instagram kontrola rodzicelska

Technologia

07.12.2021 11:56

Instagram wprowadzi kontrolę rodzicielską. Najmłodsi poczują się bezpieczniej?

Newsy Online
8
0
0
8
0

Instagram, podobnie jak większość mediów społecznościowych, nie należy do najbezpieczniejszych miejsc dla najmłodszych użytkowników internetu. Już w 2022 roku, platforma udostępni narzędzia dla rodziców, by umożliwić im interwencję, gdy sytuacja będzie tego wymagała.

O planach dotyczących rozwoju mechanizmów bezpieczeństwa platformy Instagram, dowiadujemy się z wpisu na blogu. Jego autorem jest Adam Mosseri – dowodzący serwisem. Zgodnie z deklaracjami, serwis przejdzie szereg zmian, które dostosują go do bezpiecznej obsługi przez osoby niepełnoletnie.

Instagram pod nadzorem rodziców – najistotniejsze zmiany

Adam Mosseri deklaruje, że pierwsze efekty wprowadzonych zmian zobaczymy już w marcu. Wtedy to rodzice otrzymają narzędzie pozwalające kontrolować to, co ich pociechy robią w tym serwisie społecznościowym. Dzięki niemu możliwe będzie, między innymi, uzyskanie informacji o czasie spędzanym na Instagramie. Zadziała również wyznaczenie limitów długości przeglądania serwisu. Można również otrzymać powiadomienie, gdy dziecko zgłosi kogoś, kto według niego, postępuje niewłaściwie.

Wdrożona zostanie również funkcjonalność Take a Break czyli Zrób sobie przerwę. Po jej aktywacji, najmłodsi użytkownicy będą otrzymywali stosowne powiadomienia, w momencie gdy przekroczą wskazany czas przeglądania Instagrama.

Dalsze obwarowania obejmą również brak możliwości oznaczania i wspominania nieletnich użytkowników, a także wdrożenie platformy informacyjnej, na której nastolatkowie i ich rodzice znajdą informacje o bezpiecznym korzystaniu z mediów społecznościowych.

Czy Instagram jest niebezpieczny?

Z nowych mechanizmów bezpieczeństwa, jako pierwsi, skorzystają użytkownicy z krajów anglojęzycznych: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Australii, Kanady i Irlandii. Kiedy i czy kiedykolwiek trafią do użytkowników posługujących się innymi językami? Tego, na tę chwilę, nie wiadomo.

Wiadomo jednak, że Instagram pozostaje pod silną krytyką ze strony organizacji strzegących praw dzieci. Znalazł się również pod lupą amerykańskich władz za sprawą tego, jakie treści są tam udostępniane najmłodszym.

Z zarzutami wobec platformy Instagram trudno się nie zgodzić każdemu, kto posiada konto w serwisie i chętnie z niego korzysta. Czy wizja wyidealizowanego, nierzeczywistego świata, w którym liczy się tylko stan posiadania i uroda pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych? Z całą pewnością, w żadnym wypadku. Dość powiedzieć, że prezentowane i lansowane na Instagramie wzorce kobiecej urody niejednokrotnie przyczyniły się do zrujnowania samooceny u nastolatek, prowadząc do załamania nerwowego i depresji.

Mimo wprowadzanych ograniczeń i mechanizmów ułatwiających korzystanie z mediów społecznościowych przez dzieci, warto postawić sobie pytanie, czy aby na pewno social media to właściwe miejsce dla nieletnich? Osobiście uważam, że dostęp do tego typu serwisów powinny mieć wyłącznie osoby pełnoletnie.

Uważacie inaczej? Porozmawiajmy w komentarzach.

Sprawdź też: Instagram nie działa? Wstrząśnij smartfonem

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *