1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Elon Musk – król Twittera i władca Tesli. Wszystko o Elonie Musku. Czy jego rakiety zabiorą nas na Marsa?

Technologia

25.06.2021 07:00

Elon Musk – król Twittera i władca Tesli. Wszystko o Elonie Musku. Czy jego rakiety zabiorą nas na Marsa?

Nauka
8
0
0
8
0

Elon Musk, założyciel Tesli, SpaceX oraz Starlink i… aktywny użytkownik Twittera. Kim jest najbogatszy człowiek świata? Jaka jest jego historia? Poznaj najwybitniejszego wizjonera XXI wieku.

Elon Musk – kim jest założyciel Tesli? Krótka biografia

Z pewnością słyszałeś o multimiliarderze, założycielu Tesli. Zastanawiasz się, kim on właściwie jest i czemu zawdzięcza tak ogromny sukces? Elon Musk – bo o nim mowa, to pochodzący z Południowej Afryki przedsiębiorca i filantrop, który urodził się w 1971 roku. Od dziecka przejawiał niezwykle wysoką zdolność przyswajania wiedzy, jednocześnie stroniąc od wykonywania zadań szkolnych.

Kiedy w wieku 10 lat, otrzymał swój pierwszy komputer, szybko nauczył się programować. Po dwóch latach sprzedał za około 500 USD autorski program – grę komputerową Blastar. Można by rzec, że tak zaczęła się jego przygoda z technologią. Młodzieniec marzył o kosmosie i rozwiązaniach, o których wielu nawet nie śniło. W 1989 roku przeprowadził się do Kanady, gdzie mieszkała jego matka. Nie było mu tam łatwo – podjął ciężką fizyczną pracę przy czyszczeniu kotłów w tartaku oraz wycince lasów. 

Elon Musk - gazety
Elon Musk to postać, która wzbudza mnóstwo kontrowersji

Kolejny krok w życiu Elona Muska to przeniesienie się do Pensylwanii i podjęcie studiów z zakresu ekonomii, a później także fizyki. Planował dalszy rozwój akademicki, jednak po dwóch dniach zrezygnował z uczestnictwa w zajęciach na rzecz założenia swojego pierwszego przedsiębiorstwa Zip2. Był to rok 1995, przez wielu uważany za najlepszy okres na rozwój technologii. Nowatorskie podejście do biznesu i otwarty umysł pozwoliły firmie osiągnąć spory sukces w dziedzinie oprogramowania sieciowego.

Elon Musk wykorzystuje swój potencjał do realizacji najbardziej szalonych projektów, których nie odpuszcza i wytrwale dąży do urzeczywistnienia pomysłów. Dzięki determinacji jest w stanie osiągnąć to, co dla wielu wydaje się niemożliwe. Ile pieniędzy tak naprawdę ma Elon Musk? W 2021 roku zajmował on pierwszą pozycję na liście najbogatszych ludzi świata wg. magazynu „Forbes” – jego majątek szacuje się na niemalże 200 mld USD. Jak do tego doszedł?

Chcesz być jak Elon? Zainwestuj w biznesowy laptop

Skromne początki? Elon Musk w PayPal

Wraz z końcem XX wieku Elon Musk zakłada X.com – firmę obsługującą płatności z wykorzystaniem poczty elektronicznej. W 2000 roku przedsiębiorstwo łączy się z Confinity, dążąc do rozwoju platformy PayPal, która w Polsce nie jest powszechnie wykorzystywana, za to na Zachodzie stanowi jedną z najpopularniejszych form operowania finansami. Elon Musk był największym udziałowcem spółki, należało do niego ponad 11,5% akcji, w związku z czym, po wykupieniu serwisu przez eBay  (2002 rok), zyskał na transakcji sporo pieniędzy.

Reklama

Tesla – oczko w głowie Elona Muska

Jako jeden z założycieli przedsiębiorstwa Tesla Motors, Musk szerzy ideę ochrony środowiska poprzez rozpowszechnienie przystępnych cenowo samochodów elektrycznych. To właśnie on jest pomysłodawcą biznesowej filozofii Tesli, czyli udostępnienia ekologicznych rozwiązań motoryzacyjnych dla masowego odbioru. Dzięki pomysłowości zespołu projektantów już w 2012 roku pierwsze Tesle wyjechały na drogi, aby w 2019 roku przebić w sprzedaży króla motoryzacji – Porsche.

Elon Musk - Tesla
Elon Musk sprawił, że elektryczny samochód stał się realnym do zrealizowania marzeniem wielu osób

Idea przedsiębiorstwa potrzebowała elementu napędzającego produkcję, dlatego też z początku w pełni elektryczne modele samochodów trafiały do zamożnych klientów, którzy sfinansowali badania nad konstrukcją tańszych modeli. Elon Musk jest głównym architektem pojazdów i dyrektorem generalnym Tesla Motors. Niewątpliwie innowacyjne podejście do biznesu motoryzacyjnego sprawia, że firma odnosi niebagatelne sukcesy.

Jednym z pomysłów na lepsze funkcjonowanie przemysłu samochodowego jest wprowadzenie do sprzedaży elektrycznych systemów napędowych, dzięki czemu inni producenci środków transportu mogą pominąć etap projektowania własnych rozwiązań. Czy taki model funkcjonowania przedsiębiorstwa się sprawdza? Na razie działa dobrze, a w niektórych krajach, np. w Norwegii, z racji wdrożenia programów ochrony środowiska, rząd poprzez spore dofinansowania zachęca obywateli do korzystania z Tesli.

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

SpaceX – rakieta Elona Muska zabiera ludzi na Marsa

Elon Musk i jego marzenia o podboju przestrzeni pozaziemskiej to nie tylko imaginacja – wizjoner postanowił zrewolucjonizować loty w kosmos i w 2002 roku założył swoje trzecie przedsiębiorstwo SpaceX (Space Exploration Technologies). Głównym zamysłem firmy jest tworzenie niezawodnych rakiet nośnych dla środków transportu kosmicznego przy możliwym zminimalizowaniu kosztów. Musk stawia za cel stukrotne zmniejszenie nakładów pieniężnych na loty w kosmos.

Szaleniec – tak określano przedsiębiorcę względem jego zapowiedzi podboju kolonialnego Marsa. Niepochlebne opinie nie zrobiły na nim większego wrażenia i po tym, jak wreszcie udało się wystrzelić na orbitę pierwszą w historii prywatną rakietę, projektanci złapali wiatr w żagle i zintensyfikowali swoje badania. SpaceX pracuje obecnie nad konstrukcją statku kosmicznego Starship, który ma zapewnić możliwość stworzenia stałej kolonii na Czerwonej Planecie.

Elon Musk - Spacex
SpaceX to bez wątpienia najbardziej spektakularne przedsięwzięcie Elona Muska

Działania Muska zostały docenione przez NASA. Przedsiębiorstwo zawarło kontrakt wart 1,6 miliarda dolarów gwarantujący przeprowadzenie 12 lotów zaopatrzeniowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Warto zaznaczyć, że projekt SpaceX ułatwił pracę zespołowi NASA, ponieważ działania ludzi na orbicie (i poza nią) okazały się zbyt kosztowne przy zastosowaniu dotychczasowych technologii. Czy marzenia Muska uratują ludzkość? Jak sam mówi, należy zadbać o przetrwanie ludzkości w obliczu zagrożeń, a kolonizacja innych planet może być kluczem do sukcesu.

Oprócz podróży kosmicznych firma SpaceX pracuje nad projektem rozbudowy sieci satelit Starlink, które mają zapewnić Internet satelitarny. Obecna flota 1800 maszyn pokrywa już całą planowaną powierzchnię orbity, jednak docelowo, aby zasięg sieci był jednolity w każdym miejscu na naszej planecie (i nie tylko, ponieważ Starlink dostarcza dobrej jakości połączenie również w samolotach), konstelacja satelitarna będzie składała się z co najmniej kilkunastu tysięcy punktów.

Elon Musk - starlink
Internet z satelity ma sprawić, że sieć złapiemy na całym świecie

Internet Starlink to dość droga opcja, przynajmniej w Polsce. Jeśli jednak chcesz z niego korzystać, łącze o szybkości 50-150 Mb/s wymaga nakładu około 2300 zł na zestaw do odbioru sieci, mniej więcej 280 zł za dostawę sprzętu i 450 zł miesięcznie w postaci opłaty abonamentowej. Nie da się zaprzeczyć, że chociaż ta forma dostawy Internetu jest kosztowna, to wciąż pozostaje najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem, a w pełnej krasie swoich możliwości zapewni dostęp do sieci w najdalszym zakątku Ziemi.

Inżynier, projektant, wynalazca – człowiek, stale rozwijający siebie i ruszający z nowymi technologiami. Jak Elon Musk zmienia przyszłość? Oprócz innowacyjnych technologii motoryzacyjnych, spełniania marzeń ludzkości o kolonizacji odległych planet i ułatwiania komunikacji internetowej, Musk pracuje przy projektach, które jeszcze kilka lat temu były tak odległe, że wręcz niemożliwe do zrealizowania

Warta uwagi jest The Boring Company – spółka, która w nowoczesny sposób… kopie tunele. Nie byle jakie – docelowo mają być wykorzystane do uruchomienia przyszłościowego, szybkiego transportu miejskiego. Projekt realizowany jest w podziemiach Las Vegas. Łączniki mają zapewnić przemieszczanie się na stosunkowo krótkich odcinkach za pomocą dedykowanych pojazdów elektrycznych Tesli z prędkością ok. 200 km/h. Rozwiązanie, mające wyeliminować problemy komunikacyjne dużych miast, cieszy się sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 

Oprócz technologii ułatwiających codzienne życie przedsiębiorca inwestuje także w najnowocześniejsze wersje sztucznej inteligencji. Neuralink, firma zajmująca się neurotechnologią, za cel wzięła sobie stworzenie nośnika danych, który po wszczepieniu w ludzki mózg pozwoli na kontrolowanie maszyn. Nanourządzenia mają zapewnić bezpieczeństwo człowiekowi w zakresie korzystania z dobrodziejstw nowej ery. Ten ogromny krok pozytywnie wpłynie na nasze życie i uspokoi tych, którzy nie ufają technologii.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Elon Musk i Twitter – broń masowej zagłady?

Geniusz czy szaleniec? Z pewnością człowiek, sprawiający, że marzenia stają się rzeczywistością. Znajduje czas na zarządzanie rozległymi projektami i wspieranie nowych technologii. Wynalazca, który zaskakuje swoim podejściem do nauki i inżynierii. Wydawać by się mogło, że ludzie tego pokroju nie mają wolnej chwili na tak absurdalne rzeczy, jak media społecznościowe – ale nie w przypadku Elona Muska. Choć jest poważnym przedsiębiorcą i swoimi działaniami zmienia świat, nie brakuje mu poczucia humoru, którym dzieli się w Internecie.

Na swoim Twitterze publikuje posty, często o treściach odbiegających od życia zawodowego. Przykładem może być komentarz do popularnej w niektórych kręgach teorii o płaskiej Ziemi. Musk zadaje tylko jedno pytanie: Skoro istnieje Towarzystwo Płaskiej Ziemi, to dlaczego nie ma Towarzystwa Płaskiego Marsa? Elon Musk pisze, że wspiera też Towarzystwa Wklęsłej i Pustej Ziemi, zabezpieczając się na wszelkie ewentualności.

Sam Elon nazywa siebie Marsjaninem, choćby dlatego, że planuje zabrać ludzi na Czerwoną Planetę

Biznesmen wykorzystuje Twittera w prowadzeniu szeroko pojętego marketingu. Swoim satyrycznym podejściem zyskuje wielu fanów, co sprzyja sprzedaży. Nie brakuje mu dystansu do siebie nawet wtedy, kiedy ktoś „zarzuca” Muskowi życie w innej czasoprzestrzeni – przyznaje, że do wielu terminów podchodzi entuzjastycznie, ale gdyby nie jego wiara w szybki rozwój spraw, nie byłby zdolny do projektowania innowacyjnych rozwiązań. Elona Muska często nazywa się nerdem, ale jego postawa życiowa jest nadzwyczaj skuteczna – niczego nie udaje, przez co staje się wiarygodny.

Reklama

Popularność biznesmena niesie za sobą spory wpływ nawet na ekonomię. Kiedy Elon Musk wypowiadał się o Cyberpunk 2077, akcje CD Projekt mocno wzrosły. Ostatnio zamieścił na swoim profilu krótki wpis, w którym opisuje zachwyt nad artystyczną oprawą graficzną gry – nie da się zaprzeczyć, że robi ona wrażenie. Czy kolejny raz Musk „pomoże” polskim producentom wzbić się na giełdzie? 

Tylko Elon Musk mógł tak nazwać swoje dziecko

Jakiś czas temu świat obiegła informacja o nowym potomku Elona Muska. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie imię wybrane dla najmłodszego syna. X Æ A-12 – imię, które jest zagadką. Internauci od razu zaczęli je rozszyfrowywać, a wieść o małym Musku stała się najpopularniejszą informacją świata. Co właściwie znaczy kod X Æ A-12? Mama malca tłumaczy, że X określa niewiadomą, Æ – miłość lub sztuczną inteligencję, natomiast A-12 to model samolotu Archangel, będący „świetną maszyną w walce, ale bez przemocy”.

Elon Musk to nie tylko multimiliarder, przedsiębiorca i wizjoner. To przede wszystkim silna osobowość, która wierzy w moc spełniania marzeń, a także rozwój nauki. Dzięki niezwykłemu podejściu do nauki wprowadza w życie coraz nowsze technologie, a jego kariera z roku na rok się rozwija. Niektórzy nazywają go kosmitą, on siebie – Marsjaninem, ale najlepiej charakter tego człowieka oddają słowa pierwszej żony Muska: To świat Elona, a cała reszta ludzi po prostu w nim żyje

Starlink do Ciebie nie dotarł? Kup dobry router

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.