aplikacje do rozpoznawania roślin

Poradniki

20.08.2021 13:13

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania roślin — zidentyfikuj każdą roślinę!

Online Programy i aplikacje
15
1
0
15
1

Kiedyś rozpoznawanie drzew po ich liściach było jednym z zadań na lekcjach biologii. Obecnie czynność ta może odbywać się za pomocą dedykowanych aplikacji. Jak działa aplikacja do rozpoznawania roślin na telefon? Jakie narzędzia warto wziąć pod uwagę?

Być może zdarzyło Ci się zachwycić wyglądem pięknej rośliny podczas spaceru w lesie.  A może zachwycił Cię krzew w ogrodzie sąsiada, ale nie wiesz, jak się nazywa? Tradycyjne atlasy roślin odeszły już do lamusa. Teraz z pomocą przychodzą aplikacje do rozpoznawania roślin. Które z nich są najlepsze?

PlantNet — tę apkę cechuje wysoka skuteczność

PlantNet (a właściwie: Pl@ntNet) to aplikacja do rozpoznawania roślin, która ma w swojej bazie ponad 20 tysięcy gatunków, głównie z Europy Zachodniej i części Ameryki Południowej. Projekt Pl@ntNet powstał we Francji w 2009 roku, a w 2013 roku światło dzienne ujrzała aplikacja na smartfony. 

Obecnie baza danych projektu obejmuje przynajmniej 19 rejonów geograficznych na świecie, a identyfikacja odbywa się przez załadowanie do aplikacji wybranego zdjęcia rośliny oraz dodanie opisu, co się na nim znajduje (liść, kwiat, czy może kora łodygi lub drzewa). 

aplikacje do rozpoznawania roślin - PlantNet
Źródło: plantnet.org

Opcjonalnie można podać swoją lokalizację, co zawęzi wynik wyszukiwania do roślin z naszej części świata. W odpowiedzi podawana jest nazwa gatunku oraz link do opisu w Wikipedii. Mimo że z tej aplikacji do identyfikowania roślin można z powodzeniem korzystać w Polsce, to warto mieć na uwadze, że zarówno nazwy, jak i opisy są wyłącznie anglojęzyczne. 

PlantNet najczęściej wspominana jest w rankingach najskuteczniejszych narzędzi do rozpoznawania roślin. Jest to też prawdopodobnie najbardziej popularna aplikacja tego typu wśród użytkowników smartfonów.

Zobacz: Najlepsze aplikacje do Instagrama i Insta Stories – obróbka zdjęć, zarządzanie kontem itd.

iNaturalist — aplikacja do rozpoznawania roślin z ogromną społecznością

Portal iNaturalist jest ogromnym serwisem społecznościowym miłośników botaniki powstałym we współpracy z California Academy of Sciences oraz National Geographic. Sama aplikacja jest jedynie dodatkiem portalu tworzonego przez przyrodników, biologów i wolontariuszy. 

Członkowie społeczności poprzez aplikację dzielą się swoimi zdjęciami roślin i zwierząt, opisami, obserwacjami, a także wyszukują dodatkowe informacje na temat obserwowanych zjawisk. Można też tworzyć własne projekty badań i obserwacji. Baza danych jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. 

iNaturalist
Źródło: inaturalist.org

Mobilna apka umożliwia rozpoznawanie gatunków roślin, ale też dodawanie własnych obserwacji do ogólnodostępnej bazy. Ten projekt non-profit jest ciągle rozwijany w sieci współpracujących stowarzyszeń i fundacji — wszystko w imię nauki i zachowania dziedzictwa przyrody.

FlowerChecker — skuteczny identyfikator, niestety drogi

Aplikacja do rozpoznawania roślin FlowerChecker działa na podobnej zasadzie, co PlantNet. Użytkownik wykonuje fotografię smartfonem i wysyła ją do aplikacji FlowerChecker. Zdjęcia obecnie identyfikowane są przez prawdziwych ludzi (na zespół FlowerChecker składało się w pewnym momencie kilkudziesięciu naukowców), co stanowi podstawową różnicę między FlowerChecker a bardziej popularnym PlantNet. 

Obecnie twórcy pracują nad stworzeniem algorytmu rozpoznawania roślin opartego o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Projekt Plant.Id ma zastosowanie komercyjne wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie rozpoznawanie interesujących nas gatunków. 

FlowerChecker
Źródło: youtube.com

Plant.Id Air to kolejne narzędzie od twórców FlowerChecker. Tworzy ono geograficzne mapy botaniczne na podstawie zdjęć z obiektów latających (np. dronów). Aplikacja FlowerChecker jest niestety usługą płatną — płaci się za każde rozpoznane zdjęcie. 

Koszt korzystania to niecały 1 USD za każdą zidentyfikowaną roślinę. Opłata jest jednak w pełni uzasadniona. Za rozpoznaniem rośliny stoją w końcu prawdziwi ludzie, na dodatek naukowcy. Recenzje tej alternatywy dla PlantNet są jednoznacznie pozytywne — trafność identyfikacji jest imponująca.

Sprawdź: Najbardziej przydatne aplikacje na Androida w 2021 – musisz je mieć w swoim telefonie!

PlantSnap — alternatywa dla PlantNet

Kolejna aplikacja do roślin, PlantSnap dostępna jest za darmo na Androida i oferuje bezpłatne sprawdzenie do 10 zdjęć roślin dziennie. Zasada działania jest taka sama, jak w PlantNet: robimy zdjęcie, wrzucamy je do aplikacji, po czym następuje automatyczna identyfikacja. 

Niestety opinie i recenzje PlantSnap nie pozostawiają złudzeń — twórcy mają jeszcze sporo do zrobienia, aby stać się realną alternatywą dla PlantNet. Przede wszystkim niedopracowane jest samo automatyczne rozpoznawanie roślin — użytkownicy zwracają uwagę na błędną identyfikację głównie drzew i krzewów iglastych. 

PlantSnap
Źródło: kickstarter.com

Kolejną wadą aplikacji jest wyświetlanie nazw roślin po łacinie. O ile nazwy w języku angielskim dość łatwo można przetłumaczyć na język polski, to nazewnictwo łacińskie może sprawiać pewne problemy.

Inne aplikacje do rozpoznawania roślin za darmo

Wymienione wyżej programy to tylko kilka ciekawych narzędzi, które mogą pomóc w identyfikacji drzew czy kwiatostanu. Rośliny można rozpoznawać również za pomocą innych, najczęściej darmowych narzędzi. Zagraniczne serwisy internetowe w pierwszej kolejności wymieniają programy Garden Compass, Leafsnap oraz Blossom, który jest dostępny tylko na systemy od Apple.

Warto poświęcić też nieco uwagi narzędziu o nazwie SmatPlant. Aplikacja jest o tyle ciekawa, że umożliwia tworzenie katalogu własnych roślin doniczkowych i ogrodowych. Katalog ten może być zintegrowany z kalendarzem czynności pielęgnacyjnych, jakie należy wykonać w ciągu całego roku. 

Leafsnap
Źródło: pinterest.ie

Podobnie działa PictureThis — oprócz rozpoznania roślin program przekazuje wskazówki, jak o nie dbać. Dla osób, które nie radzą sobie zbyt dobrze z językiem angielskim, z odsieczą przychodzi polski Atlas Roślin dostępny jako aplikacja na Androida. Również apka Like That Garden podaje nazwy roślin w języku polskim, choć obecnie jest już płatna. 

Na koniec warto wspomnieć o natywnej aplikacji dla Androida: Google Lens. Jest ona dostępna za darmo w Sklepie Play. Na większości smartfonów jest już preinstalowana, więc wystarczy tylko ją znaleźć i uruchomić. Google Lens pozwala na rozpoznawanie przedmiotów, obiektów, zwierząt, roślin po nakierowaniu na nie obiektywu aparatu. Z pewnością nie jest to tak zaawansowane narzędzie, jak PlantNet, jednak dla niektórych użytkowników może wystarczyć.

Jak sądzicie, czy w przyszłości rośliny będą identyfikowane przez sztuczną inteligencję? A może raczej zaufalibyście zespołowi naukowców? Dajcie nam znać w komentarzach.

Google Lens
Źródło: android.com.pl
15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *