Ile trwa lot na Marsa – wszystko o podróży na Marsa. Ile się tam leci i kiedy to będzie możliwe?
Spis treści
Loty na Marsa to nie tylko marzenie z dzieciństwa wielu z nas, lecz także cel wielu ziemskich mocarstw. Ile trwa lot na Marsa? Jakie są najnowsze informacje z planów podboju Czerwonej Planety? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Lot na Marsa – ile trwa? Podróż na Marsa w pigułce
Mars jest czwartą planetą Układu Słonecznego i drugą planetą najbliższą Ziemi. Planetą najbliższą Ziemi jest Wenus, jednak ze względu na niesprzyjające warunki (bardzo gęsta atmosfera dwutlenku węgla i azotu) kolonizacja jej powierzchni jest na razie niemożliwa. Co innego czerwona planeta, jak przyjęło się nazywać Mars.
Jej nazwa pochodzi od rdzawego koloru, jaki powstaje od tlenków żelaza (hematytu) zalegających na jej powierzchni. Mars ma zbliżony do ziemi okres obrotu wokół własnej osi (nieco ponad 24 godziny). Jego promień jest o połowę mniejszy od ziemskiego, a objętość to zaledwie 15% objętości Ziemi.
Powierzchnia planety jest zróżnicowana, podobnie, jak na Ziemi – występują góry (również wulkaniczne, w tym najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym – Olympus Mons). Mars ma dość cienką warstwę atmosfery – na powierzchni planety utrzymuje się ciśnienie atmosferyczne takie, jak na Ziemi na wysokości 35 km.

Powierzchnia Marsa usiana jest kraterami. Nie ma tu większych ruchów tektonicznych, w przeciwieństwie do Ziemi. Już od 1965 roku spekulowano o obecności wody na Marsie i obecne badania zdają się potwierdzać tę tezę. Jest więc też hipotetyczna szansa na istnienie życia.
Nie jest więc niespodzianką, że już od dawna planowano podróż na Marsa. Już w 1965 roku w pobliżu Marsa znalazła się bezzałogowa sonda Mariner 4. Dane z Marinera (głównie te potwierdzające obecność wody w stanie ciekłym) jeszcze bardziej rozbudziły wyobraźnię naukowców. Do dzisiaj zrealizowano wiele bezzałogowych misji na Marsa. Niestety połowa z nich zakończyła się niepowodzeniem. Nie odstrasza to jednak entuzjastów kolonizacji Marsa przez człowieka i obecnie trwają zaawansowane prace nad pierwszym załogowym lotem na Marsa. Ile trwa lot na Marsa i dlaczego tak bardzo elektryzuje nas wizja kolonizacji tej planety?
Lot na Marsa to nieporównywalnie większy wysiłek niż lot na Księżyc, również pod względem czasu spędzonego w kosmosie. Szacuje się, że lot z Ziemi na Marsa potrwać może około 9 miesięcy, czyli blisko 270 dni. Czas ten może ulec skróceniu przy zastosowaniu tzw. manewru transferowego Hohmanna, zakładającego zmiany orbity kołowej lotu statku kosmicznego.
Ile trwa lot na księżyc? Misja Apollo 11 na Księżyc doleciała w zaledwie 4 dni. Księżyc jest satelitą Ziemi, poruszającym się po jej orbicie. Mars jest odległą planetą. Nawet porównanie odległości Księżyca do Ziemi (ponad 384 000 km) i Marsa do Ziemi (54,6 miliona kilometrów) jednoznacznie wskazuje inny rząd wielkości.

Podróż na Marsa, czyli wszystkie szczegóły na temat lotu na Marsa
Pierwsze oficjalne zapowiedzi załogowej wyprawy na Marsa usłyszeliśmy z ust z George’a W. Busha, prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2004 roku, potwierdzone w 2010 roku przez Baracka Obamę. Donald Trump również coraz śmielej mówił o załogowym locie na orbitę Marsa.
Amerykanie idą za ciosem – już niedawno byliśmy świadkami pierwszego lotu atmosferycznego na Marsie wykonanego przez drona Ingenuity. NASA ma więc jasno określone plany realizacji lotu z załogą na czerwoną planetę.
Równolegle do NASA swoje komercyjne prace prowadzi SpaceX – firma przemysłu kosmicznego założona przez wizjonera Elona Muska.
Musk zapowiedział dwie bezzałogowe misje na Marsa w 2022 roku i przynajmniej jedną załogową do 2024 roku w ramach tworzonego przez SpaceX: międzyplanetarnego systemu transportu. Nie wiadomo jeszcze, czy przy organizacji lotów wykorzystywana będzie superciężka rakieta nośna Falcon Heavy, której duży zasięg zwiększył możliwości eksploatacyjne kosmosu.
Być może w pierwszych lotach załogowych na Marsa organizowanych poprzez SpaceX wykorzystywana będzie nowoczesna rakieta nośna Starship. Na zapowiedziach oraz pierwszych konceptach technologicznych się na razie kończy – chociaż w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się, że Elon Musk jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin Corporation również zapowiada organizację lotu na orbitę Marsa. W grze rzekomo jest rok 2028, jednak szczegóły misji nie zostały do tej pory ujawnione i sądzimy, że w Stanach Zjednoczonych priorytetowo traktowane będą jednak plany NASA w tym zakresie. Być może NASA będzie współpracować ze SpaceX.
Również Rosja i Chiny planują swoje wyprawy na Marsa. Szczegółów planów jeszcze nie znamy, ale nie wydaje się, aby prace nad misją załogową na Marsa były tak zaawansowane, jak w przypadku USA. Warto zadać sobie pytanie o to, ile trwa lot z Ziemi na Marsa obecnie, a ile może potrwać już za rok czy dwa lata. Technologia rozwija się zaskakująco szybko.
Człowiek na Marsie – jakie panują tam warunki?
Plan misji załogowej na Marsa musi zostać poprzedzony szczegółową analizą warunków, w jakich człowiek będzie musiał przebywać. Pozornie Mars jest zbliżony do Ziemi. Doba trwa tu również 24 godziny, a rok marsjański to 687 dni ziemskich.
O rzadkiej atmosferze i zdecydowanie mniejszym przyciąganiu grawitacyjnemu (około 30% przyciągania ziemskiego) już wspominaliśmy. Temperatura powierzchni Marsa waha się w między od -130 a +27°C, co jest oczywiście związane z większą odległością planety od Słońca (Mars znajduje się około 230 milionów kilometrów od gwiazdy), jak również z rzadką atmosferą.
Atmosfera Czerwonej Planety to głównie dwutlenek węgla – co w powiązaniu z pokładami lodu daje hipotetyczną perspektywę rozwoju roślinności, oczywiście przy udziale człowieka. Charakterystyczne dla Marsa są ogromnie burze pyłowe, które zasięgiem mogą objąć nawet całą planetę.
Sprawdź: Jaka jest temperatura na Marsie? Jakie warunki panują na Marsie? Czy człowiek tam wytrzyma?
Mogą one być szczególnie niebezpieczne dla ludzi i ewentualnej marsjańskiej infrastruktury – prędkość wiatru i unoszonych pokładów pyłu może osiągnąć nawet 300 km/h.
Woda w stanie ciekłym praktycznie nie istnieje. Zaobserwowano jednak bardzo duże pokłady lodu nie tylko na biegunach Marsa (planeta ma podobne do ziemskich czapy lodowe na obu biegunach), ale też pod jego powierzchnią w innych lokalizacjach.
Otwiera to dalsze możliwości kolonizacji, w tym produkcję pożywienia, ale też paliwa, choć w przypadku energii elektrycznej to prąd ze Słońca magazynowany w ogromnych akumulatorach będzie prawdopodobnie głównym źródłem elektryczności na Marsie.
Problemy z lotami załogowymi na Marsa
Podstawowym problemem jest odległość dzieląca Mars od Ziemi. Wpływa to bezpośrednio na ogromny koszt przewiezienia ładunku i zapasów na tak dużą odległość. W opinii wielu naukowców odpowiedź na pytanie ile leci się na Marsa, jest tylko jedna: za długo.
Planuje się więc, aby pierwszy lot załogowy na Marsa odbył się w tzw. oknie startowym, które pojawia się co ponad dwa lata. Nie można też bagatelizować wpływu wielomiesięcznej izolacji na załogę statku kosmicznego w misji na Marsa.
Lądowanie na Marsie również będzie nie lada wyzwaniem. Niewielka grawitacja oraz rzadka atmosfera wymaga rozsądnego planowania. Loty bezzałogowe na Marsa mają również na celu ocenę możliwości bezpiecznego lądowania na czerwonej planecie.
Po lądowaniu członkowie ekspedycji nie wyjdą ze skafandrów – nie tylko temperatura jest problemem, ale również duża zawartość dwutlenku węgla w atmosferze. Niekorzystny jest też wpływ małej siły grawitacji na organizm ludzki.
Członkowie pierwszej załogi na Marsie nie przeżyją długo bez pożywienia. O ile teoretycznie pokłady wody z lodu będą dla załogi dostępne, to pożywienie (po skończeniu się zapasów przywiezionych z Ziemi) już nie. Prawdziwym wyzwaniem stanie się więc stworzenie infrastruktury uprawy roślin celem produkcji pożywienia. Fikcja kinowego filmu „Marsjanin” z 2015 roku jest bliżej rzeczywistości, niż mogłoby się nam na pierwszy rzut oka wydawać.

Loty na Marsa w 2021 – wszystko, co o nich wiemy. Najnowsze odkrycia i informacje
Przygotowanie do lotu na Marsa jest procesem długim, kosztownym i wieloetapowym. Najtrudniejszym czynnikiem, z którym należy się zmierzyć, jest odległość dzieląca Ziemię i Marsa. Ile czasu trwa lot na Marsa? Załogowa podróż jest już teoretycznie możliwa, lecz ryzyko niepowodzenia operacji jest na tyle duże, że konieczne jest szczegółowe planowanie operacji, które może trwać nawet dekadami.
SpaceX w swoich misjach bezzałogowych planuje wysyłać równolegle kilka statków kosmicznych z zaopatrzeniem, co znacznie ułatwiłoby kontynuowanie misji nawet w obliczu niespodziewanych niesprzyjających okoliczności.
Inne założenie to stworzenie przejściowych baz zaopatrzeniowych w kosmosie – np. bazy paliwowej na Księżycu. Z pewnością istnienie takich punktów przystankowych w długiej podróży na Marsa ułatwi przebieg misji.
Załogowy lot na Marsa ułatwi przełom technologiczny, który zniweluje problem ogromnej odległości między planetami i czasu podróży. Takim krokiem może być zastosowanie w statkach kosmicznych napędu fotonowego, który teoretycznie może rozpędzić napędzany obiekt do prędkości bliskiej prędkości światła. Taki obiekt o masie 100 kg leciałby na Marsa zaledwie około 3 minuty. Kto wie, może będzie nam to dane jeszcze zobaczyć?
Może Cię zaciekawić: Chińska misja na Marsa z sukcesami. Chiński łazik wylądował na Marsie
Atmosfera na marsie zachęca do życia l, 98 % dwutlenek węgla
mój Boze, co ci komentujuacy robili, gdy był czas nauki szkolej.
Zaden obiekt mającyt masę (spoczynkową) nie moze zostac rozpedzony dpo predkosci światła. Musiałby bowiem zamienic sie w calości w fotony światła, czyli przekształcic swoja mase w energię. A np. tak wydajny piec atomowy jak Słonce podczas całej swojej drogi ’ życiowej” zamieni w energię ledwo 1,0 procent swojej masy. Zatem o czym i po co gimbaza tu rozmawia
Serio? A sondy bezzałogowe to się autostopem na Marsa zabrały?
Żeby dolecieć na Marsa, trzeba najpierw opuścić pole grawitacyjne Ziemi.
Jeszcze nie zbudowano rakiety, która osiągnęła by drugą prędkość kosmiczną.
Przy stalej predkosci, czlowiek bedzie w stanie niewazkosci. Problem jest gdy pojazd kosmiczny sie rozpedza lub hamuje. Musialalaby to by byc baaaardzo powolna zmiana predkosci…
Tylko żeby się rozpędzić do prawie prędkości światła te 3 dni nie wystarczą, niestety. A jak później z zatrzymaniem się? Więc raczej nikt z nas nie ma szans dożyć do takiej chwili że człowiek będzie podróżował z prędkością prawie świetlą. Praktycznie nie mam szans dożyć do chwili kiedy człowiek będzie poruszał się w swoim statku z prędkością 100km/s
To wszystko mrzonki
Ok. Polecimy na Marsa. Zasiedlimy go…. i co dalej? Stworzymy drugą Ziemię? Oczywiście, że nie stworzymy, a życie na Marsie będzie koszmarem.
Człowiek jest istotą,która nie powinna opuścić swego domu,w innym przypadku zniszczy dom sąsiada.
Takim krokiem może być zastosowanie w statkach kosmicznych napędu fotonowego, który teoretycznie może rozpędzić napędzany obiekt do prędkości bliskiej prędkości światła. Taki obiekt o masie 100 kg leciałby na Marsa zaledwie 3 dni.. Czy pisząc te artykuły ktoś je czyta nad ich logiką?.. 3 dni na Marsa a napęd fotonowy umożliwiający osiągnięcie prędkości zbliżonej do prędkości światła.. 3 dni na Marsa podróżować z tą prędkością.. to jak to z tym napędem jaka prędkość możliwa?
Dzięki za uwagę, rzecz jasna chodziło o minuty – poprawione.
Ale żeś teraz dowalił, ciężki w kosmosie…? He no nie mam pytań.
Ciekawy artykuł.. jednak co do ostatniego zdania, to czy nie jest tak, że człowiek rozpędzony do prędkości bliskiej prędkości światła będzie mega mega ciężki? Czy coś w tym stylu? Xd