 miliardów dolarów. Na liście najbogatszych ludzi na świecie wyprzedził Billa Gatesa już w 2017 roku. Obecnie zajmuje drugie miejsce – za Bernardem Arnaultem – ale nadal wyprzedza Elona Muska. Jego majątek tworzą akcje spółek m.in. Amazon, Blue Origin i The Washington Post

Jeff Bezos

Bezos urodził się 12 stycznia 1964 roku w Albuquerque stanie Nowy Meksyk. Już jako kilkuletnie dziecko przejawiał zainteresowanie nauką i technologiami. Na jego wykształcenie składa się program naukowy na Uniwersytecie na Florydzie, a także studia na Uniwersytecie Princeton, na kierunku elektrotechnika i informatyka. Zanim wspiął się na szczyt, pracował również w popularnej sieci McDonald’s. Jak stworzył swoją potęgę?

Majątek Jeffa Bezosa – czy to najbogatszy człowiek świata?

Bezos został milionerem w 1997 roku. Na jego koncie znajdowały się wtedy 54 miliony dolarów. Na listę miliarderów magazynu „Forbes” trafił dwa lata później, gromadząc na koncie bankowym 10,1 miliarda dolarów. W kolejnych latach jego majątek stopniał, ale dzięki dobrej passie w latach 2005-2007 Bezos pomnożył go czterokrotnie. Posiadał wówczas 8,7 miliarda dolarów.

Kolejne lata to czas pomyślnych inwestycji, a także okres, w którym zwiększył liczbę klientów sklepu Amazon. Dzięki temu Bezos w 2017 roku stał się najbogatszym człowiekiem świata, wyprzedzając m.in. Billa Gatesa. 

Majątek Bezosa w 2019 roku szacowany był na 109 miliardów dolarów w akcjach, a czas pandemii podniósł ich wycenę o kolejne 24 miliardy dolarów.

Majątek Jeffa Bezosa

W portfolio Bezosa znajduje się nie tylko Amazon. Poza największą na świecie firmą online należą do niego także Blue Origin – przedsiębiorstwo zajmujące się wysyłaniem statków na orbitę oraz jedna z najpopularniejszych gazet na świecie – The Washington Post.

Obecnie Bezos znajduje się na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie. Większą fortuną może się pochwalić francuski potentat branży produktów luksusowych, właściciel holdingu LVMH, Bernard Arnault (186,3 mld USD). Trzecie miejsce należy do właściciela Tesli – Elona Muska, który zgromadził aktywa o wartości 147,6 mld dolarów. 

Amazon i jego właściciel – szczegóły o gigantycznym biznesie

W 1993 roku Jeff postanowił opuścić dotychczasowe miejsce pracy, czyli fundusz hedgingowy D.E. Shaw & Co, i założył internetową księgarnię „Cadabra”. Z czasem nazwa ta została zmieniona na Amazon. 

Inspirację do zmiany nazwy firmy stanowiła największa rzeka Ameryki Południowej, a także litera „a” na początku nazwy brandu. Jeff zainwestował w rozwój marki, otrzymując wsparcie finansowe od rodziców. Od samego początku „grał” uczciwe – każdego inwestora informował o tym, że istnieje 70% ryzyko upadku firmy

Sprawdź też: Amazon Prime Video – cena i oferta. Co obejrzeć na Prime Video?

Amazon wystartował jako księgarnia internetowa, jednak Bezos od samego początku celował w handel towarami z różnych segmentów. Trzy lata później Amazon trafił na giełdę. Seria korzystnych inwestycji pozwoliła Bezosowi przejąć mniejszych konkurentów. W 2002 roku powołał do życia Amazon Web Services, firmę zajmującą się kompilacją danych z kanałów pogodowych i ruchu online. 

Rok 2007 przyniósł premierę Amazon Kindle – czytnika e-booków oraz serii cyfrowych książek, które klienci mogli kupować online i czytać na dedykowanym urządzeniu. W 2013 roku Amazon nawiązał współpracę z agencją CIA, która zaczęła korzystać z Amazon Web Services. To był przełomowy rok dla marki – w środowisku zaczęto mówić otwarcie, że Amazon to największy sklep online na świecie.

Jednak Bezos nie spoczął na laurach. W 2016 roku sprzedał swoje udziały w Amazonie, zyskując 671 milionów dolarów w maju i 756 milionów dolarów w sierpniu. Z kolei w marcu tego roku, magazyn „Forbes” poinformował, że wartość majątku jednego z największych graczy na rynku wynosi 45,2 miliarda dolarów. 

Amazon Kindle

Bezos po raz pierwszy wspiął się na szczyt listy w 2020 roku, gdy jego majątek był wart 207 miliardów dolarów. W 2021 roku dał się jednak wyprzedzić Bernardowi Arnaultowi. Ostatnie miesiące przyniosły także inne duże zmiany. Bezos ogłosił bowiem, że oficjalnie odchodzi ze stanowiska CEO Amazona. 

Jeff Bezos i Blue Origin ruszają w kosmos

Firma Blue Origin powstała w 2000 roku. Misją przedsiębiorstwa jest upowszechnienie podróży kosmicznych. Sam Bezos uważa, że kosmiczny biznes będzie opłacalny, jeśli loty będą się odbywały z wykorzystaniem rakiet wielokrotnego użytku. 

Miliarder przetestował jedną z nich w 2017 roku. Wraz z końcem tego roku w kosmos wystrzelona została rakieta New Shepard, w której znajdowała się pasażerska kapsuła, a w niej… manekin Luke’a Skywalkera z Gwiezdnych Wojen

Jeff Bezos i Blue Origin
Źródło: czasebiznesu.pl

W 2018 roku rakieta pomyślnie zaliczyła dziewiąty test. Specjaliści sprawdzili ją także pod kątem możliwych obciążeń, związanych z ciężkimi ładunkami. Rakieta osiągnęła wysokość ponad 100 km, a więc znalazła się ponad linią Kramana – umowną granicą pomiędzy atmosferą ziemską a kosmosem. 

Wraz z końcem 2017 roku firma została przeniesiona na Przylądek Canaveral, na którym budowana jest ogromna fabryka mająca produkować nowy rodzaj rakiet New Glenn. Będą one większe niż New Shepard. Dwustopniowa wersja będzie miała 7 metrów średnicy i 82 metry wysokości, z kolei trzystopniowa będzie miała wysokość 95 metrów.

20 lipca 2021 roku Bezos wyruszył w kosmos statkiem suborbitalnym New Shepard, wraz z najstarszą astronautką w historii – Wally Funk (82 lata) oraz najmłodszym człowiekiem, który znalazł się poza ziemską atmosferą – Oliverem Daemenem (18 lat). Lot trwał zaledwie 10 minut, a po przekroczeniu linii Karmana statek powrócił bezpiecznie na Ziemię, na sześciu spadochronach. 

Sprawdź też: Amazon w Polsce – podsumowanie. Jak kupować i sprzedawać na Amazon? Plusy i minusy nowego konkurenta

New Shepard
Źródło: space.com

Przypominamy, że nie tak dawno temu, bo 11 lipca tego roku, Richard Branson również wybrał się na podbój kosmosu. Jak widać, rywalizacja miliarderów o podbój kosmosu nabiera coraz większego tempa. 

Jeff Bezos określa Blue Origin mianem najważniejszego projektu życia. Od samego początku, czyli od 2000 roku, ambitnie realizuje swój wielki plan. Uważa, że podróże kosmiczne są potrzebne ludzkości do stworzenia bardziej zaawansowanej cywilizacji. Podobne cele mają również inni bogacze – wspominany twórca Virgin Galactic Richard Branson oaz właściciel SpaceX Elon Musk.

Czy rozwód zachwiał potęgą Jeffa Bezosa?

Rozwód potrafi zachwiać potęgą największych. I tak samo było w przypadku Bezosa. W 2020 roku mogliśmy obserwować, jak jego majątek ponownie zaczyna topnieć. Na początku 2020 roku Jeff Bezos posiadał na koncie „zaledwie” 110 mld dol. Wszystkiemu winien był rozwód z MacKenzie Bezos, który kosztował go kilkadziesiąt miliardów dolarów. Jak zakończyła się walka w sądzie z byłą małżonką?

MacKenzie, na mocy ugody rozwodowej, zachowa 4% udziałów w firmie Amazon, których wartość wycenia się na 36 miliardów dolarów. Była żona Jeffa zrezygnowała jednak z roszczeń do gazety The Washington Post oraz firmy Blue Origin. Wartość ugody rozwodowej Bezosów wpisuje się na listę najdroższych rozwodów w historii. Dotychczasowy rekordzista, Alec Wildenstein, „zapłacił za wolność” 10 razy mniej.

rozwód Jeffa Bezosa
Źródło: vox.com

Bezos szybko odbudował swój majątek, tym samym lądując na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie. Pomimo rezygnacji ze stanowiska CEO Amazon, wciąż ma ambitne plany, które wdraża w firmie Blue Origin. Z byłą żoną Jeff ma czwórkę dzieci – trzech biologicznych synów i adoptowaną córkę z Chin. Para podtrzymuje przyjacielskie stosunki, a Bezos wciąż wspiera MacKenzie w działaniach charytatywnych. 

Jesteś ciekaw dalszych planów miliardera? Wszystkie aktualne poczynania możesz śledzić na Instagramie Jeffa Bezosa – łącznie z relacją z pobytu w kosmosie. 

9
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Człowiek ktory ludzi ma za roboty,kasa, kasa, kasa i jeszcze raz kasa.Ludzie pracujący w Amazonie nie mają zycia,zdrowia co w rezultacie robi z nich więźnia.Pobieraja dane ludzkie przez aplikację sąsiedzi,inwigilacja.Teraz doszły szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *