najmniejsze miasto na świecie obraz główny

Rozrywka

21.10.2021 14:39

Jakie jest najmniejsze miasto na świecie? Położenie, populacja, informacje

Online
13
1
3
13
1

Najmniejsze miasto na świecie liczy sobie tylko 30 mieszkańców. Miejscowość ta znajduje się całkiem blisko Polski. A jakie jest najmniejsze miasto w naszym kraju?

Najmniejsze miasto na świecie – Hum

Hum to najmniejsze miasto na świecie. Powierzchnia tej miejscowości jest naprawdę niewielka, ponieważ jest to zaledwie 990 metrów kwadratowych, a mieści się na niej kilka domów, karczmę, dwa kościoły, dwie wieżyczki i kilka sklepów. Hum znajduje się w samym sercu Istrii, czyli największego półwyspu Chorwacji, który nazywany jest także chorwacką Toskanią. 

Wewnętrzna część tego regionu jest pełna zielonych wzgórz i gór, a także wielu małych miasteczek, które powstały ze średniowiecznych miast. Hum znajduje się około 9 kilometrów na południe od miasta Buzet, a najciekawszą drogą prowadzącą do niego jest aleja glagoljaša, która ciągnie się od miasta Rocha. 

najmniejsze miasto na świecie - Hum
Najmniejsze miasto świata Hum, widziane z lotu ptaka

W Hum mieszka zaledwie 30 mieszkańców, aczkolwiek ta populacja się stale waha. Co ciekawe, w mieście zachował się pierwotny układ dróg i domów, więc na próżno szukać tam nowoczesnych budowli. Można powiedzieć, że czas tam się zatrzymał w okresie średniowiecza.

Co ciekawe Hum ma wszystkie cechy miejskie. Pomimo niewielkich rozmiarów znaleźć w nim można wszystkie typowe usługi miejskie. Jeśli chodzi o nocleg, to jest on dostępny w dwóch domach, w których znajdują się pokoje dla turystów. Z pewnością jest to miasto, które warto odwiedzić, bo robi ogromne wrażenie mimo niewielkiej powierzchni i ilości mieszkańców. 

Zobacz: Miasto przyszłości – wszystko o inteligentnych miastach. Założenia, cele, aktualne projekty innowacyjnych miast (2021)

Najmniejsze miasto Polski

Wiadomo, jakie jest najmniejsze miasto na świecie, a jakie jest w Polsce? Opatowiec to miejscowość, która w 2019 roku odzyskała prawa miejskie. Położona ona jest w województwie świętokrzyskim, przy granicy z Małopolską. Najmniejsze polskie miasto zamieszkuje około 340 mieszkańców, ale ta liczba waha się podobnie, jak w przypadku Hum. Dla porównania największa wieś w Polsce liczy sobie ponad 12 700 mieszkańców.

najmniejsze miasto w Polsce
Opatowiec – najmniejsze miasto w Polsce | Źródło: ug.opatowiec.pl

Opatowiec słynie ze wspaniałych koni, które stale przyciągają entuzjastów sportów konnych z całego kraju. Co roku organizowana jest specjalna impreza z pokazami wierzchowców i bryczek. Miasto położone jest na terenie Koszycko-Opatowieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Do innej dużej miejscowości najbliżej jest do Kielc. Opatowiec może pochwalić się wieloma pięknymi zabytkami. Znajduje się w nim podominikański kościół św. Jakuba Starszego Apostoła z XV wieku, cmentarz z okresu I wojny światowej oraz dwie barokowe figury pochodzące z XVIII wieku. 

Jeśli więc nie masz okazji zwiedzić Hum, to możesz przekonać się, jak żyje się w najmniejszym mieście w Polsce. Z pewnością jest to niesamowita przygoda, tym bardziej że tereny wokół Opatowca są przepiękne. 

13
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Jeśli ma 900 m Kw. to jest to powierzchnia małej działki budowlanej dla jednego domu. Jakim więc cudem zmieściły się dwa kościoły pare kamienczek itp.Ty to budynki dla Guliwera? W paru miejscach widziałam te informacje o powierzchni i dziwi mnie brak wyobraźni lub elementarnej wiedzy o powierzchni terenu piszących i powtarzający h te dane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *