Czym jest DARPA? Najważniejsze informacje o Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych
DARPA jest amerykańską agencją działającą w dziedzinie zaawansowanych technologii militarnych USA. Działalność DARPA jest częściowo tajna. Co wiemy o tej komórce Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych? Zapraszamy do lektury.
DARPA — czyli co to jest? Podstawowe informacje
Skrót DARPA — Defense Advanced Research Projects Agency oznacza Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Dziedzinie Obronności. Instytucja funkcjonowała do niedawna pod inną nazwą (w latach 1958-1972 oraz 1993-1996 jako ARPA — Advanced Research Projects Agency, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych).
Instytucja nigdy nie prowadziła swoich przedsięwzięć samodzielnie — do projektów angażowane były komercyjne instytucje i uczelnie wyższe. Mimo że DARPA zajmuje się projektami związanymi z technologią militarną, wiele rozwiązań znalazło zastosowanie w sektorze komercyjnym.
Jest to bezpośrednio związane z koncepcją istnienia DARPA, która bada wszelkie, nawet najbardziej fantastyczne obszary technologii pod kątem wykorzystania ich w siłach zbrojnych. Ciągłe zmiany struktury agencji, elastyczność, kreatywność i fluktuacja kadr to znaki szczególne tej innowacyjnej instytucji.
Najważniejsze projekty DARPA
Już w 1967 roku agencja rozpoczęła pracę nad ARPANET, pierwszą zdecentralizowaną siecią komórkową, która dała podwaliny pod Internet. W tym samym czasie DARPA współfinansowała badania nad rozwojem niezawodnego obecnie protokołu transmisji danych: TCP/IP, który jest wykorzystywany powszechnie po dziś dzień. Prace nad Internetem we współczesnym rozumieniu tego słowa były kontynuowane od 1981 roku.
Wiele ze współczesnych projektów DARPA jest utajnionych. Kilka ciekawych przedsięwzięć ujrzało jednak światło dzienne. Głównym projektem DARPA jest FCS — Future Combat Systems — przyszłościowe systemy walki, który ma być tak rewolucyjny, jak wynalezienie prochu strzelniczego. FCS został zainicjowany w 1999 roku i powinien zostać zakończony w 2040 roku.
Projekt obejmuje wiele modułów związanych z innowacyjnymi systemami łączności, taktyki, rozpoznania, ale także z powstaniem nowych bezzałogowych pojazdów, inteligentnej amunicji oraz nowatorskimi systemami wyposażenia żołnierzy.
Do pojazdów bezzałogowych, jakie są obecnie projektowane przez DARPA, zalicza się roboty RUV na kołach lub gąsienicach (wersja szturmowa i zwiadowcza), mule (bezzałogowy pojazd wielozadaniowy) oraz SUGV — niewielkie, kilkunastokilogramowe roboty przeznaczone do penetracji trudnodostępnych miejsc i neutralizowania pocisków minowych.
Jednym z głównych modułów FCS jest system broni elektromagnetycznej EGS (Electromagnetic Gun System), który jest obecnie testowany w bezzałogowym śmigłowcu Dragonfly DP-4X. Docelowo produktem ECS ma być pistolet elektromagnetyczny oraz działo elektromagnetyczne, które ma wystrzeliwać wojskowe satelity na orbitę ziemską.
Obecnie trwają też zaawansowane prace nad stworzeniem miękkiego egzoszkieletu — kombinezonu, który miałby wspomóc żołnierza na polu walki poprzez ułatwienie dźwigania ciężkiego wyposażenia wojskowego. Jednocześnie egzoszkielet DARPA pełniłby funkcję ochronną.
Innym ciekawym projektem, na który w DARPA przewidziano spory budżet w 2021 roku jest Gunslinger, program stworzenia efektywnego systemu uzbrojenia do przenoszenia broni klasy powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Z pewnością Gunslinger będzie powiązany z innym innowacyjnym projektem od DARPA, czyli bezzałogowym statkiem powietrznym LongShot, który ma szansę podejść do celu jeszcze bliżej, niż załogowa jednostka bojowa.
Podstawową zaletą bezzałogowca LongShot jest to, że chroni on życie pilota — nie ma go w kokpicie podczas ataku. Ochrona życia żołnierzy na polu walki jest zawsze celem nadrzędnym — takie przesłanie przyświecało też projektowi „żelaznej kurtyny” – Iron Curtain. Jest to system aktywnej ochrony pojazdów militarnych składający się z zaawansowanego radaru, czujników wykrywających zagrożenie oraz układu balistycznego, który ma je odeprzeć. System sam podejmuje decyzję, jakie przeciwdziałanie militarne będzie skuteczne do obrony przed atakiem i docelowo rakieta jest niszczona przed osiągnięciem celu. Iron Curtain ma budowę modularną i w teorii może aktywnie chronić każdą powierzchnię.
DARPA a teorie spiskowe
Tak innowacyjna organizacja, jak DARPA stała się obiektem wielu insynuacji i teorii spiskowych. Część z nich dotyczy programu HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program), który obejmuje szereg badań dotyczących jonosfery w zakresie działania systemów telekomunikacyjnych i nadzoru elektronicznego.
W tym celu używa się rozmaitych urządzeń nadawczych, które mają symulować zmiany w jonosferze. W 2005 roku opublikowano informację o wytworzeniu sztucznej zorzy polarnej — już nawet to wydarzenie świadczy o powadze projektu i jego możliwościach technologicznych.
Mimo że większość prowadzonych badań jest jawna (współpracujące podmioty to organizacje cywilne), program HAARP stał się przedmiotem wielu teorii spiskowych, które rzekomo mają być odpowiedzią na niewyjaśnione dotąd zjawiska. Niektóre teorie spiskowe argumentują nawet, że stanowi on zagrożenie dla całej ludzkości.
Istnieje hipoteza, która mówi, że urządzenia HAARP mogą wywoływać niekontrolowane trzęsienia ziemi, tsunami i cyklony lub nawet sterować myślami i nastrojami ludzi. Wystarczy wspomnieć też o tym, że jedną z teorii spiskowych z rzekomym udziałem DARPA jest wyłączenie prądu w całym Nowym Jorku.
Nie jest też tajemnicą, że DARPA pracuje nad podskórnym czipem wstrzykiwanym pod skórę, który stale analizuje skład krwi pacjenta i natychmiast wykrywa zakażenie koronawirusem. Jest to kontynuacja innego, militarnego programu DARPA, który miał na celu opracowanie substancji monitorującej krew żołnierza pod kątem zagrożeń broni chemicznej i biologicznej, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.
Agencja oficjalnie uspokaja zwolenników teorii spiskowych — DARPA nie przewiduje instalować pod skórą obywateli Stanów Zjednoczonych żadnych urządzeń śledzących.
Zobacz: HAARP – co to jest i jak działa? Historia, przeznaczenie, tajemnice związane z HAARP
Innym istotnym wkładem agencji w walce z COVID-19 jest opracowanie filtra urządzenia do dializy, które usuwa wirusa z krwi. Co ciekawe, akcesorium jest obecnie wykorzystywane w leczeniu pacjentów w krytycznym stanie. W Stanach Zjednoczonych uratowano w ten sposób około 300 osób.
Kolejnym przedmiotem teorii spiskowych od DARPA jest projekt ADAPTER (Advanced Acclimation and Protection Tool for Environment Readiness), docelowo przeznaczony dla żołnierzy w podróży. Adapter podróżny wszczepiany pod skórę lub przyjmowany z pożywieniem ma mieć na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z długimi przelotami samolotem i zmianą strefy czasowej (tzw. jet lag), a także pomóc w walce z biegunką.
Mówi się, że ADAPTER mógłby mieć zastosowanie również w szerszej części społeczeństwa, co wzbudza uzasadnione obawy. Nie zapominajmy jednak o tym, że obecnie powszechne są już inne urządzenia wszczepiane pod skórę, jak np. elektrostymulatory pracy serca (rozruszniki) czy systemy dostarczania leków w określonych przez lekarza dawkach.
Wszystko to pokazuje dość jednoznacznie, że projekty, jakie rozwija DARPA, mogą wpłynąć na naszą rzeczywistość w wielu różnych obszarach. Jak uważacie, agencja rozwija też jakieś dodatkowe, tajne projekty, które świetnie wpisują się w nurt teorii spiskowych czy też po prostu stara się uczynić nasze życie prostszym i lepszym? Dajcie nam znać w komentarzach!
Pozostawienie miejsca na komentarz który jest automatycznie kasowany, to pewnie jedno z udogodnień w/w systemów do wyniszczania na masową skalę, opakowanego w lepsze jutro.
brawo DARPA, brawo USA ,brońcie za każdą cenę przed cywilizacją rosji-kaput ,imperium zła …