1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia Epuls.pl – serwis społecznościowy sprzed czasów NK i FB

Rozrywka

19.10.2021 14:36

Historia Epuls.pl – serwis społecznościowy sprzed czasów NK i FB

Online
9
2
0
9
2

Epuls to jeden z najstarszych serwisów tego typu w Polsce. Portal społecznościowy swego czasu cieszył się ogromną popularnością wśród młodzieży. Co przyczyniło się do spadku zainteresowania Epulsem? Przybliżamy historię i ostateczny upadek serwisu!

Czym był Epuls.pl?

Epuls.pl był serwisem społecznościowym, który rozpoczął swoją działalność w 2002 roku. Właścicielem portalu była firma Pixelate Graphics założona w Szwecji przez Grzegorza Gorczycę. Spółka zmieniła nazwę na Pixelate Ventures wraz z przeniesieniem działalności do Polski. Epuls.pl był projektem skierowanym do uczniów gimnazjów, szkół średnich oraz studentów. Oferował typowe dla serwisów społecznościowych funkcjonalności takie jak dyskusje, dodawanie zdjęć, tworzenie listy znajomych czy, grup. Korzystanie z serwisu było bezpłatne, każdy więc mógł założyć na nim swoje konto. Istniała jednak możliwość płatnego rozszerzenia funkcjonalności o dodatkowe obrazkowe emotikony czy teksty dla przyjaciół.

Historia portalu Epuls.pl

Serwis społecznościowy Epuls.pl był wzorowany na najpopularniejszym wówczas szwedzkim portalu LunarStorm, który do 2007 roku funkcjonował również w Wielkiej Brytanii i Danii. Oba te portale łączyła podobna szata graficzna oraz zbliżone funkcje. Epuls miał aż trzy wersje językowe, w latach 2002-2005 działała szwedzka wersja portalu, a w 2007 roku uruchomiono niemiecki serwis. Planowano otworzyć również rosyjską wersję portalu, jednak nigdy do tego nie doszło.

Epuls.pl w Polsce prężnie rozwijał się już od samego początku, gdy w 2002 roku wystartował. Jego rozrywkowy charakter przyciągał coraz więcej użytkowników. Wówczas największą konkurencją dla Epuls.pl były strony Fotka.pl, która rozpoczęła działalność rok wcześniej – w 2001 roku, oraz Grono.net – serwis wystartował w 2004 roku.

Epuls
Źródło: naszemiasto.pl

Dużym krokiem w rozwoju serwisu było pozyskanie kapitału od niemieckiego inwestora – funduszu Holtzbrinck Ventures należącego do grupy Holtzbrinck Gmbh. Oprócz głównego inwestora udziałowcami zostali również Oliver Jung, Peter Schupbach i Łukasz Gadowski. Epuls dostał wówczas wsparcie biznesowe i możliwość dalszego rozwoju.

Szczyt popularności

Gdy funkcję dyrektora zarządzającego zaczął pełnić Łukasz Mentel – były dyrektor ds. rozwoju Onetu, Epuls wyprzedził Google i wszystkie polskie portale pod względem czasu spędzonego na stronie przez użytkowników. Tak gigantyczne zainteresowanie pokazywało siłę serwisu jako społeczności. Według badań przeprowadzonych w 2007 roku przez Megapanel PBI/Gemius przeciętny użytkownik spędzał na serwisie Epuls 8 godzin i 7 minut miesięcznie.

Setki tysięcy nastolatków codziennie sprawdzało stronę Epulsa. Złoty okres serwisu to lata 2002-2008, w tamtym czasie mało kto w Polsce słyszał o Facebooku. O miejsca na podium walczyły trzy portale: Epuls.pl oraz wspomniane wcześniej Fotka.pl, oraz Grono.net.

serwis społecznościowy
Źródło: wykop.pl

W okresie świetności serwisu zostało założonych blisko 3 miliony kont, a do czerwca 2008 roku użytkownicy udostępnili na nim ponad 5 milionów zdjęć. Z badań wynika, że w 2006 roku, Epuls zyskiwał około 2 tysiące nowych użytkowników dziennie, a miesięczna ilość odsłon wskazywała ponad 250 milionów. Na duże znaczenie serwisu i gigantyczne zainteresowanie grupy docelowej wskazuje również współpraca Epulsa z mBankiem, która miała miejsce w 2005 roku.

Przyczyny spadku popularności

Korzystając z gigantycznej popularności strony Epuls, spółka Pixelate Ventures inwestowała w kolejne projekty, których głównym zadaniem miało być zatrzymanie użytkowników, którzy wiekiem i zainteresowaniami przestali pasować do grupy docelowej Epulsa. Osoby, które wyrosły z serwisu mogły znaleźć swoje miejsce na stronach takich jak Stylio.pl, Makeit.pl, czy Story.pl. W październiku 2008 roku firma Pixelate Ventures została kupiona przez wydawnictwo G+J Polska, co oznaczało, że portal Epuls.pl wraz z pozostałymi projektami został sprzedany, a fundusz Holtzbrinck Ventures pozbył się swoich udziałów.

upadek epuls
Źródło: dobreprogramy.pl

Nowy właściciel postanowił całkowicie zmodernizować serwis. Wprowadzono przede wszystkim zupełnie nowy interfejs portalu, szereg funkcji oraz zmieniono wygląd profili użytkowników. Plany były bardzo ambitne, jednak spaliły na panewce. Szereg niepowodzeń zapoczątkowała awaria serwerów serwisu, która miała miejsce na kilka dni przed planowanym wprowadzeniem wszystkich zmian w życie. Spowodowało to, że nowa wersja została uruchomiona wcześniej (6 maja 2009 roku). Niestety jedynie część strony uległa aktualizacji, pozostałe podstrony wyświetlały się w starej wersji. Zmiana layoutu nie spotkała się z aprobatą użytkowników i w ciągu 10 miesięcy (od stycznia do października 2009 roku) strona zaczęła notować pogarszające się statystyki, tracąc blisko 700 tysięcy użytkowników.

Ostateczny upadek serwisu

Epuls coraz bardziej marniał, odnotowując kilka poważnych awarii serwerów. Ich konsekwencją było utracenie przez użytkowników wielu wartościowych treści – a nawet skasowanie wszystkich klubów. O przyczynie radykalnego spadku popularności serwisu mówiło się wówczas wiele. Płatne usługi, które zdecydowanie podrożały w stosunku do poprzednich wersji, również miały swoje konsekwencje. Funkcjonowanie serwisu zaburzały także bezustannie wyskakujące reklamy.

Z każdym rokiem liczba użytkowników zmniejszała się o kilkanaście tysięcy. Według statystyk od 2010 roku liczba miesięcznych odwiedzin serwisu wynosiła od 200 do 300 tysięcy. Gigantyczny regres portalu sprawił, że użytkownicy masowo szukali alternatywy, którą znaleźli w prężnie rozwijającej się stronie NaszaKlasa.pl. Epuls bezpowrotnie tracił ostatnich użytkowników, a marne statystyki serwisu tylko potwierdzały jego upadek. W pewnym okresie działalności Epuls stał się zapomnianą witryną z mnóstwem spamu i reklam. W grudniu 2016 roku podano informację, że serwis społecznościowy Epuls zostanie zamknięty 1 lutego 2017 roku.

zamknięty serwis społecznościowy firmy Pixelate Graphics
Źródło: dobreprogramy.pl

Ostatecznie z odnoszącego sukces portalu społecznościowego, który miał niezwykle dobry start i zaangażowanych odbiorców, Epuls stał się historycznym przykładem mocno zaniedbanego serwisu. Jego potencjał nie został wykorzystany, a nowe portale rozrywkowe takie jak NaszaKlasa czy Facebook okazały się zbyt silną konkurencją. Na domiar złego błędy zarządu przypieczętowały ostateczny koniec projektu.

Źródło obrazka głównego: wykop.pl

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.