Miasta przyszłości to jednocześnie nowoczesność i konieczność. Na ten temat powstają nowe materiały oraz dokumenty, jednak czym właściwie jest miasto przyszłości? Z tego materiału dowiesz się, jakie założenia i cele będą spełniały ich projekty. Jakie są najnowsze informacje o nowych miastach przyszłości?
Miasto przyszłości, czyli jakie? Definicja miasta przyszłości
Coraz częściej spotykamy się z terminem miasto przyszłości, czy też inaczej smart city. Czym właściwie ono jest lub będzie? Powstanie inteligentnych i przyjaznych ludzkości miast to konieczność. Szacuje się, że do 2050 roku aż 66% ludności będzie żyło w ośrodkach miejskich, a niektóre badania wskazują na jeszcze wyższe liczby.
Zobacz też: Internet of Things, czyli Internet rzeczy – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o IoT
Szybki napływ ludności do miast sprawia, że ich włodarze muszą wdrażać inteligentne rozwiązania, które zwiększą komfort życia społeczności oraz zredukują szkodliwy wpływ funkcjonowania miasta na zasoby naturalne oraz środowisko. Miasta przyszłości mają dążyć do jak największej samowystarczalności.
Miasta przyszłości to koncepcja, która zakłada stworzenie ekologicznych struktur miejskich, w których energia powstaje z odnawialnych źródeł, a konsumpcja i produkcja spożywcza odbywa się w zgodzie z najwyższymi standardami ekologicznymi. Nowoczesność w tym wydaniu to również dbanie o zasoby naturalne, które nie są nieskończone.
Przyszłość ośrodków miejskich to również ich cyfryzacja i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie medycyny, transportu miejskiego, czy też obsługi administracyjnej mieszkańców. W tym wydaniu nowoczesne technologie będą służyć nie tylko planecie, ale również społecznościom miejskim.
Największe zalety innowacyjnych, inteligentnych miast przyszłości
Powstanie koncepcji inteligentnych miast przyszłości determinowane jest chęcią zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego miasta oraz zwiększenia komfortu jego mieszkańców. Zaletą inteligentnych miast przyszłości powinna być przede wszystkim wysoka niezależność oraz samowystarczalność w zakresie produkcji energii oraz artykułów żywnościowych.
Błękitne miasto przyszłości powinno opierać się na innowacyjnych technologiach, które będą pozwalały na efektywne korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na budynki przyszłości, które już powstają w wielu miastach.
W ich strukturze możemy odnaleźć panele słoneczne, filtry wody deszczowej oraz zamknięte obiegi wody, dzięki czemu jest ona jeszcze efektywniej wykorzystywana. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczanie na tych budynkach naturalnej roślinności filtrujące powietrze oraz siedlisk zwierząt, na przykład pszczół.
Inteligentne miasta przyszłości to nie tylko ekologia, ale również cyfryzacja codziennego życia mieszkańców. Tworzenie innowacyjnych systemów komunikacji, cyfrowego obiegu dokumentów, czy też rozwój telemedycyny to kolejne projekty, które realizowane są w ramach tworzenia smart cities. Infrastruktura recyklingowa zanieczyszczeń to kolejny kierunek, w którym zmierzają nowoczesne ośrodki miejskie.
Miasta przyszłości to również projekty, które przyjazne są nowoczesnym technologiom i inwestycjom. W ten sposób w miastach będzie wykorzystywany ich potencjał gospodarczy oraz pojawiać się będą nowi inwestorzy. To stymulator rozwoju każdego miasta zwłaszcza w sytuacji, gdy dynamicznie rośnie jego ludność. Tego właśnie możemy spodziewać się w najbliższych latach.
Zobacz też: Elon Musk – król Twittera i władca Tesli. Wszystko o Elonie Musku. Czy jego rakiety zabiorą nas na Marsa?
Miasta przyszłości obecnie – które możemy tak nazwać? Które miasta i jak do tego dążą?
Które z obecnych miast można nazywać miastami przyszłości? Warto zapoznać się z rankingiem „Global Cities of the Future 2021/22”, który został stworzony przez ośrodek badawczy fDI, jeden z podmiotów związanych z grupą „Financial Times”. Jak prezentuje się najnowsza edycja tego rankingu?
Już po raz czwarty z rzędu pierwsze miejsce w rankingu zajął Singapur. Miasto to zostało docenione przez specjalistów dzięki jego otwartości na biznes. W Singapurze utrzymywane są niskie stawki podatkowe oraz hojnie wspierane są projekty badawcze, które ukierunkowane są na rozwój miast i ekologię. To sprawia, że w ostatnich latach Singapur notuje największe wpływy środków inwestycyjnych na badania i rozwój. Jednocześnie miasto nastawia się na proekologiczne rozwiązania w infrastrukturę miejską.
Zobacz też: Co to jest uczenie maszynowe? Machine learning w pigułce
Drugie miejsce w tym rankingu zajął Londyn. Bardzo dużym motorem napędowym dla tego miasta jest obecność w nim światowej klasy uniwersytetów, w tym między innymi ośrodków z Oxfordu i Cambridge. Dzięki temu regularnie prowadzone są badania nad funkcjonalnością i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, w zakresie zeroemisyjnego transportu miejskiego, czy też recyklingu zanieczyszczeń. Londyn pod tym kątem aspiruje do miana prawdziwego miasta przyszłości.
Trzecie miejsce na podium zajął Dubaj. Wszystko dlatego, że w tym ośrodku miejskim jakiś czas temu postawiono na rozwój węzła gospodarczego, dzięki czemu Dubaj stał się ważnym ośrodkiem na światowej mapie nowych technologii. W Dubaju duży nacisk kładzie się również na efektywne i ekologiczne systemy miejskie oraz wysoki poziom cyfryzacji, a także wysoki poziom wykształcenia mieszkańców.
Ciekawostką w tym rankingu może być obecność dwóch polskich miast w czołowej 20-stce zestawienia. Na 15. miejscu sklasyfikowano Wrocław, który aspiruje do miana ekologicznej stolicy Polski, a na 20. miejscu znalazła się Warszawa ze względu na jej przyjazny stosunek do biznesu i nowych badań w zakresie rozwoju smart cities.
Plany na miasta przyszłości – najnowsze informacje (2021)
Rozwój nowoczesnych technologii oraz rosnąca świadomość mieszkańców miast w zakresie ekologii i rozwoju inteligentnych ośrodków miejskich sprawiają, że rozwój miast przyszłości w najbliższych latach powinien być bardzo dynamiczny. Z jednej strony ewoluować będą funkcjonujące już miasta, które będą stawały się coraz bardziej nowoczesne. Z drugiej strony powinniśmy liczyć się również z tym, że na świecie pojawią się nowe miasta przyszłości, które będą się rozwijały.
Inteligentne miasta duży nacisk będą kładły na przyciąganie do siebie nowoczesnych technologii i innowacyjnego biznesu. Będzie to wiązało się z preferencyjnymi stawkami podatkowymi oraz grantami na prowadzone badania. To bardzo duża szansa dla start-upów z sektora smart cities i rozwiązań miejskich przyszłości.
Z drugiej strony powinniśmy być świadkami dynamicznych zmian w zakresie codziennego funkcjonowania miast. Dużej modernizacji wymaga infrastruktura transportowa i środki komunikacji miejskiej, które już są wymienianie. W ciągu najbliższych lat powinniśmy mieć do czynienia z elektryczną lub nawet autonomiczną komunikacją miejską.
Kolejne zmiany będą dotyczyć ekologii oraz recyklingu zanieczyszczeń. Miasta dążą do uzyskania niezależności w tym zakresie oraz samowystarczalności produkcyjnej. Rozwój zamkniętych obiegów wody to kolejny z priorytetów w inteligentnych miastach.