Grepolis

Rozrywka

20.01.2023 11:21

Grepolis – gra strategiczna PC na przeglądarkę o zarządzaniu polis

Gry Online
3
1
0
3
1

Grepolis to gra osadzona w realiach antycznej Grecji, w której to głównym celem jest rozwijanie naszego polis i budowanie jego potęgi. Jak dokładnie wygląda mechanika gry i jakimi ciekawymi rozwiązaniami może pochwalić się ten tytuł?

Gry przeglądarkowe nadal mają się dobrze. Owszem, ich szczyt popularności już dawno minął, lecz nadal są one w stanie przekonywać do siebie nowych graczy i utrzymywać przy sobie oddaną społeczność. Idealnym tego przykładem jest Grepolis darmowa gra strategiczna, do której uruchomienia potrzebujemy tylko i wyłącznie przeglądarki internetowej!

Grepolis – zbuduj własne greckie polis w antycznej Grecji. Mechanika gry

Gra przeglądarkowa Grepolis jest osadzona, jak sama nazwa zresztą to dobitnie wskazuje, w starożytnej Grecji, równocześnie będąc przesiąkniętą nawiązaniami do tamtejszej mitologii. Sedno gry jest bardzo podobne do wielu podobnych gier strategicznych. Naszym głównym celem jest rozbudowa naszego polis, czyli państwa-miasta. Zaczynamy z niewielką osadą położoną na wyspie, lecz tylko od naszych umiejętności i znajomości mechaniki gry zależy, jak szybko nasze greckie polis stanie się metropolią, która będzie w stanie rzucać wyzwanie miastom innych graczy.

Jak zaś przebiega sama rozgrywka? Dostępnych mamy trzynaście różnych typów budynku oraz tak zwane monumentalne budowle (cuda świata) – w tym przypadku jest ich osiem typów. Każda z nich pozwala nam na uzyskanie nowych zdolności oraz odkrycie nowych ulepszeń, dzięki czemu możliwy będzie rozwój naszego miasta. Gra oferuje również korzystanie z Akademii, która dodatkowo napędza nasz progres – z jej pomocą jesteśmy w stanie przyspieszać budowę, a także rozpocząć ekspansję na inne wyspy. Oczywiście do niej potrzebne są odpowiednie siły – to właśnie dlatego jedną z najważniejszych mechanik gry jest tworzenie mocnego wojska, które możemy wzbogacić między innymi o mitologicznych sojuszników. 

Grepolis
W grze naszym celem będzie rozbudowa polis, czyli miasta-państwa

Grepolis – światy dostępne w grze i greccy bogowie

Bardzo ważną mechaniką gry są światy Grepolis. Są to tak naprawdę serwery, na których jesteśmy w stanie zaczynać zabawę i podbój na nowo. Dodatkowo każdy świat może posiadać pewne różnice dotyczące mechaniki gry, dzięki czemu każdy gracz jest w stanie wybrać świat, który najbardziej mu odpowiada. Może chodzić tu chociażby o szybkość generowania zasobów, obecność systemu morale, czy włączona jest ochrona początkujących, a także jacy bogowie i herosi są dostępni w danym świecie.

No właśnie, będąc przy temacie bogów – są oni integralną częścią rozgrywki, a przecież antyczna Grecja oferuje nam naprawdę szeroki panteon. Możemy poprosić o łaskę jednego z ośmiu bogów: Afrodytę, Aresa, Artemidę, Atenę, Hadesa, Herę, Posejdona czy Zeusa. To bardzo ważny wybór, bowiem wpływa to na nasze zdolności bitewne i opcje rozwoju naszego polis. 

Sprawdź też: Polecane gry przeglądarkowe – w co trzeba zagrać?

Kiedy powstaje nowy świat w Grepolis? Jest to cykliczne wydarzenie, a rotacja światami jest spora. Najczęściej nowe światy powstają co 1-2 miesięcy.

Grepolis – gra online ze znajomymi? Przeglądarkowa rozgrywka oparta na sojuszach

Gry online oczywiście bazują na kontakcie z innymi ludźmi i nie inaczej jest w przypadku Grepolis. Bardzo ważną częścią całego doświadczenia jest zawieranie znajomości i sojuszy. Dzięki temu będziemy znajdowali się pod osłoną naszych sprzymierzeńców, co jest w stanie pomóc nam w podbojach i spokojnym rozwoju naszego polis. Społeczność wokół gry, mimo że została ona stworzona w 2009 roku, jest nadal bardzo zżyta, a forum Grepolis wciąż tętni życiem. To świetne miejsce zarówno dla osób zaczynających przygodę z tym światem, jak i starych wyjadaczy.

Grepolis - bogowie
W bojach toczących się w antycznej Grecji, naszymi sprzymierzeńcami mogą stać się mieszkańcy Olimpu. Zyskujemy wtedy liczne korzyści i potężne jednostki, które nas wspierają w walce

Czy Grepolis to darmowa gra przeglądarkowa? Jakie mikropłatności w niej występują?

Gry na przeglądarkę z reguły cechują się systemem free-to-play i oczywiście Grepolis również korzysta z takiego modelu. Wymagania sprzętowe są naprawdę niewielkie – nie tylko dlatego, że stare gry online były dostosowywane do słabszych urządzeń. Nie spotkamy się tutaj z graficznymi fajerwerkami, lecz z drugiej strony nie musimy obawiać się, że w naszym przypadku gra nie będzie działać płynnie.

Oczywiście jak w praktycznie każdej darmowej grze mamy tutaj również do czynienia z systemem mikropłatności. Nie jest on jednak zbytnio inwazyjny – za prawdziwe pieniądze otrzymujemy dostęp raczej do przedmiotów kosmetycznych, które nie wpływają w znaczącym stopniu na rozgrywkę.

Sprawdź też: Niepozorna Tibia i jej ogromny sukces. Informacje o popularnym MMORPG

Aktualności w Grepolis – nowy świat i wydarzenia specjalne

Żadna gra nie jest w stanie przeżyć długo, jeżeli nie jest dostatecznie wspierana przez producentów. Nawet najlepsza społeczność nie będzie w stanie przetrwać w martwej grze. Na szczęście jednak gracze Grepolis nie muszą narzekać na nudę – strona z aktualnościami pokazuje, że tytuł nadal jest naprawdę mocno wspierany.

Poza wspomnianymi nowymi światami, które są regularnie dodawane do gry, możemy również wspomnieć chociażby o rywalizacjach pomiędzy sojuszami (również poza samą mechaniką gry, np. zabawy typerskie), a także eventach, jak igrzyska olimpijskie, które są dodawane na serwerach i znikają po jakimś czasie. Pozwala to na zdobywanie unikalnych nagród, które pomagają w ulepszaniu swojego polis.

kody rabatowe morele

Źródło obrazów: pl.grepolis.com

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *