Temperatura na Marsie obraz glowny

Technologia

29.06.2021 12:33

Jaka jest temperatura na Marsie? Jakie warunki panują na Marsie? Czy człowiek tam wytrzyma?

Nauka
16
4
9
16
4

Czy zastanawiałeś się, jaka jest temperatura i pogoda na Marsie? Czy warunki do życia na tej planecie są dogodne dla człowieka? Na te i wiele innych pytań dotyczących tej niezwykłej planety odpowiadamy w tym artykule. Sprawdź, jakie warunki panują na Marsie i czy człowiek tam przetrwa. 

Temperatura na Marsie – jaka temperatura panuje na Marsie w dzień, a jaka w nocy?

Jaka jest temperatura na Marsie? Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że na czerwonej planecie panuje surowy klimat, a temperatury na tej planecie są bardzo niskie. Skrajne temperatury na Marsie są znacznie niższe od tych, które znamy na Ziemi, a wpływ na to ma między innymi atmosfera, która otacza planetę i składa się w aż 95% z dwutlenku węgla. Cienka atmosfera Marsa sprawia, że na planecie nie utrzymuje się energia cieplna otrzymywana od Słońca i powierzchnia Marsa stosunkowo szybko się wychładza. 

Temperatura na Marsie

Jaka jest temperatura na Marsie w dzień? Podobnie jak w przypadku Ziemi, temperatura na Marsie uzależniona jest również od pory roku. W najcieplejsze letnie dni może ona osiągać nawet 20 stopni Celsjusza na plusie. Dużo gorzej wygląda sytuacja z zimowymi miesiącami, gdzie w trakcie dnia temperatura może spadać nawet do poziomów poniżej -90 stopni Celsjusza. Pokazuje to bardzo duże wahania temperatur oraz osiągnięcie poziomu, w którym człowiek nie przetrwałby bez specjalnych technologii. 

Jaka jest temperatura na Marsie w nocy? Ze względu na cienką atmosferę, która otacza Mars, na tej planecie mamy do czynienia z bardzo dużymi amplitudami dziennych temperatur. W letnie noce temperatura może spadać nawet do poziomu -70 stopni Celsjusza, czyli może wynosić aż 90 stopni. Jeszcze niższa jest temperatura w nocy na Marsie zimą, gdy może spadać ona poniżej -125 stopni Celsjusza. Są to warunki skrajnie ekstremalne. 

Sprawdź: Łazik Curiosity – wszystkie informacje: konstrukcja, przyrządy, odkrycia. Jak przebiega jego misja na Czerwonej Planecie?

Średnie temperatury na planecie Mars

Średnia temperatura na Marsie jest bardzo niska. W skali całego roku wynosi ona około -60 stopni Celsjusza, choć niektóre badania pokazują, że zdarzały się lata ze średnią temperaturą na Marsie oscylująca w granicach -80 stopni. Choć w ciepłe dni temperatura może dochodzić do wspomnianych 20-30 stopni na plusie, to w ciągu kilku godzin diametralnie się ona zmienia i spada w nocy nawet o 100 stopni i więcej. Tak duże amplitudy dobowej temperatury oraz skrajnie niekorzystne warunki uniemożliwiają, póki co, kolonizację tej planety. 

Ostatnie badania prowadzone przez łazik NASA Mars Curiosity potwierdziły jednak tendencję wzrostową i fakt, że w ostatnich latach średnie temperatury na Marsie stopniowo wzrastają i przez liczne dni przekraczają poziom 0 stopni Celsjusza. Póki co jednak nie został określony powód tych zmian, a naukowcy mają zbyt mało danych, by z dużą dozą prawdopodobieństwa postawić prawidłową tezę. W tym momencie wciąż jest to niespodzianka i zjawisko, które na pewno będzie dokładnie badane. 

Wszystko o temperaturze i warunkach na Marsie – pogoda, ciążenie, atmosfera, przyciąganie

To jaka temperatura panuje na Marsie, w dużej mierze zależy od tego, który jego region badamy oraz jaka jest pora roku. Mars podobnie jak Ziemia ma cztery pory roku, jednak sytuacja ma się z nimi zgoła inaczej na Czerwonej Planecie. O ile na Ziemi pory roku są mniej więcej równe, o tyle w przypadku Marsa ich długość znacznie się różni. Wiosna na półkuli północnej trwa aż 7 miesięcy, lato i jesień około 6, a zima jest najkrótsza i trwa około 4 miesiące. Cały rok na Marsie ma długość niespełna 24 miesięcy. 

Najwyższa temperatura na Marsie odnotowywana jest latem w okolicach równika i wynosi ona nawet około 25 stopni Celsjusza w dzień. W okolicach biegunów jest ona dużo niższa, jednak również przekracza poziom 0 stopni. Najsurowsze i najzimniejsze warunki panują na marsie zimą, gdzie temperatura w okolicy biegunów może spadać nawet poniżej -150 stopni. Są to ekstremalne warunki, w których nie sposób byłoby funkcjonować bez profesjonalnego sprzętu. 

Jeżeli chcecie sprawdzić, jaka jest aktualna temperatura na Marsie, polecamy sprawdzić oficjalną stronę NASA, gdzie możecie zapoznać się z obecną sytuacją na tej planecie. Strona dostępna jest pod tym linkiem https://mars.nasa.gov/insight/weather/

Mars i jego temperatura

Niektórzy zastanawiają się jaka była różnica między najwyższą a najniższą temperaturą w ciągu doby na Marsie? Według aktualnych badań różnica ta w ciągu jednej doby może wynosić nawet powyżej 100 stopni Celsjusza. To bardzo duże wahania temperatur, które widoczne są na przestrzeni doby. 

Atmosfera planety Mars różni się od tej, którą mamy na Ziemi. Jest ona przede wszystkim przejrzysta i bardzo rzadka. Ciśnienie na Marsie zależne jest od wysokości terenu, która waha się aktualnie w granicach 10 kilometrów. Ciśnienie atmosferyczne wynosi tam od 1 do 9 hPa. Atmosfera Marsa składa się przede wszystkim z dwutlenku węgla i jest w niej nawet około 100 razy mniej pary wodnej niż w atmosferze ziemskiej. Na Marsie występują również opady atmosferyczne, głównie cząsteczek lodu. 

Przyciąganie na Marsie jest inne niż ziemskie. Grawitacja na planecie Mars wynosi około 38% grawitacji ziemskiej. Oznacza to, że przyciąganie na Marsie wynosi około 3,721 m/s², zatem przedmioty przeniesione z Ziemi na Marsa stracą na swojej wadze. 

Jeden kilogram ziemski na Marsie waży tylko 380 gramów. Mniejsza grawitacja sprawiła, że na planecie tej powstały wyższe góry i dużo głębsze doliny niż w przypadku naszej planety, choć istnieje pewien wyjątek. Najwyższa znana w Układzie Słonecznym góra znajduje się na Marsie – jej wysokość to 25 kilometrów (wulkan Olympus Mons). 

Człowiek na Marsie – warunki, przygotowania, problemy z funkcjonowaniem człowieka na Marsie

Czy warunki oraz to jaka temperatura jest na Marsie, umożliwia funkcjonowanie człowieka na tej planecie? Obecne zdobycze nowoczesnych technologii nie pozwalają jeszcze na życie człowieka na Marsie, dlatego na planecie tej wylądowały tylko maszyny. W 2020 roku dużym zainteresowaniem cieszyła się misja naukowa łazika Perseverance, którego zadaniem było sfotografowanie Marsa oraz pobranie najnowszych próbek do badań planety. 

Przygotowania do pierwszej załogowej misji kosmicznej na Marsa trwają od lat, jednak wciąż dostępna technologia nie pozwala na bezpieczne przeprowadzenie tego zadania. Jest wiele wyzwań i problemów, z którymi najpierw trzeba się uporać. Pierwszym wyzwaniem są bardzo wysokie amplitudy temperatury dobowej oraz skrajnie surowe i ekstremalne warunki do życia, gdzie temperatura powietrza potrafi spadać poniżej -150 stopni Celsjusza. W takich warunkach niemożliwe jest funkcjonowanie ludzi. 

Kolejne wyzwania wiążą się z transportem człowieka na mars. Wydaje się, że jeżeli powstanie pojazd załogowy na Marsa to jego podróż potrwa na planetę między 6 a 12 miesięcy. Logistyka byłaby kluczowa w takim przedsięwzięciu, ponieważ na Marsie trzeba pozostać minimum kilka tygodni, by misja ta przyniosła wymierne rezultaty, a badacze muszą zagwarantować również bezpieczny powrót. 

Lista wyzwań związanych z funkcjonowaniem człowieka na Marsie jest znacznie dłuższa, ale najpierw trzeba uporać się z tymi podstawowymi, jak niskie temperatury, surowy klimat, problemy logistyczne oraz medyczne. 

Mars
Zachód słońca na Marsie / Źródło: wikipedia.org

Jak w porównaniu z Marsem wyglądają warunki panujące na Księżycu? Przede wszystkim na Księżycu ludzie muszą zmierzyć się z jeszcze większymi różnicami temperatur, które mogą oscylować nawet w granicach od 110 do -180 stopni Celsjusza. Amplituda pomiędzy najwyższą i najniższą temperaturą może wynosić blisko 300 stopni, co utrudnia zasiedlenie tej planety i sprawia, że jest nieprzystępna ludziom. Mimo że Srebrny Glob został już odwiedzony kilkukrotnie przez ludzi to jednak wciąż kwestia zasiedlenia naszego satelity jest czymś dalekim od realizacji. 

Warunki na Księżycu są bardzo trudne. Nie spotkamy tam wiatru, co jest wynikiem braku atmosfery księżycowej. Przyciąganie jest dużo niższe niż w przypadku Marsa, dlatego poruszanie się po powierzchni satelity jest niezwykle utrudnione. Dlatego też Mars wydaje się mieć dużo lepsze warunki do zasiedlenia. Najbliższa przyszłość pokaże nam, w którym kierunku to pójdzie i który z tych kosmicznych obszarów jest w zasięgu naszych marzeń o jego zasiedleniu i zbudowaniu na niej ludzkiej cywilizacji. 

Sprawdź: Chińska misja na Marsa z sukcesami. Chiński łazik wylądował na Marsie.

16
4

Podziel się:

Komentarze (9)

Oczywiście. Sześć misji programu Apollo pozwoliło postawić 12 astronautom stopę na powierzchni satelity.

Niestety błędy merytoryczne mylące podstawowe pojęcia dyskredytują pozostałe informacje zawarte w artykule. Temat ciekawy, artykuł maksymalnie mierny.

Wszystko rozbija się o kwestie zapisu, Sebastianie. Pisząc to słowo z małej litery, księżyc to każdy naturalny satelita, który obiega planetę. Tak więc księżycem będzie nasz Księżyc, Fobos, Deimos, Tytan, Europa i tak dalej. Zatem używając dużej litery, piszemy o naszym jedynym naturalnym satelicie.

Nasz satelita został przywołany w tekście w kontekście informacji o załogowych misjach – jak dotąd jest to jedyne ciało niebieskie na którym człowiek postawił stopę.

Wszystko fajnie tylko myślałem że księżyc jest satelitą ziemi.. Mam nadzieje że z innymi informacjami nie jest podobnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *