epuls

Rozrywka

11.03.2022 14:54

Historia Epuls.pl – serwis społecznościowy sprzed czasów NK i FB

Biznes Online
13
2
0
13
2

Epuls to portal społecznościowy, który przetarł szlaki w polskim internecie. Zanim pojawiły się popularne serwisy takie jak Nasza Klasa czy Facebook, to właśnie na Epulsie skupiała się młodzież. Poznaj ciekawą historię polskiego portalu.

Czym był Epuls.pl?

Epuls to jeden z pierwszych polskich portali społecznościowych, który zyskał ogromną popularność wśród młodzieży. Serwis funkcjonujący w latach 2002-2017 za swoją grupę docelową obrał młodych ludzi w wieku szkolnym. Z Epulsu korzystali więc głównie studenci oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych.

Jak funkcjonował Epuls? Zasada działania strony była bardzo zbliżona do dzisiejszych portali społecznościowych. Każdy użytkownik portalu Epuls posiadał własny profil, na którym mógł udostępniać wpisy oraz publikować zdjęcia. Młodzież tworzyła w ten sposób coś na wzór pamiętnika w elektronicznej formie.

Wartością dodaną serwisu była również możliwość integracji ze znajomymi. Odbywała się ona poprzez komentowanie wpisów i kontaktowanie się w wiadomościach prywatnych. Oprócz tego można było dołączać do klubów, które stanowiły odpowiednik forów dyskusyjnych. Korzystanie z portalu było darmowe, ale za dodatkową opłatą można było uzyskać dodatkowe funkcje urozmaicające profil.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wszystkie funkcje Epulsu dziś nie wydają się niczym innowacyjnym. Jednak we wczesnych latach dwutysięcznych Epuls stanowił prekurskie rozwiązanie. Portal społecznościowy powstał, zanim pojawili się tacy giganci jak Facebook czy Instagram.

Historia portalu Epuls.pl

Choć Epuls.pl był polskim portalem społecznościowym, to jego korzenie znajdują się w Szwecji. Założycielem Eplusu był bowiem mieszkający w Skandynawii Grzegorz Gorczyca. Początkowo mężczyzna pracował w zagranicznej firmie, która tworzyła profesjonalne rozwiązania technologiczne. Zyskał tam doświadczenie, dzięki któremu zrealizował wizję stworzenia społeczności internetowej dla polskiej młodzieży.

Gorczyca założył firmę Pixelate Graphics i zajął się projektowaniem Epuls.pl. Portal społecznościowy wzorowany był na serwisie Lunarstorm, który funkcjonował w Szwecji od 2000 roku. Funkcjonalności oraz szata graficzna Epulsu przypominały te ze skandynawskiego odpowiednika. Podobnie jak Lunarstorm, Epuls rozwinął się również w kilku wersjach językowych. Oprócz polskiej odsłony funkcjonowały też szwedzkie i niemieckie portale. Istniał również projekt rosyjskojęzycznej strony Epuls. Nie został on jednak oficjalnie uruchomiony.

Epuls
Źródło: naszemiasto.pl

W 2005 roku Epuls.pl nawiązał współpracę z mBankiem, który stanowił pierwszy polski bank internetowy. W ramach kolaboracji portal połączono z serwisem internetowym izzyBanku. Rok 2006 to kolejna ważna data w historii Epulsu. Wtedy Grzegorz Gorczyca przeniósł swoją działalność do Polski i zmienił nazwę firmy na Pixelate Ventures.

Sprawdź też: Phishing – co to jest? Jak się przed nim bronić?

Popularność serwisu społecznościowego przyczyniła się do dynamicznego rozwoju spółki. W 2007 roku w Epuls zainwestował niemiecki fundusz Holtzbrinck Ventures. Rok później Pixelate Ventures zostało wykupione przez niemieckie wydawnictwo Gruner+Jahr Polska.

Szczyt popularności

Kilkanaście lat temu Epuls.pl był witryną, bez której życia nie wyobrażało sobie wiele młodych polek i polaków. Szczytowa forma serwisu internetowego przypada na lata 2002-2008. W tym okresie notowano niezwykle wysokie zainteresowanie wśród młodzieży.

W pierwszej dekadzie XX wieku Epuls stanowił jeden z najbardziej popularnych portali w polskim internecie. Przez pewien okres znajdował się nawet w top 10 najczęściej odwiedzanych witryn. W rankingu sąsiadował ze stronami takimi jak Allegro, Google, Interia czy Wirtualna Polska. Oprócz informacyjnych lub sprzedażowych gigantów Epuls miał również branżową konkurencję. Rywalizację o prym wśród społecznościowej strony internetu prowadził z polskimi serwisami typu Fotka, Nasza Klasa czy Grono.

serwis społecznościowy
Źródło: wykop.pl

W okresie szczytowej popularności na portalu Epuls.pl funkcjonowały 3 miliony kont. Za ich pomocą codziennie wysyłano około 17 milionów wiadomości. Natomiast w miesięcznym zestawieniu dało się wyróżnić 250 milionów odsłon serwisu. Przeważającą część użytkowników portalu stanowili Polacy. Jednak za granicą Epuls również zyskał grono odbiorców. Około 16% kont należało do obywateli Niemiec, Chin, Rosji i państw Skandynawii.

Przyczyny spadku popularności

Zastanawiając się nad przyczynami upadku portalu Epuls można by pomyśleć, że wykończyły go inne, zagraniczne serwisy. Jednak w rzeczywistości Epuls w dużym stopniu sam przyczynił się do swojego końca. Proces upadku serwisu rozpoczął się już w 2009 roku, kiedy to niemieccy inwestorzy postanowili unowocześnić portal. Miało być to duże przedsięwzięcie, do którego w formie testerów zaangażowano nawet popularnych użytkowników Epulsa.

Prace trwające 9 miesięcy miały wprowadzić dodatkowe funkcje i wygenerować nowy interfejs serwisu. Stary Epuls miał też uzyskać lepiej zorganizowaną strukturę. Pomyślano również o wprowadzeniu reklam, dzięki którym zarabiać mieli sami użytkownicy strony. Choć zmiany wydają się mieć pozytywny wydźwięk, to w rzeczywistości okazały się gwoździem do trumny popularnego serwisu społecznościowego.

upadek epuls
Źródło: dobreprogramy.pl

Problem pojawił się już w momencie wdrażania zmian. Serwery portalu uległy awarii i w niezamierzony sposób wprowadziły tylko część planowanych modyfikacji. Niektóre elementy uległy aktualizacji, a inne pozostały w niezmienionej formie. Użytkownicy źle przyjęli tak dużą wpadkę. Pomimo późniejszej naprawy niedociągnięć, ostateczny wygląd serwisu Epuls.pl nigdy nie został do końca zaakceptowany.

Sprawdź też: HitFilm Express – darmowe oprogramowanie do montażu wideo

Epulsowiczom nie podobała się nowa szata graficzna oraz logo serwisu. Jednak elementy te stanowiły tylko niewielki ułamek nieudanych zmian. W portalu zaczęły pojawiać się błędy informatyczne. Wykonanie najmniejszej czynności często wymagało zgody administratora, na którą czekało się nawet kilka dni. Dodatkowym minusem była podwyżka cen za płatne usługi i nachalne wyświetlanie reklam. Jakby tego było mało, Epuls przeżywał też plagę awarii serwerów.

Ostateczny upadek serwisu

Kumulacja wszystkich niedogodności wywołała drastyczny spadek ilości użytkowników portalu. Niezadowolenie z nowego Epulsa najlepiej pokazują dane, które odnotowano w 2010 roku. Z popularnego serwisu zostało wtedy usuniętych 700 tysięcy kont. Był to ogromny cios dla portalu społecznościowego.

W późniejszych latach miała miejsce stagnacja. Serwis Epuls nie poczynił żadnych poważnych kroków w celu odzyskania dominującej roli w polskim internecie. Użytkownicy zaczęli przenosić się na konkurencyjne strony takie jak Nasza Klasa czy też wchodzący do mody Facebook.

zamknięty serwis społecznościowy firmy Pixelate Graphics
Źródło: dobreprogramy.pl

Epuls łapał się ostatnich desek ratunku i próbował przekształcić swoją strukturę na portal do gier. Jednak zbyt niskie zainteresowanie dogorywającym serwisem, sprawiło, że pomysł spalił na panewce. W ostatnich latach funkcjonowania portal uznawany był za siedlisko spamu i reklam. Ostatecznie podjęto więc decyzję o jego likwidacji. W grudniu 2016 r. ogłoszono, że Epuls zostanie zamknięty z dniem 1 lutego 2017 roku.
Portal Epuls w czasach swojej świetności był jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych w Polsce. Jego upadek stanowi dowód na to, że nieprzemyślane decyzje i niedopracowane elementy potrafią skutecznie zrazić internautów. Nieistniejący już portal pozostanie jedynie nostalgicznym wspomnieniem w głowach byłych użytkowników.

Sprawdź też: Darmowe V-dolce w Fortnite – jak je zdobyć?

Źródło obrazka głównego: wykop.pl

13
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *