1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Woda na Czerwonej Planecie. Co wiemy o wodzie na Marsie?

Technologia

08.11.2021 16:20

Woda na Czerwonej Planecie. Co wiemy o wodzie na Marsie?

Nauka
6
0
0
6
0

Naukowcy do dzisiaj starają się wyjaśnić, dlaczego będąca na Marsie woda znikła. Najnowsze badania ufundowane przez NASA dowodzą, że spora część wody znajduje się obecnie w skała na czerwonej planecie. 

Czy na Marsie kiedykolwiek była woda?

Kilka miliardów lat temu woda na Marsie nie była niczym niezwykłym. Planeta ta była zbliżona nawet pod względem warunków do Ziemi. Dowodem na to, że woda była obecna na Czerwonej Planecie są koryta, które wyrzeźbiła. Orbitery, łaziki i lądowniki, które badały Marsa potwierdziły tę teorię. Odnalazły one bowiem minerały, które mogły powstać tylko i wyłącznie w środowisku wodnym. 

woda na czerwonej planecie
Woda znajdująca się na Marsie | Źródło: geekweek.interia.pl

Zobacz: Mars – najważniejsze informacje: doba na Marsie, charakterystyka, pory roku

Nowe badania pokazują, że nadal na Marsie można znaleźć wodę, jednak znajduje się ona na planecie w całkiem innej postaci. Badania na dodatek pokazały, że na Czerwonej Planecie panowała pora sucha i wilgotna. Wcześniej naukowcy byli zdania, że Mars uległ wyschnięciu około miliardów lat temu, jednak nowe spostrzeżenia sugerują, że w tym czasie była ona okresowo mokra. Mało tego na planecie istniał kiedyś ocean – Oceanus Borealis.

Oceanus Borealis – informacje oraz co się z nim stało?

Oceanus Borealis to hipotetyczny ocean, który miał się znajdować na Marsie w okolicy jego północnego bieguna. Dnem zanikłego akwenu miała być znajdująca się około 5 kilometrów poniżej średniej wysokości powierzchni planety równina Vastitas Borealis. Argumentami na rzecz tej hipotezy są między innymi rzeźby terenu, które swoim kształtem przypominają linie brzegowe. Niemniej to, czy na Marsie faktycznie mógł znajdować się ocean jest kwestią mocno kontrowersyjną ze względu na warunki panujące na tej planecie. Obecne warunki sprawiają, że woda nie może utrzymać się w stanie ciekłym na tak dużej powierzchni. 

Warto jednak skupić się jeszcze na badaniach uczonych pracujących przy europejskim Very Large Telescope w Chile oraz w Keck Observatory, a także w NASA Infrared Telescope Facility na Hawajach. Obliczyli oni bowiem, jak duży był domniemany ocean na podstawie analizy śladów wody w wątłej pozostałości atmosfery. Ponadto wykazali oni, że w marsjańskiej atmosferze znajduje się aż 8 razy więcej deuteru niż wynosi jego stosunek do H20 w ziemskich oceanach. 

Oceanus Borealis czyli hipotetyczny ocean znajdujący się na Marsie
Oceanus Borealis czyli hipotetyczny ocean znajdujący się na Marsie | Źródło: svs.gsfc.nasa.gov

Niestety wraz ze zniknięciem atmosfery na Marsie znikła także woda, któa odparowała. Przez to też Czerwona Planeta uległa ochłodzeniu, wysuszeniu i zamarznięciu. Naukowcy dzięki wiedzy i obliczeniom byli w stanie określić, że w Oceanus Borealis mogło znajdować się nawet do 20 milionów kilometrów sześciennych wody. Dla przykładu jest to więcej niż w naszym Oceanie Arktycznym. 

Reklama

Czy obecnie Mars posiada wodę w stanie ciekłym?

Na chwilę obecną nie można potwierdzić, że na Marsie jest woda w stanie ciekłym. Badacze nieustannie próbują rozwikłać tę zagadkę. Ze zdjęć, które wysyłane są do NASA z radaru, można zobaczyć, że na obszarze około 200 km średnicy ciekawe zjawisko na południowym biegunie Czerwonej Planety. Otóż naukowcy dowiedli, że jest on zbudowany z wielu warstw lodu i pyłu o głębokości do 1,5 kilometra. Na dostarczonych odczytach zauważono również jasny obszar o szerokości około 20 km.

Sfotografowane zbiorki wodne na czerwonej planecie
Sfotografowane zbiorki wodne na czerwonej planecie | Źródło: geekweek.interia.pl

Podczas analizy odczytu badacze wzięli pod uwagę prawdopodobną sytuację temperaturową. W ten sposób zinterpretowali jasny obszar jako przestrzeń między lodem a twardą powierzchnią, wypełnioną zasoloną wodą w stanie ciekłym i pełną osadów. Ponadto według naukowców do anomalii wykrytej przez radar idealnie pasuje woda albo osad, który jest mocno nawodniony. Należy jednak pamiętać, że jest to niewielki obszar badań i tak naprawdę takich miejsc może być zdecydowanie więcej. 

Co mogło stać się z wodą z marsjańskiego oceanu?

Mars nie należy do dużych planet, czego dowodem jest to, że jego średnica to około połowa naszej Ziemi. Przez niewielki rozmiar oraz grawitację Marsa powierzchnia wodna najprawdopodobniej wydostała się przez zanikającą atmosferę i uciekła w kosmos. Taką teorię świat poznał po badaniach opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences. Jeden z uczonych, Kun Wan, oznajmił wprost, że los Marsa był znany od początku jego istnienia. Badacz wskazuje, że być może istnieje próg wielkości planety skalistej, poniżej którego nie jest ona w stanie zatrzymać na swojej powierzchni wody, niezbędnej do rozwoju życia i wędrówki płyt tektonicznych.

Woda na planecie Mars
Woda na planecie Mars | Źródło: focus.pl

Na dodatek zespół naukowców zbadał dwadzieścia meteorytów marsjańskich i przyjrzał się poziomom lotnego potasu. Izotopy tego pierwiastka mogą wyznaczać, jak woda reagowała na powierzchniach planet. Odkryto wtedy, że Mars zdecydowanie szybciej tracił pierwiastki niż Ziemia, ale jednocześnie wolniej niż Księżyc. Na Czerwonej Planecie pozostało co prawda trochę wody, a nawet tyle, aby wyrzeźbić kaniony i koryta rzek. Możliwe jednak, że był to efekt ochłodzenia się atmosfery, który wydłużył proces utraty wody na Marsie.  

Źródło obrazka głównego: benchmark.pl

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.