Lot na Marsa obraz glowny

Technologia

16.10.2023 18:22

Ile trwa lot na Marsa — wszystko o podróży na Marsa

Kosmos Nauka
32
1
14
32
1

Loty na Marsa to nie tylko marzenie z dzieciństwa wielu z nas, lecz także cel wielu ziemskich mocarstw. Ile trwa lot na Marsa? Jakie są najnowsze informacje z planów podboju Czerwonej Planety? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jak dług zająłby lot na Czerwoną Planetę? Bez uciekania się do science fiction i wszelkich napędów warp – jedynie z uwzględnieniem obecnie dostępnych technologii? Jeżeli zastanawiasz się, ile czasu z życiorysów astronautów może wyrwać podróż na Marsa – jesteś we właściwym miejscu!

Ile trwa lot na Marsa?

Loty w kosmos sprowadzają się do energii – ogromne odległości, jakie dzielą Ziemię i Marsa wymagają odpowiedniego podejścia do tej kwestii. Nasza cywilizacja nie ma jeszcze dostępu do (być może też nigdy nie będzie) do napędu, który wykorzystuje znikome ilości paliwa. Ziemianie, obierając za cel Marsa, muszą mieć na względzie to, że sukces będzie uzależniony od odpowiedniego gospodarowania ograniczonym paliwem.

Co więcej, to ile trwa lot na Marsa, zależy również od danego momentu. Takowe pojawiają się co około 25-26 miesięcy. Cykliczne terminy co odrobinę ponad dwa lata, dzielą się również na podkategorie. Najczęściej wyróżnia się dwa: szybszy oraz wolniejszy i co ciekawe, ten drugi jest chętniej rozpatrywaną metodą w kontekście załogowej misji.

lot na Marsa
Mars, choć nie jest najbliższą planetą w stosunku do Ziemi, jest od lat głównym kandydatem do podróży załogowej i kolonizacji. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki, jakie panują na Czerwonej Planecie

Szybsza metoda sprowadza się do około 5-8 miesięcy. W przeciwieństwie do niej wyróżnia się też nieco dłuższą metodę, trwająca 7-11 miesięcy. Istnieją rzecz jasna inne okazje, najczęściej są jednak dłuższe i przeważnie pomijane są w kontekście podróżny na Czerwoną Planetę. Wspominaliśmy też, że dłuższa podróż jest lepsza – głównie ze względów zarządzania paliwem. Szybsze dotarcie wiąże się ze znacznie wyższym spalaniem.

W związku z powyższym przyjmuje się, że podróż na Marsa zajmuje w przybliżeniu tyle samo, ile trwa ciąża człowieka – około 9 miesięcy.

Sprawdź też: Prędkość światła – ile wynosi i wszystko inne, co musisz o niej wiedzieć

Jak daleko znajduje się Mars od Ziemi?

Określenie czasu trwania załogowej misji na Marsa byłoby niemożliwe bez wiedzy na temat dystansu, jaki dzieli obie planety. Jak daleko zlokalizowana jest więc czwarta planeta od Słońca w stosunku do Ziemi? Nie ma tu jednej konkretnej wartości, ponieważ dystans ulega zmianie wraz z obrotami dookoła naszej gwiazdy.

Na papierze, obie planety będą najbliżej siebie w dwóch konkretnych stanach: peryhelium i aphelium. Pod tymi pojęciami kryje się kolejno: najbliższe ustawienie w stosunku do gwiazdy i najdalsze. W teorii więc Mars musiałby znaleźć się w peryhelium, natomiast Ziemia w aphelium. W takim ułożeniu dystans, jaki dzieliłby oba ciała niebieskie, wynosiłby 54,6 milionów kilometrów. To jednak czysta teoria, ponieważ w całej historii pomiarów nigdy nie odnotowano takiego dystansu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ile zatem wynosił najbliższy dystans między Ziemią a Marsem? Ten odnotowany został w 2003 roku i wynosił około 56 milionów kilometrów. To najkorzystniejsze ustawienie planet z punktu widzenia ekonomicznej podróży załogowej. Dystans może jednak ulec znacznemu wydłużeniu. W momencie przebywania obu planet w aphelium, po przeciwnych stronach gwiazdy, dystans wzrasta do 400 milionów kilometrów. Średni dystans między planetami wynosi 225 milionów kilometrów.

Człowiek na Marsie — jakie panują tam warunki? 

Plan misji załogowej na Marsa musi zostać poprzedzony szczegółową analizą warunków, w jakich człowiek będzie musiał przebywać. Pozornie Mars jest zbliżony do Ziemi. Doba trwa tu również 24 godziny, a rok marsjański to 687 dni ziemskich. 

O rzadkiej atmosferze i zdecydowanie mniejszym przyciąganiu grawitacyjnemu (około 30% przyciągania ziemskiego) już wspominaliśmy. Temperatura powierzchni Marsa waha się w między od -130 a +27°C, co jest oczywiście związane z większą odległością planety od Słońca, jak również z rzadką atmosferą. 

Atmosfera Czerwonej Planety to głównie dwutlenek węgla — co w powiązaniu z pokładami lodu daje hipotetyczną perspektywę rozwoju roślinności, oczywiście przy udziale człowieka. Charakterystyczne dla Marsa są ogromnie burze pyłowe, które zasięgiem mogą objąć nawet całą planetę. 

Lot na Marsa w celu budowy bazy
Czy kolonizacja Marsa stanie się faktem? | Źródło: nasa.gov

Mogą one być szczególnie niebezpieczne dla ludzi i ewentualnej marsjańskiej infrastruktury — prędkość wiatru i unoszonych pokładów pyłu może osiągnąć nawet 300 km/h.

Woda w stanie ciekłym praktycznie nie istnieje. Zaobserwowano jednak bardzo duże pokłady lodu nie tylko na biegunach Marsa (planeta ma podobne do ziemskich czapy lodowe na obu biegunach), ale też pod jego powierzchnią w innych lokalizacjach.

Otwiera to dalsze możliwości kolonizacji, w tym produkcję pożywienia, ale też paliwa, choć w przypadku energii elektrycznej to prąd ze Słońca magazynowany w ogromnych akumulatorach będzie prawdopodobnie głównym źródłem elektryczności na Marsie. 

Sprawdź też: Jaka jest temperatura na Marsie? Jakie warunki panują na Marsie? Czy człowiek tam wytrzyma?

Problemy z lotami załogowymi na Marsa

Podstawowym problemem jest odległość dzieląca Mars od Ziemi. Wpływa to bezpośrednio na ogromny koszt przewiezienia ładunku i zapasów na tak dużą odległość. W opinii wielu naukowców odpowiedź na pytanie ile leci się na Marsa, jest tylko jedna: za długo. 

Planuje się więc, aby pierwszy lot załogowy na Marsa odbył się w tzw. oknie startowym, które pojawia się co ponad dwa lata. Nie można też bagatelizować wpływu wielomiesięcznej izolacji na załogę statku kosmicznego w misji na Marsa.

Lądowanie na Marsie również będzie nie lada wyzwaniem. Niewielka grawitacja oraz rzadka atmosfera wymaga rozsądnego planowania. Loty bezzałogowe na Marsa mają również na celu ocenę możliwości bezpiecznego lądowania na czerwonej planecie.

Komercyjny lot na Marsa
Ile trwa lot na Marsa? Obecnie raczej długo, ale być może ulegnie to skróceniu | Źródło: manofmany.com

Po lądowaniu członkowie ekspedycji nie wyjdą ze skafandrów — nie tylko temperatura jest problemem, ale również duża zawartość dwutlenku węgla w atmosferze. Niekorzystny jest też wpływ małej siły grawitacji na organizm ludzki. 

Członkowie pierwszej załogi na Marsie nie przeżyją długo bez pożywienia. O ile teoretycznie pokłady wody z lodu będą dla załogi dostępne, to pożywienie (po skończeniu się zapasów przywiezionych z Ziemi) już nie. Prawdziwym wyzwaniem stanie się więc stworzenie infrastruktury uprawy roślin celem produkcji pożywienia. Fikcja kinowego filmu „Marsjanin” z 2015 roku jest bliżej rzeczywistości, niż mogłoby się nam na pierwszy rzut oka wydawać.

Sprawdź też: Chińska misja na Marsa z sukcesami. Chiński łazik wylądował na Marsie

Najszybszy pojazd kosmiczny wykonany ludzką ręką

Zastanawiasz się, jaki jest rekord prędkości poruszania się, ustanowiony przez pojazd wykonany ludzką ręką? Na wstępie zaznaczymy, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z pojazdem załogowym. Najszybszym obiektem w kosmosie, który został stworzony na naszej planecie, jest sonda Parker Solar Probe. Sonda, której celem jest badanie Słońca, korzystając z asysty grawitacyjnej Wenus, osiągnęła zawrotną prędkość. Jak zatem szybko się porusza?

Podczas orbitowania wokół Słońca sonda osiągnęła 635 266 kilometrów na godzinę. Naukowcy przewidują, że prędkość wzrośnie jeszcze bardziej wraz z nastaniem grudnia 2024 roku. Kalkulacje wskazują, że wtedy obiekt ten będzie poruszał się z prędkością niemal 700 tysięcy kilometrów na godzinę. Zakładając, że wykorzystalibyśmy w jakiś magiczny sposób omawianą sondę do podróży załogowej na Marsa, podróż uległa znacznemu skróceniu. W najbliższym położeniu podróż zajęłaby mniej niż 5 dni, natomiast w najdalszym – odrobinę ponad miesiąc.

Sonda
Sonda Parker Solar Probe to najszybciej poruszający się obiekt w kosmosie stworzony ręką ludzką

Podróż na Marsa z prędkością światła – ile by zajęła?

Na koniec zostawiliśmy sobie tematykę luźniejszą. Zakładając, że ludzkość posiadałaby wehikuł zdolny do osiągnięcia prędkości światła. Jak długo więc zajęłaby podróż z wykorzystaniem tego rodzaju napędu? Wpierw jednak niech przemówi fizyka i odpowie nam, z jaką szybkością porusza się światło w próżni.

Foton osiąga prędkość wynoszącą w przybliżeniu 299 792 km/s. Niemal 300 tysięcy kilometrów na sekundę może się wydawać ogromną wartością, która jednak nieco blednie, gdy weźmiemy pod uwagę kosmiczne dystanse. Poniżej przedstawiamy wyniki dla obu ustawień naszych planet, zarówno w konfiguracji najdalszej jak i najbliższej.

  • Najbliższy dystans między planetami: 3 minuty 1 sekund,
  • Najdalszy dystans między planetami: 22 minuty 22 sekundy,
  • Średni dystans: 12 minuty 30 sekund.
32
1

Podziel się:

Komentarze (14)

mój Boze, co ci komentujuacy robili, gdy był czas nauki szkolej.
Zaden obiekt mającyt masę (spoczynkową) nie moze zostac rozpedzony dpo predkosci światła. Musiałby bowiem zamienic sie w calości w fotony światła, czyli przekształcic swoja mase w energię. A np. tak wydajny piec atomowy jak Słonce podczas całej swojej drogi ’ życiowej” zamieni w energię ledwo 1,0 procent swojej masy. Zatem o czym i po co gimbaza tu rozmawia

Żeby dolecieć na Marsa, trzeba najpierw opuścić pole grawitacyjne Ziemi.
Jeszcze nie zbudowano rakiety, która osiągnęła by drugą prędkość kosmiczną.

Przy stalej predkosci, czlowiek bedzie w stanie niewazkosci. Problem jest gdy pojazd kosmiczny sie rozpedza lub hamuje. Musialalaby to by byc baaaardzo powolna zmiana predkosci…

Tylko żeby się rozpędzić do prawie prędkości światła te 3 dni nie wystarczą, niestety. A jak później z zatrzymaniem się? Więc raczej nikt z nas nie ma szans dożyć do takiej chwili że człowiek będzie podróżował z prędkością prawie świetlą. Praktycznie nie mam szans dożyć do chwili kiedy człowiek będzie poruszał się w swoim statku z prędkością 100km/s

Ok. Polecimy na Marsa. Zasiedlimy go…. i co dalej? Stworzymy drugą Ziemię? Oczywiście, że nie stworzymy, a życie na Marsie będzie koszmarem.

Takim krokiem może być zastosowanie w statkach kosmicznych napędu fotonowego, który teoretycznie może rozpędzić napędzany obiekt do prędkości bliskiej prędkości światła. Taki obiekt o masie 100 kg leciałby na Marsa zaledwie 3 dni.. Czy pisząc te artykuły ktoś je czyta nad ich logiką?.. 3 dni na Marsa a napęd fotonowy umożliwiający osiągnięcie prędkości zbliżonej do prędkości światła.. 3 dni na Marsa podróżować z tą prędkością.. to jak to z tym napędem jaka prędkość możliwa?

Ciekawy artykuł.. jednak co do ostatniego zdania, to czy nie jest tak, że człowiek rozpędzony do prędkości bliskiej prędkości światła będzie mega mega ciężki? Czy coś w tym stylu? Xd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *