1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak szybko przesłać duży plik? Przesyłanie plików przez Internet krok po kroku

Poradniki

13.05.2021 12:56

Jak szybko przesłać duży plik? Przesyłanie plików przez Internet krok po kroku

Online Programy i aplikacje
6
0
0
6
0

Często zdarza się, że potrzebujesz przesłać duży plik? Nie wiesz jak szybko udostępnić materiały o sporych rozmiarach za darmo przez Internet? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich i tłumaczymy krok po kroku jak przesłać plik, który zajmuje dużo miejsca.

Jak przesłać za darmo duży plik?

Plik danych, które zajmują dużo miejsca, można przesłać na kilka sposobów. Istnieją darmowe serwisy, które oferują usługę udostępniania materiałów online. Wiele z nich pozwala nie tylko na sprawne przesłanie pliku, lecz także na szybkie jego pobranie, co niewątpliwie staje się plusem, kiedy liczy się dla Ciebie czas przekazania danych.

Oprócz internetowych serwisów, których funkcja zawęża się wyłącznie do szybkiego transferu danych, popularne są także chmury internetowe. Są to tzw. wirtualne dyski, na których możesz umieścić pliki różnego rodzaju, np. zdjęcia, pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, pliki wideo, a nawet programy.

Jak szybko przesłać plik - chmura
Internet oferuje wiele narzędzi do przesyłania plików

Platformy, które oferują usługę przechowywania danych na serwerach zewnętrznych, mają darmowe plany. Po zarejestrowaniu swojego konta możesz umieścić tam pliki, którymi chcesz się podzielić. Następnie osoba, która ma odebrać plik, powinna mieć dostęp do Twojego dysku.

Najczęściej udostępnianie plików w chmurze odbywa się za pomocą wygenerowania linku dostępu. Użytkownik, który wejdzie w posiadanie takiego linku, może oglądać i pobierać zamieszczone na dysku pliki. Dostęp do danej chmury można ustawić z poziomu administratora, tworząc konto dla wybranego użytkownika – wtedy link nie będzie potrzebny. Jako administrator swojej chmury sam wybierasz osoby, które mogą korzystać z wybranych plików.

Wracając do platform internetowych, które oferują transfer danych, należy zaznaczyć, że istotną ich cechą jest krótkoterminowość. Pliki, które udostępniasz za ich pośrednictwem, są dostępne maksymalnie kilka dni. Wirtualne dyski pozwalają na przechowywanie plików znacznie dłużej – są one zapisane na danym serwerze i nie znikają z niego przez cały czas trwania wykupionego abonamentu lub dopóki ich nie usuniesz – jak w przypadku darmowych chmur.

Podstawowe informacje o szybkim transferze plików

Szybki transfer danych online to usługa, z której korzystają miliony użytkowników Internetu. Dlaczego powstały platformy, które umożliwiają przesyłanie dużych plików, skoro zwykle używa się do tego celu poczty internetowej? Niestety, wiele popularnych skrzynek pocztowych w wersji darmowej pozwala na przesyłanie plików do ok. 25 MB.

Reklama

Stąd też zrodziła się potrzeba stworzenia narzędzi, które umożliwią darmowe przesyłanie dużych załączników. Gmail, przy próbie przesłania większej ilości danych, automatycznie zadaje pytanie, czy zapisać plik w wirtualnym dysku i udostępnić wybranej osobie. Korzystanie z tego typu rozwiązań wiąże się jednak z zabieraniem miejsca w chmurze. Aby ominąć ten problem, powstały platformy, za pośrednictwem których transferujemy wybrany plik, nie zapisując go.

Programy do transferu danych online proponują darmowe pakiety, które umożliwiają przesyłanie plików z dość dużą szybkością. Mówimy tu o prędkości transferu plasującej się w granicach 5 MB/s. Niektóre aplikacje pozwalają na przesyłanie plików z szybkością nawet 15 MB/s. A jak duże załączniki możemy przesyłać za darmo?

W darmowych pakietach proponowanych przez operatorów masz możliwość przesłania od 2 do 7 GB. Pliki, które udostępnisz za pomocą serwisu do transferu danych, będą dostępne do pobrania przez maksymalnie tydzień. Jeżeli potrzebujesz większego transferu, możesz skorzystać z dostępnych abonamentów.

Przesyłanie plików – jak to zrobić? Krótka instrukcja krok po kroku

Większość aplikacji do szybkiego transferu plików online działa podobnie. Udostępnianie plików odbywa się w prosty sposób, z reguły bez konieczności zakładania nowego konta użytkownika. Jest to duży plus, zważywszy na fakt, że chmury internetowe, choć mają podobne funkcje, często wymagają rejestracji użytkowników.

Aby przesłać załącznik, wejdź na stronę wybranego operatora. Znajdziesz tam krótki formularz, który wygląda podobnie, niezależnie od wybranego programu. Na początku wybierz opcję Add File / Dodaj Plik. Wybierz materiały, które chcesz udostępnić. Po dodaniu swoich załączników uzupełnij dane.

Powinieneś wpisać adres e-mail odbiorcy Twojej wiadomości z załącznikiem oraz swój adres e-mail. Możesz też ustawić hasło dostępu – pamiętaj, żeby przekazać je odbiorcy inną ścieżką, niż przez e-mail, dla zachowania większego bezpieczeństwa danych.

Jak szybko przesłać duży plik - smartfon
Dzięki usługom umożliwiającym przesyłanie plików możemy przenosić dane także z i na telefon

W niektórych programach możesz zaznaczyć opcję automatycznego niszczenia pliku po dostarczeniu go do adresata. Istnieje też funkcja, pozwalająca na wybór czasu przechowywania pliku na serwerze. Z reguły jest to maksymalnie 7 dni, więc nie musisz się martwić, że Twoje prywatne dane będą zalegały na wirtualnym serwerze.

Jeżeli jest taka potrzeba, wpisz wiadomość tekstową do swoich załączników. Wygląda to naprawdę podobnie do interfejsu tworzenia nowej wiadomości e-mail, więc nie martw się – na pewno sobie poradzisz. Kończąc operację, kliknij opcję Transfer i poczekaj, aż program wyśle Twoją wiadomość.

Najlepsze strony do przesyłania plików

W sieci możesz znaleźć wiele stron, które umożliwiają szybki transfer plików. Jeżeli chcesz przesłać komuś dokument o dużym rozmiarze, skorzystaj z jednej z naszych propozycji – wybraliśmy najlepsze pod względem szybkości transferu i dostępnych możliwości programy online do przesyłania plików.

SendGB

Portal SendGB oferuje darmowy transfer plików do 5 GB. Czas przechowywania plików na serwerze wybierasz sam, jednak jest też opcja, która pozwala na zniszczenie pliku – usunięcie go z serwera, zaraz po tym, jak zostanie pobrany przez odbiorcę (lub kilku odbiorców, zależnie od tego, czy wysyłasz plik jednej osobie, czy wielu). Prędkość pobierania to aż 15 MB/s. Aby skorzystać z serwisu, wejdź na jego stronę internetową.

WeTransfer

WeTransfer to popularna platforma do przesyłania danych online. W darmowym programie możesz wysłać plik do 2 GB. Proces wysyłania pliku przebiega podobnie do pisania wiadomości e-mail z załącznikiem. Szybkość transferu u tego operatora to ok. 4,5 MB/s.

TransferNow

Strona TransferNow pozwala na darmowe przesyłanie plików do 5 GB. Jeśli potrzebujesz wysłać więcej, w pakiecie Premium możesz korzystać z transferu do 50 GB. Szybkość transferu sięga tutaj 5 MB/s.

BlueCloud Pro

Chmura internetowa BlueCloud Pro to miejsce, w którym możesz przechowywać pliki lub użyć z poziomu strony darmowego transferu do 7 GB przy prędkości przesyłania ok. 5 MB/s. Jeśli interesuje Cię korzystanie z wirtualnego dysku, zapłacisz za plany od 100 do 500 GB pamięci od 29,90 zł do 49,90 zł miesięcznie.

Jest to dobra opcja jeżeli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na swoje pliki i często dzielisz się nimi z innymi osobami. Chmury świetnie sprawdzają się w firmach przy pracy zdalnej, ale też w przypadku, gdy Twoja firma pracuje z klientem na różnych plikach. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce na PC, a tym samym pieniądze, które wydałbyś na dodatkowe dyski do przechowywania płynnych danych.

Jak przesłać duży plik mailem? Co załączyć?

Jeżeli nie chcesz korzystać z usług portali dedykowanych do transferu danych, możesz też sprawdzić, jak przesłać duży plik mailem. Aby było to możliwe, wybrany załącznik, przed dodaniem do wiadomości, musi zostać skompresowany. Taki zabieg zmniejszy jego rozmiary i będzie można wysłać plik, korzystając ze standardowej skrzynki mailowej.

Kompresja plików przydaje się także wtedy, kiedy mamy do wysłania dużo załączników, np. zdjęć lub dokumentów. Takie materiały scala się do jednego folderu, który zajmuje mniej miejsca, niż pliki dołączane do wiadomości osobno. Do wykonania takiego zabiegu potrzebny będzie Ci program do kompresji danych. Popularnym wyborem jest darmowy 7-Zip.

Reklama
Jak szybko przesłać duży plik - mail
Wysyłanie dużych plików drogą mailową jest często utrudnione

Po zainstalowaniu odpowiedniej wersji programu (32- lub 64-bitowa wersja, zależnie od systemu), wybierz pliki w eksploratorze Windows i z poziomu menu kontekstowego, wybierz zakładkę 7-Zip, następnie kliknij opcję Dodaj do archiwum. Program tworzy nowy folder z wybranymi przez Ciebie plikami.

Ważną i przydatną funkcją 7-Zip jest możliwość nadania hasła dostępu do plików. Po wybraniu funkcji Dodaj do archiwum, pojawi się okno zadań. Aby ustawić kod dostępu, odszukaj w okienku polecenia Szyfrowanie – wprowadź wybrany ciąg znaków i potwierdź jego użycie. Możesz też dodatkowo wybrać metodę szyfrowania: ZipCrypto lub AES-256.

Po tych zabiegach możesz dodać plik z danymi o mniejszym rozmiarze do wiadomości e-mail. Aby zachować bezpieczeństwo dostępu do dokumentów, zadbaj o to, by hasło trafiło do odbiorcy innym kanałem informacji, chociażby telefonicznie. Dzięki temu Twoje pliki nie trafią w niepowołane ręce.

Dzielenie się dużymi plikami może wydawać się problematyczne, jeżeli nie wiesz, jakich narzędzi użyć, by usprawnić ten proces. Przedstawiliśmy Ci sporo możliwości darmowego transferu plików. Teraz możesz dokonać optymalnego dla siebie wyboru i cieszyć się szybkim udostępnieniem danych w gronie znajomych lub pracowników Twojej firmy.

Pamiętaj, że transfer plików online jest bezpiecznym wyborem – pliki są szybko usuwane z serwerów zewnętrznych i dodatkowo możesz zabezpieczać je hasłem. Korzystanie z tego typu rozwiązań jest naprawdę proste i usprawnia pracę. Sprawdź, jak łatwo można udostępniać pliki i wypróbuj proponowane przez nas opcje. Do dzieła!

Potrzebujesz dużo miejsca na kopię zapasową? Wybierz dysk zewnętrzny

Reklama
6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.