Egzoplaneta

Technologia

26.11.2021 12:22

Egzoplaneta, której rok liczony jest w godzinach – nowe odkrycie naukowców

Nauka Newsy
10
1
0
10
1

Teleskop Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) dokonał bardzo interesującego odkrycia. Udało mu się wykryć planetę, której jeden pełny obieg wokół swojej gwiazdy zajmuje 16 godzin. Co więcej udało się o niej dowiedzieć?

Rozgrzana jak piec i szybka jak wiatr

Odkryta planeta, ochrzczona mianem TOI-2109b, posiada około pięć mas Jowisza. Ciało to zalicza się do ultra-gorących jowiszów, czyli gazowych obiektów, które z racji swojej orbity zlokalizowanej blisko gwiazdy mają ekstremalnie wysokie temperatury. Temperatura powierzchni wynosi 3330 stopni Celsjusza, co sprawia, że TOI-2109b jest drugim najgorętszym obiektem tego typu odkrytym przez człowieka.

To co jednak najbardziej zainteresowało naukowców to jej prędkość. Mamy tu do czynienia z obiektem, który porusza się wręcz absurdalnie szybko. Ruch planety, potwierdzony metodą tranzytu, którą operuje TESS, sugeruje jednak, że jej los jest już przypieczętowany.

TOI-2109b znajduje się w stanie tzw. rozpadu orbitalnego. Co to oznacza? Chodzi o to, że planeta nie porusza się po stabilnej orbicie, tylko z każdym okrążeniem zbliża się do swojej gwiazdy coraz bardziej. W związku  tym, badacze przewidują, że gwiazda pochłonie swoją planetę w przeciągu następnych 5-10 milionów lat.

Co także warte zaznaczenia, TOI-2109b nie obraca się wokół własnej osi. Planeta jest zawsze zwrócona jedną stroną do swojej gwiazdy. Zastanawiające jest to, że od “ciemnej” strony planeta jest niemal niewidoczna dla przyrządów TESS. Rodzi to kolejne pytania, ponieważ naukowcy nie są w stanie odpowiedzieć jak to jest możliwe. Czy ciepło od gwiazdy nie jest w stanie dotrzeć do “nocnej” strony egzoplanety? To kwestia do dalszych badań.

TOI-2109 – informacje o gwieździe

Gwiazda, która początkowo była głównym obiektem zainteresowania astronomów, została nazwana jako TOI-2109. Zlokalizowana jest w gwiazdozbiorze Herkulesa, około 855 lat świetlnych od naszej planety. Skąd taka nazwa? Otóż obiekt ten był 2109. numerem na liście gwiazd do obserwacji przez TESS.

Obserwacje gwiazdy zaczęły się w maju 2020 roku i po przetworzeniu oraz analizie danych, szybko dostarczyły ciekawych informacji. TESS, badający zmiany jasności, zauważył zmiany związane z częstymi, niewielkimi spadkami jasności gwiazdy. Ma to związek z przejściem planety, która orbitując wokół obiektu lekko go przesłania, co może wykryć teleskop.

Początkowo naukowcy nie mogli w to uwierzyć, jednak dalsze analizy potwierdziły fakt niezwykłej prędkości egzoplanety, która nieuchronnie zmierza do swojego końca. Jak daleko obiekt znajduje się od gwiazdy? Niespełna 2,4 miliona kilometrów – dla porównania, pierwsza planeta od Słońca, czyli Merkury, w peryhelium (punkt maksymalnego zbliżenia się obu ciał) znajduje się 46 milionów kilometrów od naszej gwiazdy.

Informacje o TESS

Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) to teleskop kosmiczny, następca Keplera, którego zadaniem jest wykrycie planet pozasłonecznych metodą tranzytu (przejścia przez tarczę gwiazdy). Naukowcy planują sprawdzić za pomocą TESS około pół miliona gwiazd.

Najbardziej interesujące obiekty wykryte przez TESS mają zostać następnie dokładnie sprawdzona przez czulsze instrumenty, jak np. mający zacząć wkrótce działać teleskop Webba a także instrumenty obserwacyjne z Ziemi. W związku z tym, już wkrótce powinniśmy otrzymać więcej szczegółowych informacji dotyczących TOI-2109b i jej gwiazdy.

Sprawdź też: Najważniejsze informacje o Betelgezie – czym jest? Gdzie się znajduje? Kiedy wybuchnie?

Źródło: tess.mit.edu

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *